Izpit, 20. junij 2012

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Ja vidim, da slabo kaže..vseeno upam, da se vsaj jutri najde nekdo prijazen :D
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a hannah »

A ni danes spraševal samo Kambič?
vprašanja so bila: poroštvo, transimisija, pobotanje, publicijanska tožba, pignus tacitum, načela zastavne pravice, reprezentacijska pravica, tradicija....
miss6026
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Nov 2010 22:44

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a miss6026 »

Kaj je danes Kranj spraševal?? Naj kdo napiše, eni moramo še do jutri trpet za knjigo.... :cry:
miss6026
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Nov 2010 22:44

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a miss6026 »

Kranjc :)
001
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Maj 2012 13:49

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a 001 »

obdobja prava v rimu (in kaj so pravni viri v teh obdobjih); kaj je stvar, kaj je obligacija, kaj so kvazikontrakti/delikti ...
kr velik gleda na to kok si mel točk na izpitu (3,4 je slabo) ...
Alojz11
Prispevkov: 20
Pridružen: 13. Okt 2011 12:11

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a Alojz11 »

001 napisal/-a:obdobja prava v rimu (in kaj so pravni viri v teh obdobjih); kaj je stvar, kaj je obligacija, kaj so kvazikontrakti/delikti ...
kr velik gleda na to kok si mel točk na izpitu (3,4 je slabo) ...
Kateri pa so pravni viri?
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a KiZo »

Alojz11 napisal/-a:
001 napisal/-a:obdobja prava v rimu (in kaj so pravni viri v teh obdobjih); kaj je stvar, kaj je obligacija, kaj so kvazikontrakti/delikti ...
kr velik gleda na to kok si mel točk na izpitu (3,4 je slabo) ...
Kateri pa so pravni viri?

v civilni dobi: zak.XII. plošč, zakoni, pravni običaji
obd.pret.prava: civilno pravo, pretor, pravni običaji
klas.doba: komicialni zakoni, senatovi sklepi,cesarske konstitucije,pretorski edikt,mnenja klasikov

mislm d je to bl to kar mi je ratal čez knjigo najdt.

moja vprašanja: služnost(i), substitucija, cesija

drgac pa tkole: tisti k ga mate se nc bat, ce bo meu tok dobr dan kt dons (pa ni zgledu neki prevec dobre volje), ne bo panike. Bl ''ljudskega'' profesorja zaenkrat se nism imeu, totalno nasprotje kambiča.
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a hannah »

Bla sem uprašana vse delitve stvari v rimskem pravu, kaj je to intestantno dedovanje: kaj je zanj bistveno, kateri so in povedat vse 3, shranjevalna pogodba:stranke (slo, lat), predmet te pogodbe, kakšna je odgovornost shranjevalca, a je možen pobot in zakaj ne, kaj je utilitetno načelo, kaj je retencijska pravica in primer, pignus gordianum in kaj je s tem pri zastavni pravici, kaj je zastavna pravica, tožbe iz shranjevalne pogodbe, kdo so kognatski in kdo agnatski sorodniki, kdaj se uvedejo dedni redi....
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Hvala:)
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a hannah »

Drugače pa, me je bilo tega ustnega najbolj strah, pa povsem neupravičeno. Profesor je bil zelo prijazen, pomagal s podvprašanji, kakšnega sem tudi kiksnila pa me je potem vprašal kaj v stilu ''kje ste pa to prebrala'', ampak sem potem odgovorila pravilno oz. se popravila pa je bil pomirjen :mrgreen:
Ne se preveč živcerat, ker jaz sem imela občutek da sem vse pozabila, samo da sem vstopila čez vrata in mi je rekel: vi pa ste ?
Ampak je bil potem čisto ok, malo pokomentiral pisni del, potem pa začel s spraševanjem.

Srečno vsem
justme
Prispevkov: 7
Pridružen: 13. Jun 2012 18:28

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a justme »

A bi biu kdo tok prjazn, da bi napisu kdo je spraševal na komisijskih dans, k bi rada vedla mal prej.pa kako je blo?
MrQ
Prispevkov: 20
Pridružen: 18. Mar 2011 17:19

Re: Izpit, 20. junij 2012

Odgovor Napisal/-a MrQ »

Pozdrav. Danes na komisijskih je spraševal posest, rei vindicatio, pobotanje( pobotna izjava, pobotni dogovor!, ipso iure compensatur), last. pravico, zmoto, transmisijo, pridobivanje last. pravice na plodovih, predelavo.
Zase lahko bolj podrobno povem( 4 vprašanja):
1. Kaj je pravna sposobnost?( posebej ga je zanimalo kako je s statusi in omenit morte premoženjsko sposobnost v nadaljevanju)
2. Kaj je užitek?( vse o užitku(predmet, definicija, kako pridobiva), kako je s kvazi užitkom(oblig. razmerje, posojilna) in kaj ga je omogočalo), potem pa se je posebej obregnil ob to, kako mora biti pazljiv( kljub omembi vir bonusa in obzirnega izvrševanja to ni bilo dovolj, kajti zanimalo ga je kaj točno pomeni, da užitek izvršuješ obzirno)
3. Katere so napake na stvari?( in ne stvarne napake!!!) Definicijo obeh in razdelbo stvarnih napak( skrite, očitne) ter katere tožbe prihajajo v poštev pri skritih in načelo pri očitnih)
4. Kaj je formalno nujno dedovanje( ni dovolj da poveste da je to to, da so imele določene osebe pravico do omembe v oporoki!!!)Omenit morate tudi razdedinjenje.

Takole na hitro. Lep pozdrav ;)
Odgovori

Vrni se na