Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

nisem pisal izpita in poskušam na blef......in sicer, kaj bi bilo če bi napisali na to vprašanje o sinu, da je harfist imel na voljo adjekticijsko tožbo in sicer se nanaša na višino vrednosti pekulija???...izhajam iz strani 326 v knjigi?????
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:nisem pisal izpita in poskušam na blef......in sicer, kaj bi bilo če bi napisali na to vprašanje o sinu, da je harfist imel na voljo adjekticijsko tožbo in sicer se nanaša na višino vrednosti pekulija???...izhajam iz strani 326 v knjigi?????
Saj adjekticijska tožba je actio de peculium (adjekticijske tožbe so tožbe, s katerimi je bilo mogoče tožiti iz pravnega posla, ki ga je sklenila oseba pod oblastjo nosilca oblasti). Tukaj si moral konkretno napisati actio de peculium.
nofak napisal/-a:Sicer se sedaj ne spomnim cisto tocno kako je bilo na koncu vprasanje, mislim pa da je bilo svetuj mu kako bo prisel do POPLACILA...kaj pa ce ima sin pekulij v vrednosti 10?

Ne me pa drzati za besedo, ker nisem 100%, da je pisalo do poplacila...
Pisalo je, če bo lahko od očeta iztožil vse, kar je bilo dogovorjeno. Če ima sin pekulij v vrednosti 10 bo lahko na harfistovo žalost dobil samo 10. Čeprav so njegovi koncerti morebiti vredni 100, 200... ali nevemkoliko sestercev/zlatnikov/eurov... je možno iztožiti samo v vrednosti pekulija, torej je v tvojem primeru harfist lahko iztožil največ 10.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

z a de in rem verso ne more bit - kaj je pa prislo v ocetovo premozenje? A to de je un tm igral? Ne. V ocetovo premozenje pride ko dobi sin kako premozenjsko vrednost (denar, nadomestne stvari, slike ... - dobesedno neko stvar) to da je pa harfist igral to ni nic prislo v ocetovo premozenje sej je sam igral. Zdej pa kok je pa njegovo igranje vplivalo na prodajo mizarskih del tega pa ne vemo - s tem se v sedanjem casu marketing ukvarja. Zagotovo je lako samo de peculio
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Banne »

pa sj gre actio de in verso na vrednost obogatitve, in ne pekulija?!?!
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Banne napisal/-a:pa sj gre actio de in verso na vrednost obogatitve, in ne pekulija?!?!
in kaksna je vrednost obogatitve v tem primeru? Igranje ni obogatitev
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja, obogatitev ni nujno, da je samo denarna? newem kašna je definicija obogatitve po rimskem pravu....
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

w4nkst4 napisal/-a:ja, obogatitev ni nujno, da je samo denarna? newem kašna je definicija obogatitve po rimskem pravu....
?!?!?!
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ne sekiraj se eldorado, nismo še tam :lol: :D
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

mene pa neki zanima glede vas dveh, eldorado in zmaj...pač ne zamerit, ampak sm mal radoveden....iz vašega komentiranja tle se vidi da obvladata dokaj...zdej me zanima a rim delata prvič al sta ga že delala?
aries
Prispevkov: 5
Pridružen: 15. Mar 2010 10:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aries »

Še moje mnenje... :)

Obogatitev je, kar je prešlo v (očetovo) premoženje.
Z obogatitveno tožbo se zahteva VRNITEV STVARI. Po rimskem pravu pa same storitve ni bilo mogoče zahtevati nazaj (inominantni kontrakti, str. 863).
Po tem sklepam, da sama storitev ni mogla preiti (neposredno) v premoženje, in da v tem primeru tudi ni možna tožba actio de in rem verso. Po mojem mnenju pride v poštev tožba iz naslova pekulija ( "...je torej prihajala v poštev pri vsakem poslu, ki ga je sklenila oseba pod oblastjo." str. 736), od pekulija pa je smel oče pred poplačilom upnika odšteti svoje morebitne terjatve nasproti sinu.
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

dragoxxx napisal/-a:mene pa neki zanima glede vas dveh, eldorado in zmaj...pač ne zamerit, ampak sm mal radoveden....iz vašega komentiranja tle se vidi da obvladata dokaj...zdej me zanima a rim delata prvič al sta ga že delala?
Prvi letnik...nista se delala, razen ce sta izredno...
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

dragoxxx napisal/-a:mene pa neki zanima glede vas dveh, eldorado in zmaj...pač ne zamerit, ampak sm mal radoveden....iz vašega komentiranja tle se vidi da obvladata dokaj...zdej me zanima a rim delata prvič al sta ga že delala?
Jaz sem prvič v prvem letniku kot ti. Pa ne obvladam še :)

