Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Jp, gre za prenos lastninske pravice, le te pa ni možno prenesti začasno.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Blade1 napisal/-a:Dragoxxx

Pravni posel pri Evi je neveljaven, to pomeni da ne nastanejo nikakršni učinki tega pravnega posla, zato Eva nima kaj izpodbijati.

Lp
Tako je, se opravičujem kolegom. Malce me je zapustil spomin :)
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

Gre za rok. Dogovor ni veljaven, zaradi instituta actus legitimi. Actus legitimi so pravna stanja, ki ne morejo biti pogojena ali vezana na rok (stvarne pravice). Rimsko pravo uvede exceptio doli in exceptio pacti, s tem uvede ta prenos nazaj lastninske pravice. Vendar pa rimsko pravo z razloga praktičnosti, zaupanja strank omogoča spoštovanje takega dogovora z exceptio doli in exceptio pacti.

tako... ampak se še sama ne iznajdem najbolje iz tega odgovora... tako da bi še kakšna pomoč prišla prav :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

caaat napisal/-a:Gre za rok. Dogovor ni veljaven, zaradi instituta actus legitimi. Actus legitimi so pravna stanja, ki ne morejo biti pogojena ali vezana na rok (stvarne pravice). Rimsko pravo uvede exceptio doli in exceptio pacti, s tem uvede ta prenos nazaj lastninske pravice. Vendar pa rimsko pravo z razloga praktičnosti, zaupanja strank omogoča spoštovanje takega dogovora z exceptio doli in exceptio pacti.

tako... ampak se še sama ne iznajdem najbolje iz tega odgovora... tako da bi še kakšna pomoč prišla prav :)
Caaat, eno kratko vprašanje:
A je to slučajno Kambič omenjal institut actus legitimi, ker jaz tega sploh nimam v spominu, da bi omenjali pri Kranjcu lani ali da bi bilo kje v knjigi? Samo tko iz radovednosti sprašujem, ker se mi ta institut ne zdi znan :D
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

da bi ga kdorkoli od profesorjev omenil se tudi meni ne zdi... so pa to rekli na tutorstvu... z zapiskov s predavanj pa tudi jaz nimam nič napisano glede tega...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

caaat napisal/-a:da bi ga kdorkoli od profesorjev omenil se tudi meni ne zdi... so pa to rekli na tutorstvu... z zapiskov s predavanj pa tudi jaz nimam nič napisano glede tega...
Aha. En nasvet. Tutorstva so zelo koristna, vendar vam tam znajo včasih dati kak podatek, ki je sicer točen, ampak če ga ni v knjigi in ga prof. ne omenjata, zna biti neuporaben. :) Samo tako za informacijo.
Lp
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

hvala za nasvet ;) mi zapišemo vse kar slišimo in vidimo, da le ne bo kaj manjkalo:D
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Portia »

Actus legitimi je omenjen v Primerih, tko da zna pridit v poštev pomojem.. omenjal ga pa nismo, ne :D
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Tako kot je rekel dragoxxx, tutorstva znajo MOGOČE biti malce koristna, ampak je tam ogromno enega nepotebnega balasta in nepotrebnih informacij. Polovica primerov, ki jih naredite, je resnično nerelevantnih za izpit. Nekakšni instituti in posebni primeri, ki si jih izmislijo, so žal slabi. Tako pač je, tutorji ne bodo nikoli znali toliko, kot zna profesor. In primeri, ki jih sestavljajo, lahko da sploh niso dobro zastavljeni dobro in je znotraj primerov cel kup nejasnosti. Tako da vzamite za rezervo tista tutorstva, če česa ne razumete, verjetno tudi oni sami ne razumejo ;)
lucky napisal/-a:Mi lahko kdo pojasni tale latinski rek, prosim:
QUAE SINE ULLO SCRIPTO POPULUS PROBAVIT.

Lp
Tega izreka ti ni potrebno znati. Brez skrbi :) Naučite se le bistvene izreke, ravno tam bo največ napak, boste videli ;)
caaat napisal/-a:ja tut o tem smo razglablal na tutorstvo, ker je precej velik za napisat. jst osebno mislim, da v primeru, da te omeji na eno ali dve vprašanji, pač rečeš, da je odvisno glede česa sta se menila. pa mislm, da bi bilo dovolj. če pa ni omejitvem, pa se pač razpišeš. ker da bi kaj spustil je kar težko, glede na to da moraš vse prau vse to napisat da celotno zadevo obrazložiš....

