Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

mare napisal/-a:js sem pisal neki takega:
1.) izreki sodišč, raba sodišč, mnenja in izreki učenih pravnikov. obče pravo uzakonjeno v ODZ, drugače odpor do občega prevladalo v absolutizmo poudarke na naravnem pravu.
2.) atene: eklesija, bule, aeropag, heliea, strategi
3.) gorske bukve, namen urediti gorskopravna razmerja, podeželska avtonomija
4.) osebno načelo pri osebah, ki živeli ob meji z rimom, običajno pravo, leges romanae-kralji dali zapisat običajno pravo
5.)plemiški previlegij(zlata bula), dualizem med stanovi in monarhom
6.) prva ustava slo v jugoslaviji, šlo je splošno in enako volilno pravico, ker 18let, moški ženske,...
7.) majniška deklaracija ni bila sprejeta.
8.) pravno varstvo v prometu.

zdej mi pa povejte kaj vse sem narobe napisal pa da vem, če sploh imam šanso za ustne. lp
1. Napisala sem postavljeno pravo, kar je ODZ.
2. za etene sm se spomnla samo helieo pa aeropag
3. retraktna pravica pri goskih bukvah...
4.osebno načelo,
5.napisala sem georgenrberški privilegij pa kakšno razmerje so imeli...vladar je bil odvisen od ministerialov zaradi vojaške obrambe, ministeriali pa so nesvobodni in podrejeni vladarju. -> prvavilno je baje ius resistendi
6. v buržoazni državi
7. majniška deklaracija se uresniči sporazumno...nastane nova država ampak v prid monarhiji pa tiste teze sm še povedala
8. vpisnost sm js napisala ker načela zemljiške knjige naj bi bila javnost in vpisnost

bol ko primerjam odgovore slabši imam filing... :cry: :cry:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

a ni biu Likurg u Šparti???...js sm pa zamešu program zedinjene slo z majniško deklaracijo, au...to bojo minus pike hehe =)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz nisem lih blestela. :( Najhujš je pa to, da sem vedla, VEDLA da so Atene pa sem napisala samo grška polis, te organe pa od Aten, ampak nikjer nisem napisala, da gre za Atene. :x
Pri prvem sem napisala izreki pravnikov, raba sodišč pa to, pa da obče pravo ni bilo uzakonjeno, nisem pa napisala, kako je bilo doslej sprejeto.
No, te Atene sem itak zajebala.
3. nisem mela pojma, res, nič se mi ni sanjal (no, na koncu se mi je o Leges Romanae, ampak seveda nisem nič od tega napisala, napisala sem samo da gre za postavljeno pravo, kar bo pa itak 0)
Ministeriali so bili višja stopnja nesvobodnega plemsta, ki so se pozneje osvbodili, pa da gre za IUS RESISTENDI, drugi elementi so pa še davčna prostost (ker je njihov prispevek, da se bojujejo), prepoved pregona brez pravde na sodišlu in da jim sodijo samo njim enaki (ograjno sodišče).
Gorske bukve, 14. stoletje, bla bla (to mislim, da mam vse prav)
Za tisto volilno pravico sem napisala samo, da ni bila splošna, da so obstajali volilni cenzusi.
Majniške nisem.
Pr zemljiški knjigi sem pa napisala zanesljivost, very unLOL: :lol:

Skratka, polom. To ne bo nič vse skupi a ne? :cry:
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a defasturias »

Tjaška napisal/-a: 1. Napisala sem postavljeno pravo, kar je ODZ.
2. za etene sm se spomnla samo helieo pa aeropag
3. retraktna pravica pri goskih bukvah...
4.osebno načelo,
5.napisala sem georgenrberški privilegij pa kakšno razmerje so imeli...vladar je bil odvisen od ministerialov zaradi vojaške obrambe, ministeriali pa so nesvobodni in podrejeni vladarju. -> prvavilno je baje ius resistendi
6. v buržoazni državi
7. majniška deklaracija se uresniči sporazumno...nastane nova država ampak v prid monarhiji pa tiste teze sm še povedala
8. vpisnost sm js napisala ker načela zemljiške knjige naj bi bila javnost in vpisnost

bol ko primerjam odgovore slabši imam filing... :cry: :cry:
Zato ker primeraš odgovore 2 različnih testov.

