Izpit, 20. junij 2012

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Thad »

Bum, odpiram temo.
Rešujmo zagonetke, ki nam jih ponujajo globine rimskega prava raje skupaj!
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a katka »

za začetek: izpit je 22. junija...an? (da ne bo kakšne panike)
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a katka »

popolnoma banalno vprašanje ampak vseeno:
Kdaj dobijo pravniški spisi pomen zakona? kdaj postanejo pravniški spisi pravni vir?
(moji zapiski, knjiga in kambič smo si v tem odgovoru očitno zelo različni :?
pa bi blo fajn vedt kaj naj bi blo res praviln odgovor)

thank you :)
Alja H
Prispevkov: 11
Pridružen: 28. Okt 2009 17:28

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Alja H »

pomen zakona dobijo z uvrstitvijo v digeste

A kdo mogoče ve po čem je prevzet interdikt quorum bonorum? (zanč je to vprašal na ustnem)
seal

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a seal »

Alja H napisal/-a:pomen zakona dobijo z uvrstitvijo v digeste

A kdo mogoče ve po čem je prevzet interdikt quorum bonorum? (zanč je to vprašal na ustnem)
Dolgo, odkar sem se to učil - povzet je po posestnih interdiktih. Zakaj? Ker na nek način ščiti posest na dediščinskih stvareh.
Alojz11
Prispevkov: 20
Pridružen: 13. Okt 2011 12:11

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Alojz11 »

katka napisal/-a:popolnoma banalno vprašanje ampak vseeno:
Kdaj dobijo pravniški spisi pomen zakona? kdaj postanejo pravniški spisi pravni vir?
(moji zapiski, knjiga in kambič smo si v tem odgovoru očitno zelo različni :?
pa bi blo fajn vedt kaj naj bi blo res praviln odgovor)

thank you :)
To je blo vprašanje na septembrskem roku.
Delno dobijo značaj zakona z Zakonom o navajanju (leta 426). Ko jih je pa Justinjan uvrstil v svoje Digeste so postali v prevzeti obliki uzakonjeno pravo.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Še eno zgodovinsko vprašanje;

konec principata, tukaj se omenjata dve opicji 230 in pa 300. Prva naj bi označevala smrt Severov in smrt še zadnjih klasičnih pravnikov druga pa konec Dioklecijanove vlade. To sem zasledil v vseh skriptah in tudi na forumu, ampak v knjigi sta navedeini letnici 235 in 305 kar sem tudi zgodovinsko preveril in držita. Se pravi kateri letnici sta uporabni na izpitu?

Poleg tega pa v knjigi tudi piše da začetek dominata (posledično konec principata)spovpada z pričetkom Dioklecijanove vlade, se pravi letnico 284?
You mirin brah? No shame in mirin.
justme
Prispevkov: 7
Pridružen: 13. Jun 2012 18:28

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a justme »

Če sm pravilno razbrala iz kronološke preglednice proti koncu knjige, naj bi vojaški cesarji, ki so vladali še v obdobju principata bili na oblasti do 285/286. tako da pomoje, da se takrat to obdobje konča, ker se pa dominat začne 285, z začetkom vladavine Dioklecijana. upam da ti kej pomaga, nism pa sigurna, da je tako.:)
Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Thad »

katka napisal/-a:za začetek: izpit je 22. junija...an? (da ne bo kakšne panike)
Katka, res je. Se opravičujem za tole pobrkancijo, ampak v glavi sem imel 20.6. So morda spremenili rok izpita?
TheLaw napisal/-a:Še eno zgodovinsko vprašanje;

konec principata, tukaj se omenjata dve opicji 230 in pa 300. Prva naj bi označevala smrt Severov in smrt še zadnjih klasičnih pravnikov druga pa konec Dioklecijanove vlade. To sem zasledil v vseh skriptah in tudi na forumu, ampak v knjigi sta navedeini letnici 235 in 305 kar sem tudi zgodovinsko preveril in držita. Se pravi kateri letnici sta uporabni na izpitu?

