Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

sparkyca napisal/-a:Pozdravljeni... predno vsi zazurate v Bachusu... se morda da komu podat odgovore na vprasanja kolokvija za ponavljalce, pavzerje???

1. Kdaj se je končalo obdobje klasičnega prava in zakaj (približno tako)
2. Suženj je za gospodarja kupil hrano za večerno zabavo. Ali sužnja lahko štejemo za gospodarjevega direktnega zastopnika?
3. A je Bju obljubil dati konja cez eno leto. A nato cez eno leto B pride, A pa to ni resno mislil, saj je verjel, da bo B cez eno leto pri vojakih. V cem pre problem tega pp? Ali bo tak pp veljal? (nekaj takega)
4. Bistvena razlika med direktnim in indirektnim zastopanjem.
5. latinski rek - Več velja tisto kar je hoteno kot tisto kar je simulirano - prevod, razlaga!
1. Glede konca obdobja klasičnega prava veljata dve teoriji:
- leta 300, ko Dioklecijanovi akti še vsebujejo elemente klasičnega prava
- leta 230, ko umre zadnji klasični pravnik

2.
Sužnja ne moremo šteti za gospodarjevega direktnega zastopnika, saj le-ta sploh nima pravne sposobnosti in on pridobiva za gospodarja v vsakem primeru.

3.
Gre za mentalio reservatis oz. mentalno rezervacijo, ko ena stranka nekaj izjavi, česar pa nima namena uresničiti. Miselni pridržek pravno ni upošteven in PP obvelja.

4.
Pri direktnem zastopanju sklepa PP v tujem imenu in na tuj račun, pri indirektnem zastopanju pa v svojem imenu in na tuj račun.

5.
Več velja tisto, kar je hoteno, kot pa tisto, kar je le navidez sklenjeno.
Navidezni pravni posel zato ne velja, ker ni hoten, prikriti pravni posel pa velja le toliko, kolikor sta stranki s svojim navideznim pravnim poslom izpolnili vse, kar je potrebno, da nastane prikriti pravni posel.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Choo »

sparkyca napisal/-a:No pa še približna vprašanja kolokvija za ponavljalce, izredne....

1. Kdaj se je končalo obdobje klasičnega prava in zakaj (približno tako)
2. Suženj je za gospodarja kupil hrano za večerno zabavo. Ali sužnja lahko štejemo za gospodarjevega direktnega zastopnika?
3. A je Bju obljubil dati konja cez eno leto. A nato cez eno leto B pride, A pa to ni resno mislil, saj je verjel, da bo B cez eno leto pri vojakih. V cem pre problem tega pp? Ali bo tak pp veljal? (nekaj takega)
4. Bistvena razlika med direktnim in indirektnim zastopanjem.
5. latinski rek - Več velja tisto kar je hoteno kot tisto kar je simulirano - prevod, razlaga!

Meni se ni zdelo tezko, je pa res, da me je popolnoma presenetilo, da je bilo toliko toliko glede zastopanja... in tu se bojim, da so mi tocke odletele. :( Dozdeva se mi namrec, da ce pri 4. samo eno besedo pri enem obrnes, zna bit da je 0 - npr. se zmotis za tuj racun... ali kaj podobnega.

Ah ja,,,, pustimo se presenetit - PA LEPE PRAZNIKE :)
Prav vsa ta vprašanja sem našla na internetu (forumu), celo identične primere!

Drugače pa sem jaz redna in mi ni bilo težko danes. Mislim, da more past ena solidna ''ocena''. Glede lat.izraza - ga nisem vedla in je prav super, da ga bo ven vrgel :D
Pri Lukreciji je pa itak vseeno! če je bila pravno sposobna je lahko kupila sužnja, če ni pa pač ni. in je v vsakem primeru enako (o tem sem razmišljala že med kolokvijem...), tako da mislim, da bi moral štet za pravilno, če si napisal kot ga gre za dva moška...
crasherkk
Prispevkov: 10
Pridružen: 21. Dec 2010 18:15
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a crasherkk »

Ne vem zakaj je potrebno komplicirat pri Lukreciji, ker je popolnoma vseeno, če je bila pravno sposobna ali pa ne. To nas ne zanima. Prav tako je vseeno na kakšen način jo obravnavamo, ker nas ne zanima njena poslovna sposobnost ampak PP med strankama. Tudi, če bi bila Lukrecija moški bi obravnavali primer na popolnoma enak način.

