Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

hpoirot napisal/-a:fruchtzwerge, absolutist je vladar, ki se je pri odločanju otresel odvisnosti od deželnih stanov - na primer marija terezija je postala absolutist, ko je od stanov dosegla, da so za deset let vnaprej odobrili višino davkov. prej so namreč stanovi izsiljevali določene privilegije zase v zameno za odobritev davkod.
habsburžani so začeli kot cesarji v nemškem cesarstvu, ampak nemško cesarstvo je po smrti karla velikega tm nekje v devetem stoletju začelo razpadat, vedno večjo moč so dobival posamezni deželni knezi ... tko da tm osrednje oblasti ni bilo. so pa habsburžani izvajali absolutno oblast na svojem dednem ozemlju - avstrija, 'slovenske' dežele (to je moderen izraz, takrat se nismo pojmovali kot enoten narod) ... najprej so morali nadvladati prejšnje deželne kneze (recimo ozemlje celjskih grofov je prišlo pod habsburžane zaradi pogodbe, po kateri so hb. dobili vse ozemlje po smrti zadnjega moškega potomca), potem pa se še otrest odvisnosti od deželnih stanov - kako so to naredl hb. sm že prej napisala.
recimo v franciji, kjer je bila osrednja oblast skozi zgodovino načeloma močna, je pa absolutist postal kar prejšnji vladar, samo da je nehal sklicevati stanove. bistvo absolutizma je samo v tem, da pri vladanju ne rabi potrditve stanov, ampak lahko odločitve sprejema sam (jasno so mu pomagali ministri), potem kako ta vladar odloča pa razlikujemo npr. visoki absolutizem (predvsem znan francoski), razsvetljeni absolutizem (na primer marija terezija) itd.

vojaške obveznosti so bili višji sloji oproščeni, ker so prispevali denar in svoje podanike. služenje vojaškega roka je bilo obvezno za podložnike, ne pa za vladajoče.

se mi zdi. :D

portia, men je zgodovina večinoma vsa všeč, pa me knjiga od vilfana na smrt živcira, ker o stvareh govori zlo nepovezano in ogromno pomembnega spusti, tko da si je nemogoče ustvarit pregled. pove, kaj se je zgodilo, prej pa nič ne pove o tem, kaj je pripeljalo do tega ... našteva samo dejstva in mene to res moti. glede na to, da sm že dost pozabla o teh nesrečnih fevdalnih odnosihm avtonomijah ..., bi lahko umestil te zadeve v zgodovinski okvir. pa jih ne. sicer je res, da obstaja tud tista bolj obširna, ampak ne verjamem, da se nas bo dost za izpit tisto spravl brat ... :)
No, dobil sem konkurenco, hehe :D
Ne ne, super razloženo, svaka čast. Dodam lahko sam še, da se je na ozemlju Svetega Rimsko-Nemškega cesarstva razvil poseben tip absolutizma, t.i. deželnoknežji absolutizem, kar je bila posledica ozemeljske razdrobljenosti. Značilnosti so opisane zgoraj :) .
lp
lucky

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pupika_ napisal/-a:a mi lahko kdo pove kdaj je zadnji dan za odjavo od izpita?
Hvala!
3 dni pred izpitom.
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

lucky napisal/-a:
Pupika_ napisal/-a:a mi lahko kdo pove kdaj je zadnji dan za odjavo od izpita?
Hvala!
3 dni pred izpitom.
Torej, do nedelje do polnoči? :D
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

1.“Poleg tega je naselil na našo zemljo Slovane. Ti orjejo naše njive in naše krčevine, kosijo naše travnike, pasejo po naših pašnikih in od naše zemlje dajejo dajatve Janezu.” Kako se imenuje dejavnost, ki jo opisuje odlomek, kdaj se je to v posebno velikem obsegu dogajalo in kakšne posledice je to imelo za Slovence? Ali morda prepoznaš vir iz katerega je odlomek? (15)

Ima kdo odgovor? :oops:
lucky

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pupika_ napisal/-a:
lucky napisal/-a:
Pupika_ napisal/-a:a mi lahko kdo pove kdaj je zadnji dan za odjavo od izpita?
Hvala!
3 dni pred izpitom.
Torej, do nedelje do polnoči? :D
Ne vem, kdaj pišete.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Urši napisal/-a:1.“Poleg tega je naselil na našo zemljo Slovane. Ti orjejo naše njive in naše krčevine, kosijo naše travnike, pasejo po naših pašnikih in od naše zemlje dajejo dajatve Janezu.” Kako se imenuje dejavnost, ki jo opisuje odlomek, kdaj se je to v posebno velikem obsegu dogajalo in kakšne posledice je to imelo za Slovence? Ali morda prepoznaš vir iz katerega je odlomek? (15)

Ima kdo odgovor? :oops:
No, tukaj se pokaže dvoumnost izpitnih vprašanj pri PZG :) Namreč, lahko si v dvomu, ali napisati, da gre tu za proces kolonizacije ali pa za proces patrimonializacije. Pri kolonizaciji gre za načrtno naseljevanje neobdelanih in nenaseljenih predelov zaradi gospodarskih razlogov, pri patrimonializaciji pa gre za "vezavo" premoženjskih pravic z javnimi pravicami, z javno oblastjo. Glede na celotno strukturo vprašanja bi jaz rekel, da tukaj zahteva vprašanje, da se odgovori, da gre za proces kolonizacije, ki se je razmahnila predvsem v obdobju med 10.-12. stoletjem, katere posledice za Slovence so bile predvsem germanizacija, nastajanje jezikovnih otokov ter premikanje nemško-slovenske jezikovne meje južno v škodo Slovencev.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ups, pa še vir. Če se ne motim, mislim, da gre za Rižansko večo....
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

