Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Pashman

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pashman »

Ni nujno, da smo imeli vsi isti tip vprašanja, vendar kolikor gre za tole:
"5. čl. Vse etnične skupnosti (Volksstämme) so enakopravne in vsaka ima nedotakljivo pravico do ohranitve in skrbi za svojo narodnost in jezik."

- gre za člen iz Oktroirane ustave Franca Jožefa, 1849.
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Aja, pa on je sestavljal test, kar je na izpitu tut povedu. :)
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Sam pol pač ne štekam, zakaj je men tko povedu....
zelda
Prispevkov: 18
Pridružen: 05. Mar 2009 14:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zelda »

Sam a ni logično, da če te vpraša s cim so ze prej poskušali kaj podobnega kot z majnisko, da omenis ZS? Morda pa res niso bila ista vprasanja to kar se zdaj pogovarjamo:)
Nici, s cim oz kako ti je pa obrazloziv?

Za katero drzavo pa potem gre v tem casu? In zakaj so bili/niso bili zadovoljni? :)
Pashman

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pashman »

Majniška je izrazila težnjo po odcepitvi od AO. ZS pa avtonomijo, ampak še vedno v okviru AO. Kot rečeno, ne vem, mogoče je bilo v drugem tipu testa vprašanje drugače sestavljeno, ampak kolikor se spomnim, če ni spomin že prekurjen, je bil v mojem testu točno tisti člen, ki sem ga malo prej omenil. In ta je iz Oktr. ustave, direkt iz gradiva za vaje. :?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Ja, pogledu je test, ker sm ga vprašala direkt. Prebral je vprašanje, nato pa reku, da gre za Majniško, pa da mam js narobe, ker sem napisala, da gre za PZS. In ker sem rekla, da sem pri uni nalogi za 25 točk napisala PZS, je reku, no pol pa tko vredu, da ste namest 25 zgubli 10 točk. :D

Sam lažje bi blo, če bi napisali vprašanja ki smo jih imeli pr vsaki skupini, da se ne bomo tuki zdaj obremenjevali. Mogoče smo meli pa zamenjana vprašanja.
Tko da, anyone?
Pashman

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pashman »

Aja, še tole: zadovoljni najbrž niso bili - jezikovne zahteve so jim uspele le do določene mere, ozemeljske enovitosti pa niso uspeli uveljaviti.
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Pr enem vprašanju je točn reku, da gre "tukaj pa gre za dežele", pa da je to PZS.In to je blo ta tretje vprašanje za 25 točk.

Se pa tudi jaz spomnim členov, ampak pr nas so bili v drugi nalogi. Vsaj mislim
zelda
Prispevkov: 18
Pridružen: 05. Mar 2009 14:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zelda »

2. vprasanje vem, da je bilo kdaj je bilo kar je opisano v odlomku, ter če so ze prej poskusali kaj takega
3. Spet kdaj, v kateri drzavi zivijo, ali so zadovoljni ter ali veljajo nacela tudi za Slovence....

A ste imeli vi tudi tega?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Drugač je blo pa pomoje tko. :)

Ta prvo je bla majniška.

Pol pr tadrugem se je pa ustava imenovala oktorirana, slovenci pa niso bli zadovoljni ker so hotl vse tiste stvari -bla bla, kar pa je PZS. :D
V kiri državi so živeli?

:D
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

No, pa je le bla Majniška pa v drugi PZS. :) Ker sem dobla 25/25, pa sem opisovala samo PZS. :D :D
Uporabniški avatar
Hedgehog
Prispevkov: 43
Pridružen: 27. Dec 2008 10:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Hedgehog »

Če bi mi kdo pomagal odgovoriti na naslenja vprašanja, bi bila zelo hvaležna...

1.- Kaj je dežela od 14.stol. naprej in v čem se razlikuje od dežele v 19. stol?
- V čem je pomen slovenskih dežel v zgodovini?
- Kdaj se je odnos Slovencev do dežel korenito spremenil in zakaj?

2. "...našega zvestega, dragega župana, sodnika in sveta mesta Ljubljane, kot vladajoči gospod in deželni knez..."

- Kaj je funkcija organov, ki jih našteva odlomek v začetku novega veka?
- Kateri med njimi so bili avtonomni?
- V čem je posebnost sodnika?
- Koga je takrat še označeval izraz župan?

LP
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Hedgehog napisal/-a:Če bi mi kdo pomagal odgovoriti na naslenja vprašanja, bi bila zelo hvaležna...

1.- Kaj je dežela od 14.stol. naprej in v čem se razlikuje od dežele v 19. stol?
- V čem je pomen slovenskih dežel v zgodovini?
- Kdaj se je odnos Slovencev do dežel korenito spremenil in zakaj?

2. "...našega zvestega, dragega župana, sodnika in sveta mesta Ljubljane, kot vladajoči gospod in deželni knez..."

- Kaj je funkcija organov, ki jih našteva odlomek v začetku novega veka?
- Kateri med njimi so bili avtonomni?
- V čem je posebnost sodnika?
- Koga je takrat še označeval izraz župan?

