Izpit 2009/2010

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

buljat napisal/-a:a se se komu zdi tega res obupno velik, nekak ne vidm kako se je to sploh mozn vse naucit :lol: :lol:

a se koga skrbi pisni del? kolikor sem gledu vprasanja iz ustnega se mi niso zdela prov tezka, sam kaksni primeri iz bivsih izpitov so me pa pustil brez besed, sploh nemorm z gotovostjo rect pri velik stvareh kaj bi dal... pa vec razlicnih opcij dejanskih stanov mas ojoj :mrgreen:
ja, popolnoma ti verjamem, teorijo se lepo naučiš, sam kaj pol, če ko jo hočeš uporabiti v postopku reševanja konkretnega primera, ti se pojavi knjiga PRP, ki ti ppostreže z popolnoma nelogičnimi in kontradiktornimi rešitvami, kot pa če bi jih povlekel iz teorije(knjige):D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

aja, kje pa si najdu primere z ustnega(razen seveda teh s foruma), mogoče še kje??
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

kle na forumu sm zdownloadu file, pa na student info sem najdu primere, sam tud v PRP se mi zdi kr neki primerov nerazumljivih pa cudno resenih tko da... res upam da nebo cudn pisni del ;)
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Jz mam ene par krajših vprašanj:

1. Je kakšna razlika med pravno podlago (kavzo) in pravnim naslovom (titulus) al je to isto?
2. Je odstvojitev in izročitev isto?
3. Ko nekdo nariše sliko na tujo podlago, komu zdej pripada slika? Najprej piše v primerih da slikarju ker ne more bit slika pritiklina navadne deske, kasnej pa piše da useen pripada tistmu k je lastnik deske? wtf
4. Načelo služnosti: služnost ni mogoča na služnosti, na strani 580 v učbeniku pa pod točko d)pravno varstvo užitkarja začne opisvat da je užitkar lahko mel užitek na nekem gospodujočem zemljišču itd. To je u bistvu služnost na služnosti. Kaj je zdej? :? :shock:
5. Uzuar je smel izvrševanje užitka prepustit v najem, na strani 582 pa pr sklužnosti stanovanja piše "služnostni upravičenec je smel stanovanje uporabljati, za razliko od uzuarja ga je smel celo prepustiti v najem. :? Tukej u bistvu piše da uzuar ni smel prepuščat v najem.

No upam da bo kdo znau kej razjasnt. hvala.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Fleurette napisal/-a:Jz mam ene par krajših vprašanj:

1. Je kakšna razlika med pravno podlago (kavzo) in pravnim naslovom (titulus) al je to isto?
2. Je odstvojitev in izročitev isto?
3. Ko nekdo nariše sliko na tujo podlago, komu zdej pripada slika? Najprej piše v primerih da slikarju ker ne more bit slika pritiklina navadne deske, kasnej pa piše da useen pripada tistmu k je lastnik deske? wtf
4. Načelo služnosti: služnost ni mogoča na služnosti, na strani 580 v učbeniku pa pod točko d)pravno varstvo užitkarja začne opisvat da je užitkar lahko mel užitek na nekem gospodujočem zemljišču itd. To je u bistvu služnost na služnosti. Kaj je zdej? :? :shock:
5. Uzuar je smel izvrševanje užitka prepustit v najem, na strani 582 pa pr sklužnosti stanovanja piše "služnostni upravičenec je smel stanovanje uporabljati, za razliko od uzuarja ga je smel celo prepustiti v najem. :? Tukej u bistvu piše da uzuar ni smel prepuščat v najem.

No upam da bo kdo znau kej razjasnt. hvala.
Torej, gremo po vrsti:
1. Razlika je le v tem pomoje, da je pravni naslov širši pojem od pravne podlage, recimo pri priposestvovanju so upoštevali tudi t.i. putativni pravni naslov(ki naj bi domnevno obstajal), pri podlagi pa mora pač neka podlaga zares obstajat.
2.Pravzaprav spet odsvojitev pomeni, ko nekdo (lastnik) prenese s sebe na drugega svojo LP...tradicija tud vsebuje odsvojiev, vsebuje jo tud mancipacija, in iure cessio,...
3.Slika pripade podlagi, se pravi lastniku podlage, slikar ima na voljo zahtevek na povračilo vrednosti slike.
4.Tukaj morš pazit...užitek je bil mogoč na gospodujočem zemljišču..ampak to ni bila služnost na služnosti, saj je služnost bila ustanovljena na služečem zemljišču, ne pa na gospodujoćčem, tko da tukaj ni nič narobe.
5.Mešaš pojma uzuar in užitkar..tukaj se gre za to, da je raba bila vezana na osebne potrebe, torej uzuar lahko uporablja stanovanje le za svoje potrebe, ne pa da prepusti nekomu drugemu stanovanje, da ga ta uporablja za svoje zadeve...služnostni upravičenec pa je lahk stanovanje prepustil drugim v najem.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Aha hvala, nekje sm bla mal preveč površna :lol:
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Izpit iz Rimskega prava bo za vse v petek, 7. 5. 2010 ob 14. uri.

