Kolokvij

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Dexter »

En nasvet ... PF najlažje naredijo tisti, ki najdejo bližnjice do znanja (bližnjice v pozitivnem pomenu besede, ne negativnem)! Če bi za vsak predmet prebral vso obvezno literaturo in vse vaje ... Potem bi bistveno preveč časa porabili za študij pa bistveno preveč balasta bi si zapomnili, to pa ni dobr, sploh ne, če je na primer za kakšen predmet (in za visoke ocene seveda) čist dovolj samo 70 strani obsežna skripta. Tko da ... Glede PZG si enkrat al pa dvakrat še preberite zapiske s predavanj al pa snov iz knjige, še najbolje pa s skripte (če jo imate), to je pa to, tiste vaje pa pustite za kdaj drugič! ;)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
sheila
Prispevkov: 17
Pridružen: 14. Nov 2010 16:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheila »

ParfumeGirl napisal/-a:
lucky napisal/-a:Sem že našla, ampak hvala vseeno :) In ne bom se učila, grem na izpit marca, tako da mi ni potrebno nardit kolokvija v torek .. se mi je kr odvalil kamen od srca :D :D :D
Potem sva že dve, ki sva obupali. Sej sploh nisem pričakovala, da bom nardila, tak da mam že v planu izpit marca :)

ne samo 2, ampak 3:D
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

il.principe napisal/-a:
lucky napisal/-a:Sem že našla, ampak hvala vseeno :) In ne bom se učila, grem na izpit marca, tako da mi ni potrebno nardit kolokvija v torek .. se mi je kr odvalil kamen od srca :D :D :D
kako to da greš na izpit marca in ne januarja
Januarja po novem letu sedet in se učit zgodovino? Hja, težka bo.. :)
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nas je že kr veliko 'obupancev'. Super, vsaj nisem edina :) Sem kr boljše volje..
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Choo »

Mi zna kdo pomagat pri tem vprašanju:
Kako so nesvobodnjaki lahko dosegli plemiški status? Kako pa so svobodni plemiči postali nesvobodni?

Jst nameravam iz samo čez vaje in skipto. Še ene vaje mi manjkajo in celo skripta. Če ne uspe, pa ne bo prvega roka :P

Ali ima morda kdo odgovore na vprašanja, ki so tu na forumu???
Bi bial več kot hvaležna, če kakšnega objavi...
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a bubyka »

Mene pa zanima, le moramo izredni študentje tudi doseč določene procente v torek?

Kukr js vse tole razumem, je v bistvu tale januarski rok namenjen nam, izrednim, zato morajo tudi redni študentje sploh doseč 40% ane?

Jao.....
Per aspera ad astra.
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Urši »

Choo napisal/-a:Mi zna kdo pomagat pri tem vprašanju:
Kako so nesvobodnjaki lahko dosegli plemiški status? Kako pa so svobodni plemiči postali nesvobodni?

Jst nameravam iz samo čez vaje in skipto. Še ene vaje mi manjkajo in celo skripta. Če ne uspe, pa ne bo prvega roka :P

Ali ima morda kdo odgovore na vprašanja, ki so tu na forumu???
Bi bial več kot hvaležna, če kakšnega objavi...
Nesvobodnjaki so dosegli plemiški status tako, da so postali nesvobodno plemstvo (ministeriali in militi). Lahko so bili lastniki zemljiških gospostev, prejemali pa so tudi rente od svojih obdelovalcev. Nesvobodni so bili, ker so bili obravnavani kot stvar v pravnem prometu, izbirali so jim zakonskega partnerja, otroci so sledili nesvobodi staršev itd.
To kako so plemiči postali nesvobodni pa tudi sama nevem. Mogoče to, da je bilo njihovo ozemlje z darovnicami podarjeno in so morali plačevati davke zasebniku? Če kdo ve naj me prosim tukaj dopolni :D
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Plemiči -> nesvobodni. Primer: del kosezov postopoma in sčasoma prehaja v odvisnost.

Lp, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
BlackBerry
Prispevkov: 68
Pridružen: 30. Sep 2010 12:20

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a BlackBerry »

joj a mi lahko nekdo pove, kako tukaj nalimam vaje, ker sem na zasebno dobila ene 20 majlov in tok se mi pa ne da tipkat!
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pa je tale marčevski rok za PZG namenjen tudi rednim? Kako je s tem?...
BlackBerry
Prispevkov: 68
Pridružen: 30. Sep 2010 12:20

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a BlackBerry »

Ja je tud za nas redne :)
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

Uh, odlično :) Se pravi - moj vidik je takšen: prebrala sem knjigo, prvič, drugič, še enkrat preletela.. nekaj vem, osnove poznam. Če grem jutri na kolokvij, toliko, da vidim, kako izgleda in poskušam povezati stvari med seboj ter kaj rešiti in mi uspe - super. Če ne.. grem na marčevski rok, namesto na januarskega. Ali ocena na kolkviju kakorkoli vpliva na končno oceno ali kaj drugega pri PZG?

