Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

baby™ napisal/-a:8.) ZS ima enake posledice kot ZZ:
a.) glede pravice in dolžnosti medsebojne pomoči partnerjev
b.) glede njunih medsebojnih premoženjskih razmerij
c.) glede njune odgovornosti tretji osebi za skupni dolg
č.) glede varstva, vzgoje, preživljanja otroka, rojenega v njuni ZS
d.) glede možnosti partnerjev, da skupaj posvojita otroka

a in d .. ali še kej? :?
Jaz bi rekel, da je č.) pravilen, ker je kriterij glede varstva, vzgoje in preživljanja otrok starševstvo in ne ZS ali ZZ. (54. člen USTAVE: Otroci, rojeni zunaj zakonske zveze, imajo enake pravice kakor otroci, rojeni v njej.)

Za d.) odgovor ne vem ... Ali je mišljeno za zakonca tako zakonska zveza kot tudi zakonska skupnost, pomoje oboje. (135. člen ZZZS: Nihče ne more biti posvojen od več oseb, razen če sta posvojitelja zakonca.)

Pri b.) in c.) je razlika med ZS in ZZ, za a.) pa ne vem, ampak mislim, da je ta pravilen.

Torej, jaz bi dal, da je pravilno a.) in č.) ter najverjetneje še d.)

----

exceptio plurium concubentium - ugovor domnevnega očeta, da je imela mati v času spočetja spolne odnose z vsaj še enim moškim (pri ugotovitvi očetovstva). Na potek postopka ugovor nima vpliva, mora pa sodišče izdati sodbo o ugotovitvi očetovstva.
Zadnjič spremenil Dexter, dne 02. Jan 2009 14:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

V POSTOPKU ZA UGOTOVITEV OČETOVSTVA:
EXCEPTIO PLURIUM CONCUBENTIUM - morebitni ugovor toženca, da je imela v času spočetja mati otroka spolne odnose tudi z drugimi moškimi in ne samo z njim ne vpliva na potek postopka. Sodišče postopka ne more razširiti na moške, ki so v tem zagovoru omenjeni.

Kaj pa če bi kdo meeeeni pomagau?! :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

oo Dexter hvala..
sam a ni tko da je lih u tem fora, da pri ZZS ne nastanejo dolžnosti do otrok amapk samo med partnerjema? :? grrrrrr

ajaa, a to mislijo varstvo, preživljanje...njunih otrok?
ma meni se bo zmešalo od te družine :roll:

sam tam piše, da je otrok rojen v njuni ZZS, ne pa da je njun? To pomeni, da sta mogoče začela z ZZS v roku tistih 300 dni, ko še vedno velja domneva očetovstva od njene prejšne ZZ?
Al kaj?

Jao, js morm na zrak :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

a velja izpodbijanje ocetovstva ex nunc, pripoznanje pa ex tunc?
js razumem tko, da ce nekdo pripozna ocetovstvo, se steje, da je oce ze od rojstva otroka? :?
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

baby™ napisal/-a:oo Dexter hvala..
sam a ni tko da je lih u tem fora, da pri ZZS ne nastanejo dolžnosti do otrok amapk samo med partnerjema? :? grrrrrr

ajaa, a to mislijo varstvo, preživljanje...njunih otrok?
ma meni se bo zmešalo od te družine :roll:

sam tam piše, da je otrok rojen v njuni ZZS, ne pa da je njun? To pomeni, da sta mogoče začela z ZZS v roku tistih 300 dni, ko še vedno velja domneva očetovstva od njene prejšne ZZ?
Al kaj?

Jao, js morm na zrak :D
Glede tega primera o preživljanju, bi jaz enostavno domneval, da je otrok njun, samo da pač ni rojen v ZZ.