Razpored:
Bolonjci: v zlati pred.
Nebolonjci : v sivi pred.



O b 14 uri :shock: Kaj so zbolel al pa kej? :shock: :lol:
Kaj bo različen test za bolonjce in nebolonjce? :shock:
Pa zakaj je zlo očitno nebolonjcev več? :shock:
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Fleurette napisal/-a:Izpit iz Rimskega prava bo za vse v petek, 7. 5. 2010 ob 14. uri.

Razpored:
Bolonjci: v zlati pred.
Nebolonjci : v sivi pred.



O b 14 uri :shock: Kaj so zbolel al pa kej? :shock: :lol:
Kaj bo različen test za bolonjce in nebolonjce? :shock:
Pa zakaj je zlo očitno nebolonjcev več? :shock:
Isto se tud jaz sprašujem :D a mislte da bo to vplival tud na to kdo nam bo popravlal al pa kej? kr ponavad je blo po abecedi...
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

A mi lahko kdo tko na hitro pove kaj je aktivna in kaj pasivna zapuščina? Razumem kaj je aktivna in pasivna oporočna sposobnost, ampak tega pa ne vem.
Hvaaala
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

C.Chanel napisal/-a:A mi lahko kdo tko na hitro pove kaj je aktivna in kaj pasivna zapuščina? Razumem kaj je aktivna in pasivna oporočna sposobnost, ampak tega pa ne vem.
Hvaaala
Kadar vrednost zapustnikovih dolgov presega vrednost zapuščine, potem gre za pasivno zapuščino. Kadar pa vrednost zapuščine presega vrednost zapustnikovih dolgov, potem je to aktivna zapuščina. Sicer v knjigi to nikjer ne piše, ampak sklepam da bi to moralo biti to....
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Ja, saj verjetno je tako, ker je v knjigi omenjeno, da če je zapuščina aktivna in ni dediča jo vzame država in izplača upnike, če pa je pasivna pa se potem iz stečaja poplačajo dediči. Hvala
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Tjasa napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Izpit iz Rimskega prava bo za vse v petek, 7. 5. 2010 ob 14. uri.

Razpored:
Bolonjci: v zlati pred.
Nebolonjci : v sivi pred.



O b 14 uri :shock: Kaj so zbolel al pa kej? :shock: :lol:
Kaj bo različen test za bolonjce in nebolonjce? :shock:
Pa zakaj je zlo očitno nebolonjcev več? :shock:
Isto se tud jaz sprašujem :D a mislte da bo to vplival tud na to kdo nam bo popravlal al pa kej? kr ponavad je blo po abecedi...

Prov kolca se mi, da bi bil izpit ob 7h zjutraj :evil:
Drugače pa logično, da smo ločeni, saj bo najbrž kar neka ljudi pisalo.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ne ne vem da nas bo velik in da so zato dve predavalnice, sam men ni logično zakaj bolonjci pišemo v zlati k je manjša, nebolonjci (to si ponavaljalci pa to k se niso prestavl v bolonjca) pa v sivi k je večja :shock: ker večina ponavljacev je itak šlo na bolonjca :shock: tko da ne vem od kot tok folka k so še zmer nebolonjci. in to več od tistih k so zdj prvič prvi letnik.
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Fleurette napisal/-a:ne ne vem da nas bo velik in da so zato dve predavalnice, sam men ni logično zakaj bolonjci pišemo v zlati k je manjša, nebolonjci (to si ponavaljalci pa to k se niso prestavl v bolonjca) pa v sivi k je večja :shock: ker večina ponavljacev je itak šlo na bolonjca :shock: tko da ne vem od kot tok folka k so še zmer nebolonjci. in to več od tistih k so zdj prvič prvi letnik.
še izredni,katerih je pa kr dost v 2.letniku ;)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ja, očitno marčevski rok za 2. letnike ni bil preveč uspešen.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Tjasa napisal/-a: še izredni,katerih je pa kr dost v 2.letniku ;)
Kok majo pa ti pol u planu izpite za 2l narest? :?
Ja očitn res marčevski rok ni bil uspešen :? Se mi je zdel da jih je blo ful mal na seznamu za ustne.
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Fleurette napisal/-a:
Tjasa napisal/-a: še izredni,katerih je pa kr dost v 2.letniku ;)
Kok majo pa ti pol u planu izpite za 2l narest? :?
Ja očitn res marčevski rok ni bil uspešen :? Se mi je zdel da jih je blo ful mal na seznamu za ustne.
Vse se da,če se hoče ;) če nam seveda rata v tem roku nardit..drugač je pa že mal manj šans :)
Ja,marčevski rok je bil kar porazen... se je vidlo kdo je popravljal :)
manca
Prispevkov: 28
Pridružen: 15. Dec 2009 16:41