E: Saj si imela isto ko jaz? Glede na zadnje vprašanje bi morala imeti...

Moje
1. Postavljeno in običajno (običajno ker piše da so zraven poleg občega prava še običaji in šege). Danes je to civilno pravo, občno se je imenovalo ker je bilo splošno - veljalo za vse. *BTW ni ODZ, slednji nadomesti Občno pravo, tako da tukaj ODZ nima nič zraven.
2. Šparta (Likurg je bil namreč v Šparti). Organi so efori, geruzija, skupščina in v času vojne 2 basileusa (jaz idiot sem namesto tega napisal vojaški poveljniki strategi).
3. Gorske bukve, 1543, gre za svobodni zakup, ki je deden, dokler gornik vestno opravlja delo in oddaja dajatve.
4. Osebno načelo, ki ga ureja pozitivno pravo. Slednjega postavi vladar neke države za tujce v svoji državi.
5. Tukaj sem očitno s plemiško avtonomijo ustrelil mimo, za ono drugo sem napisal da je to privilegij, pravno razmerje sem dal pa fevdno razmerje, čeprav mislim da bi bilo pravilno vazalstvo.
6. V 19. stol. Povezava je v tem, da so želeli omejiti volilno pravico na premožnejše ljudi.
7. V Krfski deklaraciji pride do kompromisa med obema zahtevama, torej se delno uresničita obe zahtevi.
8. Vpisnost, ampak jaz sem zajebal, ker se nisem spomnil sem napisal nekaj v smislu, da je treba vpisovati vse spremembe.

Spet je bilo zelo dvoumno, sploh 3. in 5., ki sem ju očitno napisal narobe. Sicer se mi je zdelo čudno da bi za pravno normo bil odgovor cele Gorske bukve, niti nisem vedel kaj mislijo s tem, na retraktno pravico pa niti pomislil nisem. Torej je retraktna pravica pravilen odgovor? Tole pri 5. je tudi čudno zastavljeno. Če je institut Ius resistendi, kar je privilegij, kako je potem možen odgovor da privilegij spada v vrsto privilegijev? Razen če imam to tudi narobe. S tem pravnim razmerjem pa tudi nisem imel pojma kam meri, med fevdalcem in ministerialom je možno razmerje vazalstva v smislu poklicnih odnosov ter fevdno razmerje v smislu zemljiških odnosov. Čeprav se mi zdi da k fevdnim razmerjem avtomatično pripadejo še vazalska...ma pojma nimam ta vprašanja niso normalna, če tole ruknem še drugič grem za policaja.
Zadnjič spremenil defasturias, dne 16. Apr 2010 21:52, skupaj popravljeno 1 krat.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Slišal sem da je Simič tistim ki so ga imeli pravil, da je včeraj brskal po forumu in rekel da tisti ki so se učili s foruma so "na****li"...haha, prof. Simič je res en car......ljudje, kr naprej berite forum!!!:D..ker se da najt tud dosti koristnih stvari........upam sam da Simič to zdej ne bere:P..lol
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a defasturias »

dragoxxx napisal/-a:Slišal sem da je Simič tistim ki so ga imeli pravil, da je včeraj brskal po forumu in rekel da tisti ki so se učili s foruma so "na****li"...haha, prof. Simič je res en car......ljudje, kr naprej berite forum!!!:D..ker se da najt tud dosti koristnih stvari........upam sam da Simič to zdej ne bere:P..lol
Glede na to, da so nekateri spraševali po razliki med mestnim in meščanskim pravom, res ni bil najboljši vtis :lol: Pa no offense tistemu, ki je ravno to vprašal, sem ga jaz tudi biksal s konverzijo :lol:
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

mah dej,js grem lahko kr še enkrat lepo pisat...bvz..pa res sm se učila..zguba cajta...res je biu zajeban izpit no:(
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

