IZPIT MAREC 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz bi rekla, da nič ni nemogoče.. :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Alan Shore napisal/-a:Časa ni ravno veliko vendar verjamem da se da naučit, vendar, če se nisi še čisto nič učila potem te čaka kar veliko dela, nauči se vilfana, ni treba na pamet ampak z razumevanjem, škrubejevo sam preleti in se namesto nje bolj posveti vajam, to bi po moje moglo zadostovati, za izpit, smo si pa ljudje različni, tako da najlažje sama oceniš koliko časa potrebuješ, sam sem si za socoilogijo in zgodovino skupaj vzeu 14 dni in je bilo časa več kot dovolj.
Hvala za vzpodbudne besede. Snov sem preletela, jutri pa končno začnem resno z učenjem in upam, da bo šlo. :)
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Torej kot obljubljeno sem si vzel čas, da vam napišem pomembnejše dele snovi še za preostala poglavja (8, 9, 10, 11, 12, 13, 14). Za prvih 7 sem napisal že v sredini novembra. Gre za odseke najpomemebnejšega dela snovi in zato temu posvetite NAJVEČ pozornosti. Ne pa spregledati dejstva, da je kot predpisana literatura napisana v programu celotna knjiga. :) Poudarek na pisnem izpitu je od 7. poglavja naprej (vključno s 7.), čeprav so ponavadi tudi 2 vprašanja iz prvih šestih poglavij (vendar skoraj nikoli več kot dva in zmeraj vsaj eno). Na ustnem izpitu je poudarek na absolutizmu (10.), buržoaznem obdobju (11.), Jugoslaviji in Sloveniji (12.) in civilnem pravu (13.). Vendar ni izključeno tudi vprašanje iz ostalih poglavij, logično.

8. poglavje:
mestna in plemiška avtonomija (glej forum november)
podeželska avtonomija
________glej Škrubejine vaje

9. poglavje: zgodnja moderna država
- davčna prostost plemstva
- dolžnost vojaške obrambe (plemstvo)
- komorni davek in komorno premoženje (kdo? + kateri deli spadajo?)
- zelo pomembno: 3. vojaška obveza plemstva
- kaj je to imenjska renta, kaj so to davčne napovedi, kaj pa imenjske knjige
- definicija deželnih stanov
- zelo pomembno: 1. stara in nova plemiška avtonomija
- kdo je sestavljal stanovske skupine in kako so razvrščene
- kaj so to virilni glasovi + četrta kurija
- tiste sheme na strani 95 ni potrebno znati oz. samo preletite jo
- zelo, zelo pomembno: CELOTEN POSTOPEK DEŽELNEGA ZBORA (čisto vse dobro znati!)
_____________________Še posebej pomembni pojmi, ki so pogostokrat na izpitu:
_____________________deželnozborski komisarji
_____________________kredenčno pismo
_____________________instrukcije
_____________________propozicija
_____________________odobritev
_____________________resolucija
_____________________odgovor/replika/duplika, itn.
_____________________čemu namenjen postopek
_____________________gravamina!
- zelo pomembno: elementi poznejšega parlamentarizma (našteti + razumeti)
- deželno komorno sodišče (kdaj, kdo)
- kdo je nosilec reecepcije
- uradništvo in njegovo jedro (pravniki! - njihov pomen)
- veljava CCC subsidiarno
- zelo pomembno: 1. kmečki zajmi po trajajnu

10. absolutizem (skoraj vedno vprašanje na ustnem izpitu + ponavadi 2 vprašanja na pisnem):
- kdaj vlada MT in kdaj vlada J II.
- populacionizem, merkantilizem, fiziokratizem, naravno pravo in šola (+ primerjaj NP s 1. poglavjem), racionalizem
- sistem stalnih regimentov
- B. začetki in razvoj birokratskega aparata (zelo zahteven del, ki terja ne samo memoriranje, temveč ogromno razumevanja in se ga je treba naučiti naenkrat, saj se zadeve smiselno povezujejo) -> vse
_________poudarek na kresijah, okrajih, patrimonialnem sodstvu, rihtarju oz. županu, števnih oddelkih, 7. LOČITEV SODSTVA OD UPRAVE
- namen reform
- ZELO pomembno: 1. davki in katastri
_____________________terezijanski kataster
_____________________robotni patent (!)
_____________________jožefinski kataster
_____________________franciscejski kataster
_____________________reambulirani kataster
_____________________primerjave med katastri, v čem se razlikujejo oz. kaj je kateri prinesel
- prevedba kmetijskih zemljišč
- 1781 odprava nesvobode in kaj patent določa (zelo pomembno!)
- zelo pomembno: pravno varstvo podložnikov (kresije, odvetnik, postopek, omejevanje pravic, upori)

