Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a aTc »

po SC Macedonianum nihče ne odgovarja za sinove dolgove---> posojila sinovom pod očetovsko oblastjo so naturalna, neiztožljiva; RAZEN če je oče posojilo odobril, potem bi upnik imel na voljo adjekticijske tožbe. Namen tega sklepa je bil da se sinovi ne bi nepremišljeno zadolževali.
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Uporabniški avatar
Calvo
Prispevkov: 38
Pridružen: 16. Sep 2009 23:36

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Calvo »

To je odgovor kar se tiče posojilnih pogodb. Kaj pa drugi posli?
Ni vsaka tunina Calvo tunina...
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a aTc »

pri drugih poslih gre pa za adjekticijsko odgovornost.
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Uporabniški avatar
Calvo
Prispevkov: 38
Pridružen: 16. Sep 2009 23:36

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Calvo »

Hvala lepa... Marsikaj bolj jasno :D
Ni vsaka tunina Calvo tunina...
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a il.principe »

a da b-ju prstan, naj ga b podari c-ju. b ga nato izroči kar v svojem imenu.......
kakšno je razmerje med njimi??
katere so eventuelne tožbe??
nik
Prispevkov: 29
Pridružen: 04. Mar 2010 19:06

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nik »

il.principe napisal/-a:a da b-ju prstan, naj ga b podari c-ju. b ga nato izroči kar v svojem imenu.......
kakšno je razmerje med njimi??
katere so eventuelne tožbe??
kaj ni to vpr. mandata, ki pa ga naj ne bi pisali?..ne vem, mogoče pa se motim

primer iz tutorstva:
A si je sposodil denar od B-ja in za povračilo denarja jamčil z zastavo svojega avtomobila (dal je
svoj avto v ročno zastavo B-ju)..čez nekaj dni pa je A avto odpeljal iz B-jeve garaže in ga prodal C-ju.
a)kaj očitamo A-ju
b)kako je z B-jevo pravico
c)ali je C pridobil pravico

Rešitve od tutorjev (če sem prav razumel):
a)furtum possessionis - neupravičeno odvzetje svoje stvari iz tuje posesti
b)B bo imel a°pigneraticia in rem, deluje proti vsakokratnemu posestniku
c)C JE POSTAL LASTNIK, ker je bil A razpolagalno sposoben (bil je L)

torej, kdo bo obdržal na koncu stvar?zastavni upnik (B) ali kupec (C)

jst bi rekel C, vendar le če je plačal Ajev dolg? samo to ni logično, saj bi bil potem A prost, ne da bi vrnil denar..
kdorkoli? :mrgreen:
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

samo ena zadeva, malo izven konteksta. če si pisal prvi kolokvij zelo slabo in nimaš več možnosti da narediš oba skupaj z 12 pikami. Ali je potrebno pristopiti h kolokviju?
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a mrmh »

Lp! Mam par uprašanj, če jih zna mogoče kdo odgovorit. Kdo trpi škodo pri nižjih naključjih? pri stroških za olepšanje..ima le nedobrov.posestnik ius tollendi ali tudi dobroverni? Kdaj pride v poštev Condictio sine causa? Kako je s premož., poslovno sposobnostjo ženske? so/niso?

Hvala že vnaprej :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

nik napisal/-a:
il.principe napisal/-a:a da b-ju prstan, naj ga b podari c-ju. b ga nato izroči kar v svojem imenu.......
kakšno je razmerje med njimi??
katere so eventuelne tožbe??
kaj ni to vpr. mandata, ki pa ga naj ne bi pisali?..ne vem, mogoče pa se motim

primer iz tutorstva:
A si je sposodil denar od B-ja in za povračilo denarja jamčil z zastavo svojega avtomobila (dal je
svoj avto v ročno zastavo B-ju)..čez nekaj dni pa je A avto odpeljal iz B-jeve garaže in ga prodal C-ju.
a)kaj očitamo A-ju
b)kako je z B-jevo pravico
c)ali je C pridobil pravico

