Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

bajna napisal/-a:kdaj pišemo rim?? ker Kranjc je dons reku da med vajami, folk pa govori da ob 7h :S na netu pa tud še nč ni...

pa a ne pišemo do 359? do pravne osebe?
ja bi blo kul da bi povedal :evil: ne vem kaj čakajo.mogoče d objaujo k bo kolokvij že mim :roll:
jan
Prispevkov: 17
Pridružen: 16. Okt 2008 22:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a jan »

A ne derogacijska klavzula izrecno določa da je prejšni zakon razveljavljen...ne vem no nisem prepričan. Drgač pa če je to to pol tko ni problema...hvala za odgovor :)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

js mam tko napisan, kok je pa to prov pa ne bi vedla :D
jan
Prispevkov: 17
Pridružen: 16. Okt 2008 22:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a jan »

:D Sj tega tko nebomo rabli tko da se bomo rajš druge stvari naučili :D
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a *bini* »

o ja boste rabl, sam mogoče ne tolk pr rimu kokr pa pr pravoznanstvu. In fora derogacijske klavzule je pač da razveljavlja neke akte. In v primeru Lex posterior derogat legi priori je tko da mlajši akt razveljavlja starejšega, kolikor ma njemu nasprotno vsebino.
no in v našem primeru je pa tko da pač ta derogacijska klavzual velja med Justinjanovo kodifikacijo in novelami in ker so novele mlajše velja, da novele razveljavijo justinjanovo kodifikacijo.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

A ma kdo še kakšne primere, ki bi lahko prišli v poštev na kolokviju? Se mi zdi, da so tisti primeri iz knjige bolj srednja žalost. Nekoristni :(
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
_Apokalipsa_
Prispevkov: 20
Pridružen: 15. Dec 2008 20:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a _Apokalipsa_ »

a bi lahko kdo prosim razložil odložilni in razvezni pogoj, kateri deluje ex tunc in kateri ex nunc in zakaj? :shock:
Hvala
Uporabniški avatar
maggie
Prispevkov: 33
Pridružen: 03. Dec 2008 19:26

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a maggie »

pod temo "zapiski" si mal poglej...smo že neki o tem;) sam s tem ex tunc pa ex nunc je tko zlo use cigumigu če mene prašaš:D
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

_Apokalipsa_ napisal/-a:a bi lahko kdo prosim razložil odložilni in razvezni pogoj, kateri deluje ex tunc in kateri ex nunc in zakaj? :shock:
Hvala
Hm, jaz se najlažje zapomnim po primerih:

-ODLOŽILNI POGOJ: skleneš najemno pogodbo in vanjo daš pogoj: "Najemnino bom začel plačevati, ko dobim štipendijo." Pogoj deluje EX NUNC (se pravi za naprej) - rok plačila odložiš do trenutka ko dobiš štipendijo, v tem času pa bivaš zastonj.

-RAZVEZNI POGOJ: skleneš drugo najemno pogodbo in najemodajalec da vanjo pogoj: "Če zadanem na lotu glavni dobitek, ti ne bo treba plačevati najemnine." Tukaj pa isto pogoj deluje EX NUNC (za naprej) - mal nelogično bi bilo, če bi EX TUNC (za nazaj), ker bi ti potem najemodajalec moral vrniti vso tisto najemnino, ki si mu jo plačala (če bi seveda najemodajalec zadel na lotu sedmico, za katero ima na slovenski loteriji 0,000006501 % možnosti :? ).
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ja kdaj pa pol deluje ex tunc?
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

odložilni deluje ex tunc. smo že razdelali.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

ragezor napisal/-a:odložilni deluje ex tunc. smo že razdelali.
Ne bi bil povsem prepričan v to ... Če ti danes nekdo reče: "Če narediš maja izpit iz rimskega prava, ti bom vsak mesec dajal 100 evrov." To je tipični odložni pogoj. Ampak jaz ne bi bil prepričan, da to pomeni, da ti bo dal maja 100 evrov in ti bo potem še za nazaj vrnil 500 evrov (od decembra do aprila), jaz bi tukaj rekel, da je ex nunc. Pomoje je pač kakor si kdo hoče razlagati, kot je rekla maggie. V knjigi piše, da si tud rimski pravniki niso bili enotni.
Nedvomno bi pa bilo ex tunc, če bi bila klavzula taka: "Če narediš maja izpit iz RIM, ti bom vsak mesec dajal 100 evrov, pa še za nazaj boš tud dobu povrnen."

Oziroma, brez kompliciranja, poenostavitev:
-RAZVEZNI - ex nunc ali ex tunc
-ODLOŽNI - ex nunc ali ex tunc
:mrgreen:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

A ma kdo mogoče napisane kje vse (al pa vsaj večino?) latinske reke, k pridejo v poštev v sredo, in bi se mu jih dal sem gor napopat al pa skopirat :mrgreen: Ker jst jih samo ene par najdem, kar se mi zdi sumljivo premal.
Ne bi pa rada spet pršla tja, tko k lani, pa debelo gledala iz kje so ta rek potegnl :mrgreen:

Edit:
Najdla v zapiskih dva primerčka :)
1) A hoče posoditi Bju 100 sestercev. Ta jih sprejme, misleč da so mu podarjeni.
2) A hoče kupiti od Bja odsotnega sužnja Stiha, B pa sklene prodajno pogodbo glede Pamfila.

