Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

Knjiga ni vredno niti 1/3 starih izpitov, ki so noro pomembni, če repšuješ stare izpite, je to formula za izpit. Seveda pa jih repšuješ po knjigi, ni boljšega. Samega branja knjige pa ne priporočam, ker ti zagnusi vse (no vsaj meni je :)).
Uporabniški avatar
Anoisette
Prispevkov: 18
Pridružen: 31. Maj 2009 22:59

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Anoisette »

Beri knjigo, dokler je ne razumeš, potem pa čim več rešuj stare izpite. Pusti skripte, knjiga je čisto lepo napisana.
There's no secret handshake. There's an IQ prerequisite, but there's no secret handshake.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Anoisette napisal/-a:knjiga je čisto lepo napisana.
Zelo daleč od tega, da bi bila knjiga lepo napisana, namreč ekonomskih (in seveda tudi matematičnih, fizikalnih ter kemijskih) učbenikov se ne da razumljivo napisati tako, da sam tekst obsega več kot 90 %, za formule in grafe ti pa ostane zgolj nekaj procentov oziroma na vsaki drugi strani mogoče kakšna nerazumljiva ponazoritev še bolj nerazumljivega nakladanja, ki smo mu priča v sami knjigi.
Je pa res, da je v knjigi vse notri, tako da tudi jaz priporočam knjigo, repetitorij in reševanje starih izpitov. ;) Seveda je pa stvar toliko bolj enostavna, če imaš poleg vsega še zapiske s predavanj.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Sizif »

če bi človek verjel tvojim besedam, dexter, bi mislil, da je ta izpit nemogoče narediti
blank
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Sizif napisal/-a:če bi človek verjel tvojim besedam, dexter, bi mislil, da je ta izpit nemogoče narediti
Čist enostavno ga je, samo knjiga je bedna. ;)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Anka »

Knjiga je za moje pojme napisana čisto vredu, je pa res da je v nekaterih poglavjih dosti balasta - kar lahko čisto lepo izpustiš ko greš drugič čez in si raje prebereš v zapiskih. Drugače se mi pa zdi da pri ekonomiji brez knjige žal ne gre. Skript ne priporočam razen mogoče čisto na koncu, ko že večino znaš. Se pa strinjam z Anoisette knjiga + stari izpiti = win win :D Repetitorij se pa meni ne zdi nevem kako pomemben, ker se same naloge dosti razlikujejo od tistih, ki se dejansko pojavljajo na izpitu.
zac
Prispevkov: 32
Pridružen: 30. Apr 2009 09:40

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a zac »

a se da rešen repetitorij dobit sam v kopirnici? al mogoče obstaja tut v elektronski obliki? :)
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sunshine »

repetitorij je vseen fajn mal pogledat, še posebi naloge..kle seveda rabš rešitve k se pa dobijo v fotokopirnici..ker po pravic povedan na izpitu iz teoretičnih vprašanj ne morš kej velik pik dobit, tut če napišeš vse..pač zmer dajo sam polovico pik..tko da se reees splača računske naloge dobr naštudirat...
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

sunshine napisal/-a:ker po pravic povedan na izpitu iz teoretičnih vprašanj ne morš kej velik pik dobit, tut če napišeš vse..pač zmer dajo sam polovico pik..
To pa ni res, da več kt polovico točk ne morš dobit...
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Se strinjam s flafi lih gledam moj izpit in sm vidla da sm dobla 8/12 ter 10/14 pri teoreticnih res pa da ne vem kaj bi morala se dopsiat da bi dobila vse tocke sam ok se da dobit vec kot pol :D
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a devetka »

Tut jz se strinjam s Tecko in Flafi :D moj izpit iz ekonomije zgledat tako kot Teckin,
pri teoretičnnih vprašanjih sem dosegala 8 do 12 in 10 od 14.... Zakaj? Nikol ne bomo vedl :D

Drugače sm pa študirala po skripti Anže in Rok, rešla vse izpite v repetitoriju pa celo leto pridno hodila na predavanja - se mi zdi, da je izpit iz ekonomije eden izmed najbolj poštenih v prvem letniku :D
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sunshine »

no sej tko sm misnla no...da mi ni jasn kaj morš napisat da dobiš vse pike :P
bu:)
Prispevkov: 70
Pridružen: 28. Jan 2009 22:47

