Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

lunca_ napisal/-a:A je možno da imata kranjc pa kambic razlicne odgovore?ker kambic je na vpogledu rekel da je actio de pauperie prav, in tudi jaz sem dobila pike zanjo..?
Saj Kranjc je štel actio de pauperie za pravilno (torej, če si napisal, si dobil točke), ampak je sam rekel, da se drugače ta tožba ne bi uporabljala.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Izpit je 5. 10. 2009 (kar se itak že ve) ob 10h(!!!) v zlati predavalnici!
To pomeni, da se bomo lahko naspali! 8-) 8-)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Dexter napisal/-a:Izpit je 5. 10. 2009 (kar se itak že ve) ob 10h(!!!) v zlati predavalnici!
To pomeni, da se bomo lahko naspali! 8-) 8-)
Sam bomo Civilno ter Kazensko zamudili :(
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Katya »

Dexter napisal/-a:Izpit je 5. 10. 2009 (kar se itak že ve) ob 10h(!!!) v zlati predavalnici!
To pomeni, da se bomo lahko naspali! 8-) 8-)
...grrr pa stavo zgubila.. sm bla sto posto prepričana da bo ob 7 zjutri ....
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Tecka napisal/-a: Sam bomo Civilno ter Kazensko zamudili :(
Za civilno si loh kr vesela, da boste zamudil :D Civilno je res bedno :P
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Nezek
Prispevkov: 19
Pridružen: 08. Feb 2009 12:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Nezek »

Zna kdo rešit ta dva primera?

A ukrade kolo Bju in se nekaj mesecev z njim vozi, nato ga opazi B na kolesu, A hitro proda kolo Cju.
Kaj lahko stori B?


Če pade prstan v Tibero, ali postane nikogaršnja stvar?
zmajcek
Prispevkov: 7
Pridružen: 12. Jun 2009 15:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a zmajcek »

A-ja se fingira kot posestnika, B lahko A-ja toži z rei vindikacijo.

Če je prstan potonil tako globoko, da ga ne bodo našli, potem postane nikogaršnja lastnina.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

In, kak je bil danes izpit?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

1. A se sprehaja ob morju in na obali najde čudovit biser. Vzame ga in odnese domov. Za kaj gre? Ali pridobi na stvari posest in lastninsko pravico? Upoštevaj različne vidike!
2. Mornarji zaradi nevarnosti z ladje zmečejo stvari. Na obali jih najde A in si jih prilasti. Za kakšne stvari gre? Ali A lahko stvari priposestvuje?
3. A pri B-ju shrani sliko. B-ju sliko okradejo. Ali B odgovarja za krajo? Kaj lahko stori A, če B sliko izsledi in dobi nazaj?
4. A je dolžan B-ju 1000. Namesto tega mu obljubi žito v isti vrednosti. Za kaj gre, če A sprejme žito? Ali je A dolžan sprejeti? Kdaj terjatev zapade? Kaj lahko B iztoži od A-ja?
5. A mora B-ju izpolniti 10 vreč cementa. B-ja kljub dogovoru ni na izpolnitvenem kraju. A vreče pusti kar tam, ob dežju pa se cement uniči. Za kaj gre? Ali je izpolnitev pravilna? Kdo trpi uničenje? Ali lahko A zahteva drugih 10 vreč?
6. A gradi hišo. Ker mu zmanjka materiala v B-jevem peskokopu nakoplje nekaj peska. Kako bi opredelil A-jevo ravnanje? Kaj lahko zahteva B, katere tožbe ima?
7. Oče umre, v oporoki je napisal: "Kmetija naj se med moje 3 sinove ne razkosa po delih, ampak naj jo 1 obdrži in izplača ostale dva, vsakemu tretjino." Kako bodo dedovali? Koliko bo vsak od njih dobil?
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
tita123
Prispevkov: 39
Pridružen: 06. Okt 2008 11:03
Kraj: Slovenija :D

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tita123 »

In občutki :D ?
kaw
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Jan 2009 18:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kaw »

Kako ste kaj odgovarjali? :geek:
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Jaz imam kar OK občutek. :D Tako da skoraj moram priti na ustnega! Če ne bom ... Ne vem kako drugače bi še moral napisat. :o