Izpodbijanje očetovstva pomoje velja ex tunc, ker lahko oče zahteva stroške preživljanja za nazaj. (ZZDR - 133. člen: "Kdor je imel izdatke zaradi preživljanja kake osebe, sme s tožbo zahtevati povračilo izdatkov od tistega, ki jo je dolžan preživljati, kolikor so bili ti izdatki potrebni.")
Za pripoznavanje bi pa na pamet rekel, da je ex nunc. Pred očmi se mi vrti primer, da oče pripozna sina, ki je star 23 let in ko je vse urejeno, mu sin reče: "Hej, mama je bila ves čas mojega življenja samohranilka, ti bi me moral preživljati, zdaj pa mi vrni vso preživnino za nazaj!" Zato se mi zdi, da bi bilo bolj smiselno, da bi pravni učinki pripoznavanja veljali ex nunc. Seveda pa je čista logika, da če je zdaj pripoznan za očeta, ta je bil oče tudi takrat, ko je bil otrok star -7 mesecev, 1 leto ali pa 15 let, ampak vprašanje je kako je s pravnimi učinki ...
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

lepo videt, da je usaj nekomu use jasno tle :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

baby™ napisal/-a:lepo videt, da je usaj nekomu use jasno tle :D
Khem, če misliš name, bi bila presenečena, kako malo v primerjavi s tabo obvladam družinskega prava. :mrgreen:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

vela, bova primerjala ocene, pa bova vidla kdo je meu prau! :D
sam js ti je ne bom mogla pokazat v indeksu, ker je ne bo tam... :lol:

btw, srečno jutri ;)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Nekaj uporabnih info o družinskem pravu, še iz Psilona:
DRUŽINSKO PRAVO-FORUM

VIRI:
knjiga: Karel Zupančič: Druzinsko pravo
zakon o zakonski zvezi in druzinskih razmerjih pa vse popravke
razne konvencije ki jih na predanajih pove, sam tst ni tk pomembno se mn zdi
pa zakon o registraciji istospolnih partnerjev
pa uno oploditev z biomedicinsko pomočjo ni tk napačno če mal prelitš, ker tega ni nt
pa nek zakon ko se tiče prezivnine ker v knjigi ni vse
evropska konvencija o otrokovih pravicah

-Zakon o registraciji istospolnih partnerjih
pol uni oploditveni zakon:) (ne vem, kk je točno, oploditev z biomedicinsko pomočjo)
pol enih par stvari iz zakona o dedovanju (sam toj e na predavanjih po mojem dojst)
Konvencije pa ne vem točono....Una tam zgor ko piše o nekih ugrabitvah otrok, tst ž. Pa konvencija o pravicah otrok...
PA js mislim da če si ene konkretne zapiske dobiš, da je dojst. KAr se reform tiče, mislim isto. Ko tsta knjiga ni glih mali zalogaj
-ja,Konvencija o opravicah otrok, Mekoup, pa Konvencija o civilnopravnih vidikih mednarodne ugrabitve otrok.

VPRAŠANJA/IZPITI:

*2. Zakonca imata 2 otroka- sin je star 5 let, hci pa 19 let in je studentka. Ker je oče nasilen, je mati vlozila tozbo za razvezo, vendar pa sama ne more prezivljati sebe in otrok. Tako je oče zacel groziti, da bo sina odpeljal v tujino. Kaksne zahtevke lahko dajejo med postopkom?
-mati v svojem imenu: (preživnina,stanovanje,vzgoja in varstvo?)
-mati v sinovem imenu: (preživnina?)
-mati v hcerinem imenu: (nič?)
-sin v svojem imenu: (nič?)
-hci v svojem imenu: (preživnina?)

*eno vprašanje ko je blo na testu: Skrbnik bi rad s svojo mladoletno varovanko sklenil zakonsko zvezo. Ali bi bila taka zakonska zveza veljavna? Utemelji!

1. skrbištvo ipso iure preneha, če se sklene zakonska zveza, ker poslovno nesposobna oseba dobi poslovno sposobnost. Torej je taka zakonska zveza veljavna?

2.mi mamo pa pod 18 let...pa potrebujemo dovoljenje CSD, da je zakonska zveza veljavna? Ali pridobitev poslovne sposobnosti kaj vpliva na spregled tega, da je oseba mladoletna?

