Izpit

prof. dr. Jože Mencinger

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ajaa, pol pa možno ja :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
ninnx
Prispevkov: 36
Pridružen: 23. Jun 2009 19:43

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a ninnx »

procenti so bli ja..se mi ni lublo še tistga pisat...drgač sm pa našla eno rimo zate baby...bdp nam pada, kriva je le vlada, ukrepi so finančni čisto nič natančni, ekonomika je slaba, v'lka je poraba...itd :D haha...kaj dela gsp :roll:
Missy
Prispevkov: 2
Pridružen: 20. Maj 2009 20:01

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a Missy »

Mogoče kdo ve tole:

Kako so gibanja na posameznih podbilancah tekočega računa povezana z gibanji na finančnem računu?
Kako je trajnejši primanjkljaj na tekočem računu mogoče reševati in kako se to kaže na podbilancah finančnega računa?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ninnx :lol: mal škodi tole, a?
no js sm ugotovila, da ne morm niti pesmice napisat, kr ne vem kaj je prav in kaj narobe :D tko da lahko samo pravljico sestavim, kako sta šla Janko in Metka za drobtinicami in prišla v EU :lol: ostalo naj si pa sam zmisli, po želji :D

ma najbolš da se enostavno podpišem in zravn dodam: Ne vem zakaj mene sprašujete, ko pa že vse veste.... :twisted:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
ninnx
Prispevkov: 36
Pridružen: 23. Jun 2009 19:43

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a ninnx »

hehe...točn tak...ma ja, tale gsp mi gre tak na živce, da razmišlam da bi se kr na ekonomsko prepisala :D ah ja...velik sreče vsem...js sm zaključla z učenjem ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

si že končala? :shock: js nism še niti dobr začela... :lol:

a je rešu kdo tole iz računske skripte:
20. Model zaprtega gospodarstva je:
Ct = 200 + 0,75*Ydt,
It = 0,3 * Y t-1 – 500 * Rt
Tt = 0,2 * Yt
Ydt = Yt – Tt
Yt = Ct + It + Gt
Yt-1=1000, Gt=300, C=poraba prebivalstva, Yd=razpoložljivi dohodek, I=investicije, T= davki, G=državna poraba, R=obrestna mera in Y=dohodki
(a) Izračunaj investicije, porabo prebivalstva, davke, proračunski saldo in bruto domači produkt!

rešitve v skripti so pomoje narobe :shock:
jaz sem mali psihopat
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

baby kot zgleda sve ostale same... ne vem kaj to pomeni... al so se že nehal učit, al pa ne vem.. :D

v glavnem

zgoraj napisana naloga mi pride tko, ko je v skripti : c= 110, G= 300, T = 300, Yt = 1500, I = 100

ni mi pa jano, zkej piše d sta Yd (razpoložjivi) in GDP enaka!!!! :oops: če se ne morm je BDP = Yt
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

meni se pa že pri računanju investicij neki drugače izide :shock:

lih gledam eno nalogo, ki je bla na izpitu marca, pa ma podano Md=0,25*Y-2000*R in Ms=(1+g)/(g+r)*M0
pol pa pravi, da napišeš LM enačbo... (g pa r maš podan, M0 pa ne).. a to pomeni, da napišeš Ms=Md in kr pustiš R in M0 kot neznanki al kaj? :? ponavadi ostane samo R, zdej je pa kr tale M0 umes... aaaaaa :shock:

še tale računska na kero se zanašam, bo cel polom očitno...
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ninnx torej če uporabim uno tvojo strukturo za bdp iz '08, gre tkole -
C = 19,3 mrd
I = 11,6 mrd
G = 6,6 mrd
E-U = - 0,5 mrd

si bom kr to zapomnla.. tudi če ni prav, pa sej je useen. :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a alcika »

ouki bom js odgovorila kar vem;)pr men gre itk 3/4 na plonk:D drgac prihranki prebivalstva so Y-T-C nevem zkaaj u skripti konstantno mece vn davke in racuna z dohodkom k ga clouk dobi kukr da loh ceuga porab weird.okej uno glede novih menci fensy smensy uprasanj:kako resevati primanklaj na tekocm racunu: zadolzevanja v tujini, zdaolzevanje doma(preko obveznic), prodaja drzavnega premozenja, zmanjsanje deviznih rezerv(vsebinsko isto kot zadolzevanje v tujini), zadolzevanje pri CB in zamuja pri placilu obveznosti. kako se primanklaj na tekocm racunu povezuje z gibanjem na financnem, js bi rekla ker mamo primanklaj na tekocm se zadolzujemo (doma al u tujini al prodajamo premozenje kokrkol) da zmansamo primanklaj, tko da ne ostane velik dnarja za nalozbe (financni racun so ene same nalozbe-nalozbe doma, nalozbe v tujino, mednarodne nalozbe, ostale nalozbe, devizne nalozbe), posledicno ne povecujemo financnega racuna,v primeru da zmansuje devizne rezerve pa stem neposredno zmansamo podbilanco deviznih nalozb.to je moja argumentacija drgac je to uprasanje bullshit:D
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