Rešitve od tutorjev (če sem prav razumel):
a)furtum possessionis - neupravičeno odvzetje svoje stvari iz tuje posesti
b)B bo imel a°pigneraticia in rem, deluje proti vsakokratnemu posestniku
c)C JE POSTAL LASTNIK, ker je bil A razpolagalno sposoben (bil je L)

torej, kdo bo obdržal na koncu stvar?zastavni upnik (B) ali kupec (C)

jst bi rekel C, vendar le če je plačal Ajev dolg? samo to ni logično, saj bi bil potem A prost, ne da bi vrnil denar..
kdorkoli? :mrgreen:

ja js bi rekel da lahko C uporabi ius offerendi in tako ponudi poplačilo B-jeve terjatve ter obdrži stvar v posesti oz. lastninski pravici......
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

sam pol bo dvojno plačou...? kupnino+terjatev?
girl
Prispevkov: 4
Pridružen: 24. Jan 2010 23:16

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a girl »

.
Zadnjič spremenil girl, dne 30. Mar 2010 15:58, skupaj popravljeno 1 krat.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

w4nkst4 napisal/-a:sam pol bo dvojno plačou...? kupnino+terjatev?
ne, ne bo dvojno plačal..ker potem ko plača terjatev lahko zahteva od upnika, da mu prepusti tožbe, ki jih sam upnik ima proti zastavitelju in tako lahko ta naš C izterja od A povračilo zneska terjatve..:D
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja torej bo najprej dvojno plačou in potem zahtevou terjatev nazaj? torej bo dvojno plačou na začetku
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

dejmo poenostavit.....C kupi od A stvar, ki je zastavljena...C plača kupnino....B ima možnost uveljavljati proti C actio pigneraticia in rem.......C se odloči, ker hoče imeti kupljeno stvar za svojo, da bo B-ju poplačal terjatev...B tukaj dobi denar in izhaja , leti vn iz igre.....zdej sta C in A......C je plačal kupnino, to mora..ker pa je plačal tud terjatev, potem zahteva z neko analogno tožbo verjetno povračilo terjatve od A-ja katero je A bil dolžan b-ju.....C dobi denar in tako C plača dvakrat,m amapk drugo plačilo mu povrne A...upam da je bolj jasno.
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Sizif »

kaj pa npr. tkole: C lahko zahteva nazaj od A-ja avto na podlagi lastninske pravice z lastninsko tožbo, A pa pač še vedno terja B-ja za neizpolnjeno obveznost (kšna obligacijska tožba), samo da nima več zavarovane terjatve
blank
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

dejte naj nekdo pomaga mi odgovorit na ta primer:

žiga da mobitel na popravilo. potem se dogovori z markotom, da mu bo prodal mobitel in da se izogneta kompliciranju, štejeta, da je mobitel že izročen.......kvalificiraj ta dogovor, in kaj ima marko na voljo, kake zahtevek ko mu podjetje, ki opravlja popravila, noče izročiti telefona?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Kakor razumem je Marko lastnik, podjetje pa zgolj detentor, ima fiz. oblast za Marka, nima pa posestne volje, da bi mobitel dalj časa posedovati.
Izročitev je potekala na dolgo roko (simbolno).
Marko bo moral mobitel priposestvovati, v roku 1 leta, do takrat ima na voljo publicijansko tožbo, kasneje, ko bo postal civilni lastnik mobitela pa seveda še temeljno lastninsko- rei vindicatio.
Si vis pacem para bellum
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

čer

a mi lahko kdo razloži kaj je prava in kaj neprava pogojna kazen..
in kaj pomeni tempus continuum, tempus utile in kaj tempus utile ratione initii et cursus

hvala in srečno jutri :)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

kleopatra napisal/-a:čer

a mi lahko kdo razloži kaj je prava in kaj neprava pogojna kazen..
in kaj pomeni tempus continuum, tempus utile in kaj tempus utile ratione initii et cursus

hvala in srečno jutri :)
Gre za pravo in nepravo POGODBENO kazen.
Na splošno je pogodbena globa v denarju izražen interes, ki ga ima upnik na PRAVILNI ali PRAVOČASNI izpolnitvi obveznosti.
Prava pogodbena kazen je obljubljena v zvezi z neko obstoječo, samostojno iztožljivo obveznostjo. (Ali mi daš avto? Če mi ga ne boš dal, ali mi obljubiš 20 eurov?)
Neprava pogodbena kazen je pa kazen s katero so skušali doseči ravnanje, ki ni bilo predmet obveznosti. Dostikrat so s spomočjo pogodbene kazni dosegli izpolnitev tretjemu, kar sicer ni mogoče ustanoviti kot iztožljivo obveznost. (Če C-ju ne daš avta, ali mi obljubiš dati 1 mio evrov? -> IN ker je 1 milijon evrov vreden veliko več, bo ta promisor raje dal avto C-ju kot stipulanti 1 milijon evrov)