Če bi bli taki primeri v sredo, bi jst skakala od veselja tm :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a KiZo »

po mal bl detaljnem pregledu knjige ti loh recem d sm jih sam v knjigi najdu ene 25 pa se v primerih ene 15...tko da jih je cca. vse skp okol 35-40...

morm pa rect d sm jih po lastni presoji zberu tko d ni nujno, da so tapravi...so pa glede na dolzino in vsebino kr dobri kandidati...
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

flafi napisal/-a:A ma kdo mogoče napisane kje vse (al pa vsaj večino?) latinske reke, k pridejo v poštev v sredo, in bi se mu jih dal sem gor napopat al pa skopirat :mrgreen: Ker jst jih samo ene par najdem, kar se mi zdi sumljivo premal.
Ne bi pa rada spet pršla tja, tko k lani, pa debelo gledala iz kje so ta rek potegnl :mrgreen:

Edit:
Najdla v zapiskih dva primerčka :)
1) A hoče posoditi Bju 100 sestercev. Ta jih sprejme, misleč da so mu podarjeni.
2) A hoče kupiti od Bja odsotnega sužnja Stiha, B pa sklene prodajno pogodbo glede Pamfila.

Če bi bli taki primeri v sredo, bi jst skakala od veselja tm :D
in kaj je treba u teh primerih nardit?
jan
Prispevkov: 17
Pridružen: 16. Okt 2008 22:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a jan »

No rim pišemo ob 7 ..zdj mormo sam vstat še prav čas..
Obvestilo



I. test IZ RIMSKEGA PRAVA (za redne študente) bo v sredo, dne 17.12. 2008, po razporedu:

OB 7.00 URI:

Siva: A – Kisovec

Rdeča: Klančišar – P

Zlata: R – Ž



OB 8. URI:

Modra: ponovno vpisani +

* izredni, ki obiskujejo redna predavanja,

* pavzerji, če želijo

NA DAN TESTOV BODO VAJE IZ RIMSKEGA PRAVA SAMO ZA OBE SKUPINI, KI VAJE OBISKUJETA POPOLDAN (TO JE OD 14. DO 15. URE IN OD 15. DO 16. URE).
deadff
Prispevkov: 126
Pridružen: 14. Dec 2008 23:39

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a deadff »

flafi napisal/-a:A ma kdo mogoče napisane kje vse (al pa vsaj večino?) latinske reke, k pridejo v poštev v sredo, in bi se mu jih dal sem gor napopat al pa skopirat :mrgreen: Ker jst jih samo ene par najdem, kar se mi zdi sumljivo premal.
Bi blo lepo ja... :)
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a KiZo »

ewo ratal mi je najdt 31 latinskih rekov, ki se zdijo primerni kot vprasanje...ce kdo rab naj javi...
jan
Prispevkov: 17
Pridružen: 16. Okt 2008 22:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a jan »

Ja men bi kr prav prišli :) tko da se priporočam...hvala
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a KiZo »

sam povej mi kko jih loh nalozim d bojo loh vsi dool potegnl?
jan
Prispevkov: 17
Pridružen: 16. Okt 2008 22:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a jan »

Spodaj maš dva lističa..možnosti pa naloži priponko tam klikneš na priponko in poiščeš datoteko ki jo hočeš naložit..če pa ne najdeš pa pošlji meni pa bom js gor naložu..
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a KiZo »

ewo to mi je ratal najdt...upam d bo pomagal kej
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

s tem neki ni čist u redu...če bi lahko kdo naložil tako da se da snet,hvala
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Najprej hvala za latinske reke :mrgreen: Meni se dajo normalno snet...
Fleurette napisal/-a: in kaj je treba u teh primerih nardit?
V prvem primeru gre za zmoto o pravnem poslu, kar pomen, da je pravni posel ničen in ne nastaneta niti darilna niti posojilna pogodba.
V drugem primeru pa naj bi šlo za zmoto o osebi. Samo jaz mislim, da gre za zmoto o predmetu pravnega posla, ker gre za sužnja... V obeh primerih je pa potem pravni posel ničen.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
_Apokalipsa_
Prispevkov: 20
Pridružen: 15. Dec 2008 20:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a _Apokalipsa_ »

Edikt spada med cesarske konstitucije ali ne? ker namreč v novi knjigi piše samo za mandat,reskript in dekret. o ediktu ni nobene besede. v zapiskih je pa omenjen. :?

pa še glede Gregorijanskega kodeksa...katera letnica je bila rečena na predavanjih? 292 al 295?

denkju :D
Odgovori

Vrni se na