Lp
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bubyka »

Živjo,

Mogoče kdo od izrednih ve, kdaj in kje jutri pišemo kolokvij2? Predvidevam da v zlati, ob 16.uri, ampak naš dragi Branko ni (še) nč objavu na oglasni, tko da.. Eh ja. :)

Lep dan!
Per aspera ad astra.
Uporabniški avatar
Lucretia
Prispevkov: 63
Pridružen: 02. Jan 2011 14:09

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lucretia »

@bubyka: zakaj pa ob 16:00? Ali nimamo ob šestih?
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Kolokvij je pogoj za pisanje izpita. Zbrati je treba skupno 12 točk na obeh kolokvijih.
kaj če jih ne zbereš?
kaj sledi? šele naslednje leto nova možnost? kako je s tem...
Glede prvega kolokvija imam bolj slab občutek, tako da me je začelo skrbeti...
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

12345 napisal/-a:Kolokvij je pogoj za pisanje izpita. Zbrati je treba skupno 12 točk na obeh kolokvijih.
kaj če jih ne zbereš?
kaj sledi? šele naslednje leto nova možnost? kako je s tem...
Glede prvega kolokvija imam bolj slab občutek, tako da me je začelo skrbeti...
Kolega, ni čisto tako, kot si napisal.
Zgolj podpis na kolokviju je pogoj za opravljanje izpita. Vendar je ena omejitev: za prvi rok ni pogoj samo podpis, temveč je za prvi rok potrebnih zbranih 12 točk v seštevku (od 20ih). Za vse ostale roke pa je dovolj le podpis (junij, september, itn.).
Izredni študentje lahko pristopite že januarja oz. marca in prav tako, kot redni v nadaljevanju.

Skratka, pogoji:
JANUAR - samo izredni študentje
MAREC - samo izredni študentje
MAJ - podpis na obeh kolokvijih (logično) + 12 točk
JUNIJ/SEPTEMBER/naslednje leto - le podpis na obeh kolokvijih (NE GLEDE NA REZULTAT, TUDI ČE STA OBA 0 TOČK).

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a 12345 »

denny.crane napisal/-a:
12345 napisal/-a:Kolokvij je pogoj za pisanje izpita. Zbrati je treba skupno 12 točk na obeh kolokvijih.
kaj če jih ne zbereš?
kaj sledi? šele naslednje leto nova možnost? kako je s tem...
Glede prvega kolokvija imam bolj slab občutek, tako da me je začelo skrbeti...
Kolega, ni čisto tako, kot si napisal.
Zgolj podpis na kolokviju je pogoj za opravljanje izpita. Vendar je ena omejitev: za prvi rok ni pogoj samo podpis, temveč je za prvi rok potrebnih zbranih 12 točk v seštevku (od 20ih). Za vse ostale roke pa je dovolj le podpis (junij, september, itn.).
Izredni študentje lahko pristopite že januarja oz. marca in prav tako, kot redni v nadaljevanju.

Skratka, pogoji:
JANUAR - samo izredni študentje
MAREC - samo izredni študentje
MAJ - podpis na obeh kolokvijih (logično) + 12 točk
JUNIJ/SEPTEMBER/naslednje leto - le podpis na obeh kolokvijih (NE GLEDE NA REZULTAT, TUDI ČE STA OBA 0 TOČK).

Prijazen pozdrav, A
aha ok, hvala ;)
Gušter
Prispevkov: 2
Pridružen: 17. Jan 2011 18:11

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Gušter »

kaj mi lahko kdo pove kdaj je 2. kolokvij rima za redne? :)
lucky

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lucky »

Gušter napisal/-a:kaj mi lahko kdo pove kdaj je 2. kolokvij rima za redne? :)
V sredo, 30. 3. 2011.

Lp
Gušter
Prispevkov: 2
Pridružen: 17. Jan 2011 18:11

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Gušter »

najlepsa hvala :))
lucky

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lucky »

Mogoče kdo ve, kdaj naj bi bili rezultati? :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Urši »

Danes je kambič rekel da v roku 10 dni ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Nam je tudi lani rekel tam 02. februarja da dobimo čez 10 dni, rezultate smo pa dobili 20. februarja(torej 8 dni več smo čakali) :)
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

dragoxxx napisal/-a:Nam je tudi lani rekel tam 02. februarja da dobimo čez 10 dni, rezultate smo pa dobili 20. februarja(torej 8 dni več smo čakali) :)
Ampak ko sem govoril z dr. Kambičem je rekel, da je on že popravil in da so kolokviji v referatu, samo da bojo tam še par dni glede na običajno :D No, referat nas ni presenetil in je tako kot ponavadi zavlačeval, ker majo bojda toliko dela (dvakrat na leto sestaviti urnik).