če bi blo omejeno na dva stavka bi jaz napisala tole: Bistveno je to, kaj se sklene. Njegove možnosti so odvisne, kakšen je bil pravni posel sklenjen.
Pri rimskem pravu ne bo niti na izpitu, niti na kolokviju, vprašanje zastavljeno tako, da se bo smelo razpisati. Ravno to je namen rimskega prava oz. klasičnih pravnikov: biti kratek in jedrnat - torej en do dva stavka, ponekod tri, a to izjemoma, ko je možnih več točk.

Če bi ti to napisala kolegica, bi dobila 0 točk za ta odgovor. Bolj natančno se moraš opredeliti. Glede tiste besedice odvisno, se profesorja vprašata, OD ČESA PA? In ko ne vidita v nadaljevanju nobenega primernega odgovora, dobiš 0 točk. Tudi npr. odgovor JA (brez obrazložitve) je 0 točk. Razlaga je pomembna.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
lucky

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lucky »

Joj, če je že zdaj tak, kaj šele bo :)))
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

caaat napisal/-a:da bi ga kdorkoli od profesorjev omenil se tudi meni ne zdi... so pa to rekli na tutorstvu... z zapiskov s predavanj pa tudi jaz nimam nič napisano glede tega...
Actus legitimi ni potrebno znati.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Choo napisal/-a:A je mislil da je kupil kis, a ko je prišel iz trgovine je ugotovil da je to vino. Kako je s tem PP?
A je imel voljo, da kupi kis. Izjavil je, da bi rad kis, potem pa je pomotoma iz iste police vzel vino, ker je to bilo zraven na polici. Torej dogovoril se je s prodajalko za kis (predmet pogodbe), dobil vino.
Če je imel namen kupit kis in prinesel vino je to že v osnovi zmota o predmetu pogodbe.
Če pa bi kupil vino in bi se skisalo, pa bi bila zmota o snovi, PP bi bil veljaven.
Tole sem nekako skupaj spravila iz prejšnjih kolokvijev.
Ampak se mi zdi, da smo mi rekli,da pri kisu, ki je vinski, ni ničnosti.
Mi zna kdo razložit kako in kaj? Ali je to vprašanje sploh prav postavljeno? Meni bi se zdelo bolj logično obratno - da je hotel vino, pa je dobil kis. V tem primeru v šlo za zmoto o snovi. Če bi bil kis vinski, ničnosti ni. ali to samo v primeru, ko se je vino skisalo? Ali že, če mu je prodajalka dala takoj kis namesto vina?
Ničnosti 100% ni, če je sam vzel vino namesto kisa.
Ali ni ničnosti tudi takrat, ko mu je prodajalka dala vino namesto kisa?
Ok, nič več ne razumem :cry:
Primer s kisom:
Torej najprej si razjasnite: kis se ne more spremeniti v vino :D Vino se lahko spremeni v kis. Tako da pazite, da ne zamešate s primeri, ki so v knjigi. To je specifičen primer. Ta primer je bil zastavljen POPOLNOMA PRAVILNO na lanskem kolokviju za izredne in ponavljalce. Kambič je hotel videti, če dovolj dobro berete besedilo. Če ste ta primer pomešali s primerom, ki je v knjigi (ko se vino skisa), ste dobili 0 točk.

Odgovor:
Ker je A hotel kupiti kis, kupil pa je vino, sta možna dva različna odgovora:
- će je bil na policah kis slabo označen in je bil takoj poleg vina ter je imel npr. isto barvo steklenice, gre za NEZAKRIVLJENO ZMOTO (prodajalci so krivi, on ni kriv, saj je pokazal dovoljšnjo skrbnost)... pravni posel zato ne velja (lahko ga izpodbija).
- če pa je on hotel kupiti kis, ki stoji na policah na drugem koncu npr. pri dodatkih k hrani recimo, pa je malo zavil med pijače z alkoholom, ker je po naravi pijanec ali pa je recimo pijan nakupoval :D ali pa je recimo govoril po telefonu, in še in še... potem si je on sam kriv in gre za ZAKRIVLJENO ZMOTO. Pravni posel v tem primeru obvelja.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Choo »

