Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Pa še meni malo pomoči? :oops:


5. Če goriški grof kot zastavni upnik podeljuje mestom privilegije, to kaže na neko posebno vrsto oblasti? Katero? Zakaj je prišlo do take oblasti? Kako je ta sistem povezan z organizacijo vojske? (15)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Glede zemljiške knjige so se uveljavila 3 načela: Načelo javnosti, Načelo vpisnosti in Načelo zaupanja v zemljiško knjigo. Mislim, da se je kot zadnje razvilo načelo zaupanja v ZK.....
To vprašanje v zvezi z goriškim grofom kot zastavnim upnikom, pa je tud meni malce čudno :D
Po možnosti so to zastarela vprašanja, ki jih ne dajejo več v izpit, ampak če se kaj spomnim, bom odgovoril.......
pinkfloyd
Prispevkov: 5
Pridružen: 08. Dec 2010 19:58

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a pinkfloyd »

a kdo ve kdaj so pa pol ustni?
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Baje naj bi bili naslednji dan po pisnem delu. Se pravi četrtek. Bomo še vse pravi čas izvedeli :)

lp
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

»Po Borutovi smrti so … na frankovski ukaz in na prošnjo istih Slovanov poslali Gorazda… nazaj; in Slovani so si ga postavili za kneza … se je z dovoljenjem kralja Pipina –…na njihovo prošnjo vrnil Hotimir. …«
Kako so Franki upravno preuredili politično tvorbo iz zgornjega odlomka, kdo je vodil take enote in kdo jih je pri tem nadzoroval?

Mogoče kdo ve odgovor?
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Edino kar sem našel pri tem ( tud men dost bedno vprašanje ), je da so naredil Karantanijo kot krajino za jedro obrambnega pasu, ki so ga sestavljale še neke druge krajine ( kranjska... ). Take enote so vodili grofje (ali vojvode, nism zihr), nadzorovali pa kraljevi odposlanci ( missi dominici ).

Pač to jst tko razumem, ni nujno da je prav in je potrebno počakat dragota da pove. Upam :)
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Tut meni se tako zdi ja :)

Kaj pa tole:
Kako se je imenovalo v fevdalizmu razmerje, ki je obdelovalcu dajalo pravico obdelovati zemljo in si prilaščati donose?. Kdaj so bila taka razmerja odpravljena in kako?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

[quote="Sara"]»Po Borutovi smrti so … na frankovski ukaz in na prošnjo istih Slovanov poslali Gorazda… nazaj; in Slovani so si ga postavili za kneza … se je z dovoljenjem kralja Pipina –…na njihovo prošnjo vrnil Hotimir. …«
Kako so Franki upravno preuredili politično tvorbo iz zgornjega odlomka, kdo je vodil take enote in kdo jih je pri tem nadzoroval?

Mogoče kdo ve odgovor?[/quo
Ja, kot ste že odgovorili, gre za politično tvorbo Karantanijo, ki jo Franki po uporu Ljudevita Posavskega spremenijo v navadno frankovsko mejno grofijo , to pa je bilo po letu 822 našega štetja.
Take enote(mejne grofije) so vodili mejni grofje , ki so imeli upravno, sodno in vojaško oblast , njihovo oblast pa je nadzoroval kralj po kraljevih odposlancih, tj. missi dominici.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Sara napisal/-a:Tut meni se tako zdi ja :)

Kaj pa tole:
Kako se je imenovalo v fevdalizmu razmerje, ki je obdelovalcu dajalo pravico obdelovati zemljo in si prilaščati donose?. Kdaj so bila taka razmerja odpravljena in kako?
Gre za razmerje zajma. Mislim pa, da je to vprašanje pomanjkljivo, saj daje slutiti kot da si je obdelovalce popolnoma prilaščal vse donose, kar ni res, ampak je moral del donosov oddajati raznim gospodom(desetina, primščina, posmrtnina, itd.)
Ta razmerja se dokončno odpravijo v času marčne revolucije z zemljiško odvezo.
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Hvala :) Pregledujem stara izpitna vprašanja in jih pol ne znam rešit :/

» Temelj svobodne države je svobodna občina.« Kdaj razmišljajo na tak način in kaj so razumeli z izrazom svobodna občina? Ali so bile svoboščine državljanov v Avstriji po 1848 urejene v eni normi? (10)


Kdaj so postali svobodni »občani«? Kateri elementi fevdalne ureditve so se takrat še ohranili? (10)
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a bubyka »

PRAVNA ZGODOVINA
Izpitni rok: 26.01.2011 ob 8:00h po razporedu:
Siva: A – Kos + komisijski (4.,5. ali 6. opravljanje)
Rdeča: Kosmina – Prodan
Zlata: Pršo – Ž + Pečnik
Per aspera ad astra.
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