Ne vem, kak bil odgovor?
PO mojem je veljavna, če da CSD soglasje glede mladoletnosti, skrbištvo pa preneha, ker je oseba dobila poslovno sposobnost.
SAm mi ni jasno v čem je fora prepovedi, da ne moreta osebi, ki sta v razmerju skrbištva sklenit zakonske zveze, če jo pa lahk, pa vseen velja?

-dovolenje CSD za sklenitev ZZ
-skrbniško razmerje preneha
-zakonska zveza se sklene
-mladoletna varovanka ne potrebuje več skrbnika, saj postane z sklenitvijo zakonske zveze popolno poslovno sposobna (vsebinsko ne potrebuje več skrbnika, ker je v zakonski zvezi in iz te zakonske zveze izhaja dolžnost preživljanja med zakoncema)

DODAJAM:
- mladoletnost nima posledic na področju civilnega prava v okviru poslovne sposobnosti, saj jo je oseba pridobila predčasno
- ima pa (mladoletnost) posledice lahko na drugih področjih (npr. dolžnost preživljanja staršev mladoletnega otroka, ki je sklenil veljavno zakonsko zvezo, vendar sam in tudi drugi zakonec nimata sredstev za preživljanje)

*ok še vprašanj:.....
1.Žena je od očeta dobila ob sklenitvi ZZ poročno darilo 1 000 000. Ali je to posebno premoženje žene, ali je to posebno premoženje od vsakega polovica?
2.Ali sodišče v sporih med starši, ki niso razvezani in ne živijo skupaj, kljub temu, da je predlog podal en zakonec, odloča v mejeh postavljenih zahtevkov, ali lahko odloči drugače? Torej ali po UD odloča le pri razvezi na tožbo?
3.Ali lahko mati samostojno toži na ugotovitev očetovstva (torej ne le v imenu otroka)?
4.Ali sta mačeha in pastorek v prvem kolenu svaštva?
5.Zakonec ne more razpolagati s svojim nedoločenim deležem s posli dem živimi. TAk pp je............? Izpodbojn?
6.Ali je za postopek z OMBP potrebno soglasje obeh?Ker zakon pravi, da sta vedno upravičena le oba, na enem testu je blo pa neko vprašanje, kao kaj ima mož na razpolago, če ni vedel za njeno oploditev?
7.Ali je zakonec dolžan preživljati otroka drugega partnerja do 18 leta, ali do 26, če se redno šola?
8.Ali je razlika med relatvino in absolutno veljavnostjo ZZ tudi v tem, da je možno pri eni od teh dveh tožiti na neveljavnost tudi po smrti enega od zakoncev (primerjaj 36/1 in 4 ZZZDR). Sej vem da zakonska zveza po smrti preneha, sam vseen ma vpliv na dedovanje pa take fore, tk da je možno pač dokazat da ni bla veljavna...
Če kdo ve kaj....bitte, bitte:)

1. - ČE JE "DOTA" JE PO MOJEM MNENJU SKUPNO PREMOŽENJE
- ČE JE BILA DARILNA POGODBA SKLENJENA POD ODLOŽNIM POTESTATIVNEM POGOJEM "POROKA" JE TREBA PA PRETRESTI DOPUSTNOST POGOJA
- ČE SE PA DARILNA PGODBA NE NANAŠA NA POROKO, PA JE TO POSEBNO PREMOŽENJE OBDARJENCA (V SMISLU DA OČETOV NAGIB NI IZHAJAL IZ POROKE AMPAK DRUGEGA DEJSTVA)

2. - ???
- TOŽBA ENEGA ZAKONCA SE LAHKO GLASI ZARADI RAZLOGA (NE)SKUPNEGA ŽIVLJENJA

3. - NE MORE, SAJ PRAVICA (TEORETIČNO) IZHAJA IZ OTROKA, RAZEN PRI IZPODBIJANJU, KJER JE (PO MOJEM MNENJU) "DOLŽNOST" STARŠEV UGOTOVITVE DEJANSKEGA STANA OTROKOVEGA IZVORA

