Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a vrana »

No, bom jst napisala vprasanja kolikor se jih spomnim. Prosim odgovorite nanje ;) . Ce pa se kdo kaj vec spomni iz vprasanj, naj jih dopolni.

1. Vir Gilgameš - za kakšna zborovanja je šlo, kaj počenjo na teh zborovanjih, do kdaj obstajajo taka zborovanja.

2. Vir: Sloveni in Antje nimajo enega vladarja. - Iz katerega obdobja je to, primerja druzbi iz 1. vpr in tega.

3. Juzni Slovani - kako so poimenovali voditelje, kako vojaske voditelje, ali se je ta izraz (za voj. voditelje) kaj spremenil pomen cez cas in kako.

4. Patrimonializacija oblasti - kdaj, zakaj, do kdaj pri nas.

5. Vir enakost med ljudmi - katera sola je to, kdaj se prvic pojavi izraz vecno pravo, katera sola zagovarja spremenljivost prava pri narodih in katero pravo zagovarja ta sola.

6. Ali je to nacelo o enakosti ljudi sprejeto v ustave po letu 1848, kako so s tem nacelom skladni volini sistemi do l 1914.

7. Se ne spomnim...

8. Vir: Ce nekdo krivo priseze, mu odrezite jezik in oba prsta s katerima je prisegel. - Za kaksno kazen gre? Po katerem nacelu je povzeta?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

7. Kdo je na slovenskem prevzel oblast leta 1918 ? kako si sledijo organi, ki so imeli oblast do leta 1942 ?

pa pr 8mi je blo še za kaksno tendenco kazenskega prava gre.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

hhhhmmm a kdo kj ve kaj ponavad kj Škrubejeva na ustnih sprašuje ? :)
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

*bini* napisal/-a:hhhhmmm a kdo kj ve kaj ponavad kj Škrubejeva na ustnih sprašuje ? :)
Če rabš za 6 vpraša tako, da vid da znaš stvari povezvat in jih zastopiš. Praktično te lahko vpraša kar koli. Njena najljubša tema so Slovani in Slovenci, k je tut eno knjigo o tem napisala. ;)
bu:)
Prispevkov: 70
Pridružen: 28. Jan 2009 22:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bu:) »

do kdaj obstaja patrimonializacija pri nas?
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Patrimonializacijo odpravijo Francozi tam nekje v absolutizmu. Najprej patrimonialno oblast nato pa še sodstvo. Sodstvo nadomestijo apelacijska sodišča, če pa so hotel odpravit osebno nesvobodo so moral odpravit tudi patrimonialno oblast.
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a vrana »

Kaj pa kje se prvič pojavi izraz vecno pravo??
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

*bini* napisal/-a:hhhhmmm a kdo kj ve kaj ponavad kj Škrubejeva na ustnih sprašuje ? :)
Mene je vprašala samo inkvizicijsko maksimo.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ja v ilirskih provincah( 1809-1813 ) je odpravlena
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

kaksn je odgovor na 3. vprašanje ?
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

*bini* napisal/-a:kaksn je odgovor na 3. vprašanje ?
A ni blo tle malo drugače zastavljeno vprašanje? Ni se šlo za vojaške voditelje ampak samo voditelje Južnih Slovanov in kateri so bli ti na "višji" in na "nižji" stopnji? Kar vem jst od voditeljev so župani na nižji stopnji pa aktorji. Pjma nisem mela pri temu vprašanju, ker mi je blo tut dvoumno zastavljeno.
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Aja druga skupina je imela malo drugačna vprašanja. :)

Pol je pa odgovor kosezi se mi zdi.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ja sj za te voditelje me je zanimal. Hvala za odgovor :) ja jst sm napisala samo župan, ker kj druzga se niti spomnla nism.

a so bli drugačni izpiti ? kr u sivi smo mel usi iste se mi zdi, razn ce so mel pol uni u rdeči kj drugacnega.
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Simič je pr nas v rdeči sam povedau da izpiti zgledajo podobni vendar se razlikujejo po podvprašanjih. Tko da če smo mi mel voditelje Slovanov je možno da so mel drugi vojaške voditelje. Ja drgač pa mislem da je župan. :)
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

ja js sem dala voditeljle manjših župane večjih pa gorfje (sem sklepala glede na to da je bil kar velik vpliv frankov,ki so imeli grofije) ... Se mi je pa izpit na splošno zdel zelo težek :x :cry:
Uporabniški avatar
deVineTTe
Prispevkov: 53
Pridružen: 03. Mar 2009 14:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a deVineTTe »

nrdilaaaaaaaaaaa :D :D :D
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

A mi lahko kdo svetuje kako se pravilno to zgodlo nauči? Moje metode so oćitno napačne. :)
Jara
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Apr 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jara »

Sam tok glede te patrimonializacije k widim da je bil govor o tem kdaj je bila odpravljena.
Patrimonialno sodstvo so odpravili v Ilirskih provincah, kjer so ga nadomestili z državnim sodiščem (in NE z apelacijskim), ostala patrimonialna oblast pa je bila odpravljena z zemljiško odvezo v času buržoaznih držav.