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

MI lahko eden prosim razloži razliko med solastnino in skupno lastnino? :) Je pojasnjeno v učbeniku, ampak je meni oboje isto. :mrgreen:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

caaat napisal/-a:MI lahko eden prosim razloži razliko med solastnino in skupno lastnino? :) Je pojasnjeno v učbeniku, ampak je meni oboje isto. :mrgreen:
Bistvena razlika je ta, da solastnina pomeni , da na neki stvari ima več oseb lastninska upravičenja(na tej stvari pa obstaja ena sama LP, ), in so deleži teh oseb(solastnikov) vnaprej določeni, t.i. miselni delež. Pri skupni lastnini pa gre za LP več oseb na nerazdeljeni stvari, kjer deleži NISO vnaprej določeni.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Zdej ne wem kk si to napisu, sam a ni razlika sam v deležih? Lastninska pravica je ena sama ane.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ja, ampak taka razlaga se mi zdi da je tudi v knjigi, pa malce zna porajati dvome. Skratka, pri solastnini je ena sama LP(po načelu specialnosti je predmet LP lahko samo individualna stvar),na stvari v solastnini, več je upravičencev iste LP na tej stvari(solastniki), s svojimi vnaprej določenimi miselnimi deleži. Pri skupni lastnini pa na nerazdeljeni stvari, ki je predmet skupne lastnine, skupni lastniki skupno in sporazumno izvršujejo LP, vendar njihovi deleži niso vnaprej določeni, določeni postanejo šele z delitvijo stvari.
Jaz bi to tko povedal, naj me kolega Denny.crane popravi, če sm kej "preuredil" po svoje:)) :)
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Kako dolgo naj bi še čakali na rezultate kolokvija glede na to da so že v referatu?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Pika91 napisal/-a:Kako dolgo naj bi še čakali na rezultate kolokvija glede na to da so že v referatu?
Približno en teden.
P.S. Glede skupne lastnine in solastnine je glavno, da veste, da je bistvena in skoraj edina razlika ta, da so pri solastnini deleži solastnikov vnaprej določeni, pri skupni lastnino pa deleži niso vnaprej določeni! Eko, če mal skrajšamo stvari in izločimo nepotrebni pojmovno opisni balast :) :D
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Evo, če vam pa še ni čisto jasno, sem si pa drznil vzeti čas in še bolj natančno razložiti zadevo. :)

Kadar ima več oseb na nerazdeljeni stvari lastninsko pravico, govorimo o solastnini (dva kupita avto, zemljišče, eno knjigo, najbrž je ne bosta pretrgala na dve polovici, zato pravimo na nerazdeljeni stvari). Za solastnino je značilno, da je delež solastnika določen v razmerju s celoto, pri čemer pravimo, da ima vsak izmed solastnikov na nerazdeljeni stvari idealni delež. (npr. 1/3 Kambič, 2/3 Kranjc)
Od solastnine moramo razlikovati skupno lastnino, pri kateri ima več oseb lastninsko pravico na nerazdeljeni stvari, razlikuje pa se od solastnine po tem, da deleži na tej nerazdeljeni stvari sploh niso vnaprej določeni, so pa določljivi!). Skupna lastnina je dopustna samo takrat, kadar jo posebej predvidi zakon.

Preidimo v prakso:
Solastnina nastane npr. takrat, ko dva soseda skupaj kupita kosilnico (PAZI! - ni nujno, da je 1/2 + 1/2, lahko da je en več prispeval kot drugi, npr. 1/5, 4/5, bistvo je le to, da je delež določen!)
Skupna lastnina z nedoločenimi deleži pa obstaja samo takrat, kadar zakonodajalec določi - to se zgodi zelo malokrat:
1. npr. pri dedovanju s trenutkom zapustnikove smrti preidejo stvari na dediče.
2. Zakonci vse, kar pridobijo z delom v času trajanja njihove zakonske skupnosti, vse to premoženje je skupno premoženje, to je skupna lastnina (in deleži niso določeni, domneva zakona da sta deleža enaka, razen če ni dokazano drugače, da je nekdo več prispeval).

Za morebitne nejasnosti, se obrnite na referat. Hecam se, kar vprašajte :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

Ooo hvala vsem:) zadeva razjasnjena :P
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Koncno rezultati! :)

A 8 je od 8,0 dalje?
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

kako je s temi kolokviji? a so ful pomembni?
Odgovori

Vrni se na