4. - DA, MAČEHA JE V SVAŠTVU S PASTORKOM V PRVEM KOLENU RAVNE ČRTE

5. - Pravni posel, ki ga je brez soglasja drugega zakonca sklenil en zakonec, lahko drugi zakonec izpodbija. Posel ni neveljaven, če je bil sopogodbenik dobroveren. (načelo zaupanja : če je v ZK kot lastnik vpisan samo en zakonec – prodajalec, drugi zakonec posla ne more izpodbijati, ima pa odškodninski zahtevek. (CITIRANO IZ ZAPISKOV) KLE STA DVE NAČELI VARNOST PRAVNEGA PROMETA IN NAČELO SKUPNEGA UPRAVLJANJA

6. - Za očeta otroka, ki je bil spočet z OBMP, velja materin mož ali njen zunajzakonski partner, ob pogoju, da sta za postopek OBMP podala privolitev po 22. členu tega zakona. Očetovstva tistega, ki po prejšnjem odstavku tega člena velja za očeta, ni dovoljeno izpodbijati, razen, če se trdi, da otrok ni bil spočet s postopkom OBMP (CITIRANO IZ ZAPISKOV)

7. - DA, PO (1.) ODSTAVKU 127. ČLEN ZZZDR

8. - (4.) ODSTAVEK 36. ČLENA V POVEZAVI Z (1.) ODSTAVKOM ISTEGA ČLENA NAKAZUJE NA TO, DA ČE NISO IZPOLNJENI POZITIVNI POGOJI (ZAKONSKI ZADRŽEK - NEOBSTOJ OZIROMA NIČNOST SKLENITVE ZAKONSKE ZVEZE) LAHKO TOŽI OSEBA, KI IMA PRAVNI INTERES TUDI PO SMRTI ENEGA OD ZAKONCEV (POGOJI ZA NEBOSTOJ ("NIČNOST") SO TAKI, DA Z NJIHOVIM NASTOPOM ZZ SPLOH NE NASTANE (VPRAŠANJE DOLŽNOSTI MATIČARJA OZIROMA NAČELNIKA UPRAVNE ENOTE???)

žeže, sam...
1.dota je posebno premoženje žene. Sam mi je nekdo na PM napisal, da je kao tako darilo pomeni vsakemu polovico v posebno premoženje, če je blo dano kot poročno darilo, drugače pa sam posebno premoženje žene.
2. Js sm mislila tk: žena vloži tožbo v imenu otroka na preživnino, pač da jo more plačevat. Sprašujem se, če je to sploh smiselno, glede na to, da če gre za razvezo zakonske zveze, sodišče glede otrok odloča pa uradni dolžnosti, kar pomeni da tut če ona ne bo dala tožbe, lahko vseeno prisodi. Al pa če bo recimo rekla,ja, js zahtevam da ona plača 50 000 na mesec.Sodišče lahk prisodi tut 100 000, a ne? torej: A je pri razvezi na tožbo smiselno postavljat zahtevke oz. ali jih sploh obravnavajo?
6.JA, ampak, ali lahko samo ena oseba gre tja in se oplodi:)
7. Vem da ga mora preživaljti, sam ne vem ali ga mora do 18 leta, ali ga mora do 26 leta,če se šola?
8. To pomeni da je razlika med relativno in absolutno veljavnostjo tut v tem, da lahk pri absolutni tožijo po smrti. OK:)
Hvala za odgovore:)

ja poročno darilo gre v skupno premoženje, kjer se ob delitvi domneva da vsakemu pripada polovica poročnega darila SM JE PA RES DA GRE POLOVICA VSAKMU V POSEBNO PREMOŽENJE SM NAPRIMER ČE DOBITA SLIKO IMATA SOLASTNINO NA SLIKI IN GRE JA POL VSAKMU POL
-glede zakonca in preživljanjapa se (moje mnenje) analogno uporablja člen o dolžnosti preživljanja otroka do 18. leta oziroma redno ali izredno vpisanega študenta do 26. leta. Torej ja do 26.leta, ker ne vidim razloga za diskriminacijo
-glede postavljanja zahtevkom pa menim, da pri tožbi na razvezo, tožnik oziroma toženec navaja dejstva(veliko premoženje drugega zakonca, dobri dohodki itd.) ki prispevajo v razjasnitev stanja (tudi CSD) in določitev preživnine (tko da glede zahtevkov je bolj procesno dejanje, uveljavljanja materialne pravice do preživljanja, kot pa določanje cene)

*A mi loh pove kdo, kje se dobi konvencija o civilnopravnih vidikih mednarodne ugrabitve otrok? k na netu je samo zakon o njeni ratifikaciji, konvencije pa od nikoder...če kdo ve, naj mi link napiše prosm.
Obrni stran naprej od zakona o ratifikaciji konvencije in prikazala se bo konvencija...