11. buržoazija
- zelo pomembno: zemljiška odveza
- zelo pomembno (na ustnem izpitu najpogostejše vprašanje pri Škrubej): program Zedinjene Slovenije in njegove točke
__________________________uspeh programa
- bistvo centralizacije
- bistvo konstitucionalizma
- tri funkcije oblasti in dvotirni sistem (shema!) – pogosto USTNI: Simič
- avtonomija
- predstavniški organi in volilni sistemi (sredstva!)
- omejevanje volilnih sistemov
- 120: shema
- omejevanje pristojnosti
- vrste mandatov
- srbskih ustav ni treba znati
- zelo, zelo pomembno: C. 1. ustavna ureditev, 3. avstrijska ustava in uprava

12. med svetovnima vojnama

- obe deklaraciji
- obe tezi
- Narodni svet
- nastanek države SHS
- adresa na regenta
- začasno ljudsko predstavništvo
- zakon o volitvah (kdo imel volilno pravico)
- 1920 ustavodajna skupščina -> vidovdanska ustava
- pokrajine, unitarizem, oblasti, birokratski centraliezm
- kdo zakonodajno oblast, kdo upravno, kako delujejo sodišča, kaj je s skupščino
- šestojanuarska diktatura in oktroirana ustava
- razpust skupščine
- prej enodomni, zdaj dvodomni sistem
- ljudsko predstavništvo
- vsedržavna kandidatna lista
- banovine (ni treba znati našteti vseh, le nekaj)
- zelo pomembno: 5. Slovenija
- zelo pomembno, sploh za ustni izpit: kako je s poenotenjem in katere panoge poenotijo
- pravna območja oz. ozemlja preberi (dovolj le osnove oz. kar piše v skripti M.Ž.)
- sodstvo (dovolj bistvo in osnove)
- C. UPRAVA IN PRAVO PRI SLOVENCIH ONSTRAN DRŽAVNE MEJE (jaz sem to spustil, saj še nikoli nisem slišal, da bi bilo to na izpitu)

13. civilno pravo in 14. kazensko pravo
(ponavadi nekje 10% izpita, največ 15)
- relativno lahka poglavja zato si sami preberite v knjigi, nato pa naučite skripto M.Ž.


Vso srečo pri študiju.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Aida »

Hvala denny.crane! :)

Opažam, da je bila večina teh točk poudarjenih tudi na vajah.
Res upam, da se podrobno reševanje vaj obnese kot tehnika učenja.
Lp, A
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Aida napisal/-a:Hvala denny.crane! :)

Opažam, da je bila večina teh točk poudarjenih tudi na vajah.
Res upam, da se podrobno reševanje vaj obnese kot tehnika učenja.
Se. Ni problema :) Predvsem za tehnična vprašanja sem na voljo tukaj. Za vsebinska vprašanja pa raje v sosednjem forumu na isti katedri, tj. rimsko pravo :D Imate pa kolego dragoxa za vsebinska vprašanja pri pravni zgodovini, ki je o njej zelo podučen. :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Lepa hvala, kolega :)

Lp
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Hvala denny.crane :)

Bi prosila za pomoč... Kakšna je razlika med sistemom centralnih monarhij in sistemom deželnih monarhij?
In pa kaj je sistem sukcesivnih stopenj? ...
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Živjo... Mene pa zanima, če mogoče kdo ve, v čem je razlika med inkvizacijsko maksimo in inkvizacijskem načelu? Pa če lahko kdo še pove definicijo obeh. Hvala v naprej. :)
molly
Prispevkov: 27
Pridružen: 24. Jan 2011 14:27

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a molly »

AJD, REŠMO TA IZPITNA VPRAŠANJA :)

1.) v kakšne vrste avtonomijo posegajo gorske bukve?
kaj v avtonomijo gorskega gospoda.. ?

