Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

hahah you just read my mind!:) sem imela isto vprašanje v mislih...ja meni tudi ni jasno, ker primer 77 v knjigi primerov govori, da če stvar ni izročena je nevarnost prodajalčeva... :?:
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
Uporabniški avatar
Ichiban
Prispevkov: 42
Pridružen: 19. Nov 2009 19:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ichiban »

Men tud ni jasn zakaj sta dva različna pravila in kakšna je logika, da nekdo odgovarja čeprou še nima v posesti :S

V knjigi Korošca na str. 281 piše:
Dokler je prodana stvar v prodajalčevi posesti, je ta odgovoren kupcu za vsako krivdo, ne pa tudi za škodo nastalo po naključju. Odkar je namreč kupna pogodba perfektna (primer 504), trpi škodo zaradi naključnega uničenja ali poškodovanja kupec, čeprav mu prodajalec stvari še ni izročil. Od trenutka, ko je kupec trpel škodo, je smel zase zahtevati tudi koristi kupljene stvari (npr. plodovi).

V knjigi Kranjca str. 794 piše, da je to ostanek iz časov, ko je še bil v uporabi gotovinski kup, saj sta bili sklenitev in izpolnitev istočasni in je bilo logično, da za naključno uničenje stvari odgovarja kupec. Načelo: periculum est emptoris perfecta emptione.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Kar je tukaj važno je trenutek prefeknosti pogodbe in to si morate zapomnit, več vas verjetno ne bo tukaj spraševal.
Si vis pacem para bellum
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

v katerem dednem krogu lahko dedujejo posvojenci v pretorskem pravu? :shock:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

tjaska napisal/-a:v katerem dednem krogu lahko dedujejo posvojenci v pretorskem pravu? :shock:
Posvojenci lahko dedujejo v prvem dednem redu-Otroci(unde liberi), ker posvojeni otrok se šteje za agnatskega sorodnika in zato spada v 1. dedni red, če pa ne zaprosi pravočasno za dediščino v 1. dednem redu, pa lahko tako kot ostali sui heredes(agnatski sorodniki) zaprosi tudi kot pripadnik 2. dednega reda-legitimi:D :D
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

super :D , kaj pa je s to četrtino uboge udove pri Justinjanu?
jan_
Prispevkov: 82
Pridružen: 24. Mar 2009 15:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jan_ »

mene pa zanima če ma kdo vaje, ki bi jih lahko dal na forum?
pravnica13
Prispevkov: 14
Pridružen: 15. Jan 2010 19:25

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pravnica13 »

Mene pa zanima, ali tudi za ta izpit ne pridejo upoštev delikti - tako kot je veljalo na prvem roku?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Po moej pridejo, zakaj ne bi? :shock:

Eno uprašanje... A plača Bju 1000 sestercev da B osvobodi sužnja. B pač sprejme dnar sužnja pa ne osvobodu. Kakšno je razmerje in tožbe?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

pravnica13 napisal/-a:Mene pa zanima, ali tudi za ta izpit ne pridejo upoštev delikti - tako kot je veljalo na prvem roku?
Seveda da pridejo v poštev. V 1. roku niso prišli, ker jih prof. Kambič ni do konca predelal, ker je izpit bil preden so se končala predavanja. Zdaj na 2. roku pa po moje, se bodo kr na delikte osredotočli, že ki jih mi na 1. nismo imeli:D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Fleurette napisal/-a:Po moej pridejo, zakaj ne bi? :shock:

Eno uprašanje... A plača Bju 1000 sestercev da B osvobodi sužnja. B pač sprejme dnar sužnja pa ne osvobodu. Kakšno je razmerje in tožbe?
Če me spomin ne vara, mislim, da gre za nalog(oziroma še boljše za inominatni kontrakt do ut facias-dam, da storiš). A se je dogovoril z B-jem, da mu da denar in B se je zavezal da osvobodi sužnja.Ker B svojega dela obveznosti ne izpolni, lahko A zahetav vrnitev obogatitve(denarnega zneska) s tožbo condictio causa data causa non secuta, ali pa zahteva izpolnitev obveznosti s tožbo actio praescriptis verbis. Po logiki bi jaz tko odgovoril, možno pa je, da je kaj drugače, predsvem zato, ker gre tukaj za denarni znesek, tko da si poglej v knjigo primerov, ker znajo biti taki neki primeri tam rešeni na dokaj" nelogičen" način :D
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a metulčica »