alcika napisal/-a:drgac je to uprasanje bullshit:D
kero pa ni...
kako se pa računa presežek/primanjkljaj na tekočem računu? E-U mogoče? :shock:
jaz sem mali psihopat
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

ja primanjkljaj ne tekočem računu je E - U

na proračunu pa T - G
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

js sm dans kr neki cajta porabla za te računske, ker bi se blo fajn približat vsem njenim 40 točkam :D zdej grem pa ponovit pojme, jutri pa ..God have mercy on my soul :twisted:
čez slabih 15 ur pa počitniceeeeeeeee :D
jaz sem mali psihopat
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a alcika »

tkole mal sm pobrskala po raznih ekonomskih virih ker mi tale financi racun ni dau miru in m si ga tut narobe razlagala, ker se tut avtorjem odgovorov no offence:) ocitno ne sanja lih kaj je to in posledicno tut men ne ker mi nben ne razjasne:D okej ce ma drzava primanklaj na tekocm racunu (E-U) ima presezek v financnem racunu (in obratno pac tko gre), torej ce drzava hoce pokrit primanklaj na tekocm racunu pa npr zmansa devizne rezerve se to odrazi kot povisica na podbilanci financega racuna pri mednarodnih rezervah, al pa ce se zadolzi v tujini, pride do + pri neposrednih nalozbah(tuje v slovenijo) itako dalje.gre pac za obratno sorazmerje:) drgac pa ja proracunski primanklaj (T-G).men so nalogce prou fajne, tale teorija me matra upam da nau kj cudaskega sam zih bo k ns je 177 prjavlenih:D kriza:/
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

tole je blo pa res worst case scenario :shock:
jaz sem mali psihopat
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a pika@ »

se strinjam! še vedno preklinjam to računsko nalogo! :evil: :evil: kok procebtov je treba za 6, brez ustnga seveda??
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

ma ja, jst sem najbolj računala na uno računsko nalogo, na konc se je pa še to sfižl :?
mah nč, gremo zdj na morje pa bo kar bo ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a proton »

Kaj je pa bilo notri?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pika@ napisal/-a:kok procebtov je treba za 6, brez ustnga seveda??
50!
Nausicaä napisal/-a:ma ja, jst sem najbolj računala na uno računsko nalogo
js nism nobene druge niti znala :D
proton napisal/-a:Kaj je pa bilo notri?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jaz sem mali psihopat
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

je kdo tuki, k bi mi povedou kaj je pisal pr prvi nalogi, tam kjer je blo treba razložit pojme, ki so vsebovani v enačbi :)

ste pisal njihove definicije, al kaj za boga? :shock:

tut men ta nalog ani bla nit podrazbo všeč :?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ja, js sm pisala definicije vseh pojmov iz enačb (in to take nikoli videne razlage in rojene samo izpod mojega kemika :D) to je blo pa tud vse kar sm znala pri tej nalogi.. hm. :D
ta menci je pacek. upam, da se bo poboljšal do najinega prihodnjega srečanja :D
jaz sem mali psihopat
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

tut jz sm sam to znala od te naloge ;)

ma kdo informacije o poteku ustnega za zvišanje ocene? Morda iz prve roke celo? :)
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a alcika »

pa sj ni blo tok hudo, pr 1.nalogi je blo pa itk sam b pa c za racunat.pa tut ce te naloge prej nikol nis vidu je cist tipicna matematicna sam u formulo ustavlas not :D pojmi pa ja javni dolg, BDP, primarni primanklaj pol pod d)pa uni maastrichtski kriteriji-stabilen tecaj, inflacija....pol druga naloga sami pojmi hehe, vec al mn ze poznani sam una neto financna pozicija(js sm napisala d je pac trenutno stanje na placilni bilanci tekocega racuna zracunan iz neto uvoza pa izvoza pac neto saldo) pa carinska unija(kar pa itk ves d je skupnost drzav ki si ne obracunavajo carinskega davka-pac prosti pretok-Shengen).3 je bla pa fajna uni zakoni, 4. pa itk aktualno pac unih 9 indikatorjev(BDP,zaposlenost,inflacija,pa pol ravnotezja (zunanji dolg,proracunski primanklaj,krediti,vrednostni papirji-borza)),tko nekak mal opiss situacijo k je itk use prej kot roznata:D
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

ker pričakujem da bom bila ustnem, bi bla zelo vesela, če bi kdo povedu kako gleda ustni od gsp-ja?!?!

prosim za par informacij :oops:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

vsi ki majo ustnega, se usedejo pred mencija v predavalnici, kjer je pac upis ocen... usakega pol neki uprasa (npr. denarni agregati, transakcijsko povprasevanje, ipd.) pol ti pa rece - ok, in da oceno al pa ZAL... :) in gre na naslednega.
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na