2.) gl. elementi pravnega razmerja med ministeriali in zemljiškim gospodom

3.) do kdaj je božja sodba

4.) ''Karantancem je najprej oznanjal vero škof Modest, ki ga je pod frankovskim kraljem k njim poslal Vergil..'' Kako je mogoče razumeti podatek, da k Karantancem pošljejo škofa v času frankovskega vladarja? Ali so s Franki povezane zgolj spremembe na področju vere?

5.) Kakšna skupnost je župa, ki je določena z voditelji in kakšna je tista z določenim ozemljem? WTF?? :D
In do kdaj zaboga so predniki Slovencev živeli v župah??
sheila
Prispevkov: 17
Pridružen: 14. Nov 2010 16:17

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a sheila »

zdravo :)
mene pa zanima, če je treba znat posledice, ki so napisane na koncu skoraj vsakega poglavja???kr so tako bedne se za naučit!
molly
Prispevkov: 27
Pridružen: 24. Jan 2011 14:27

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a molly »

js jih veselo spuščam :D
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

sheila napisal/-a:zdravo :)
mene pa zanima, če je treba znat posledice, ki so napisane na koncu skoraj vsakega poglavja???kr so tako bedne se za naučit!
Ne, saj ne bo vprašanja v smislu npr. kakšne so posledice buržoaznega obdobja. Je pa priporočljivo, da si kakšne bistvene zapomnete oz. malo razmislite ob branju, saj ti razložijo zgodovinski okvir.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo!

jaz sem tudi v zelooo velikem zaostanku,praktično skoraj nič še ne znam ampak grem vseeno probat čeprav sem na rezultat že pripravljena :oops: :oops:

zanima pa če mormo poznat Pegija (škrubejka str 231), potem pri zgodnji moderni državi pa mi ni jasno zakaj so imeli stanovi tako veliko moč in kako je lahko odobritev pomoči vodila v redno obdavčenje?
:)
sariika
Prispevkov: 23
Pridružen: 13. Mar 2011 14:23

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a sariika »

Živjo, mene pa neki zanima..

Učila sm se po tej Vilfanovi knjigi, in zdej sm gledala prejšnje izpite na Simičevi strani, in res neznam skor nič odgovoriti, ti odlomki so kr eni, in nevem iz kje so..
Recimo eno vprašanje je

»Če so zakoni zapisani, deli nemočni z bogatim isto pravo,« Katero vrsto prava po načinu nastanka največkrat vsebujejo zapisane norme? Kako je še nastajalo pravo? Ali
zapis prava že sam po sebi odpravi razlike med člani skupnosti? Kje in kdaj je vladar prvič poskusil zavarovati revne pred bogatimi?

Tuki mi res recimo ni jasno zadnje vprašanje Kje in kdaj je vladar prvič poskusil zavarovati revne pred bogatimi?

Če mi lahko nekdo pomaga prosimm :)
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

binka napisal/-a:Živjo!

jaz sem tudi v zelooo velikem zaostanku,praktično skoraj nič še ne znam ampak grem vseeno probat čeprav sem na rezultat že pripravljena :oops: :oops:

zanima pa če mormo poznat Pegija (škrubejka str 231), potem pri zgodnji moderni državi pa mi ni jasno zakaj so imeli stanovi tako veliko moč in kako je lahko odobritev pomoči vodila v redno obdavčenje?
:)
Glede na to, da si res v velikem zaostanku se na tvojem mestu ne bi obremenjevou s takimi podrobnosti, ker resnično dvomim, da se bo kaj takega pojavilo v testu, verjetno pa si si glede na to da je o pegiju napisano res zelo mao bistvo že tako zapomnila s prvim branjem. Kar se tiče drugega vprašanja mislim, da je dragoxxx nanj že odgovoril v temi za januarski izpit in boljše kot on se skoraj ne da odgovoriti:D. No da vseeno napišem dva stavka. Stanovi so pridobili svojo moč zaradi več zgodovinskih razlogov, v tem kontekstu pa se zdi najpomembnejši ta, da so imeli plemiči svojo vojsko, ki jo je vladar potreboval, na podlagi tega so bili oproščeni davkov. To je pomenilo, da ko je vladar potreboval davke, je bil pri tem odvisen od plemičev, ki so morali dati svoje soglasje, iz tega je izhajala glavna moč stanov, ko je vladar postav neodvisen od stanov začnemo govoriti o absolutnem vladarju.
LeeLoo
Prispevkov: 24
Pridružen: 16. Dec 2010 10:35