lp, A
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

lucky napisal/-a:Uh, odlično :) Se pravi - moj vidik je takšen: prebrala sem knjigo, prvič, drugič, še enkrat preletela.. nekaj vem, osnove poznam. Če grem jutri na kolokvij, toliko, da vidim, kako izgleda in poskušam povezati stvari med seboj ter kaj rešiti in mi uspe - super. Če ne.. grem na marčevski rok, namesto na januarskega. Ali ocena na kolkviju kakorkoli vpliva na končno oceno ali kaj drugega pri PZG?

lp, A
Ne
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a jessy »

Jaz sem do zdj le knjigo prebrala, tako da zaenkrat še skoraj nič ne znam in sem se že sprijaznila z dejstvom, da ne bom mogla na prvi rok. Ampak nima pomena se zdej sekirat; je pa to lekcija za vnaprej, da se za kolokvij/izpit ni dobr začet učit šele vikend pred testom. :oops:
BlackBerry napisal/-a:joj a mi lahko nekdo pove, kako tukaj nalimam vaje, ker sem na zasebno dobila ene 20 majlov in tok se mi pa ne da tipkat!
Spodaj pod 'Naloži priponko'.
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Bili »

bubyka napisal/-a:Mene pa zanima, le moramo izredni študentje tudi doseč določene procente v torek?

Kukr js vse tole razumem, je v bistvu tale januarski rok namenjen nam, izrednim, zato morajo tudi redni študentje sploh doseč 40% ane?

Jao.....
Januarski rok je namenjen izrednim in ponavljalcem, ker mamo mi na voljo čist vse roke, zato za nas ni posebnih pogojev. 8-)
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a rea »

saj izredni ne rabimo jutri na kolokvij ane? :D
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Car »

Mi zna kdo na enostaven način razložiti pojma PRAVNI PARTIKULARIZEM in PATRIMONIALIZACIJA OBLASTI? :)

Najlepša hvala :)
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a bubyka »

Toooooooooooo, vidš!!! ;);););)
hihihi....lepa, lepa:)

Kok ste si pa izredni kej razporedil izpite čez leto?

LP
Per aspera ad astra.
Count Dooku
Prispevkov: 109
Pridružen: 02. Nov 2010 18:44

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Count Dooku »

Pravni partikularizem pomeni razdrobljenost pravnega sistema v visokem srednjem veku, ki je nastal zaradi slabitve osrednje oblasti. Posamični fevdalci so tako na sovjih posestvih uvajali svoje pravo, kar je povzročilo množico različnih prav.
Patrimonializacija oblasti pomeni da so si zemljiški gospodje začeli prisvajati dele oblasti, ki je bila prej v vladarjevi sferi (npr. sodna oblast-patrimonialno sodstvo)
8-)
Nosce te ipsum!
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a rea »

Jaz grem januarja na ustavo in sociologijo, razmišljam še o PZG.
Za naprej pa še nisem delala načrtov, ampak definitivno to ne bo EKN :)
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a carko32 »

Patrimonializacija je proces, kjer preide del izvajanja oblasti na zemljiške gospode oziroma privatizacija javne oblasti(tako je bilo rečeno na predavanjih)

Pravni partikularizem pa je različnost prava po stanovskih, krajevnih, etničnih in drugačnih skupinah.

tako sem jaz zastopil, v knjigi je tako napisano in mislim, da bi moglo biti prav. Če ni, me bo popravil kakšen starejši kolega.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

carko32 napisal/-a:Patrimonializacija je proces, kjer preide del izvajanja oblasti na zemljiške gospode oziroma privatizacija javne oblasti(tako je bilo rečeno na predavanjih)

Pravni partikularizem pa je različnost prava po stanovskih, krajevnih, etničnih in drugačnih skupinah.

tako sem jaz zastopil, v knjigi je tako napisano in mislim, da bi moglo biti prav. Če ni, me bo popravil kakšen starejši kolega.
Starejši kolega pravi, da je tvoja definicija popolnoma prav :D
Pa tud ena definicija zgoraj je prav tako prav.
Srečno jutri! :)
Niky
Prispevkov: 5
Pridružen: 22. Nov 2010 20:41

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Niky »

A kdo mogoče ve odgovore na tale vprašanja iz zadnjih vaj? :)

Katere organe mestne avtonomije v Ptuju razberete iz vira? Primerjajte avtonomijo meščanov Ptuja z avtonomijo meščanov Celja, kot je to razvidno iz danih virov.
Ali opazite v kakšnem izmed členov Ptujskega statuta miselnost, ki je značilna za precedenčni sistem prava?
Čemu v prid so določbe, ki govorijo o tujcih? Ali je kdo izmed slednjih v privilegiranem položaju? Zakaj? Katera določba se nanaša na tujski arest? Ali ga odpravlja?
Razmislite in primerjajte svoboščine, ki gredo danes državljanu, s tistimi, ki jih lahko iz virov razberete, da so šli človeku, s statusom meščana!
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Car »

Hvala vsem! :)

@dragoxxx

Se bomo potrudili :)
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Kdaj/kje so pa rezultati?
Odgovori

Vrni se na