Redno, ti?
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:mene pa neki zanima glede vas dveh, eldorado in zmaj...pač ne zamerit, ampak sm mal radoveden....iz vašega komentiranja tle se vidi da obvladata dokaj...zdej me zanima a rim delata prvič al sta ga že delala?
prvič vpisan v prvi letnik, redno... bruc :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

hmm, kaj pa če bi mu sin plačal 50, pekulij je recimo 30...bi potem harfist sploh lahko tožil po actio de peculio? oz po kateri a˙ bi potem lahko tožil? lp
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

aha.....kul kul, js tud prvič v prvi letnik, redno:D...ma ker eldorado, ko sm zgoraj omenjal adjekticijske tožbe, in si reku pač za to actio de peculium, ne.......ta tožba je v knjigi obravnavana tam pri dednem pravu se mi zdi, pa zto nism še čul zanjo, ti si jo navedel pa sm sklepal da si že obdelal celo knjigo in posledično opravljal izpit...vem, malo čudno sklepanje, sam se zgodi:D.......zmaj pa, ja no......tud obvlada, čeprav pravi da ne...to je moje subjektivno mennje, tak da......
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

sej pekulij ne more bit mn k 50? lol :D
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Za tist primer s konjem, je po mojem mnejnu tako...ko je on kupoval je bil dobroveren in posteje postal zloveren, tu se lahko opiramo na načelo; mala fides supervenies non nocet (slaba vera, ki nastane naknadno ne škodi), to je načelo iz priposestvovanja, poleg tega priposestvovanje ukradene stvari je možno, če se stvar vrne v oblast lastnika - načelo iz klasičenga prava... če pa stvar ni bila ukradena je pa dejansko stanje, pomembnejše od zmotnih okoliščin (ignorantia facti non nocet)
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Kdaj pozneje je postal nedobroveren?
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Ko je začel sumit oz. je postal prepričan, da je konj ukraden, ker v vprašanju je napisano da je cena BILA ugodna...če bi bilo napisano da JE cena ugodna bi bila zloveren ob samem sklepanju pogodbe in zato ne bi mogel priposestvovati po načelih priposestvovanja, ki zahteva dobro vero...
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Obogatitev je pa kar koli premoženjskega...seveda je lahko tudi predmet...ker npr. condictio furtiva je tako kot rei vindicatio repiesekutorna tožba, ki zasleduje stvar samo in je njen namen vrnitev stvari...
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Hmm...torej, če je nekdo v trenutku sklepanja pogodbe prepričan, da je konj ukraden, je torej nedobroveren. Konj pa v resnici ni ukraden. Bo lahko priposestvoval?
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

hmm...sm vidla verzijo tega vprašanja, kot da je že ob sklepanju sumil da je konj ukraden...tak da kak točno je bilo v izpitu ne vem, ker se ne spomnim...emm ja če je zloveren... po pravilih priposestvovanja ne mora priposestvovati, ker za uspešno priposestvovanje mora biti stvar priposestljiva (res hanilis), posest na stvari (possesio), dobra vera (bona fides) - prepričanje, da s tem ko poseduje stvar ne posega v tujo pravico... pridobitni naslov (iustus titulus) in pa priposestvovalni čas (tempus) - 1 leto za premičnine, 2 leti za nepremičnine, po Justinijanu 3 leta za premičnine 10 let za inter persentes, 20 let za inter abstertens nepremičnine... Ta dobra vera je zdaj vprašljiva...s tem da pa lahko priposestvujemo tudi ukradeno stvar, če se ta vrne v oblast lastnika...
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja sam ubistvu je tkole v mojem prrimeru potem: osebno prepičanje: nedobroveren, dejansko stanje: dobroveren, ker konj pač ni ukraden...js bi reku, da bo to možno priposestvovati...govorim za moj primer, čeprou je skor isti kot na izpitu, sam da tam ni podatka, da konj v resnici ni ukraden!
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

dejansko stanje je pomembno in ne osebno prepričanje, ker osebno prepričanje je zaradi zmote glede dejstev, kar nas pripelje do načela ignorantia facti non nocet...torej lahko priposestvuje...
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja sej kaj sm pa js napisu, omg... =)
Odgovori

Vrni se na