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a bu:) »

a je v teh 40tih izpitih iz repetitorija zajeta večina stvari, ki se pojavljajo na izpitih? a bi načeloma moglo bit dost za pozitivno, če znam rešit teh 4 izpitov? al si še mormo pogledat tut tiste, ki so bili zadnja leta?
kr nekak obupujem s to ekonomijo :?
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

Sej ne rečem, ti izpiti iz repetitorija so super, ampak bolj pomembni so izpiti iz zadnjih let, glede na to, da smo na drugem roku dobil izpit, ki je bil sestavljen iz dveh izpitov (en iz 2006, en iz 2007). Ampak verjetno, če znaš vse izpite, boš znala tud te nove, saj se naloge dost ponavljajo.
bodoča pravnica
Prispevkov: 21
Pridružen: 19. Jan 2009 13:47

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a bodoča pravnica »

mene pa zanima kje se da dobit te izpite k niso v repetitoriju..te iz kasnejših let.hvala
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Tecka »

bodoča pravnica napisal/-a:mene pa zanima kje se da dobit te izpite k niso v repetitoriju..te iz kasnejših let.hvala
Na internetu so objavljeni. Zdej pa ce sam se en vprasa kje pa so pol pa ni za faks (sm ze sita k se na vsaki strani postavlja enako vprasanje :evil: )- mal poiscite sej obstajajo sam 2 res uporabni strani kjer dobite skripte, stare izpite, zapiske ipd
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Stare izpite imaš 1. na spletni strani pravnica.net in 2. na forumu.

1. Greš na http://www.pravnica.net in tam zgoraj klikneš na Literatura, nekoliko bolj desno zgoraj si pod rubriko Predmetnik izbereš 1. letnik in nadalje še Politična ekonomija. Naprej bo pa že še šlo.

(Če pa res ne bo šlo, ti pa dajem torej še nadaljna navodila: na levi strani se ti izbor vseh datotek zoži samo na 6, ki imajo veze s politično ekonomijo. Stari izpiti so naslovljeni kot Stari izpiti #1, Stari izpiti #2 in Stari izpiti #3. Klikneš najprej na prvega in se ti odpre novo okno, tam pa klikneš: Prenos datoteke ». Ko se ti datoteka prenese, jo imaš na namizju. Med temi starimi izpiti so tudi naloge iz kolokvija, ki pa jih za izpit najbrž ne rabiš.)

(Če ne najdeš kje piše Literatura, Predmetnik, 1. letnik, itd., potem med brskanjem po strani Pravnica.net klikni Ctrl+F (ali pa greš v orodni vrstici pod Urejanje in izbereš Najdi), nakar se ti spodaj odpre iskalnik s katerim lahko iščeš po strani. In v iskalnik napišeš: Literatura, pa ti najde kje je ta kvadratek za klik, nadalje napišeš Predmetnik in ti najde rubriko Predmetnik in tako naprej vse do takrat dokler ne najdeš teh starih izpitov. :P )

2. Te čist najnovejše izpite imaš pa v tej temi Izpiti, tukaj na forumu, samo nekaj strani nazaj je treba pobrskat, ker so se sproti kopirali v temo.


Hmmm ... Mogoče bom kdaj v prihodnosti napisal knjigo Napredna uporaba interneta za pravnike. 8-) :lol:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
deVineTTe
Prispevkov: 53
Pridružen: 03. Mar 2009 14:56

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a deVineTTe »

a mi lahko prosm kdo pomaga tole rešt:

1.Če je podvojitev začetnega ravnotežnega produkta 100 posledica povečanja investicij za 20, koliko znaša mejna nagnjenost k trošenju in koliko konstanta funkcije trošenja?
manč
Prispevkov: 2
Pridružen: 19. Avg 2009 12:34

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a manč »

hej

pregledala sm že vse stare izpite in nekaterih ne znam rešit. so kje na netu rešitve starih testov???
sj rabim sam za zadnja tri poglavja... (vzporedno sm vpisana in so mi priznali prve štiri)
ful ful ful bi bla hvaležna, ker me že panika grabi :)
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Katya »

Jst pa pa sam en mal uprašanj :lol:

Repetetorij (Izpiti)

-6 izpit: naloga 6) Monopolne in normalne cene-katere prevladujejo na dolgi rok v različnih sistemih

-13 izpit: naloga 5) Država linearno zniža carinsko stopnjo. Kako bo to vplivalo na investicijsko funkcijo in kako na ceno delnic domačih podjetij? Grafi in formule.

