Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Zapiski se mi ne skladajo s skripto...

1.Je možno pripoznati otroka pred rojstvom (če je že spočet in se rodi živ)?
2.Ko moški, ki misli, da je oče izpodbija očetovstvo mora hkrati zahtevati, da se ugotovi, če je on oče ali ne?
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Še eno; Exceptio plurium concubentium - ma to kakšen vpliv na tožbo ali ne?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

1 Glede na skripto piše da to sedaj še ni urejeno torej ne, bo pa to možno po novem dz(je pa tu možno, da je sodišče odločilo, da je vseeno možno vendar nisem nikjer zasledil)
2. Ne moški ne rabi zahtevati, bo pa to potrebno po novem Dz
3. Ugovor ne vpliva na postopek, ki se normalno nadaljuje, niti ne vpliva na druge moške, tako je bilo rečeno na zadnjem predavanju.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Glede prvega vprašanja - ni še urejeno v predpisih (bo pa v DZ), a po sodni praksi je že tako.
Splash napisal/-a:Posebni zastopnik - kolizijski zastopnik... Kolizijski zastopnik je potreben, ko se otrokov interes in interes zakonitega zastopnika ne skladata.... Posebnega zastopnika naj bi po mekuop-u mel otrok še, ko je to sicer otroku v korist --> je to potem tudi kolizijski zastopnik ali zgolj posebni zastopnik in je potem posebni zastopnik nadpomenka za kolizijskega?
Ne, to sta različni vrsti zastopnikov.

A ima mogoče kdo sistematičen seznam, kaj se rešuje v pravdnem in kaj v nepravdnem postopku?

In koliko časa se sploh piše izpit?
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Jst lahko samo tole prispevam.... drugač pa pojma nimam kok časa se izpit piše :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

O, najlepša hvala za tole! :)
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Kakšna je poanta tožbe za razeljavitev zz(možno pri abolutni neveljavnosti) ko je razveza že v teku, tega res ne razumem, če ima pa razveza enake posledice kot razveljavitev?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Hm, od kje ti to? Kolikor imam jaz v spominu, je razveljavitev v primeru absolutne neveljavnosti možna med ZZ ali po prenehanju zaradi smrti zakonca. Čeprav nekje sem pa zasledila, da lahko razveljavitev ZZ, ki ne obstaja več, lahko zahteva tudi zakonec, ki je bil duševno prizadet ... hmm?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

1) Absolutna neveljavnost
Tukaj je krog upravičencev širši. Tožbo lahko vloži vsakdo, ki ima pravni interes (največkrat dediči).
Ta pravica ne zastara. Upravičeni lahko vložijo tožbo na razveljavitev ZZ tudi po prenehanju ZZ – pomembno zaradi dedovanja (deduje zakonec + otroci; če ZZ razveljavljena samo otroci!)
To je citat iz skripte, ki ima 84 strani, sam po moje je kakšna napaka, ki jih je nekaj v skripti.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Ampak jaz si to ''po prenehanju'' razlagam kot prenehanje zaradi smrti zakonca, saj sicer itak ne bi bilo dednopravnega interesa?

Pa še eno vprašanje:
13. Po noveli ZZZDR Center za SD lahko :
a) odloča o preživnini med postopkom razveze
b) odloča o omejitvi stikov med prenehanjem zunajzakonske skupnosti

A je B res pravi odgovor? Nikjer ne najdem te pristojnosti.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

A imamo na izpitu lahko ZZZDR oziroma kakšen drugi zakon?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

jessy napisal/-a:Ampak jaz si to ''po prenehanju'' razlagam kot prenehanje zaradi smrti zakonca, saj sicer itak ne bi bilo dednopravnega interesa?