Sicer si pa to lahko tud zapomniš tako, da če je ena poved, je to neprava pogodbena kazen; če sta pa dve povedi, je pa prava pogodbena kazen. :P

Tempus continuum, tempus utile in tempus utile ratione initii et cursus ... so pa načini štetja časa.
-tempus continuum - nepretrgano štetje
-tempus utile - koristno štetje; od dneva ko je stranka lahko prvič uveljavila svoje pravice
-tempus utile ratione initii et cursus - pretor šteje samo tiste dneve v katerih je lahko stranka uveljavila svojo pravico (npr. samo delovne dneve
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a carrie »

mene pa zanima če je treba zdej ponavljavcem na kolokvij al ne?
čist sm pozabla kak je glede tega.
glede na to da je test jutri bi bla zlo vesela za čim hitrejši odgovor :mrgreen: :oops:
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Sizif »

mislm da veljajo isti pogoji kot za redne
odvisno od vrste ponavljalca (redni/izredni)

koker se nazadne spomnem ja, če hočeš na prvi redni (majski) rok (če si redni)
blank
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a good_luck »

Kolokvij, 31.03.2010

1. Kaj sestavlja pogodbeni interes (slovensko in latinsko)?
2. Kateri glagoli opredeljujejo razmerja pri obligacijah?
3. A je zastavil stvar B-ju, C-ju, D-ju…A terjatve ni plačal, zato je D uporabil ius offerendi et succedendi.
a) Ali je D s tem plačal svojo terjatev?
b) Katero načelo se uporablja pri zaporedni zastavitvi?
4. A je od lastnika B kupil ovco. A je zaradi ugodne cene misli, da je stvar ukradena. Ali jo bo priposestvoval?
5. Na čem temelji dobra vera v stvarnem pravu (npr. pri priposestvovanju)?
6. Kaj je kvazikontrakt?
7. A je zastavil B-ju uhane, prstane, itd. (več stvari), kasneje mu je delno plačal terjatev (ne v celoti) in se skliceval na to, ko je zahteval od B-ja, da mu da prstan (da bi ga dal ženi za rojstni). Katero načelo se tu upošteva?

7. vpr. ni čist točno...za kaj gre pri 4. vpr.jst sem dala pravno zmoto? :?
in pa 3. a) ali je plačal svojo terjatev?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Pogoj za tiste, ki smo se sred leta prepisal v bolonjca ne velja...torej če ne dosežeš 12 pik greš loh vseeno na 1.rok...tko mi je Kambič reku.

lp
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Kolokvij, 31.03.2010, 07:00 / redni
1.
a Kaj sestavlja pogodbeni interes (slovensko in latinsko)? [1 točka]
b Kateri glagoli opredeljujejo obveznosti pri obligacijah? [1 točka]
2. A je zastavil stvar B-ju, C-ju, D-ju…A terjatve ni plačal, zato je D uporabil ius offerendi et succedendi.
a) Ali si je D s tem poplačal svojo terjatev? [1 točka]
b) Katero načelo se uporablja pri zaporedni zastavitvi? [1 točka]
3. A je od lastnika B kupil ovco. A je zaradi ugodne cene misli, da je stvar ukradena. Ali jo bo priposestvoval? Ne več kot dva stavka. [2 točki]
4.a Na čem temelji dobra vera v stvarnem pravu (npr. pri priposestvovanju)? [1 točka]
b. Kaj je kvazikontrakt? [1 točka]
5. A je zastavil B-ju uhane, prstane, itd. (več stvari), v vrednosti 1000, kasneje mu je delno plačal terjatev v vrednosti 400 (ne v celoti) in se skliceval na to, ko je zahteval od B-ja, da mu da prstan (da bi ga dal ženi ker se bliža poroka). Katero načelo se tu upošteva (1 stavek, ne opisuj vsebinsko). [2 točki]
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Kako ste 3. rešil?
Odgovori

Vrni se na