Kolokvij - test

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a eldorado »

lalika napisal/-a:živjo!
a kdo ve če je letos obravnavana čist ista snov k lani? pa še katere točke ne pridejo v poštev? tenx :)
seveda, obravnavana je popolnoma ista snov :) točke, ki ne pridejo v poštev so bile vsaj 5x objavljene na tem forumu, če ne celo pod to temo.. sicer so pa na strani PF, na podstrani štiblarja.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Tako je. Mal pobrskajte, ker tole pa res že vrabci čivkajo. Pa brez zamere
Si vis pacem para bellum
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lalika »

hvala.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Vprašanje: Ex ante in ex post, jaz imam napisano, da je to Katra omenila pri investicijskem učinku (10. točka, 2. del ) pa nikjer ne najdem, poleg tega je najbi obstajala neke 4 vrste kapitalnega količnika... A mi kdo zna pomagat?
Si vis pacem para bellum
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a špelca »

a ma kdo mogoče kak primer testa? a vi se bote spravt to debelo knjigo brat, al bol po zapiskih s predavanj pa naloge? :)
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Lanski kolokvij (test B):

1. Kapitalni količnik pred investiranjem znaša 5. Investicije z učinkom 0.2 povečajo produkt za 25%.
a) Izračunajte mejni kapitalni količnik in produktivnost kapitala po investiranju.
b) Definirajte produktivnost dela ter pojasnite vpliv dela na produktivno silo dela.
c) Z enačbo definirajte rentabilnost kapitala in pojasnite ali povečanje produktivnosti vedno pomeni tudi povečanje rentabilnosti.
d) Pojasnite ekonomsko načelo in ga zapišite v primeru študenta, ki se pripravlja za izpit.

2. Podani sta funkiciji povpraševanja Kd = 4-c in ponudbe Ks = c.
a) Izračunajte ravnotežno ceno in količino ter presežno povpraševanje oz. ponudbo pri ceni, ki je 50% višja od ravnotežne cene.
b) Prikažite situacijo z grafom.
c) Izračunajte točkovno in razponsko elastičnost povpraševanja. Točkovno elastičnost izračunajte za ravnotežno vrednost, pri izračunu razponske elastičnosti pa uporabite vrednosti iz naloge a.
d) Prikažite z grafom primer neelastičnega in primer popolno elastičnega povpraševanja.

3. Lestvica celotnih stroškov je naslednja: količina (0,1,2,3) - celotni stroški (6,10,14,18).
a) Podajte lestvico variabilnih, povprečnih variabilnih, mejnih in fiksnih stroškov.
b) Grafično prikažite celotne, variabilne in fiksne stroške.
c) Pojasnite z enačbo ter prikažite z grafom: elastičnost celotnih stroškov je večja od 1.
d) Definirajte fiksne stroške in zapišite dva primera fiksnih stroškov v primeru odvetniške pisarne.
Pozitiv vabrejšan!! :D
Uporabniški avatar
Chloe
Prispevkov: 37
Pridružen: 06. Avg 2009 14:45

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Chloe »

mene pa zanima:
na strani od pf pise, da k izpitu lahko pristopijo tut študenti kise niso uspeli prijavit. zanima me pa h kateri skupini lahko greš če si izreden študent?
lp
alisha
Prispevkov: 40
Pridružen: 13. Jul 2009 22:11

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a alisha »

Chloe napisal/-a:mene pa zanima:
na strani od pf pise, da k izpitu lahko pristopijo tut študenti kise niso uspeli prijavit. zanima me pa h kateri skupini lahko greš če si izreden študent?
lp
ni važno a si reden, izredni
razdeljeni smo po priimkih,



RAZPORED študentov po prvi črki priimka


Sobota, 20.2.2010

Prva skupina (ob 9h)
1.letnik (siva)
A, B, C, Č

2.letnik (rdeča)
D, E, F, G

3.letnik (vijolična)
H, I, J

4.letnik (modra)
K

Druga skupina (ob 10h)

1.letnik (siva)
L, M, N, O

2.letnik (rdeča)
P, R

3.letnik (vijolična)
S, Š

4.letnik (modra)
T, U, V, Z, Ž


NAVODILA:
Študent prinese s seboj: indeks, pisalo in žepni kalkulator.
Na vsako stran dvojnega lista pišete po vrsti en odgovor, četrta stran je za rezervo.
Piše se 30 minut čistega časa – od trenutka, ko so papirji in vprašanja razdeljeni.
Na prazen list napišete najprej s tiskanimi črkami desno zgoraj ime in priimek ter status
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a m|h »

A štiblar kej posebno ne mara tistih, ki se pridejo samo podpisat na kolokvij? Je bolš da vsaj neki bluzimo al da oddamo kar prazen list? :mrgreen:
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Je posebno poudaril, da prvih 5 minut so namenjeni tistim, da se podpišejo in gredo ven, da nato ne motijo ostalih.
Si vis pacem para bellum
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a m|h »

Ja, sem bil včeraj na predavanju, ko je rekel da tisti, ki se pridejo podpisat in zabavat na faks na začetku oddajo da ne motijo drugih, ampak ko je to rekel je meni zvenelo čist v smislu "vi se kar zabavajte, ampak boste že še vidli, itak boste ruknli" :twisted:
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