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a LeeLoo »

jaz bi imela pa eno ogroooomno prošnjo. a mi lahko nekdo lepo razloži od strani 103-106. te meddeželne organe, organe na stopnji dežel. na srednji deželni stopnji in okraje.
Lepo prosim. berem berem berem, pa nimam pojma kaj berem, pa vem da je to lahko velikokrat na izpitu.
zares hvala :)
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a hannah »

sariika napisal/-a:Živjo, mene pa neki zanima..

Učila sm se po tej Vilfanovi knjigi, in zdej sm gledala prejšnje izpite na Simičevi strani, in res neznam skor nič odgovoriti, ti odlomki so kr eni, in nevem iz kje so..
Recimo eno vprašanje je

»Če so zakoni zapisani, deli nemočni z bogatim isto pravo,« Katero vrsto prava po načinu nastanka največkrat vsebujejo zapisane norme? Kako je še nastajalo pravo? Ali
zapis prava že sam po sebi odpravi razlike med člani skupnosti? Kje in kdaj je vladar prvič poskusil zavarovati revne pred bogatimi?

Tuki mi res recimo ni jasno zadnje vprašanje Kje in kdaj je vladar prvič poskusil zavarovati revne pred bogatimi?

Če mi lahko nekdo pomaga prosimm :)

Ta odlomek je od Evripida-Priprošnjice.
prvič je pa vladar skušal zavarovat revne pred bogatimi pomojem že v Mezopotamiji in sicer Hammurabi, ki se je razlagšal za pravičnega vladarja, in je hotel zaščititi revne, vdove, nemočne..s tistim mišarum ediktom da je ljudem odpustil dolgove in jih rešu iz dolžniškega suženjstva, ker se je to štelo za pravično.
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

hannah napisal/-a:
sariika napisal/-a:Živjo, mene pa neki zanima..

Učila sm se po tej Vilfanovi knjigi, in zdej sm gledala prejšnje izpite na Simičevi strani, in res neznam skor nič odgovoriti, ti odlomki so kr eni, in nevem iz kje so..
Recimo eno vprašanje je

»Če so zakoni zapisani, deli nemočni z bogatim isto pravo,« Katero vrsto prava po načinu nastanka največkrat vsebujejo zapisane norme? Kako je še nastajalo pravo? Ali
zapis prava že sam po sebi odpravi razlike med člani skupnosti? Kje in kdaj je vladar prvič poskusil zavarovati revne pred bogatimi?

Tuki mi res recimo ni jasno zadnje vprašanje Kje in kdaj je vladar prvič poskusil zavarovati revne pred bogatimi?

Če mi lahko nekdo pomaga prosimm :)

Ta odlomek je od Evripida-Priprošnjice.
prvič je pa vladar skušal zavarovat revne pred bogatimi pomojem že v Mezopotamiji in sicer Hammurabi, ki se je razlagšal za pravičnega vladarja, in je hotel zaščititi revne, vdove, nemočne..s tistim mišarum ediktom da je ljudem odpustil dolgove in jih rešu iz dolžniškega suženjstva, ker se je to štelo za pravično.
Jst bi pa rekla je bil Urnammu prvi... Sicer ne vem če je ravno dejansko poskušal zavarovati revne pred bogatimi, se pa je razglašal za zaščitnika revnih ljudi ("moža enega sekla") pred bogatimi ("mož ene mine")
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a tekani »