Poleg tega pa v knjigi tudi piše da začetek dominata (posledično konec principata)spovpada z pričetkom Dioklecijanove vlade, se pravi letnico 284?
Cela zbrka je s temi letnicami. Kambič je na predavanjih navajal in upošteval tudi letnice, ki so v Koroščevi knjigi, mislim, da se razlikujejo tako pri vprašanju konca klasičnega obdobja, ali je 230, 235, itd, prav tako pa mislim, da je neenakost letnic pri raznih kodeksih.
Jaz mislim, da je najbolj zihr, da se nauči letnice iz knjige, ker je potem črno na belem v aktualni knjigi, ki je za naš predmet.
Moje mnenje :)
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a katka »

Alojz11 napisal/-a:
katka napisal/-a:popolnoma banalno vprašanje ampak vseeno:
Kdaj dobijo pravniški spisi pomen zakona? kdaj postanejo pravniški spisi pravni vir?
(moji zapiski, knjiga in kambič smo si v tem odgovoru očitno zelo različni :?
pa bi blo fajn vedt kaj naj bi blo res praviln odgovor)

thank you :)
To je blo vprašanje na septembrskem roku.
Delno dobijo značaj zakona z Zakonom o navajanju (leta 426). Ko jih je pa Justinjan uvrstil v svoje Digeste so postali v prevzeti obliki uzakonjeno pravo.
Torej je na obe vprašanji enak odgovor???

vprašanje ali imajo pomen zakona? Pravniški spisi dobijo pomen zakona deloma z zakonom o navajanju, ko pa jih Justinijan umesti v digeste postanejo uzakonjeno pravo. (to je bilo septembra)

ali so pravni spisi pravni vir? v knjigi (nova knjiga) piše, da so pravni viri v klasični dobi mnenja pravnikov, ki so imeli ius respondendi in pa kasneje še spisi postanejo pravni vir z zakonom o navajanju.

ne vem no :? :?
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Thad napisal/-a:
katka napisal/-a:za začetek: izpit je 22. junija...an? (da ne bo kakšne panike)
Katka, res je. Se opravičujem za tole pobrkancijo, ampak v glavi sem imel 20.6. So morda spremenili rok izpita?
TheLaw napisal/-a:Še eno zgodovinsko vprašanje;

konec principata, tukaj se omenjata dve opicji 230 in pa 300. Prva naj bi označevala smrt Severov in smrt še zadnjih klasičnih pravnikov druga pa konec Dioklecijanove vlade. To sem zasledil v vseh skriptah in tudi na forumu, ampak v knjigi sta navedeini letnici 235 in 305 kar sem tudi zgodovinsko preveril in držita. Se pravi kateri letnici sta uporabni na izpitu?

Poleg tega pa v knjigi tudi piše da začetek dominata (posledično konec principata)spovpada z pričetkom Dioklecijanove vlade, se pravi letnico 284?
Cela zbrka je s temi letnicami. Kambič je na predavanjih navajal in upošteval tudi letnice, ki so v Koroščevi knjigi, mislim, da se razlikujejo tako pri vprašanju konca klasičnega obdobja, ali je 230, 235, itd, prav tako pa mislim, da je neenakost letnic pri raznih kodeksih.
Jaz mislim, da je najbolj zihr, da se nauči letnice iz knjige, ker je potem črno na belem v aktualni knjigi, ki je za naš predmet.
Moje mnenje :)
Heh imaš prav, letnice v najnovejši knjigi so zagotovo zanesljive a kaj ko jaz nimam pojma katera je najnovejša :D v moji piše 235 oz. 305.

Pa še čisto tako bi vprašal, glede začetka pretorskega obdobja, ki se začne po drugi punski vojni, 201 pnš, od kje te informacije? V knjigi tega izrecno ni nikjer navedeno in je edino omenjena letnica uvedbe preture po Lex Sextia 367 pnš
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Uuu pa še nekaj, na izpitu marca je bil odgovor da je v času pretorskega prava zakonodajalec ljudski zbori, se pravi odgovor je lahko tudi kuriatni in tributni komiciji? :D zdaj ne vem ali je use v knjigi preozko (?) napisano in upoštevajo tudi bolj splošne odgovore ali pa sem jaz smotan in ne znam brat.
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Thad »

TheLaw, štekam zmedenost, meni tudi še vedno ni vse kristalno. Ampak za izpit sta legit letnici 235 (smert Severa Aleksandra, ne poznamo več pravih klasičnih pravnikov) oziroma 305 (konec Dioklecianove vlade, pisarna še izdaja (mislim da) reskripte s kvaliteto klasičnega prava).
Za honorarno dobo sem sem pa isto sam spraševal. Zakaj je, glede na to, da je bil lex liciniae sextiae izdan -367 in se je tako uvedla pretura, zakaj potem druge punske vojne... nimam pojma.
Wiki piše takole, tudi z letnico -201:
http://en.wikipedia.org/wiki/Roman_law# ... cal_period