LP
Poskušal ti bom pomagati, kolikor se pač spomnem od januarja.
Od 14. stol. naprej je dežela pomenila politično-teritorialno enoto, znotraj katere so se izoblikovali zametki deželnega oblastnega ustroja: deželni knez ter zametki deželnih stanov(sprva seveda v obliki ograjnega sodišča-sodna avtonomija za plemiče), dežela v 19. stoletju pa pomeni obliko avtonomije, avtonomno enoto-deželna avtonomija(v povezavi z dvotirnim sistemom). Razlikuje se pomoje v tem, da je v 19. stol. avtonomija dežele pomenila celotno avtonomijo, ne le sodno(torej davčno, itd.) Pomen dežel v slovenski zgodovini je predvsem v tem,da se je znotraj njih začela oblikovati deželna zavest, ki je bila predpogoj za razvoj narodne zavesti seveda. Odnos Slovencev se do dežel korenito spremeni po moje v pomarčnem obdobju, torej leta 1848 in kasneje, ko oblikujejo program Zedinjene Slovenije.Toliko, za drugo vprašanje pa nisem najbolj siguren, pa ti ne bi rad česa narobe povedal. Veš kako je, čas naredi svoje in človek pozabi:)
Uporabniški avatar
Hedgehog
Prispevkov: 43
Pridružen: 27. Dec 2008 10:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Hedgehog »

Dragoxxx, res hvala za tako izčrpen odgovor:)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

čist hudo...že ob 7h zjutrej izpit :o :shock:
jao jao...kdo sploh lahko razmišlja tko zgodi, hehe :ugeek:
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

Sam res :o
Jst sm pa ful upala da bo izpit popoldne glede na to da so se predavanja začela, se lohk vsaj še mal učiš čez dan.
Škoda no...
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tekani »

imam eno vpr. če mio lhako kdo pomaga odgovoriti:
"Zakon ima namen, da se izboljša položaj splošno koristnega kmečkega razreda"
- KAtera ekonomska teorija je za takim razmišljanjem?
- s kakšnimi ukrepi so skušali doseči namen in kdaj?
- kateri ukrep in s kakšnim razlogom je skušal spremeniti delovne obveznosti kmetov?
- kdaj je bila ta obveznost v celoti odpravljena?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

tekani napisal/-a:imam eno vpr. če mio lhako kdo pomaga odgovoriti:
"Zakon ima namen, da se izboljša položaj splošno koristnega kmečkega razreda"
- KAtera ekonomska teorija je za takim razmišljanjem?
- s kakšnimi ukrepi so skušali doseči namen in kdaj?
- kateri ukrep in s kakšnim razlogom je skušal spremeniti delovne obveznosti kmetov?
- kdaj je bila ta obveznost v celoti odpravljena?
Odgovori, kakor bi jih jaz dal:
1. Iz odlomka lahko razberemo znake fiziokratizma, ekonomske teorije 18. stolteja, katere namen je bil izboljšati pogoje za razvoj ekstraktivnih dejavnosti(predvsem kmetijstva, katero je po mnenju fiziokratov edini vir vrednosti).
2.Izboljšanje kmečkega razreda so poskušali doseči z raznimi zakonskimi olajšavami(cesarjevimi odloki, kot sta na primer Robotniški ter Nevoljniški patent, itd.), z ustanavljanjem raznih zadrug, ki so imele namen gmotno in z materialom oskrbovati kmete, ustanavljali so razna učilišta kjer so se kmetje dodatno izobraževali, itd. Vse to zajema čas 18. stoletja.
3.Delovne obveznosti kmetov, tj. tlako je skušal spremeniti Robotniški patent iz leta 1768, če se ne motim, cesarice M. Terezije, s katerim je omejila obveznost tlake na maksimum 3 dni v tednu(odvisno od velikosti zemljišča seveda).Z razlogom razbremenitve kmetov, da bi bili bolj produktivni ter tako proizvajali čimveč produktov, kar posledično vodi v večje bogastvo same države skladno z nauki fiziokratizma:)
4.Tlaka je bila v celoti odpravljena leta 1848 z zemljiško odvezo cesarja Franca Jožefa. Toliko od mene :D
entity
Prispevkov: 26
Pridružen: 14. Sep 2009 17:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a entity »

Oooooooo, berete mi misli; ravno odg. na ti dve vpr. o deželah in kmetih sem potrebovala :) Najlepša hvala za odg. v mojem imenu. Dragoxxx
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tekani »

dragoxxx hvala tudi v mojem imenu ;)
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

a mi lohk en pove kok pik rabš za ustni izpit? pa kok jih morš met da ne rabš ustnga?
naty
Prispevkov: 3
Pridružen: 16. Maj 2010 17:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a naty »

Ena prošnja,
a ima kdo mogoče v elektronski obliki navodila za vaje letošnjega leta- sem videla, da so bile umaknjene z internetne strani preden so prispele do mojega računalnika :) Ker je izpit kmalu, se malo mudi... ;)
Najlepša hvala tistemu, ki si bo vzel čas in jih pripopal na forum...
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tekani »

Sanja napisal/-a:a mi lohk en pove kok pik rabš za ustni izpit? pa kok jih morš met da ne rabš ustnga?
mislm da za ustnega 40 pik, da narediš brez ustnega pa 55...
entity
Prispevkov: 26
Pridružen: 14. Sep 2009 17:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a entity »

Ali lahko prosim kdo, ki je imel dans ustnega po izpitu napiše pravilne odg.? Lepo, lepo prosim...da vidim pri čem sem :)


p.s. lahko tudi kdo drug ki pozna odg. (ali pa vsaj kaj ste pisali...) ni bilo lahko, vsaj meni ne
sanja.
Prispevkov: 49
Pridružen: 19. Mar 2010 17:01

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanja. »

lahek ni biu, je bil pa lažji kot prejšnji se men zdi, bomo vidl kaj bo jutr na ustnih
Odgovori

Vrni se na