defasturias napisal/-a:
Tjaška napisal/-a: 1. Napisala sem postavljeno pravo, kar je ODZ.
2. za etene sm se spomnla samo helieo pa aeropag
3. retraktna pravica pri goskih bukvah...
4.osebno načelo,
5.napisala sem georgenrberški privilegij pa kakšno razmerje so imeli...vladar je bil odvisen od ministerialov zaradi vojaške obrambe, ministeriali pa so nesvobodni in podrejeni vladarju. -> prvavilno je baje ius resistendi
6. v buržoazni državi
7. majniška deklaracija se uresniči sporazumno...nastane nova država ampak v prid monarhiji pa tiste teze sm še povedala
8. vpisnost sm js napisala ker načela zemljiške knjige naj bi bila javnost in vpisnost

bol ko primerjam odgovore slabši imam filing... :cry: :cry:
Zato ker primeraš odgovore 2 različnih testov.

E: Saj si imela isto ko jaz? Glede na zadnje vprašanje bi morala imeti...

Moje
1. Postavljeno in običajno (običajno ker piše da so zraven poleg občega prava še običaji in šege). Danes je to civilno pravo, občno se je imenovalo ker je bilo splošno - veljalo za vse. *BTW ni ODZ, slednji nadomesti Občno pravo, tako da tukaj ODZ nima nič zraven.
2. Šparta (Likurg je bil namreč v Šparti). Organi so efori, geruzija, skupščina in v času vojne 2 basileusa (jaz idiot sem namesto tega napisal vojaški poveljniki strategi).
3. Gorske bukve, 1543, gre za svobodni zakup, ki je deden, dokler gornik vestno opravlja delo in oddaja dajatve.
4. Osebno načelo, ki ga ureja pozitivno pravo. Slednjega postavi vladar neke države za tujce v svoji državi.
5. Tukaj sem očitno s plemiško avtonomijo ustrelil mimo, za ono drugo sem napisal da je to privilegij, pravno razmerje sem dal pa fevdno razmerje, čeprav mislim da bi bilo pravilno vazalstvo.
6. V 19. stol. Povezava je v tem, da so želeli omejiti volilno pravico na premožnejše ljudi.
7. V Krfski deklaraciji pride do kompromisa med obema zahtevama, torej se delno uresničita obe zahtevi.
8. Vpisnost, ampak jaz sem zajebal, ker se nisem spomnil sem napisal nekaj v smislu, da je treba vpisovati vse spremembe.

Spet je bilo zelo dvoumno, sploh 3. in 5., ki sem ju očitno napisal narobe. Sicer se mi je zdelo čudno da bi za pravno normo bil odgovor cele Gorske bukve, niti nisem vedel kaj mislijo s tem, na retraktno pravico pa niti pomislil nisem. Torej je retraktna pravica pravilen odgovor? Tole pri 5. je tudi čudno zastavljeno. Če je institut Ius resistendi, kar je privilegij, kako je potem možen odgovor da privilegij spada v vrsto privilegijev? Razen če imam to tudi narobe. S tem pravnim razmerjem pa tudi nisem imel pojma kam meri, med fevdalcem in ministerialom je možno razmerje vazalstva v smislu poklicnih odnosov ter fevdno razmerje v smislu zemljiških odnosov. Čeprav se mi zdi da k fevdnim razmerjem avtomatično pripadejo še vazalska...ma pojma nimam ta vprašanja niso normalna, če tole ruknem še drugič grem za policaja.
1. a je blo postavljeno in običajno ane? postavljeno je, ker gre je cel odlomek kodifikacija, običajno pa prepoznaš znotraj odlomka, ko reče da gre za običaje ane.. tuki mislm da ni bla fora, kero pride v veljavo pravo, ampak samo, kero izmed teh prav prepoznaš..
2. gre za svoboden zajem, ne zakup..
4. zakaj si napisal pozitivno pravo? jst sem tud... :D
5. ius resistendi, privilegij, o razmerju sem pa napisal, da se vladar opre na plemstvo (denar?)...?
6. kero leto je blo?? al si mogu napisat obdobje?
7. saj ni šlo za krfsko, ampak majniško deklaracijo.. in ne uveljavi se..oz. postane množična izjava za mir
Wikipedia: Majniška deklaracija je bila politična izjava Jugoslovanskega kluba, ki so jo podali slovenski, hrvaški in srbski poslanci v dunajskem parlamentu 30. maja 1917. Z njo so zahtevali samostojno jugoslovansko državo znotraj Avstro-Ogrske. To zahtevo so podali, ko je bil Dunajski parlament spet odprt. Avstro-Ogrska je te zahteve zavrnila, zato so zlasti Slovenci začeli zbirati podpise za deklaracijo.
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