HELP! :mrgreen:
.« …kdo drug ti vzame spravnino često celo še za brata, za sinovo smrt od morilca. « Ta ostane v deželi, ko plačal obilno je globo…« Kakšna je bila kazen, če ni bila plačana »globa« in v katerem primeru je bila namesto maščevanja?
» Temelj svobodne države je svobodna občina.« Kdaj razmišljajo na tak način in kaj so razumeli z izrazom svobodna občina? Ali je bila na tak način v Avstriji svobodna še kakšna enota?
Kdaj so postali svobodni »občani«? Ali je bilo z osvoboditvijo fevdalizma konec? Utemelji odgovor! A je tukaj mišljen nevoljniški patent?
kako so uredili pravice na neobdelani zemlji po zemlj. odvezi? Servitutna regulacija?
Ali je unitarizem primerna oznaka za vsa področja pravnega sistema v Jugoslaviji 1918-41? Utemelji odgovor.. Ne, poenotene so le kazensko pravo, kazenski postopek in civilni pravdni postopek.. Jugoslavija je sicer razdeljena na več pravnih območij, vsaka od njih uporablja drugo pravo .. npr. Slovenija in Dalmacija, Hrvaška in Slavonija.. ?
»..., da bo vsak sodnik v Ljubljani, ki je ali še bo od nas, naših dedičev in naslednikov prejel pravico krvnega sodstva…« Kdo so »mi, naši dediči in ..« in ali prejme sodnik v Ljubljani oblast samo od njih? Kaj pomeni, da je prejel krvno sodstvo? Kaj pomeni izraz malefic? Mi- a so to deželni knezi al kaj? sklepam po tem, da je melo pač deželsko sodišče drugače pravico krvnega sodstva.. Malefic je pa kaj, oseba ki stori hudo kaznivo dejanje? :)
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

Še jaz z enim vprašanjem. VRSTE ZASTAV, GLEDE NA TO PRI KOM JE ZASTAVLJENA STVAR?
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

laura napisal/-a:Še jaz z enim vprašanjem. VRSTE ZASTAV, GLEDE NA TO PRI KOM JE ZASTAVLJENA STVAR?

starejša zastava: stvar pripada zastavnemu upniku (tako nepremičnina kot tudi njeni donosi)
novejša zastava: zastavitelj stvar obdrži do konca izvršitve obveznosti v sodnem izvršilnem postopku.
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

laura napisal/-a:Še jaz z enim vprašanjem. VRSTE ZASTAV, GLEDE NA TO PRI KOM JE ZASTAVLJENA STVAR?
Mislim, da je tukaj odgovor starejša- zastavljeno stvar dobi v posest zastavni upnik, skupaj z njo pa tudi užitek ( znotraj nje je potem mrtva in živa, ampak mislim da pri tem vprašanju te razdelitve ni potrebno dalje razlagat) in novejša - stvar ( nepremičnina ali pravica) ostane pri zastavniku, odvzame pa se mu šele ko preteče rok izpolnitve v primeru, da ne izpolni obveznosti.
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

Urši napisal/-a:
laura napisal/-a:Še jaz z enim vprašanjem. VRSTE ZASTAV, GLEDE NA TO PRI KOM JE ZASTAVLJENA STVAR?

starejša zastava: stvar pripada zastavnemu upniku (tako nepremičnina kot tudi njeni donosi)
novejša zastava: zastavitelj stvar obdrži do konca izvršitve obveznosti v sodnem izvršilnem postopku.
Hehehe, si me prehitela :mrgreen: :mrgreen: Evo, zdej smo prepričani da je odgovor pravilen! :D
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

Eno vprašanje...a je kdo za to, da se nas zvečer nekaj zmeni tukaj, pa rešujemo stare izpite v sodelovanju ? ( malo bolj aktivnem kokr je tale zdele :lol: ) ...anyone? :D
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Portia napisal/-a:HELP! :mrgreen:
.« …kdo drug ti vzame spravnino često celo še za brata, za sinovo smrt od morilca. « Ta ostane v deželi, ko plačal obilno je globo…« Kakšna je bila kazen, če ni bila plačana »globa« in v katerem primeru je bila namesto maščevanja?
» Temelj svobodne države je svobodna občina.« Kdaj razmišljajo na tak način in kaj so razumeli z izrazom svobodna občina? Ali je bila na tak način v Avstriji svobodna še kakšna enota?
Kdaj so postali svobodni »občani«? Ali je bilo z osvoboditvijo fevdalizma konec? Utemelji odgovor! A je tukaj mišljen nevoljniški patent?
kako so uredili pravice na neobdelani zemlji po zemlj. odvezi? Servitutna regulacija?
Ali je unitarizem primerna oznaka za vsa področja pravnega sistema v Jugoslaviji 1918-41? Utemelji odgovor.. Ne, poenotene so le kazensko pravo, kazenski postopek in civilni pravdni postopek.. Jugoslavija je sicer razdeljena na več pravnih območij, vsaka od njih uporablja drugo pravo .. npr. Slovenija in Dalmacija, Hrvaška in Slavonija.. ?
»..., da bo vsak sodnik v Ljubljani, ki je ali še bo od nas, naših dedičev in naslednikov prejel pravico krvnega sodstva…« Kdo so »mi, naši dediči in ..« in ali prejme sodnik v Ljubljani oblast samo od njih? Kaj pomeni, da je prejel krvno sodstvo? Kaj pomeni izraz malefic? Mi- a so to deželni knezi al kaj? sklepam po tem, da je melo pač deželsko sodišče drugače pravico krvnega sodstva.. Malefic je pa kaj, oseba ki stori hudo kaznivo dejanje? :)
1. Mislim, da je bil pregnan iz dežele in ga je lahko ubil vsak (2. možnost pa je, da je bilo izvršeno krvno maščevanje... ).