Kar pa se tiče staroslovanskih izrazov za voditelje manjših skupin so to predvsem starešine, župani in bani. Za večje skupnosti pa so knez, vojvoda, vladika, kralj in cesar.
Jara
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Apr 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jara »

Keki js sm si površno prebrala knjigo, potem pa sem se naučila skripto Živa Zorič-ampk sm jo res kr fajn znala...za vaje mi je pa zmanjkalo časa...no pa je zadostovalo za 9...vse skupaj pa mi je vzelo dober teden učenja
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

1 teden ? no, jst bi rekla, da je to premal.

Men se zdi, da so men kr dost pomagale vaje oz. una uprasanja , tko sm se ubistvu učila, da sm rešvala vaje, pa učila sm se po uni skripti k je po alinejah napisana, pa mau sm si brala tut uprašanja pa odgovore , eno je skripta, ena pa so tut tle pod izpiti objavljena.
Če maš dovolj časa, si zacahni 3 tedne, ker zihr je umes kksn dan k zabluzis al pa mal mn nardis. Uč se pa tko, da gledas na snov kot celoto, ne samo poglavja. ker uprasanja so ponavasd vedno tko da mors povezovat, recimo tko kt je blo zdej kdaj se je zacela pa kdaj končala patrimonializacija.
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Res hvala za nasvete. :) :) :)
KurjiDrekec
Prispevkov: 13
Pridružen: 25. Apr 2009 23:09

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a KurjiDrekec »

Maaa daj, ne me čivkat... kao učite se en teden in naredite izpit in to s kao ful visoko oceno... in to po nekih skriptih, ki itak niso vredne ničesar...

očitno sem, ali popoln kreten in debil, retardiranec, ali pa imate nekateri na tem faksu "krompi"... ali pa na tem faksu o narejenem izpitu ne odloča znanje, ampak nekaj čisto drugega, kar pa meni ni znano... :geek:
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Ufff sej to da znanje ne odloča o oceni, je pa tako ali tako realnost.... Veliiiiko (preveč) je odvisno od sreče,premalo od znanja. Jaz sem se npr.učila več kot 3 tedne in nisem naredila, pa znam knjigo že skoraj na pamet,in da potem nekdo ki se uči en teden dobi celo 9 - Saj vem da je itak od posameznikov odvisno kako pa kaj se naučijo ampak... Tako da glede pravičnosti in tega, je škoda zgubljat živce, tk pač je :roll: :roll: :x
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a schima »

Mislim, ne vem zakaj se tolk sekirate, koliko se kdo uči.

To je najbolj neumna informacija, kar jih je.

Ne samo, da je od vsakega posameznika odvisno, kako hitro je sposoben predelati neko snov, čas učenja zavisi tudi od predznanja, obiskovanja vaj in predavanj ter aktivnega spremljanja, kako je nekomu snov zanimiva in še od sto drugih dejavnikov.

Logično je, da če nekdo aktivno sodeluje na vajah in predavanjih ter mu je snov ful zanimiva, si ogromno snovi zapomni že brez učenja. Mogoče bi celo naredil izpit s šestko tudi če bi samo enkrat prebral knjigo pred izpitom.

Nekdo drug pa skoraj spi na predavanjih, ne hodi na vaje in mu je snov totalno dolgočasna. Takšen bo seveda potreboval en teden samo, da bo dobil pregled čez snov, koliko šele da bo snov naštudiral za šestko ali kakšno višjo oceno.

Vsak posameznik je unikat in vsak pri sebi ve, da je že od predmeta od predmeta različno, kako hitro si zapomni snov in koliko časa porabi za učenje.

Ne se sekirat, naučte se tolk, da boste imeli dober občutek in seveda tolk, da boste ob pregledu izpitnih vprašanj na netu vsaj na večino znali nekaj odgovorit.

Pa uspešno učenje:)

P.S. Na žalost tudi jaz spadam v drugo skupino:(:(
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Tole je pa zelo realno in lepo napisano. Men je tut tale zgodla nočna mora in še kup sreče potrebuješ zraven. ;)
Odgovori

Vrni se na