Drugače pa niti slučajno ne mislim pisati rešitev, ker potem se bom za vsako malenkost, ki jo bom imel narobe, sekiral, da kaj sem sploh mislil tam! :(
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

No sej ta danes pa ni bil tako tezak - oz tko normalno v primerjavi s prejsnjim
monci
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Sep 2009 11:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a monci »

bi kdo mogoče napisal rešitve,da lahko primerjamo? kaj mislite da je ta izpit sestavljal Kranjc ali Kambič?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

monci napisal/-a:bi kdo mogoče napisal rešitve,da lahko primerjamo? kaj mislite da je ta izpit sestavljal Kranjc ali Kambič?
Kranjc, itak. :D On daje vedno same primere, Kambič pa ponavadi dosti teorije, pa latinski rek, itd.
Se je pa tudi po prvem primeru videlo, da je sestavljal Kranjc, ker je že takoj prišel do izraza njegov prelep baročni slog pisanja. 'A na obali najde čudovit biser!' :mrgreen: Lahko bi samo napisal, da je A pač našel biser, ampak želi poudariti, da je bil biser čudovit in ga je A ravno zato, ker je bil čudovit, vzel v svojo posest. Čist car! :D
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a densy »

ja no.. on ti vedno hoče popestriti izpit.. vse skupaj se bere kot en lep roman :? :lol:
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a makalonca »

a mislte, da bojo rezultati kej prej objavleni al šele jutr? oz a so slučajn že na faxu?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

rezultati so že objavleni na netu oz. seznam tistih, ki so pršli na ustne!
Nezek
Prispevkov: 19
Pridružen: 08. Feb 2009 12:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Nezek »

Bi bil kdo tako prijazen in napisal vprašanja z današnjih ustnih? Ste bili uspešni?
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

Je kdo bil kdo mogoče danes na vpogledu in ve kakšni so bli pravilni odgovori? :D
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a IziG »

No jst lahko povem kaj sem imela... Prvo me je vprasal kaj je zastavna pravica in vse o njej. in potem ce lahko zastavitelj stvar proda. in ce jo proda kaj lahko stori zastavni upnik in kaj kupec ce mu je stvar evincirana. za kaj gre in kaj v tem primeru stori kupec. in potem me je vprasal kaj je kupoprodajna pogodba in kaj je lahko predmet kpp. in ce je prodana terjatev za kaj gre. sm povedala da gre za cesijo in potem me je zacel sprasvat vse o cesiji. potem me je vprasal se kaj je transmisija in vse o njej. to je blo to. tko vse skupaj se je zdelo k da me je vprasal le eno vprasanje. zlo povezano in dost za razmisljat ne samo definicije. no na koncu mi je iz 6 zvisal na 7. super, sploh glede na to da mi prejšnjič skor spral mozgane:) lp in srečno se vsem ki imate jutri.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

IZPIT RIMSKO PRAVO, 5. oktober 2009
(odgovori kot jih je povedal profesor Kambič)

1. A se sprehaja ob morju in na obali najde čudovit biser. Vzame ga in odnese domov. Za kaj gre? Ali pridobi na stvari posest in lastninsko pravico? Upoštevaj različne vidike!
Če gre za okupacijo, postane dobroverni posestnik. Če pa je biser izgubljen in ve, da je izgubljen, je A zaradi tega tat.

2. Mornarji zaradi nevarnosti z ladje zmečejo stvari. Na obali jih najde A in si jih prilasti. Za kakšne stvari gre? Ali A lahko stvari priposestvuje?
Gre za odvržene stvari. Načelno jih ni mogoče priposestvovati, razen, če je v opravičljivi dejanski zmoti ali če jih mornarji nočejo več iskati in torej na njih opustijo lastninsko pravico.

3. A gradi hišo. Ker mu zmanjka materiala v B-jevem peskokopu nakoplje nekaj peska. Kako bi opredelil A-jevo ravnanje? Kaj lahko zahteva B, katere tožbe ima?
Če je kopal z dovoljenjem, gre za izvršitev dogovora. Če je kopal brez dovoljenja, je zagrešil tatvino, B ima v tem primeru na voljo actio de tigno iuncto.