ma kaj sta si bla oba izpita ful podobna mogoče? kr mi ni lih jasn k te odgovore berm al gre za isti izpit k moj al ne čeprou je neki stvari istih.... :?:
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alexx »

lalika napisal/-a:ma kaj sta si bla oba izpita ful podobna mogoče? kr mi ni lih jasn k te odgovore berm al gre za isti izpit k moj al ne čeprou je neki stvari istih.... :?:
Jst se isto sprašujem, čeprov pomojem so bli vsi izpiti isti??
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

izpita sta si ful podobna... nista ista, ampak podobna!
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a m|h »

Je Simič rekel da sestavita izpit tako, da je vprašanje v osnovi enako, razlikuje pa se v kakšnem podvprašanju. S tem tudi lovijo prepisovalce, ki običajno pogledajo prvo vprašanje, ugotovijo, da je enako, prepišejo vse komplet, podvprašanja so pa čist druga. :D
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

ahaa...
kaj ve kdo kaj je blo prou pr tistmu vprašanju k je blo od volilne pravice, kdaj je začelo to pr slovencih veljat, pa če je splošna v.p.? pa prvo uprašanje, če je blo prej uzakonjeno pa kako se je uveljavljalo nevem kaj točn že, obče menda :)
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buljat »

Se moji odgovori:
1. Postavljeno pravo. Civilno pravo. Obcno pomeni, da je bilo skupno vsem pravnikom(ius commune).
2. Govori o spartanski aristokratski drzavni ureditvi. O zunanjih in notranjih zadevah je odlocalo 5 eforov, ob strani jim je stal posvetovalni svet 28 starcev, vojsko pa sta vodila 2 kralja, katerih cast je bila dedna.
3. Gorske bukve v nemscini napisan zakon leta 1543, veckrat preveden v slovenscino, najboljsi prevod iz leta 1583. Dedna upravicenost zajma je razvidna iz tega, da je zajem po gorskem pravu svoboden in deden, predvsem ker je gospodarjenje z vinogradom dolgotrajno in bi ne bilo pravicno, ce ne bi bil podedljiv.
4. Osebno nacelo. Postavljeno pravo. Uradni zapisi rimskega prava, ki so jih dali zapisati vladarji plemen, in je veljalo za prebivalce rimskega porekla. Veljali so na ozemlju Vzhodnih in Zahodnih Gotov ter Burgundov.
5. Kle sm mal mim useku z delom Dezelnega rocina, ki je formalen ustavni pravni akt. Najverjetneje je prav Georgenberski privilegij. Gre za omiljeno pravico ius resistendi. Zadnje vprasanje mam pa tud verjetno narobe, ker sem napisal sodno in vojasko poveljstvo pod dezelnim knezom, ki pa je bilo v 14. stoletju ne pa 1186 ko je bil georgenberski privilegij.
6. Po septemberski oktroirani ustavi leta 1931. Z neplacevanjem davkov neposredno posegas v gmotna sredstva drzave, ter ti je zato odvzeta volilna pravica.
7. Majniska teza o zdruzitvi jugoslovanskih narodov znotraj avstroogrskega ozemlja pod zezlom monarhije se ni uresnicila, postala je mnozicna izjava za mir.
leta 1918 Avstro-Ogrska razpade in jugoslovanski narodi ustanovijo samostojno Drzavo SHS.
8. Nacelo zaupanja.
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a defasturias »

@eldorado - vem da je šlo za majniško, ampak v krfski se pa s kompromisom uresničijo zahteve obeh strani. Zato sem pa omenil krfsko :?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

buljat napisal/-a: 8. Nacelo zaupanja.
?? kje pa je karkol o temu napisano...
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buljat »

nacela so tri, javnosti, vpisnosti pa zaupanja

vprasanje je bilo kdaj zbirke listin preidejo v zemljisko knjigo, glede na to da so zbirke listin bile javne in je bilo nekaj v njih napisano, je sele z nacelom zaupanja prislo do pravne varnosti nepremicnine ki je tudi namen zemljiske knjige, torej ko je skupnost zacela zaupat da je napisano tudi resnicno.