denny.crane napisal/-a:Torej kot obljubljeno sem si vzel čas, da vam napišem pomembnejše dele snovi še za preostala poglavja (8, 9, 10, 11, 12, 13, 14). Za prvih 7 sem napisal že v sredini novembra. Gre za odseke najpomemebnejšega dela snovi in zato temu posvetite NAJVEČ pozornosti. Ne pa spregledati dejstva, da je kot predpisana literatura napisana v programu celotna knjiga. :) Poudarek na pisnem izpitu je od 7. poglavja naprej (vključno s 7.), čeprav so ponavadi tudi 2 vprašanja iz prvih šestih poglavij (vendar skoraj nikoli več kot dva in zmeraj vsaj eno). Na ustnem izpitu je poudarek na absolutizmu (10.), buržoaznem obdobju (11.), Jugoslaviji in Sloveniji (12.) in civilnem pravu (13.). Vendar ni izključeno tudi vprašanje iz ostalih poglavij, logično.

8. poglavje:
mestna in plemiška avtonomija (glej forum november)
podeželska avtonomija
________glej Škrubejine vaje

9. poglavje: zgodnja moderna država
- davčna prostost plemstva
- dolžnost vojaške obrambe (plemstvo)
- komorni davek in komorno premoženje (kdo? + kateri deli spadajo?)
- zelo pomembno: 3. vojaška obveza plemstva
- kaj je to imenjska renta, kaj so to davčne napovedi, kaj pa imenjske knjige
- definicija deželnih stanov
- zelo pomembno: 1. stara in nova plemiška avtonomija
- kdo je sestavljal stanovske skupine in kako so razvrščene
- kaj so to virilni glasovi + četrta kurija
- tiste sheme na strani 95 ni potrebno znati oz. samo preletite jo
- zelo, zelo pomembno: CELOTEN POSTOPEK DEŽELNEGA ZBORA (čisto vse dobro znati!)
_____________________Še posebej pomembni pojmi, ki so pogostokrat na izpitu:
_____________________deželnozborski komisarji
_____________________kredenčno pismo
_____________________instrukcije
_____________________propozicija
_____________________odobritev
_____________________resolucija
_____________________odgovor/replika/duplika, itn.
_____________________čemu namenjen postopek
_____________________gravamina!
- zelo pomembno: elementi poznejšega parlamentarizma (našteti + razumeti)
- deželno komorno sodišče (kdaj, kdo)
- kdo je nosilec reecepcije
- uradništvo in njegovo jedro (pravniki! - njihov pomen)
- veljava CCC subsidiarno
- zelo pomembno: 1. kmečki zajmi po trajajnu

10. absolutizem (skoraj vedno vprašanje na ustnem izpitu + ponavadi 2 vprašanja na pisnem):
- kdaj vlada MT in kdaj vlada J II.
- populacionizem, merkantilizem, fiziokratizem, naravno pravo in šola (+ primerjaj NP s 1. poglavjem), racionalizem
- sistem stalnih regimentov
- B. začetki in razvoj birokratskega aparata (zelo zahteven del, ki terja ne samo memoriranje, temveč ogromno razumevanja in se ga je treba naučiti naenkrat, saj se zadeve smiselno povezujejo) -> vse
_________poudarek na kresijah, okrajih, patrimonialnem sodstvu, rihtarju oz. županu, števnih oddelkih, 7. LOČITEV SODSTVA OD UPRAVE
- namen reform
- ZELO pomembno: 1. davki in katastri
_____________________terezijanski kataster
_____________________robotni patent (!)
_____________________jožefinski kataster
_____________________franciscejski kataster
_____________________reambulirani kataster
_____________________primerjave med katastri, v čem se razlikujejo oz. kaj je kateri prinesel
- prevedba kmetijskih zemljišč
- 1781 odprava nesvobode in kaj patent določa (zelo pomembno!)
- zelo pomembno: pravno varstvo podložnikov (kresije, odvetnik, postopek, omejevanje pravic, upori)

11. buržoazija
- zelo pomembno: zemljiška odveza
- zelo pomembno (na ustnem izpitu najpogostejše vprašanje pri Škrubej): program Zedinjene Slovenije in njegove točke
__________________________uspeh programa
- bistvo centralizacije
- bistvo konstitucionalizma
- tri funkcije oblasti in dvotirni sistem (shema!) – pogosto USTNI: Simič
- avtonomija
- predstavniški organi in volilni sistemi (sredstva!)
- omejevanje volilnih sistemov
- 120: shema
- omejevanje pristojnosti
- vrste mandatov
- srbskih ustav ni treba znati
- zelo, zelo pomembno: C. 1. ustavna ureditev, 3. avstrijska ustava in uprava