Pupika_ napisal/-a:
lucky napisal/-a:
Pupika_ napisal/-a:a mi lahko kdo pove kdaj je zadnji dan za odjavo od izpita?
Hvala!
3 dni pred izpitom.
Torej, do nedelje do polnoči? :D
men se zdi da se štejejo delovni dnevi.

jz sm vidla nov urnik in bom pomoje znorela, ne vem če obstaja slabša možnost kt bit v tretji skupini. že zdej k smo mel vaje za zgodovino od šestih do osmih zvečer sm vsakič posebi mal umrla ... zdej se mi bo to dogajal trikrat na tedn al kaj?? fak, ta faks je res debilno zastavljen ... glede na to, da majo 3 sklope skupin bi res lahko zarotiral, da bi vsak dan en mel čist zvečer in en čist po predavanjih ... :x
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

hpoirot napisal/-a:
jz sm vidla nov urnik in bom pomoje znorela, ne vem če obstaja slabša možnost kt bit v tretji skupini. že zdej k smo mel vaje za zgodovino od šestih do osmih zvečer sm vsakič posebi mal umrla ... zdej se mi bo to dogajal trikrat na tedn al kaj?? fak, ta faks je res debilno zastavljen ... glede na to, da majo 3 sklope skupin bi res lahko zarotiral, da bi vsak dan en mel čist zvečer in en čist po predavanjih ... :x
Hehe, isto sem se jaz jezil.. vsaj enkrat bi lahko imel takoj po predavanjih al pa nekak.. ne pa da mamo zmer ob 6h.. ampk sj bomo..

tisto vprašanje prej je Zapisnik rižanske veče.. bi pa jaz verjetno odgovorjal, da gre za proces patrimonializacije.. tak da bi verjetno narobe odgovoril:(
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Hvala za odgovor! Tudi jaz bi izbrala kolonizacija ampak potem nisem znala povezat z naslednjimi vpraśanji. Na izpitu bom pa še živčna in bom pri takih vprašanjih samo zabluzila :evil:

Kje se pa da videt nov urnik? :D
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

A ma slučajno kdo na računalniku vsa vprašanja in odgovore od vaj pri Škrubejevi in bi jih bil pripravljen deliti? :D
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Sara napisal/-a:Tudi jaz imam eno vprašanje. Kaj je razlika med upravnimi in krajevnimi občinami in kako so nastale? :)

Hvala za odgovor!
A nihče ne ve?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Bom pogledal kaj je pravilni odgovor, ker tko na pamet ne vem točno, pa povem.
Lp
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

A bi mi lahko kdo rešil življenje in objavu rešitve 10.vaj? pretty please with a cherry on the top :mrgreen:
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

Pa še neki me zanima, kok je kej tema buržoazna država priljubljena za pisni in ustni del izpita? s strani Simiča in Katje, ne študentov ofc :D
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

Portia napisal/-a:A bi mi lahko kdo rešil življenje in objavu rešitve 10.vaj? pretty please with a cherry on the top :mrgreen:
daj mi mail pa dobiš..
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

Sara napisal/-a:
Sara napisal/-a:Tudi jaz imam eno vprašanje. Kaj je razlika med upravnimi in krajevnimi občinami in kako so nastale? :)

Hvala za odgovor!
A nihče ne ve?
krajevne občine niso imele nobenih upravnih pristojnosti, nastale so kot podlaga štetja prebivalstva (na podlagi cerkvenega štetja prebivalstva), na podlagi krajevnih občin se razvijejo potem katastri ...
upravne občine so pa kresije, to so okrožni uradi in so nastali kot podlaga za vzpostavljanje birokratskega aparat absolutistov - habsburžanov

tok od mene, več pa ne vem :oops:
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

carko32 napisal/-a:
Portia napisal/-a:A bi mi lahko kdo rešil življenje in objavu rešitve 10.vaj? pretty please with a cherry on the top :mrgreen:
daj mi mail pa dobiš..
maš več vaj za poslat mogoče? :D
_mc_
Prispevkov: 25
Pridružen: 25. Jan 2010 18:37

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a _mc_ »

živjo!
A ima slučajn kdo use rešene vaje in bi jih bil pripravljen delit? Please? :(
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Hvala za odgovore :)
lucky

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz mam, ampak jih bom objavla šele nekje čez 2 do 3 tedne, ker grem marca pisat zgodovino, zdaj se pa učim sociologijo in nimam časa. Tako, da komur bo takrat koristilo... zdaj žal ne utegnem, razen morda v ponedeljek, ko odpišemo sociologijo.

Lp
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

hpoirot napisal/-a:
carko32 napisal/-a:
Portia napisal/-a:A bi mi lahko kdo rešil življenje in objavu rešitve 10.vaj? pretty please with a cherry on the top :mrgreen:
daj mi mail pa dobiš..
maš več vaj za poslat mogoče? :D
Imam jih več ja.. mislim, da imam od 5 vaje naprej na računalniku rešene.. sicer je pa res, da nekatere niso v celoti bile popravljene/dopolnjene na vajah, ker pri profesor Simiču pogosto nekaterih vprašanj nismo uspeli predelati..
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Spet jaz :)

A se mogoče kdo spomni monologa prof. Simiča o oktroiranih ustavah? Namreč spomnim se, da je nekaj govoril okrog tega, nisem pa več prepričan, kaj :D
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

Kdaj pa je to bilo? Bil sem na vseh predavanjih(razen na enem od profesor Škrubejeve, ko sem zamudil in nisem šel notri) in me zanima kaj naj bi profesor Simič povedal.

Saj mi smo omenili le nekaj oktroiranih ustav: ena po koncu marčne revolucije, pa potem še oktroirana ustava kralja Aleksandra. Še kakšna?
Zaklenjeno

Vrni se na