Pa še eno vprašanje:
13. Po noveli ZZZDR Center za SD lahko :
a) odloča o preživnini med postopkom razveze
b) odloča o omejitvi stikov med prenehanjem zunajzakonske skupnosti

A je B res pravi odgovor? Nikjer ne najdem te pristojnosti.
Ne, mislim da noben odgovor ni pravi, ta naloga je še iz časov pred novelo, ko je csd mel pristojnosti glede stikov, pa hvala za zgonjo razlago, sem preveč komplcirou opažam:D
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

fruchtzwerge napisal/-a:A imamo na izpitu lahko ZZZDR oziroma kakšen drugi zakon?
Uh, optimistično :mrgreen: ... itak, da ne. Imam občutek, da bo izpit precej težak. :?
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Last minute vprašanje: pri preživljanju ni treba vprašati za otrokovo mnenje?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Je potrebno.
PandKA
Prispevkov: 62
Pridružen: 21. Jan 2011 17:07

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PandKA »

In kako vam je šlo ?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Še kar OK, najprej sem mislila, da bo veliko huje, sploh ko sem videla, kako obsežne so naloge. :P

Kako je z delitvijo premoženja pri pravnomočni sodbi o razvezi na tožbo? In kakšno je bilo vprašanje pri posvojitvah s strani istospolnih, a je bilo glede trenutno veljavne ureditve ali po DZ??
PandKA
Prispevkov: 62
Pridružen: 21. Jan 2011 17:07

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PandKA »

Ja pr istospolnih partnerjih sm dala, da lahko posvojijo. Sam je bil stavek zelo dvoumno sestavljen. Pri pravnomočnosti razveze pa more priti do delitve premoženja. Kaj pa glede 1 naloge?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Ampak a se premoženje ne razdeli v nepravdnem postopku, postopek razveze na tožbo pa je pravdni? :?:

Prvi prvi sem jaz napisala, da ne bo uspel s takim zahtevkom, ker se delež določi na celotni masi skupnega premoženja, ne pa po posameznih predmetih.
pina colada
Prispevkov: 73
Pridružen: 31. Maj 2011 13:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pina colada »

o razvezi in premoženju se odloča v ločenih postopkih...torej o tem ne odloči s sodbo o razvezi.
pina colada
Prispevkov: 73
Pridružen: 31. Maj 2011 13:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pina colada »

Kaj ste dal pr istospolnih?? js sm najprej pomisnla, da ne morjo v času trajanja zveze...ampak a ni tko, da lahko vsak sam posvoji otroka, samo zakonca morta skupaj? po tem sem sklepala, da lahko tut istospolni, ampak samo sam...me je pa zmedu drugi del odgovora, da lahko posvoji partnerjevega otroka. To bo lahko šele po Dzak, ne?? :(
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

No saj, to sprašujem, a je bilo glede na DZ ali trenutno ureditev?? Ker jaz sem odgovorila na podlagi reforme ... da lahko posvoji vsak posamezno, bodisi otroka, ki ne izhaja od nobenega od njiju, ali partnerjevega otroka (odgovor C). :?
PandKA
Prispevkov: 62
Pridružen: 21. Jan 2011 17:07

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PandKA »

Ja sej to. Drugi del odgovara je bil čudn :? Sam to sta bla dva različna stavka (glede na to da je blo podpičje...čas posvojitev biološkega otroka partnerja. Al se je to navezovalo na tujega otroka? Tega nism vedla)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Men se takrat ni zdelo nič dvoumno, kasneje pa sem se spomnila, da sploh nisem bila pri vprašanju pozorna, ali sprašuje po trenutni ureditvi ali reformi. :mrgreen: Tako da še zdaj ne vem, ker se ne spomnim, kako je bilo zastavljeno vprašanje ... Eh, bomo videli jutri. :)
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Posvojitev s strani istospolnih partnerjev nima veze z reformo, ker se njihova razmerja urejajo v ZRIPSU. Zasledila sem, da v predpisih o ZZ in družinskih razmerjih na strani 232 piše: "To pomeni, da registrirana partnerja ne moreta skupaj posvojiti otroka, lahko pa vsak od njiju posvoji otroka sam. Vsak od istospolnih partnerjev ima tako možnost posvojiti otroka, ki je tuj v razmerju do obeh partnerjev. Vsak od registriranih partnerjev sme s soglasjem svojega partnerja posvojiti tudi otroka svojega partnerja, saj je tudi v tem primeru spoštovano načelo, da otrok ni posvojen od več oseb.Po pravilih ZZZDR je dopustno tudi, da istospolni partner posvoji otroka svojega umrlega partnerja ali postane njegov skrbnik ali rejnik" ;)

Sej drugače ni bil težek izpit ampak je blo kar nekaj hakeljcev :) jutri bo usodni dan :P
Odgovori

Vrni se na