-17 izpit: naloga 4) Mejna produktivnost dela znaša 90, mejna opremljenost dela pa je 360. Koliko znašata mejni kapitalni količnik in investicijski učinek. Koliko znaša potrebni delež investicij v družbenem proizvodu za demografske investicije, če je stopnja rasti prebivalstva 1,5 odstotka? Ne znam kar je napisano krepko

-20 izpit, naloga 3) x (rojstni dan) pomeni odstotek zmanjšanja relanih stroškov v panogi A, y (rojsni mesec) pa v panogi B. Družbena produktivnost se je povečala za (x+y)/2 ostotkov. Izračunaj
a) spremembo različnih vrst stroškov in cen v obeh panogah (v %)
b) za koliko so se povečala mezde
c) razloži mehanizem delovanja in ugotovi, kakšen je delovni napredek v obeh panogah

-21 izpit: naloga 7) Neto depoziti se s 100 znižajo na 90, stopnja obveznih rezerv pa se z 20% zniža za 20 %. Realni BDP se s 1000 zniža za 10%, hitrost korženja denarja pa je 2.
a)kolikšna je raven cen pred spremembo in po spremembah?
b)Izračunaj implicitni deflator pred in po spremembah ter oceni infalcijo. Za koliko odstotkov in v kateri smeri bi se morale spremeniti obvezne rezerve, da bi ob novem realnem BDP odpravili infalcijo? To v krepki pisavi mi ni čist jasno


IZPIT maj 2005:

naloga 4) S stališča vseh subjektov na trgu in glede na tržna stanja opiši krivuljo povprašaevanja, krivuljo mejnih stroškov, krivuljo ponudbe in krivuljo mejnih izdatkov

naloga 8) Potencialni produkt 100, je 80% ravnotežnega produkta, avtonomno trošenje pa je 50.
a) izračunaj mejno nagnjenost k trošenju ter stopnjo infalcije
b)Izračunja spremembo trošenja 8ter razloži za kakšne spremembe trošenja gre) ter spremembo mejne nagnjenosti k trošenju, ki bi odpravil infalcijo
c) prikaži situacijo po a( in b) z grafom


To bo za enkrat vse, več vprašanj pa lahko pričakujete kasneje :P
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

eno vprašanje za vse, ki ste že uspešno prestali izpit iz eknomije:) a mislte da se da izpit narest če se učiš samo po starih izpitih? ker jst namreč zdej delam po skripti RokAnže in mi gre tkoooo počas, da dvomim da se bom uspela naučit do izpita..tko da bi bla zlo hvaležna za vaše mnenje :D
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

Brez problema se ga da narest samo po starih izpitih, kar pa ne pomen, da se učiš iz enih rešitev, ki jih kupiš v kopirnici, ampak da jih sama rešuješ, kar pa itak rabš knjigo :)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a bajna »

js sm šla čez knjigo enkrat, pol sm pa stare izpite rešvala, pa sm lih za glih nardila, čeprov sm mela res dobr občutk :oops: da se vrjetn narest, sam rabš srečo ;)
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Random napisal/-a:Brez problema se ga da narest samo po starih izpitih, kar pa ne pomen, da se učiš iz enih rešitev, ki jih kupiš v kopirnici, ampak da jih sama rešuješ, kar pa itak rabš knjigo :)
no sej tko sm misnla..da recimo uzameš eno upranje u izpitu, poiščeš odgovor u knjigi in se tist naučiš.upam mi bo šlo tko hitrej :roll:
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

Ja, to je najmanj boleč in najbolj uspešen način :)
Odgovori

Vrni se na