denny.crane napisal/-a:
Choo napisal/-a:A je mislil da je kupil kis, a ko je prišel iz trgovine je ugotovil da je to vino. Kako je s tem PP?
A je imel voljo, da kupi kis. Izjavil je, da bi rad kis, potem pa je pomotoma iz iste police vzel vino, ker je to bilo zraven na polici. Torej dogovoril se je s prodajalko za kis (predmet pogodbe), dobil vino.
Če je imel namen kupit kis in prinesel vino je to že v osnovi zmota o predmetu pogodbe.
Če pa bi kupil vino in bi se skisalo, pa bi bila zmota o snovi, PP bi bil veljaven.
Tole sem nekako skupaj spravila iz prejšnjih kolokvijev.
Ampak se mi zdi, da smo mi rekli,da pri kisu, ki je vinski, ni ničnosti.
Mi zna kdo razložit kako in kaj? Ali je to vprašanje sploh prav postavljeno? Meni bi se zdelo bolj logično obratno - da je hotel vino, pa je dobil kis. V tem primeru v šlo za zmoto o snovi. Če bi bil kis vinski, ničnosti ni. ali to samo v primeru, ko se je vino skisalo? Ali že, če mu je prodajalka dala takoj kis namesto vina?
Ničnosti 100% ni, če je sam vzel vino namesto kisa.
Ali ni ničnosti tudi takrat, ko mu je prodajalka dala vino namesto kisa?
Ok, nič več ne razumem :cry:
Primer s kisom:
Torej najprej si razjasnite: kis se ne more spremeniti v vino :D Vino se lahko spremeni v kis. Tako da pazite, da ne zamešate s primeri, ki so v knjigi. To je specifičen primer. Ta primer je bil zastavljen POPOLNOMA PRAVILNO na lanskem kolokviju za izredne in ponavljalce. Kambič je hotel videti, če dovolj dobro berete besedilo. Če ste ta primer pomešali s primerom, ki je v knjigi (ko se vino skisa), ste dobili 0 točk.

Odgovor:
Ker je A hotel kupiti kis, kupil pa je vino, sta možna dva različna odgovora:
- će je bil na policah kis slabo označen in je bil takoj poleg vina ter je imel npr. isto barvo steklenice, gre za NEZAKRIVLJENO ZMOTO (prodajalci so krivi, on ni kriv, saj je pokazal dovoljšnjo skrbnost)... pravni posel zato ne velja (lahko ga izpodbija).
- če pa je on hotel kupiti kis, ki stoji na policah na drugem koncu npr. pri dodatkih k hrani recimo, pa je malo zavil med pijače z alkoholom, ker je po naravi pijanec ali pa je recimo pijan nakupoval :D ali pa je recimo govoril po telefonu, in še in še... potem si je on sam kriv in gre za ZAKRIVLJENO ZMOTO. Pravni posel v tem primeru obvelja.

Prijazen pozdrav, A

Haha, to da se kis ne more spremeniti v vino, mi je jasno :)
Drugače pa hvala za tole obrazložitev!
liza
Prispevkov: 7
Pridružen: 20. Dec 2010 18:22

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a liza »

Vprašanje iz starih kolokvijev (na forumu):
A zagrozi B-ju, da ga bo prijavil, če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolnit posla. A toži B-ja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?

Nekdo je napisal, da to ni protipravna grožnja in da zato A uspe. Je to res?
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

Mogoče neumno vprašanja, ampak jst bi enega res lepo prosil, če zna po domače razložit, kaj je fora pri pridobivanju pravic za drugeag pa ustvarjajnju obveznosti za drugega?? Ne kapiram čist tega...
Hvala že vnaprej in LP, pa srečno vsem v sredo!
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

liza napisal/-a:Vprašanje iz starih kolokvijev (na forumu):
A zagrozi B-ju, da ga bo prijavil, če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolnit posla. A toži B-ja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?