2. Svobodne občine tko noben še ne ve... :D
Drugače pa mišljen je nevoljniški patent. S tem pa ni bilo fevdalizma konec, saj so ostale stvarne podložniške obveznosti do zemljiške odveze 1848.
3. Servitutna regulacija indeed.
4. Glej svoj odgovor :)
5. Pod MI so mišljeni meščani. Sodnik je voljen, ampak tudi predstavnik mestnega gospoda ( dvojna funkcija). Da je prejel krvno sodstvo pomeni, da je na tem območju zadolžen za deželsko sodišče, sodišče za težje kazenske primere.
Malefic je bojda oseba, ki nardi težje KD ...

Hm upam na dopolnilo odgovorov...
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

pa še eno vprašanje :D

kdaj se je uveljavilo načelo zakonitosti? in pa kdaj se uveljavi teorija o družbeni pogodbi ter kdo so njeni glavni zagovorniki?
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

4ty napisal/-a:
Portia napisal/-a:HELP! :mrgreen:
»..., da bo vsak sodnik v Ljubljani, ki je ali še bo od nas, naših dedičev in naslednikov prejel pravico krvnega sodstva…« Kdo so »mi, naši dediči in ..« in ali prejme sodnik v Ljubljani oblast samo od njih? Kaj pomeni, da je prejel krvno sodstvo? Kaj pomeni izraz malefic? Mi- a so to deželni knezi al kaj? sklepam po tem, da je melo pač deželsko sodišče drugače pravico krvnega sodstva.. Malefic je pa kaj, oseba ki stori hudo kaznivo dejanje? :)
5. Pod MI so mišljeni meščani. Sodnik je voljen, ampak tudi predstavnik mestnega gospoda ( dvojna funkcija). Da je prejel krvno sodstvo pomeni, da je na tem območju zadolžen za deželsko sodišče, sodišče za težje kazenske primere.
Malefic je bojda oseba, ki nardi težje KD ...

Hm upam na dopolnilo odgovorov...
Pod MI je mišljen deželni knez, torej cesar Maksimiljan I.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Zdravo kolegi!

Vidim, da imate še nekaj malenkostnih problemov pri reševanju izpitnih vprašanj. Ker se trenutno tudi sam ubadam z izpitnimi vprašanji drugega pravnega področja :) , se bom potrudil, da do večera dobite odgovore na večino tukajšnjih vprašanj.
Lp
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Bili »

Živjo!
Mam eno vprašanje, sej nekje je blo že napisano, pa zdj ne najdem - če si prijavljen na rok, pa ne greš pisat, je pri zgodovini tako, da pol na naslednjega (marca) ne smeš jt pisat? Sm ponavljalka, kar načeloma pomeni, da mam vse roke na voljo...
lollipop
Prispevkov: 39
Pridružen: 25. Jan 2011 16:50

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lollipop »

eno vprašanje
kako je bilo z odškodnino z zemljiško odvezo?
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sanja »

Bili napisal/-a:Živjo!
Mam eno vprašanje, sej nekje je blo že napisano, pa zdj ne najdem - če si prijavljen na rok, pa ne greš pisat, je pri zgodovini tako, da pol na naslednjega (marca) ne smeš jt pisat? Sm ponavljalka, kar načeloma pomeni, da mam vse roke na voljo...
Jst vem da sm šla lan enkat na pisnega, na ustnega pa pač nism šla ker sm vedla da ne bom pisnega nardila...pol sm pa vidla u šisu da mi niso roka štel pa na naslednga sm tut lohk šla
tko da mislm da greš lohk marca pisat...
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

1. »…Gilgameš se je odpravil k mestnim vratom in ko so se ljudje pred njim posedli,jih je nagovoril.… In poslušali so ga starešine Uruka, mesta širnih tržišč.“ Kakšni zbori so se v Mezopotamiji zbirali pri mestnih vratih? Ali jih lahko primerjamo s katerim od zborov v srednjeveških mestih?

A zna kdo kaj pomagat, pojma nimam?
Zaklenjeno

Vrni se na