A mi kdo pojasni kaj je razlika med visečnostjo pogoja in tem da se pogoj še ni izpolnil? :oops:
Pa a ve slučajno kdo če bodo recimo u pondelk razglastive a so ustni že isti dan pol takoj?
Hvala :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

metulčica napisal/-a:A mi kdo pojasni kaj je razlika med visečnostjo pogoja in tem da se pogoj še ni izpolnil? :oops:
Pa a ve slučajno kdo če bodo recimo u pondelk razglastive a so ustni že isti dan pol takoj?
Hvala :)
S terminom visečnost pogoja označujemo čas, ki poteče od trenutka, ko stranki postavita neko dejstvo kot pogoj(torej od trenutka, ko se sklene neka pogodba s pogojem) pa do trenutka, ko se ta pogoj uresniči/izpolni. V tem času pogoj visi zato, ker je to neko bodoče, negotovo dejstvo. Da se pogoj še ni izpolnil pomeni, da pogoj visi-visečnost pogoja.
ja čist možno je, da se ustni začnejo isti dan kot so razglasitve.
aste
Prispevkov: 18
Pridružen: 25. Jun 2010 14:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aste »

Pozdravljeni!
Bi lahko nekdo kratko in jedernato opisal razliko med POSESTNIKOM in IMETNIKOM?
Že vnaprej se zahvaljujem.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

aste napisal/-a:Pozdravljeni!
Bi lahko nekdo kratko in jedernato opisal razliko med POSESTNIKOM in IMETNIKOM?
Že vnaprej se zahvaljujem.
Pri posestniku in imetniku je značilno, da oba imata stvar v posesti, vendar je razlika v tem, da imetnik NI pravi posestnik, saj ne izpolnjuje obeh pogojev prave posesti(dejanska oblast in posestna volja), saj imetnik ima le dejansko oblast nad stvarjo, nima pa posestne volje, posestnik pa ima in voljo in dejansko oblast, primer: suženj je zgolj imetnik ker ima le dejansko oblast nad neko stvarjo, ki je de iure gopsodarjeva last.
aste
Prispevkov: 18
Pridružen: 25. Jun 2010 14:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aste »

Ali suženj in sin (pod obvlastjo) zastopata indirektno?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Vsi večinoma zastopajo indirektno, saj je misel, da bi se sklepali posli vsi korist oz. breme 3. osebe (odsotne) rimskemu pravu zelo tuja in zato tudi direktno zastopanje se pojavi zelo redko.
Ravno nasprotno kot po današnjem veljavnem pravu, kjer posledice nastanejo direktno za zastopanega.
@Drago: Je tako, ne :) ?
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Tako je Zmaj. Načeloma oče oz. gospodar iz posla, ki ga sklene sin ali suženj pod oblastjo, ni zavezan direktno(ne gre za neposredno zastopanje, ki v rimskem pravu še ni bil sploh dodobra razvit institut, kot je rekel Zmaj), neposredni učinek bi imel tak posel šele, če bi gospodar ali oče dal sinu ali sužnju posebno(izrecno) pooblastilo za sklenitev posla(iussu patris oz. iussu dominis).
Tako da ja, suženj in sin načeloma delujeta indirektno(posredno).
aste
Prispevkov: 18
Pridružen: 25. Jun 2010 14:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aste »

Po katerem načelu odgovarja zastavni upnik – za katero stopnjo krivde?

To vprašanje je med ponovitvenimi vprašanji v sklopu obligacijskega prava. Zastavni upnik kje je mišljen? Splošno? Ve kdo odgovor? :?:
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

glede na to, da ima od zastavne pogodbe korist tudi zastavni upnik, lahko po utilitetnem načelu sklepam, da odgovarja kot dober gospodar, torej za vsako krivdo. :? naj me kdo popravi, če ni tako...
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Tako kot se dogovorita, če se ne dogovorita odgovarja po utilitetnem načelu.
Da se ne bi zmotil, raje sam preveri v knjigi pod kontrakti.

@Kleopatra: Točno, za vsako krivdo odgovarjata upnik kot tudi zastavitelj.
Si vis pacem para bellum
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

en primer:

"brivec brije sužnja na javnem kraju. brivca v roko zadane žoga, tako da sužnju po nesreči prereže vrat in suženj umre. kdo je kriv, kdo odgovarja?

moja razmišljanja so me pripeljala do več odgovorov :?
- brivcu lahko očitamo malomarnost, ker je bril na javnem kraju in zato odgovarja
- brivec je sužnja ranil neposredno (po načelu: škoda povzročena telesu s telesom) in zopet odgovarja brivec

kaj vi pravite?
Uporabniški avatar
lilly
Prispevkov: 56
Pridružen: 17. Feb 2009 16:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lilly »

za tole imaš odgovor v knjigi primerov. ne spomnim se točno katera stran, samo mislim, da je na levi strani spodaj :)
aste
Prispevkov: 18
Pridružen: 25. Jun 2010 14:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aste »

Še na ena nejasnost (oz. nezmožnost trenutne povezave v glavi)...

S KATERIM PRAVNIM POSLOM IZ STVARNEGA PRAVA, BI LAHKO PRIMERJALI CESIJO? :?:

Morda tradiciji?
aste
Prispevkov: 18
Pridružen: 25. Jun 2010 14:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aste »

lilly napisal/-a:za tole imaš odgovor v knjigi primerov. ne spomnim se točno katera stran, samo mislim, da je na levi strani spodaj :)
Stran bi več kot pomagala. :)
Odgovori

Vrni se na