Nekdo je napisal, da to ni protipravna grožnja in da zato A uspe. Je to res?
jaz bi rekla, da ravno zato ker gre a protipravno grožnjo A ne uspe. B ima namreč na voljo exceptio quod metus causa s katero se lahko sklicuje na to, da je pravni posel sklenel zaradi ustrahovanja. Kaj pa lahko A uporabi pa tudi mene zanima?
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

zdej pa tuki eni strejši študentje take pokajo da se morm oglasit

institut actus legitimi je treba poznat, mogoče sicer ne pod tem imenom ampak pač opisno. za tiste, ki ga ne najdete v knjigi, stran 239 spodaj in naprej; jaz ga imam tudi v zapiskih s predavanj in resno dvomim, da se pri kranjcu vsebina predavanj iz leta v leto drastično spreminja. pa še to: tutorstvo je da best, sicer morte pa to itak sami pogruntat ...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

pasetanickname napisal/-a:zdej pa tuki eni strejši študentje take pokajo da se morm oglasit

institut actus legitimi je treba poznat, mogoče sicer ne pod tem imenom ampak pač opisno. za tiste, ki ga ne najdete v knjigi, stran 239 spodaj in naprej; jaz ga imam tudi v zapiskih s predavanj in resno dvomim, da se pri kranjcu vsebina predavanj iz leta v leto drastično spreminja. pa še to: tutorstvo je da best, sicer morte pa to itak sami pogruntat ...
Opravičujem se, ampak lahko ti garantiram, da mi lani pri Kranjcu(za Kambiča ne vem), niti enkrat ta institut nismo omenili, niti se je pojavljal kdaj v izpitih(preglej izpite zadnjih let, pa boš videl/-a) :)
Lp in srečno v sredo
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

liza napisal/-a:Vprašanje iz starih kolokvijev (na forumu):
A zagrozi B-ju, da ga bo prijavil, če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolnit posla. A toži B-ja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?

Nekdo je napisal, da to ni protipravna grožnja in da zato A uspe. Je to res?
eno vprašanje: ali lahko A uporabi exceptio pacti?
Los Angeles
Prispevkov: 4
Pridružen: 20. Dec 2010 23:22

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Los Angeles »

Hej! Zanima me, kaj se ubistvu zgodi, če na kolokvij ne greš? Nemoreš na izpit celo leto al kako? :) hvala
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

caaat napisal/-a:
liza napisal/-a:Vprašanje iz starih kolokvijev (na forumu):
A zagrozi B-ju, da ga bo prijavil, če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolnit posla. A toži B-ja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?

Nekdo je napisal, da to ni protipravna grožnja in da zato A uspe. Je to res?
eno vprašanje: ali lahko A uporabi exceptio pacti?

Meni se zdi, da bi A lahko uporabil actio pacti. Vendar pa A ne bi uspel, ker je grozil B-ju protipravno za dosego svojih osebnih koristi. ?? se komu taka razlaga zdi verjetna?
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

ŽeSpetJst napisal/-a:
caaat napisal/-a:
liza napisal/-a:Vprašanje iz starih kolokvijev (na forumu):
A zagrozi B-ju, da ga bo prijavil, če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolnit posla. A toži B-ja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?

Nekdo je napisal, da to ni protipravna grožnja in da zato A uspe. Je to res?
eno vprašanje: ali lahko A uporabi exceptio pacti?

Meni se zdi, da bi A lahko uporabil actio pacti. Vendar pa A ne bi uspel, ker je grozil B-ju protipravno za dosego svojih osebnih koristi. ?? se komu taka razlaga zdi verjetna?
ja res je, A ne bi uspel zaradi protipravnosti;) ampak, a je acito pacti ali exceptio... kaj bi dali? excepti pacti je ugovor sklenjena dogovora, in s tem lahko upnik prisili nasprotno stranko k spoštovanju dogovora... tako piše u knjigi... sklepam potem da bi bilo pravilno exceptio pacti? :?:
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

pogodba je nastala pod vplivom grožnje. potrebno je presojat grožnjo (hudo zlo, protipravnost, neposrednost --> zid se, da zlasti protipravnost ni podana). če gre res za grožnjo potem A s tožbo iz kupne pogodbe (a empti) ne bo uspel, sicer pa bo. B ima na voljo a/e quod metus causa, uspešnost katerih je zopet odvisna od presoje grožnje
e pacti se uporabi subsidiarno, kadar obstaja tožba iz pogodbe se vedno uporabi le-ta
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

ahaa super hvala:)

kaj pomeni, da se je nekaj fingiralo?
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Choo »

Jaz mislim, da B lahko uveljalja exceptio quod metus causa, ker obveznosti še ni izpolnil in se tako sklicuje na strah.
Sodnik razsodi v prid A-ju, saj njegova grožnja ni protipravna in zato A uspe. Zakaj mislite, da ne? Ne razumem...
Odgovori

Vrni se na