Izpit

prof. dr. Peter Grilc, doc. dr. Klemen Podobnik

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a shushy »

cipkocapko napisal/-a:eden redkih pedagogov v pravem pomenu besede :)
se strinjam!!!! :D
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

Spraševal je še prokuro, odgovornost uprave, usklajeno ravnanje, ime zgodovinske/znane osebe v firmi, sukcesivno, simultano ustanovitev, enotirni, dvotirni sistem...
Večini je kar zvišal oceno :)
puncy123
Prispevkov: 50
Pridružen: 13. Jan 2010 12:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a puncy123 »

a ve kdo kdaj je u ponedeljek trojček? :?:
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

nč še ni objavln. sam skor zihr bo dons oz bi mogl bit :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Izpit iz predmetov Civilno pravo - spl. del, Družinsko pravo in Gospodarsko pravo bo v ponedeljek, 11. 10. 2010 ob 9. uri v zlati predavalnici.
puncy123
Prispevkov: 50
Pridružen: 13. Jan 2010 12:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a puncy123 »

a bi kdo napisu odgovore? :roll: da vidim ce mam ksno majhno moznost da pridem na ustni... :?
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a windy »

1. kaj poleg tržnega deleža še kaže na prevladujoč položaj?
(pravne in dejanske) vstopne ovire, možnosti za financiranje, dostop dobaviteljev do trga/virov nabave, dejanski/potencialni konkurenti.

2. sklep podjetniškega združenja/primer
s sklepi podj.združ. so se podjetja izognila odgovornosti zaradi zlorabe prepovedanega položaja. sklep je za podjetja obvezujoč, predstavlja omejevanje konkurence. itd....
primer: jz sem dala sklep podjetniškega združenja slovenskih gradbenih podjetij (nisem ziher,da je prav)

3. pravilni odg.: vertikalne omejitve konk., s katerimi se določajo cene, so prepovedane per se; pa tisto z predatorskimi cenami (razmišljala sem tudi o šokantni reklami, ampak se mi je zdel opis čist preveč splošen-da vpliva na temeljna čustva)

4. izvršni direktorji: tu sem zaj*****; sicer sem napisala da je njihova funkcija zastopanje družbe, kar pa naj bi bilo prav.

5. standard skrbnega ravnanja organov nadzora in vodenja družbe (neki takega): tu sem nakladala, konkretno imaš v 263. ZGD

6. ustanovitveno poročilo: tudi to sem zgrešila

7. ??? o odškodninski odg. uprave d.d. za obkroževat.. se mi zdi.. ne spomnim se kaj sem obkrožila :oops: se kdo spomni kakšne so ble možnosti :?: :?:

8. pripojitev
nepravo prenehanje, statusna sprememba.
prevzeta družba se pripoji k prevzemni (ta prevzame njeno premoženje). prevzeta družba preneha. za to je potrebna odločitev skupščine prevzete družbe (3/4). itd....

9. odpustitev sankcij
tu gre za odpustitev globe pri osebah, udeleženih v omejevalnih sporazumih. ( na koncu ZPOmK, to je bilo dodano z zadnjo novelo; sem imela fulll srečo ker sem dan prej čutila, da bi to lahko bilo in sem si prebrala :ugeek: )

ne vem :? upam da bo :roll: bo kar moral bit!! :twisted:
kdaj so že ustni v četrtek? a mislite da rezultati za posamične bodo tud ju3?
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Sej so rezultati za posamičen izpit pri gospodarcu v četrtek ob 8.30,ne? Samo preverjam, da si nisem slučajno narobe zapomnila :D
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alice »

so ja :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

a kdo slučajno ve kakšna je sklepčnost pri skupščini D.D. ?
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a windy »

mislim da na splošno sklepčnosti ni (mam napisano: določba je bila za d.d. črtana!).
Zadnjič spremenil windy, dne 13. Okt 2010 22:26, skupaj popravljeno 1 krat.
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a windy »

pa prosiiiiiiiim, naj nekdo napiše kako je šlo danes, kako ocenjuje, kaj je spraševal...da malo ponovim do ju3, ne da se mi še 1x čez vso snov :oops:
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nusa »

zaenkrat ne poznam nobenga ki bi ga Podobnik na ustnih vrgo tak da se glede tega ne sekirat :) je čist kul on:) sprašuje pa kolko sem spremljala takorekoč vse :) mene je na prejšnjem roku vprašal squeze out manjšinskih delničarjev pa nekaj z generalno klavzulo- se ne spomnim več kaj točno :)
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a windy »

nusa napisal/-a:zaenkrat ne poznam nobenga ki bi ga Podobnik na ustnih vrgo tak da se glede tega ne sekirat :) je čist kul on:) sprašuje pa kolko sem spremljala takorekoč vse :) mene je na prejšnjem roku vprašal squeze out manjšinskih delničarjev pa nekaj z generalno klavzulo- se ne spomnim več kaj točno :)
res je zakon ;) :D
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a gagi »

a mogoče kdo ve kaj bi blo to economic evidence? znam prevest ;))) sam kaj je to v gospodarskemu pravu
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

1. Razlike in podobnosti med nadzornim svetom in upravnim odborom?
2. Izključitev manjšinskih delničarjev?
3. Izključitev družbenika iz d.n.o.?
4. Pozitivni vidiki koncentracij?