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a manca »

čau! a mi lahko prosim nekdo razloži retroaktivno in reprezentacijsko fikcijo na nekem primeru?
pa še razliko med formularnim, kognicijskim in ekstraordinardin postopkom? hvala :)
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a aTc »

ninch12 napisal/-a:A se kaj ve kdo sestavlja izpit za majski rok?
ZMERAJ SESTAVLJA KRANJC , RAZEN ČE GA NI (KOT SE JE ZGODILO MARCA :evil: :evil: )
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a aTc »

buljat napisal/-a:torej verjetno pridobi kupec zastavljene stvari lastninsko pravico od zastavitelja, s tem ko se strinja da je po poteku roka stvar prodana?
sej ubistvu se slis dost logicno :D

ok glede hipotecno zastavljene pogodbe sm zdej skontil da je verjetno poleg presezka mozno zahtevati tudi skodo itd, ce bi suzenj v casu prodajanja kksno bedarijo naredu itd..
NE RABIŠ BITI LASTNIK DA BI PRODAL NEKO STVAR, KER PRODAJALEC NE JAMČI ZA PRIDOBITEV LASTNINSKE PRAVICE, SAMO ZA NEMOTENO POSEST IN UŽIVANJE..;)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a aTc »

Fleurette napisal/-a:
Tjasa napisal/-a: še izredni,katerih je pa kr dost v 2.letniku ;)
Kok majo pa ti pol u planu izpite za 2l narest? :?
Ja očitn res marčevski rok ni bil uspešen :? Se mi je zdel da jih je blo ful mal na seznamu za ustne.
SMO OPTIMISTI, NČ SEKIRAT ZA NAS :) NO NO MARČEVSKI ROK JE BIL AMNESTIJA :evil: :evil: ZATO JIH JE PA TOK NARDILO POL :evil:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

manca napisal/-a:čau! a mi lahko prosim nekdo razloži retroaktivno in reprezentacijsko fikcijo na nekem primeru?
pa še razliko med formularnim, kognicijskim in ekstraordinardin postopkom? hvala :)
eko:
kognicijski je sopomenka za ekstraordinarni postopek in se razlikuje v tem, da je pri kognicijskem poudarjena večja vloga sodnika, ni več delitve na in iure in apud iudicem..v formularnem pa je ta delitev, kjer sodnik mora delovat v mejah, ki so določene s pooblastilom, ki mu ga da pretor....nasprotno v kognicijskem ima sodnik večjo samostojnost...glede primera za tiste fikcije, pa sicer loh ti dam definicijo, primer pa naj da nekdo drug, da ne bom kej narobe bleknil tle: )
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

pri ekstraordinarnem je pomembno kot je rekel dragox da je enoten postopek, in sicer se dogaja pred POKLICNIMI sodniki, ne vec zasebniki, pa mozna je pritozba na sodbo, in sicer po instancni poti

zdj kaksen bi bil primer hmm mal na pamet pisem ker bo jutr dedno podrobn ampak>

oce umre in ima samo enega sina, ki pa je emancipiran.
zapustil je oporoko kjer vse premozenje zapusca njemu.
sin pa je vojak in je na bojnem pohodu v afriki, ter se vrne sele 4 mesece po ocetovi smrti.
dediscina mu je pripadla, pridobil pa jo je sele po 4 mesecih.

tu bo zapustnikovo premozenje(zapuscina) bilo 4 mesece v stanju ki ga imenujemo lezeca zapuscina in sicer bo po reprezentacijski fikciji lezeca zapuscina nadaljevala osebo zapustnika. po 4 mesecih bo prisel sin in pridobil dediscino, z uporabo retroaktivne fikcije se fingira kot da je dediscino pridobil neposredno od zapustnika, torej po njegovi smrti/ oz oporoki, karkoli pac :)


drugace pa kar se tice marcevskega roka, se mi je zdel relativno enostaven, edino tat je vedno v zamudi pa purpurna barva bi znala bit mal tezja, ker do nedavnega sploh nisem vedel kaksna je taka barva :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

buljat, a si bil na marčevskem roku?:D
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

pr enmu topicu nizje mas vprasanja ki so bila marca, drgac sm pa redni bruc(pa to prvic ehehehe) ;)
Zaklenjeno

Vrni se na