Očitno se je od -367 do takrat ius honorarium tako razvil in nekako dobil tolikšno veljavo ter je "nadomestil" striktno uporabo ius civile, da se potem štelo od tam naprej pretorska doba?
Ne vem, kako naj si to najbolje razlagam. Verjetno se je pač nek zgodovinar tako odločil in vzel konec 2. punskih vojn za dobro letnico, bohve kaj :)

V knjigi pa zdajle gledam in piše, da imajo centuriatni komiciji največ pristojnosti (višji uradniki, zakoni), tributni volijo nižje uradnike in sprejemajo zakone, kuriatni komiciji pa imajo samo še sakralnopravne pristojnosti (oporoke, javne posvojitve). Verjetno je bolj... diplomatično, da se na izpitu odgovori na vprašanje "kdo je zakonodajalec v različnih obdobjih" z "ljudske skupščine" oziroma "komiciji" v času republike, senat v času principata in potem cesar.
Spet, tako bi jaz odgovoril, naj me kdo popravi, če se motim :)
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Ja sklepam da je to edina varianta ampak zakaj česa takega potem ne napišejo v knjigi ne pa da dejansko ni šans da bi vedel če ne prebereš v skripti.

Tudi v svojih zapiskih nimam nikjer posebaj označene letnice 201 pnš. tako da na koncu nimam pojma od kje so dobili to :D
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Thad »

Skratka, -451/-449 ------- -201 --------- -27 ---------- 235/305 --------------527/565 :)

Čeprav tiste dvojne letnice na koncu si tudi ne znam najbolje obrazložit, a kot konec misli pač vladavina Justiniana, cela, ker sovpadajo z nastopom cesarstva in potem s smrtjo.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Bereš mi misli, ne vem čemu ima konec dvojne letnice.

Razumel bi letnico 534 kot izdajo Justinijanovega zakonika, ali pa 565 kot Justinijonovo smrt in hkrati konec vladavine. Ne vem zakaj tukaj še štulit 527 kot nastop vladavine.
You mirin brah? No shame in mirin.
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a katka »

Bi znal kdo povedat zakaj s percepcijo užitkar lastninsko pravico na plodovih pridobiva izvirno, zakupnik pa izvedeno?
seal

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a seal »

katka napisal/-a:Bi znal kdo povedat zakaj s percepcijo užitkar lastninsko pravico na plodovih pridobiva izvirno, zakupnik pa izvedeno?
Pred leti je to velikokrat vprašal na izpitu. Pa naj bo, podal bom popoln odgovor, ki bo prinesel nasmešek na Kambičev obraz. ;)

UŽITEK: stvarnopravni učinki. ZAKUP: obligacijsko razmerje.

Užitkar pridobiva plodove izvirno, saj mu lastnik tega ne more preprečiti, ker gre za stvarno pravico. Z ločitvijo pridobiva LP samo na živalskih mladičih, s percepcijo (plod vzame v posest) pa na vseh ostalih.

Kdor ima pravico pridobivanja plodov na podlagi zakupa, se imenuje zakupnik. Imamo zakupodajalca (A) in zakupnika (B). Zakupnik pridobiva plodove, vendar ne gre več za stvarno pravico ampak obligacijsko - gre za dogovor med njima. Zakupnik pridobiva plodove na podlagi zakupodajalčevega soglasja in če tega soglasja ni več, potem plodov ne bo mogel več pridobivati, zato rečemo, da jih pridobiva izvedeno. Primer: zakupodajalec A je zemljišče prodal C-ju. C bo lahko prepovedal pridobivanje plodov zakupniku. Zato bo moral zakupnik tožiti zakupodajalca (A), ker se ni držal dogovora.
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a katka »

seal napisal/-a:
katka napisal/-a:Bi znal kdo povedat zakaj s percepcijo užitkar lastninsko pravico na plodovih pridobiva izvirno, zakupnik pa izvedeno?
Pred leti je to velikokrat vprašal na izpitu. Pa naj bo, podal bom popoln odgovor, ki bo prinesel nasmešek na Kambičev obraz. ;)

UŽITEK: stvarnopravni učinki. ZAKUP: obligacijsko razmerje.