Tnx in lepe praznike!
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

1.
podobnosti : nadzorujeta poslovanje družbe, lahko pregledujeta in preverjata knjige in dokumentacijo družbe, njeno blagajno, lahko zahtevata od uprave ali izvršnih direktorjev informacije potrebne za izvajanje nadzora, preverita letno poročilo, imenonovani sta s strani skupščine.

razlike :
- upravni odbor je značilen za enotirni sistem, v njem sta združeni funkciji upravljanja ( vodi posle, zastopa družbo ) - izvršni direktorji in funkcija nadzora - neizvršni direktorji.
- nadzorni svet značilen za dvotirni sistem, opravlja funkcijo nadzora nad delovanjem uprave

2. izključitev manjšinskih delničarjev --> 384. člen ZGD - 1

3. izključitev družbenika iz d.n.o. - en ali več družbenikov lahko s tožbo zahtevajo izključitev družbenika pri katerem obstaja utemljen razlog ( = če je družbenik namerno ali iz hude malomarnosti prekršil bistveno obveznost iz družbene pogodbe ). Izločeni družbenik je udeležen pri dobičku in izgub pri poslih, ki v trenutku njegove izločitve še niso bili končani.

4. POZITIVNI UČINKI
- poveča se učinkovitost podjetja
- večja rentabilnost poslovanja podjetja
- večje sposobnosti za raziskave in razvoj
- lastno financiranje
- notranje kadrovske rezerve
- napoved združitve poveča učinkovitost
- krepitev nacionalnega gospodarstva
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Obvladaš! :)
Hvala!
Ej, iz kje se pa učiš?
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

učim se iz skripte une k so ubistvu 3 posamične - uvod v gospodarsko pravo, uvod v konkurenčno pravo pa uvod v statusno pravo. ampak sm šla zdele najprej ZGD brt...
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

193. člen
(ustanovitveno poročilo)
(1) Ustanovitelji morajo sestaviti pisno poročilo o poteku ustanovitve družbe (v nadaljnjem besedilu: ustanovitveno poročilo).
(2) V ustanovitvenem poročilu morajo biti prikazane bistvene okoliščine, od katerih je bilo odvisno plačilo za stvarne vložke ali stvarni prevzem. Pri tem se navedejo zlasti:
– pravni posli, s katerimi je družba pridobila stvarne vložke;
– če je v družbo vloženo podjetje, njegov dobiček zadnjih dveh let, in
– nabavni in proizvodni stroški v zadnjih dveh letih.
(3) V ustanovitvenem poročilu se navede tudi:
– ali in v kakšnem obsegu so bile ob ustanovitvi prevzete delnice za račun člana organa vodenja ali nadzora, in
– ali in na kako si je član organa vodenja ali nadzora pridobil posebno ugodnost ali plačilo za pripravo ustanovitve.

To je za simultano ustanovitev, kako je pa za sukcesivno??
Life isn't fair, but you can be.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Križna elastičnost in zamenljivost produktov - pojem in uporaba v konkurenčnem pravu?
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

to mamo pr SNIPP testu = test hipotetičnega monopolista ( to je objektivna metoda pr določanju relevantnega trga produktov )
tle nas zanima križna elastičnost --> kako se spremeni povpraševanje po vinu, če smo spremenili ceno piva.
Če začnejo potrošniki segati po drugi pijači razširimo trg še na to pijačo. Če ni reakcje na spremembo, je to relavantni trg

če kdo še kj ve naj kr pove :D
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

nejcs napisal/-a:
To je za simultano ustanovitev, kako je pa za sukcesivno??

pomoje da ga sploh ni, ker tut u zakonu ni nč napisan pr sukcesivni o tem poročilu. piše sam pač da ustanovitelji sprejmejo statut,objavijo prospekt in prevzamejo delnice. in v roku 2 mescev po poteku s prospektom določenega roka za vpisovanje delnic morjo ustanovitelji sklicat ustanovno skupščino - če ni pravočasna se šteje, da ustanovitev družbe ni bila uspešna.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Hvala za odgovore! Kaj je mišljen pod posrednimi omejitvami?
Life isn't fair, but you can be.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Kaj so to vzajemno povezane družbe?
Life isn't fair, but you can be.
Odgovori

Vrni se na