*1.)Zakonca imata 2 otroka- sin je star 5 let, hci pa 19 let in je studentka. Ker je oče nasilen, je mati vlozila tozbo za razvezo, vendar pa sama ne more prezivljati sebe in otrok. Tako je oče zacel groziti, da bo sina odpeljal v tujino. Kaksne zahtevke lahko dajejo med postopkom?
-mati v svojem imenu: tožba na preživnino, zahteva za dodelitev sina njej v vzgojo in skrb
-mati v sinovem imenu: tožba za preživljanje
-mati v hcerinem imenu: nič
-sin v svojem imenu: nič
-hci v svojem imenu: tožba za preživljanje

mati lahko zahteva še omejitev stikov ker oče grozi da bo odpeljal otroka

2. a mislš haaška konvencija o mednarodni posvojitvi otrok?otroka se da lahko v posvojitev v drugo državo samo če mu v sloveniji ne morjo dobit posvojiteljev.pri tem otrokov položaj v tuji državi ne sme biti slabši kot bi bil v sloveniji.pa minister za upravo in minister za družino morta dat soglasje h taki posvojitvi.velja pa pač do 18. leta
otroka

*evropska konvencija o uresničevanju otrokovih pravic (sm ene par strani)
http://www2.gov.si/zak/Zak_vel.nsf/bb4e ... enDocument

konvencija združenih narodov o otrokovih pravicah (nek povzetek)
http://www.eip-ass.si/demokracijavsoli/ ... knjiga.pdf

konvencija o civilnopravnih vidikih mednarodne ugrabitve otrok (english version)
http://patriot.net/~crouch/haguetext.html

a ma še kdo kkšn mednarodni pravni vir družinskega prava???

*še neki vprašanc:
a)glede pripoznanja očetovstva pred rojstvom - to je oče stori, če je verjetno, da ne bo dočakal rojstva in velja le, če se otrok rodi živ. kaj pa je z mrtvorojenim? a on ostane brez očeta, al kaj?
b) kaj natančno tole pomeni: otroka se lahko pripozna tudi po njegovi smrti (čigavi, otrokovi), ampak samo, če je zapustil potomce in oče želi, da bi potomci po njem (po kom) dedovali?
c)posvojitve ni možno opraviti preden ne preteče tisti enoletni rok od izpolnitve zakonskih pogojev. a je to rok za poskusno posvojitev, a je to druga stvar?

Oče pripozna otroka pred rojstvom...in če se otrok živ rodi, je on njegov oče, če se pa mrtev pa po mojem ni neki pomembno to, ker itak ni nikol živel:)
KAr se une druge stvari tiče....js sm prebrala da lahko tožiš na ugotovitev očetovstva tut 1 leto po očetovi smrti...drugo pa ne vem:)
JA neke vrste poskus je....uporabljajo pa se določbe o rejništvu, sam da se rejnina ne plačuje:)


* IZPIT- MAJ 2006
1.kda se postavi otrkui zastopnika
2,o čem se morta sporazumet zunajzakonska partnerja, ko se sporazumeta o skupni vzgoji in varstvu
3. neki si mogo rejništvo napisat
4.neki o nepopolni posvojitvi
5.realna subrogacija
5.kje se odloča o stikih, pa kje o vzgoji in varstvu
6.kolizijski zastopnik pa un koristni al ka je:)
Kr neki je biu test...za obkroževat je blo eno vprašanje glede daril ki so bile dane pred zakonsko zvezo, kaj je z njimi pa kam spadajo
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Še moj izpit iz DP:

DRUŽINSKO PRAVO-5.9.08

1.) Za katere stvari CSD ni pristojno:
-posvojitev otroka
-sklenitev sporazuma o vzgoji in varstvu otroka, ki ga dosežeta starša ob razvezi na tožbo
-določitev preživnine za nepreskrbljenega zakonca
-sklenitev darila vrednosti, ki ni v sorazmerju s premoženjem darovalca
-razdelitev skupnega premoženja zakoncev




2.) V kateri obliki morajo biti sklenjeni naslednji sporazumi:
-sporazum o preživljanju nepreskrbljenega otroka s strani polnoletnega otroka
-sporazum o varstvu in vzgoji otroka, pri razvezi

3.) Ali lahko sodišče odloči o razvezi na tožbo, če skupno premoženje še ni določeno? Obrazloži.

4.) Kdaj velja domneva očetovstva:
-če se otrok rodi v zunajzakonski skupnosti
-če se otrok rodi v zakonski zvezi
- če je otrok spočet 299 dni po razvezi zakonske zveze
-če je otrok rojen v roku 300 po smrti moža
-če je otrok rojen v roku 300 dni po razvezi istospolne skupnosti

5.) Pod katerimi pogoji je zunajzakonski partner dolžan preživljati otroka svojega partnerja.
Že zunajzakonski partner umre-ali je njegov partner še zmeraj dolžan preživljati njegovega otroka?

6.)Razvezana starša se ne moreta sporazumeti o nadaljnjem šolanju svojega otroka. Za kakšen spor gre. V katerem postopku in pred katerim organom ga bosta zakonca lahko rešila.
Zakonca se sporazumeta o vzgoji in varstvu svojega otroka pri razvezi na tožbo- s čim bosta lahko ta sporazum tudi pravno potrdila?
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Pa še tole mam:

DRUŽINSKO PRAVO-IZPITI+IZPITNA VPRAŠANJA (PSILON)


7.9.07.-DRUŽINSKO PRAVO

1. Starša sta ločena. V&V ima oče, ki materi omogoča stike. Njegova bivša tašča pa prav tako želi imeti stike z vnukom, vendar se ne morej dogovoriti. Ne uspe jim niti na CDS. Otrok, mati in CSD so vsi za to, da se stiki s taščo izpeljejo.

- Kdo od zgoraj omenjenih lahko zahteva stike?
- Pred katerim organom in v kakšnem postopku?

2. Starša sta ločena, V&V ima eden. Ne moreta se dogovoriti glede operacije hčerke, ki sicer ni življenjskega pomena za otroka, je pa koristna.

- Za kakšen spor gre (spor glede česa)?
- V kakšnem postopku in pred katerim organom ga lahko rešita?

3. V kakšni obliki mora biti sklenjen:

- sporazum o preživljanju, ko odrasli otrok preživlja nepreskrbljene starše
- sporazum o deljunju skupnega premoženja pri razvezi an tožbo

4. Katere osebe so imetniki roditeljske pravice, ki so v njej omejeni:

- posvojitev
-eden od ločenih staršev, ki ima V&V
-eden od ločenih staršev, ki nima V&V
- skrbnik
- rejnik


5. Kako sodišče odloči o preživnini v postopku ugotavljanja očetovstva in kako od razvezi zakonske zveze?

6. Zakonca sta dobila od prijatelja dragoceno sliko za darilo. Kaj se bo s sliko zgodilo ob njuni razvezi zakonske zveze? Kakšno premoženje je slika?

7. Premoženje zakoncev je 10.000 eur odškodnine za nepremoženjsko škodo, ki jo je prejel mož, ko se je ponesrečil in avtorski honorar, ki ga je žena prejela za izdajo knjige.
Kakšno premoženje imata (kaj je skupno, kaj posebno)?

8. Kakšen je pravni posel, ki ga eden izmed zakoncev sklene s 3. osebo, brez dovoljenja drugega zakonca?


...To mislim, da so vse naloge, res pa je, da sem verjetno pri posamezni nalogi pozabila na kakšno vprašanje. Ampak v glavnem je tole vse...