:lol:
Si vis pacem para bellum
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lalika »

ma kaj za kolokvij pridejo bl vaje v poštev?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ti profesorji so včasih tolko otročji:).........sploh ni nujno da tisti, ki se ni pripravljal na kolokvij, ker ga mogoče ekonomija ne privlači lih tolko kot ustavno recimo, da bo tak ruknil na izpitu....pač se bo mogoče še bolje nauču kot uni, ki so pisali kolokvij 7,8,9.....10 itk ne moreš.P.....in nardili dobro izpit.....pač naši profesorji so včasih tko zavistni, kot da se bojijo za svoj položaj:)
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lalika »

dragoxxx napisal/-a:ti profesorji so včasih tolko otročji:).........sploh ni nujno da tisti, ki se ni pripravljal na kolokvij, ker ga mogoče ekonomija ne privlači lih tolko kot ustavno recimo, da bo tak ruknil na izpitu....pač se bo mogoče še bolje nauču kot uni, ki so pisali kolokvij 7,8,9.....10 itk ne moreš.P.....in nardili dobro izpit.....pač naši profesorji so včasih tko zavistni, kot da se bojijo za svoj položaj:)

ja to se strinjam...sam kar mene znima je to, če te pol pr izpitu (k si npr. lih na tem da nardiš al ne ) zafrkava profesor, če si kolokvij ful slabo pisal...kej veste od lanskih učencov?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ja zafrkava te, če ne znaš. Kolokvij pa pa pomeni samo to, da lahko dobiš bonus pike za izpit ali pa ne...
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja pa čujte zdej....če tisti, ki vedo da jim za kolokvij se ni uspelo naučit in jim ni ratal, naj se pol taki pripravijo za izpit tako, da ne bodo med oceno(med 5 in 6)........preprosto...
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lalika »

dragoxxx napisal/-a:ja pa čujte zdej....če tisti, ki vedo da jim za kolokvij se ni uspelo naučit in jim ni ratal, naj se pol taki pripravijo za izpit tako, da ne bodo med oceno(med 5 in 6)........preprosto...
ja verjetno da se bomo pripravljal za izpit :) sam ni to tko preprosto...dost je tut od sreče odvisn pa od tega kakšne naloge dobiš...sploh pr takem težjem predmetu si hitr med 5 in 6...
HST
Prispevkov: 9
Pridružen: 14. Sep 2009 13:46

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a HST »

Pozdravljeni. Imam en problem glede kolokvija, pa me zanima če mi lahko kdo pomaga .

Funkcija povpraševanja : kd=10-2c
Funkcija ponudbe : ks=1+c
(potem je za izračunat ravnotežno ceno itd, v glavnem to ni problem)

Vprašanja:
Izračunaj točkovno elastičnost pri ravnotežni ceni.
Izračunaj razponsko elastičnost povpraševanja če se cena poveča s 3 na 4.
Izračuunaj potrošnikov dobiček pri ceni 2.

Se v naprej zahvaljujem za odgovor.

LP !
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

1.
e = odvod funkcije * cena / količino

e (povpraševanja) = -2 * 3/4 = - 1,5
e (ponudbe) = 1 * 3/4 = 3/4

2.
e=(delta k/k začetna)/(delta cena/cena začetna)

pri c=4 je k (povpraševanja) = 2

tako dobimo e = ((2-4)/4)/((4-3)/3)= -1,5

3.
si narišeš graf in izračunaš površino trikotnika, ki ga omejujejo ordinata na levi strani, cena pri 3 spodaj in krivulja povpraševanja na desni. potrošniški dobiček = 3

verjtno obstaja tudi kakšna bolj elegantna rešitev za to zadnje vprašanje, ampak takole to tudi prav.



a ve kdo razliko med apreciacijo/depreciacijo in revalvacijao/devalvacijo
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Depreciacija nastopi ponavadi ob inflaciji, pomen irazvrednotenje valute. Vzemimo primer na začetku je 1€= 230 SIT, z depreciacijo/apreciacijo se pomakne tečaj (se zviša na 240SIT, z revalvacijo pa pa tečaj pade na na npr: 220 SIT. Depreciacija spodbudi izvoz in zatira uvoz in obratno je z revalvacijo...

A potrošniški dobiček ne bi šel po formuli pd= k*(povp. korist- mejna koristnost) ? (Verjetno je bilo to zraven še za preračunati?)
Kako si iz teh podatkov dobil/a 3 oz. katere podatke je še treba uporabit? :oops:
Si vis pacem para bellum
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a aTc »

a tisto ko je napisal da morajo izredni študenti pisat najmanj 50% da gejo lahko na marčevski rok velja tud za tiste ki so izredno vpisani v 2.letnik in nimajo še narejene pek?? :oops: :?: :?:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a il.principe »

mam eno vprašanje.. vrjetn je zelo preprost odgovor, zato vem da bo en rabu 15 sekund da odgovori.. :D nekak nism skoncentriran zdej več.. in me zanima sledeče:

Es = 240
Us = 270
Ed = 200
Ud = 300.

Kakšen mora biti indeks cen uvoza, da bi bila bilanca v svetovnih cenah izravnana?
-torej vemo, da mora biti: Es = Us = 240. Ampak zakaj ta 240? Zakaj ne npr. 270, zakaj se je ta 270-ka prilagodila 240-ki? :D Zakaj ne bi bilo obratno, da bi se 240 prilagodilo 270? :D Če me razumete..
Kihot
Prispevkov: 9
Pridružen: 14. Nov 2009 11:51

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Kihot »

Najbrž zato ker te sprašuje po indeksu cen uvoza in ne indeksu cen izvoza, torej se bo uvoz prilagodil
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

aTc napisal/-a:a tisto ko je napisal da morajo izredni študenti pisat najmanj 50% da gejo lahko na marčevski rok velja tud za tiste ki so izredno vpisani v 2.letnik in nimajo še narejene pek?? :oops: :?: :?:
Ne.
Si vis pacem para bellum
Odgovori

Vrni se na