Užitkar pridobiva plodove izvirno, saj mu lastnik tega ne more preprečiti, ker gre za stvarno pravico. Z ločitvijo pridobiva LP samo na živalskih mladičih, s percepcijo (plod vzame v posest) pa na vseh ostalih.

Kdor ima pravico pridobivanja plodov na podlagi zakupa, se imenuje zakupnik. Imamo zakupodajalca (A) in zakupnika (B). Zakupnik pridobiva plodove, vendar ne gre več za stvarno pravico ampak obligacijsko - gre za dogovor med njima. Zakupnik pridobiva plodove na podlagi zakupodajalčevega soglasja in če tega soglasja ni več, potem plodov ne bo mogel več pridobivati, zato rečemo, da jih pridobiva izvedeno. Primer: zakupodajalec A je zemljišče prodal C-ju. C bo lahko prepovedal pridobivanje plodov zakupniku. Zato bo moral zakupnik tožiti zakupodajalca (A), ker se ni držal dogovora.
Hvala :) Zdj pa samo upam, da bom jst tista, ki mu bo pričarala nasmeh! :D
kendy
Prispevkov: 43
Pridružen: 16. Avg 2011 21:31

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a kendy »

kdo bo sestavljal izpit?
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Verjetno Kambic, glede na to da je letos edini profesor...
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

Thad napisal/-a:Verjetno je bolj... diplomatično, da se na izpitu odgovori na vprašanje "kdo je zakonodajalec v različnih obdobjih" z "ljudske skupščine" oziroma "komiciji" v času republike, senat v času principata in potem cesar.
Spet, tako bi jaz odgovoril, naj me kdo popravi, če se motim :)
Tko bi blo pomojem kar prav, edino tukej bi še dodal, da sem sam iz knjige razbral, da se v bistvu za čas principata zakonodajalec deli še na dva dela. Senat je bil res zakonodajalec, vendar le do nastopa Hadrijana...po Hadrijanu pa nastopi že prvo obdobje cesarskih konstitucij.

Zdej ni mi pa jasno še zmer tukaj ali v času od Hadrijana do začetka dominata senat še zmeraj ima vlogo zakonodajalca ali v bistvu gre v tem času že za nek "predominat" in je v tem obdobju cesar tudi že edini zakonodajalec. Lahko kdo z gotovostjo potrdi?

Čudno je tole, se ne morjo zmenit, da bi veljale ene enotne letnice :P
Apple
Prispevkov: 15
Pridružen: 12. Okt 2011 16:46

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Apple »

Živjo!

Mene pa zanima, po kolikih dneh izvemo rezultate pisnega dela izpita?
Ali zvemo to v šisu oz. na oglasni deski na internetu ali na oglasni deski na faksu?
Koliko dni po pisnem so ponavadni ustni?
In še ali so ustni po abecedi (ne dobesedno)?
Alojz11
Prispevkov: 20
Pridružen: 13. Okt 2011 12:11

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Alojz11 »

Apple napisal/-a:Živjo!

Mene pa zanima, po kolikih dneh izvemo rezultate pisnega dela izpita?
Ali zvemo to v šisu oz. na oglasni deski na internetu ali na oglasni deski na faksu?
Koliko dni po pisnem so ponavadni ustni?
In še ali so ustni po abecedi (ne dobesedno)?
Maja smo pisali v sredo, pa so bili rezultati v ponedeljek zjutraj. Marca smo pisali v petek pa do bili rezultati naslednji petek. Je različno od roka do roka. Vedno pa na pisnem delu pove kdaj bodo rezultati.
Rezultati so vedno samo na oglasni deski na faksu. Objavljen je seznam tistih, ki so prišli na ustni del. Ponavadi se najde kakšna dobra duša, ki rezultate slike in objavi tu na forumu. Maja so bili ustni že isti dan kot rezultati. Na kakšnem drugem roku pa naslednji dan po rezultatih. Vedno pa je pred ustnim delom še vpogled v negativne (mogoče še kdo pride na ustni del :) ). Ustni so po abecedi, načeloma 4 na uro. Komisijski ponavadi pridejo na vrsto na koncu.
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Ima kdo že izkušnje s komisijskim pri Rimu? Se kaj razlikuje od običajnega ustnega (je daljši/krajši)..? Ali profesor ocenjuje kaj strožje...?
Vsaka informacija bo prišla prav:)
Odgovori

Vrni se na