?-VPRAŠANJA Z IZPITOV

1. Hčerka se ponesreči, postane prizadeta. Ali lahko strša podaljšata RP? kaj jima svetuje CSD?

- da; kaj pa jima svetuje??

2. sin 5 let, hči študentka 19 let, mati vloži tožbo za razvezo, oče grozi, mati jih ne more preživljati
Kakšne zahtevke lahko vlagajo:
- mati v svojem imenu: preživnina, začasna odredba - izselitev iz stanovanja + preživnina
- mati v sinovem imenu: preživnina, V&V, stiki,
začasna odredba - za preživnino, omejitev stikov, V&V;
mati v hčerinem imenu: isto kot pri sinu
- sin v svjem: nič
- hči v svojem: preživnina

Kaj bi bilo, če ne bi nobeden nič uveljavljal? sodišče bi odločilo po U.D. ?

3. Kako mladoletni otrok ugotavlja očetovstvo?
- do 15. leta po zak zastopniku - materi, po 15. letu v svojem imenu

4. Sodišče lahko odvzame otroka staršem in ga da v varstvo in vzgojo 3. osebi - po kateri pravniinstituciji lahko to stor?
- rejništvo

5. Konvencija o medn posvojitvi - do katere starosti otroka velja?



Še to me zanima;

npr., da mož kupi avto, plača ga pač z denarjem, ki ga zasluži z delom.

a) Ali je to potem skupno premoženje in se ob razvezi deli na polovico. Ali lahko mož dokaže, da ga je plačal on sam in da je v celoti njegov?

b) Ali je bolj pravilno, da rečem, da gre za solastnino?
Čeprav se mi zdi, da je to le za darila, ki jih dobita skupaj, ker za darilo ni nobene protidajatve in ni pridobljeno z delom.


Huala

Še nekaj cvetk, prosim za pomoč:

1. Postopek posvojitve pri ZZS.
Najprej ga posvoji eden, nato pa ga posvoji drugi kot partnerjevega otroka.

Ali je treba tu še kaj dodati? Razen tega, da zgornji stavek argumentiram z vsebino zakona.

2. Skrbnik želi s svojo varovanko skleniti ZZ.
Ali je vseeno, če jo kar skleneta in posledično srkrbniško razmerje preneha + če je mladoletna rabi soglasje csd
Ali morata najprej po dovoljenje na csd. Čeprav, če je mladoletna, bo csd že tako izvedel, ampak recimo, da ni in da zato ne rabi dovoljenja.

Ta primer ni dispens, ne? Ker spregled je možen le pri zakonskih zadržkih, je res?

3. Ali drži?
- Domneva očetovstva ne velja v ZZ, ki je bila razveljavljena zaradi bigamije (dvojna ZZ).

4. Starša sta odvisnika, že večkrat sta se neuspešno zdravila. Otrok je v rejništvu. Vendar ga obiskujeta in zadovoljivo izvršujeta RP. CSD predlaga nov ukrep, kateri?
Posvojitev? Čeprav mi je čudno, ker pravi, da RP še kar dobro izvršujeta, pri posvojitvi pa RP tako rekoč izgubita, ne?

5. Ali se nepopolna posvojitev lahko razveljavi?
- a ni tako, da se razveže?

5. Izpodbijanje in pripoznanje očetovstva - velja ex tunc ali ex nunc?


kukavicji otroci? u cem je fora?
da oce pac prizna otroka, kr verjame materi da je njegov.. in nihce - pravi oceta ne izpodbija ?
Zadnjič spremenil Jemc, dne 08. Jan 2009 03:27, skupaj popravljeno 1 krat.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

USTNI/DRUŽINA (14.03.2005 ):

DRUŽINSKO PRAVO
1. Zaupnik otroka v postopku! Ali so to lahko starši, ko se odloča o vzgoji in varstvu?
2. Posebni zastopnik!
3. Starša ne živita več skupaj treba pa je določiti kdo bo otroka preživljal. Kdo, kako odloči o tem?
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Jemc, dober dan si izbrau da tole objaviš :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