vsaj tko sem jst to razumel :)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

A je bilo pri 4. vprašanju ( pri ministerialih) nekje IUS RESISTENDI? Pa ostali elementi davčna prostost, prepoved pregona brez pravde na sodišču pa da jim sodijo njim enaki-ograjno sodišče?
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Punipan napisal/-a:A je bilo pri 4. vprašanju ( pri ministerialih) nekje IUS RESISTENDI? Pa ostali elementi davčna prostost, prepoved pregona brez pravde na sodišču pa da jim sodijo njim enaki-ograjno sodišče?

Da :mrgreen:
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Vsaj to. :lol:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

a je blo pri 6. vprašanju, tm ko je blo neki volitve u spodnji dom itd...a je bil to odz...torej v veljavo šele 1815 po ilirskih provincah al je bla oktroirana ustava 3.9 1931? najprej sm napisu 1931 pol pa 1815..kaj je prav? lp
_Isobel_
Prispevkov: 16
Pridružen: 02. Sep 2009 14:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a _Isobel_ »

kolk pik sploh rabiš za ustnega? drugač sm pa jst tko odgovarjala:
1. običajno, postavljeno (statutarno, privilegijsko, splošne norme), mnenja in izreki učenih pravnikov, raba sodišč, izreki sodišč; pa napisala sm, da ni blo uzakonjeno, to mislim, da sm zgrešila :(
2. atene (eklezija, helieja, bule)
3. gorske bukve, 16.st., podeželska avtonomija, gorskopravna razmerja, pa še nekej sm nakladala o gorskih pravdah, da so pač tam med drugim te bukve prebrali...
4. personalno načelo, običajno pravo
5. plemiški privilegij, MCL, zlate bule, georgenberši privilegij, davčna prostost...
6. tle sm napisala, da gre za vidovdansko ustavo 1921(nimam pojma), pa da je bla pol oktroirana 1931, pa da so mel volilno pravico vsi polnoletni moški državljani...
7. majniška deklaracija je bla zavrnjena, povzročla deklaracijsko gibanje, slo, hrv, srb so se pol združl skupaj s kraljevino srb v kraljevino shs...neki tazga...
8. nimam pojma :( vse, kar sm napisala je to, da so ble not opisane nepremičnine ? :/

ne vem, kak naj mam občutek...mam pa škrubejevo :/
kako je zdej z občim pravom pri prvem vprašanju, a je blo uzakonjeno :/
Zadnjič spremenil _Isobel_, dne 18. Apr 2010 20:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alexx »

ODZ formalno razveljavlja obče pravo (čeprav ni bilo sploh nikoli uzakonjeno).


To men piše v vajah. Torej imaš prav. Čeprav jst se ne bi 100% zanašala na te odgovore iz vaj :|
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a defasturias »

Obče pravo pa zajema fevdno, kanonsko in recipirano rimsko. Nekaj od tega je moralo biti uzakonjeno...
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

1. Katere vrste prava po načinu nastanka prepoznaš iz odlomka? Kako danes rečemo namesto besede državljansko? Zakaj so ga takrat poimenovali "občno"?
2. Za katero državo gre, kateri so njeni glavni organi?
3. Katero načelo je urejalo položaj teh potomcev? Ali ga je urejalo običajno ali postavljeno?
4. Institut iz odlomka? Za del kakšne vrste pravnega akta gre? Opiši glavne elemente pravnega razmerja med naslovniki in izdajateljem?
5. Del katere pravne norme je odlomek, kdaj je bila sprejeta, zakaj in na podlagi česa imajo sogorniki dedno pravico?
6. Kdaj je tak pravni akt prvič veljal za Slovence? Razloži zvezo med davki in volilno pravico
7. Ali so se zahteve Majniške deklaracije uresničile? Razloži.
8. Zemljiška knjiga je javna. Katero je drugo načelo, da navadni arhiv listin postane zemljiška knjiga?

evo kle so vprašanja k se jih spomnem iz mojga testa, lp
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Odgovori

Vrni se na