4. A je dolžan B-ju 1000. Namesto tega mu obljubi žito v isti vrednosti. Ali je A dolžan sprejeti? Za kaj gre, če A sprejme žito? Kdaj terjatev zapade? Kaj lahko B iztoži od A-ja?
A ni dolžan sprejeti. Gre za konstitut. B lahko iztoži 1000 ali žito.

5. A mora B-ju izpolniti 10 vreč cementa. B-ja kljub dogovoru ni na izpolnitvenem kraju. A vreče pusti kar tam, ob dežju pa se cement uniči. Za kaj gre? Ali je izpolnitev pravilna? Kdo trpi uničenje? Ali lahko A zahteva drugih 10 vreč?
Gre za upnikovo zamudo. B je prišel iz zaveze, če sta se dogovorila, da mu jih pusti tam (šlo bi za pridobitev na dolgo roko). Če se nista dogovorila, ni prišel iz zaveze. Še vedno mu dolguje enako 10 vreč cementa.

6. A pri B-ju shrani sliko. B-ju sliko okradejo. Kakšna pogodba je to? Ali B odgovarja za krajo? Kaj lahko stori A, če B sliko izsledi in dobi nazaj?
Gre ali za shranjevalno pogodbo ali za delovršno pogodbo (če sta se dogovorila za plačilo). Shranjevalec ne odgovarja za tatvino (shranjevalna pogodba), podjetnik pa je dolžan povrniti vrednost slike (delovršna pogodba), B ima tožbo iz shranjevalne pogodbe.

7. Oče umre, v oporoki je napisal: "Kmetija naj se med moje 3 sinove ne razkosa po delih, ampak naj jo 1 obdrži in izplača ostale dva, vsakemu tretjino." Kako bodo dedovali? Koliko bo vsak od njih dobil?
Dedovali bodo po intestatnem dedovanju (vsi 3 otroci). Oporoka je neveljavna, ker ne sme biti prepuščena naključnim dedičem.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

5. A mora B-ju izpolniti 10 vreč cementa. B-ja kljub dogovoru ni na izpolnitvenem kraju. A vreče pusti kar tam, ob dežju pa se cement uniči. Za kaj gre? Ali je izpolnitev pravilna? Kdo trpi uničenje? Ali lahko A zahteva drugih 10 vreč?
Gre za upnikovo zamudo. B je prišel iz zaveze, če sta se dogovorila, da mu jih pusti tam (šlo bi za pridobitev na dolgo roko). Če se nista dogovorila, ni prišel iz zaveze. Še vedno mu dolguje enako 10 vreč cementa.


A ni tako da ce pusti na JAVNEM KRAJU da pride iz zaveze in da se steje da je izpolnil? Sam kaj je zdej javni kraj?
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Arietida »

5. Javni kraj se men zdi da je un trg al kaj so mel tm.. To ni javni kraj, kjer je on pustu (js sm tud napisala vse v zvezi z položitvijo na javni kraj)

4. Mene bl matra ta konstitut (Konstitut je brezoblični pakt, s katerim se stranka (konstituent) zaveže, da bo plačala lasten ali tuj dolg v določenem času- ANE?)... kje so najdl konstitut.. js sm kle napisala da je to nadomestna izpolnitev, in še vedno se mi zdi da je bl logična kt konstitut. Mi kdo razpiha meglo klele?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Arietida napisal/-a:4. Mene bl matra ta konstitut (Konstitut je brezoblični pakt, s katerim se stranka (konstituent) zaveže, da bo plačala lasten ali tuj dolg v določenem času- ANE?)... kje so najdl konstitut.. js sm kle napisala da je to nadomestna izpolnitev, in še vedno se mi zdi da je bl logična kt konstitut. Mi kdo razpiha meglo klele?
Konstitut je samo zaveza, da mu bo enkrat v prihodnosti plačal dolg. Nadomestna izpolnitev je pa dejanska izpolnitev.
In na izpitu je sicer pisalo, da je obljubil, da mu bo čez 1 teden dal žito, zato je verjetnejši konstitut. Če bi mu pa prinesel vreče z žitom in bi on sprejel, bi pa najbrž bila dejanska izpolnitev.

Drugače pa sem jaz napisal, da je to dajatev namesto plačila, pa mi je profesor štel 0,3 točke.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Odgovori

Vrni se na