No, zdej ste pa že mel rezultate :mrgreen: Kako je šlo?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

šla sm pisat civil pa družino, s tem da sm civil nardila, družino pa padla .. in tko je šou cel trojček u... :roll:
kako urco sm bla ful slabe volje, pol sm se pa spomnla, da se mi bo usaj marca lažje učit ..never give up!! :D

bo že :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

To sm dov tolk pozn gor, da bote znal cent moje informacije :twisted:
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

arrrrrr :evil: :D
jaz sem mali psihopat
tomas
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Feb 2009 10:53

IZPIT MAJ & JUNIJ 2009

Odgovor Napisal/-a tomas »

Po čem študirati?

Zapiski, vaje (koliko jih je bilo letos) in OZ - tudi kaka knjiga???
"There are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns – the ones we don't know we don't know."
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT MAJ & JUNIJ 2009

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mene pa zanima kera skripta je najboljša, k na netu pa u koprnici jih je ful! In ne vem kero vzet... :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: IZPIT MAJ & JUNIJ 2009

Odgovor Napisal/-a proton »

najbolje je po dobrih zapiskih!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

ob študiranju se mi poraja par vprašanj:

-kdo vse ima na voljo tožbo na ugotovitev očetovstva? (moj predlog: mati dokler izvršuje RP, otrok - po novem neomejeno, nerazsodni oče - ker ne more pripoznat in domnevni oče, če je mati zavrnila njegovo pripoznanje)

Do kdaj ima mati možnost vložiti to tožbo v otrokovem imenu? V ZZZDR piše da do polnoletnosti! Jaz pa imam napisano dokler otrok ne pridobi procesne sposobnosti (15 let in razsodnost)!

- kako je z nastajanjem skupnega premoženja zunajzakonskih partnerjev? Kaj če mladoletnik sklene ZZZ, ali pridobi popolno poslovno sposobnost?

Če ima kdo kakšno idejo, bom zelo vesel ;)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a buttercup »

proton napisal/-a:ob študiranju se mi poraja par vprašanj:

-kdo vse ima na voljo tožbo na ugotovitev očetovstva? (moj predlog: mati dokler izvršuje RP, otrok - po novem neomejeno, nerazsodni oče - ker ne more pripoznat in domnevni oče, če je mati zavrnila njegovo pripoznanje)

Do kdaj ima mati možnost vložiti to tožbo v otrokovem imenu? V ZZZDR piše da do polnoletnosti! Jaz pa imam napisano dokler otrok ne pridobi procesne sposobnosti (15 let in razsodnost)!

- kako je z nastajanjem skupnega premoženja zunajzakonskih partnerjev? Kaj če mladoletnik sklene ZZZ, ali pridobi popolno poslovno sposobnost?

Če ima kdo kakšno idejo, bom zelo vesel ;)
kako to misliš po novem neomejeno? a je bla kakšna sprememba pred kratkim?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

ja, ustavno sodišče je to presojalo in razveljavilo veljavno ureditev z odložnim rokom. Ker zakonodajalec ni sprejel nove ureditve, je odložni rok odpadel in s tem tudi starostni pogoj.

Enako se lahko zgodi tudi z rokom pri izpodbijanju očetovstva (tudi 23 let). Tega US zaenkrat ni presojalo in taka ureditev še vedno velja, je pa vsekakor ustavno sporna.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

A mi zna kdo tole povedat, če je oz. kaj bi blo prou? :?

Konvencija o mednarodni posvojitvi:
do katere starosti otroka velja?
Dokler je mladoleten? Pa če je nad 10 let, se rabi soglasje...
pogoj za njeno veljavnost je? Ne vem, da morjo bit razmere v državi kamor se otrok posvoji enako dobre ali boljše kot v matični državi? :? Drugo ne vem kaj bi loh blo...
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

Drugač po mojem ne gre za konvencijo o mednarodni posvojitvi, ker je niti nismo omenili med viri DP na začetku predavanj. Drugače bi pa tako odgovoril kot ti...ti
Odgovori

Vrni se na