12. med svetovnima vojnama

- obe deklaraciji
- obe tezi
- Narodni svet
- nastanek države SHS
- adresa na regenta
- začasno ljudsko predstavništvo
- zakon o volitvah (kdo imel volilno pravico)
- 1920 ustavodajna skupščina -> vidovdanska ustava
- pokrajine, unitarizem, oblasti, birokratski centraliezm
- kdo zakonodajno oblast, kdo upravno, kako delujejo sodišča, kaj je s skupščino
- šestojanuarska diktatura in oktroirana ustava
- razpust skupščine
- prej enodomni, zdaj dvodomni sistem
- ljudsko predstavništvo
- vsedržavna kandidatna lista
- banovine (ni treba znati našteti vseh, le nekaj)
- zelo pomembno: 5. Slovenija
- zelo pomembno, sploh za ustni izpit: kako je s poenotenjem in katere panoge poenotijo
- pravna območja oz. ozemlja preberi (dovolj le osnove oz. kar piše v skripti M.Ž.)
- sodstvo (dovolj bistvo in osnove)
- C. UPRAVA IN PRAVO PRI SLOVENCIH ONSTRAN DRŽAVNE MEJE (jaz sem to spustil, saj še nikoli nisem slišal, da bi bilo to na izpitu)

13. civilno pravo in 14. kazensko pravo
(ponavadi nekje 10% izpita, največ 15)
- relativno lahka poglavja zato si sami preberite v knjigi, nato pa naučite skripto M.Ž.


Vso srečo pri študiju.

Prijazen pozdrav, A

kaj mi lahko prosim kdo pove pod katero temo je napisano prvih 7 poglavij?
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Aida »

Tole sm si js shranila:

1. poglavje: izvor prava, kako je pravo nastajalo, kje je nastajalo, naravno pravo,
2. poglavje: vsi zakoniki in vladarji (Urnammu, Hamurabi...), Atene, Šparta
3. poglavje: značilnosti plemenske ureditve, barbarska država, osebno/teritorialno načelo, kontinuiteta, vulgarizacija, lex baiuvariorum, frankovsko pravo na Slovenskem (gl. kapitularji), missi dominic
4. poglavje: primerjava z Avari, conversio (!!!), župan, župa, darovnica,
5. poglavje: zajem, zakup, fevd, vazalstvo, zemljiško gospostvo, deželsko sodišče, osebne in stvarne posledice podložnosti (patrimonializacija, partikularizem)
6. poglavje: Rižanska veča (!!!), teritorialna zemljiška gospostva, ZsLj,
7. poglavje: ministeriali, njihov položaj, kosezi, fajde
8. poglavje: plemiška avtonomija (sodna avtonomija, davčna avtonomija, privilegiji, ročini, zlata bula, Georgenberški privilegij (!!!), mestna avtonomija (razlike obmorska/celinska, gospodarske pravice, prebivalstvo v mestih, status meščana, komunalno gibanje, arengo (več pomenov), Kostanjevica, Piran, Ptuj, Ljubljana --> vse "organe" v mestih moraš poznati zelo dobro).
podeželska avtonomija
________glej Škrubejine vaje
Lp, A
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a tekani »

Super, tnx :D :D
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sotrpini, kako vam kaj gre? Bo kdo malo pojamral z mano čez zgodovino? =)
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a bubyka »

lucky napisal/-a:Sotrpini, kako vam kaj gre? Bo kdo malo pojamral z mano čez zgodovino? =)

Joj, Lucky.. jaz. Groooozno je!!!!! :roll: :roll: :cry: :|
Per aspera ad astra.
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jah.. treba bo še stisnit te dni, pa bo :)
sheila
Prispevkov: 17
Pridružen: 14. Nov 2010 16:17

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a sheila »

še jaz se temu pridružujem, ker je tega res ogromno, pa še v glavo ne gre... :?
Zaklenjeno

Vrni se na