Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

da vama pomagam..obadva mislta da mata prov, ubistvu ma pa sam zmaj.. v knjigi primerov res piše tko kt si rekla/reku BAJNA, ampak je fora to, da je kle obratno..da ni hotu VINO kupt že v začetku, ampak je hotu KIS.. obrant postopk je :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Hvala. Končno eden, ki je potrdil, da nisem bil v zmoti. :)
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

hehe np..
v knjigi piše:
A hoče VINO, dobi KIS

na izpitu je blo pa:
A hoče KIS, dobi VINO - kle je v obratni smeri kokr smo se učil :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Res je.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Na kateri strani je ta primer v knjigi primerov?
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Zmaj napisal/-a:Na kateri strani je ta primer v knjigi primerov?
pojma nimam, zdele nimam cajta iskat.. poglej pod kazalom, mogoče je v poglavju stipulacija.. če ni pod tem, je pa pri kupni pogodbi.. [glej kazalo stvarnega prava] .. primer je samo za - hočem vino, dobim kis.. in ni v obratni smeri.. identičn primer je v knjigi.. pri zmoti o snovi :)
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Mene pa zanima, kolk pridejo v upoštev tožbe, interdikti pri omejitvah lastninske pravice v interesu sosedov (stvarno p.), raznorazne akcije aquae pluvia arcendiae ipd :D Mormo vse poznat? :? Predvidevam, da redni tega še nimate, mogoče ve kdo od srečnežev, ki že majo Rim za sabo? :D
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Michelle napisal/-a:Mene pa zanima, kolk pridejo v upoštev tožbe, interdikti pri omejitvah lastninske pravice v interesu sosedov (stvarno p.), raznorazne akcije aquae pluvia arcendiae ipd :D Mormo vse poznat? :? Predvidevam, da redni tega še nimate, mogoče ve kdo od srečnežev, ki že majo Rim za sabo? :D
Hmmmmmm ... Zakaj jaz nikoli, ko vem odgovor, ne spadam v kategorijo tistih na katere se vprašanje nanaša. :( Namreč nisem redno 1. letnik, niti pa nimam rimskega prava še za sabo. :(

Ah, bom kljub temu tvegal, pa vseeno odgovoril. :D

Torej, omejitve v interesu sosedov. Lani, na predavanjih, je Kranjc rekel, da on pri tem ne bo spraševal sploh o spremembi toka vode (torej posledično tudi ne bo spraševal akcije aquae pluvia arcendiae), niti pa ne bo spraševal tisto od soseda, ki ga je motila sosedova gradnja. Pomoje moraš to samo na grobo vedeti, interdiktov skoraj sigurno ne. Že tko moraš na splošno na izpitu samo sem in tja kakšno osnovno tožbo napisati (npr. actio empti, itd).
Ampak to ne pomeni, da pa tega ne bo spraševal Kambič. Pa tudi marsikaj je Kranjc rekel, da ni za izpit, pa sem že videl takšna vprašanja ... (prav zapisal sem si, ko je lani rekel, da rek: "Quod initio vitiosum est, non potest tractu temporis convalescere" ne pride v poštev za izpit, letos so ga pa imeli na kolokviju :? - mogoče je ta izpit mišljen dejansko izpit in kar ne pride v poštev na izpitu, še ne pomeni avtomatsko, da pa ne pride v poštev pri kolokviju?)
Jaz ti sicer lahko povem, da se teh interdiktov pri omejitvah v interesu sosedov ne učim, ker to pa skoraj sigurno ne bo na izpitu. Če bo pa še to, potem pa res ne vem. :D
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Dexter napisal/-a:
Michelle napisal/-a:Mene pa zanima, kolk pridejo v upoštev tožbe, interdikti pri omejitvah lastninske pravice v interesu sosedov (stvarno p.), raznorazne akcije aquae pluvia arcendiae ipd :D Mormo vse poznat? :? Predvidevam, da redni tega še nimate, mogoče ve kdo od srečnežev, ki že majo Rim za sabo? :D
Hmmmmmm ... Zakaj jaz nikoli, ko vem odgovor, ne spadam v kategorijo tistih na katere se vprašanje nanaša. :( Namreč nisem redno 1. letnik, niti pa nimam rimskega prava še za sabo. :(

Ah, bom kljub temu tvegal, pa vseeno odgovoril. :D

Torej, omejitve v interesu sosedov. Lani, na predavanjih, je Kranjc rekel, da on pri tem ne bo spraševal sploh o spremembi toka vode (torej posledično tudi ne bo spraševal akcije aquae pluvia arcendiae), niti pa ne bo spraševal tisto od soseda, ki ga je motila sosedova gradnja. Pomoje moraš to samo na grobo vedeti, interdiktov skoraj sigurno ne. Že tko moraš na splošno na izpitu samo sem in tja kakšno osnovno tožbo napisati (npr. actio empti, itd).
Ampak to ne pomeni, da pa tega ne bo spraševal Kambič. Pa tudi marsikaj je Kranjc rekel, da ni za izpit, pa sem že videl takšna vprašanja ... (prav zapisal sem si, ko je lani rekel, da rek: "Quod initio vitiosum est, non potest tractu temporis convalescere" ne pride v poštev za izpit, letos so ga pa imeli na kolokviju :? - mogoče je ta izpit mišljen dejansko izpit in kar ne pride v poštev na izpitu, še ne pomeni avtomatsko, da pa ne pride v poštev pri kolokviju?)
Jaz ti sicer lahko povem, da se teh interdiktov pri omejitvah v interesu sosedov ne učim, ker to pa skoraj sigurno ne bo na izpitu. Če bo pa še to, potem pa res ne vem. :D
mislim da se kle glede tega kaj je v izpitu pojavi problem, da oba kolokvija sestavi vedno kambič.. on je pa še posebej poudaru ta izrek :)
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Dexter napisal/-a:
Michelle napisal/-a:Mene pa zanima, kolk pridejo v upoštev tožbe, interdikti pri omejitvah lastninske pravice v interesu sosedov (stvarno p.), raznorazne akcije aquae pluvia arcendiae ipd :D Mormo vse poznat? :? Predvidevam, da redni tega še nimate, mogoče ve kdo od srečnežev, ki že majo Rim za sabo? :D
Hmmmmmm ... Zakaj jaz nikoli, ko vem odgovor, ne spadam v kategorijo tistih na katere se vprašanje nanaša. :( Namreč nisem redno 1. letnik, niti pa nimam rimskega prava še za sabo. :(

Ah, bom kljub temu tvegal, pa vseeno odgovoril. :D

Torej, omejitve v interesu sosedov. Lani, na predavanjih, je Kranjc rekel, da on pri tem ne bo spraševal sploh o spremembi toka vode (torej posledično tudi ne bo spraševal akcije aquae pluvia arcendiae), niti pa ne bo spraševal tisto od soseda, ki ga je motila sosedova gradnja. Pomoje moraš to samo na grobo vedeti, interdiktov skoraj sigurno ne. Že tko moraš na splošno na izpitu samo sem in tja kakšno osnovno tožbo napisati (npr. actio empti, itd).
Ampak to ne pomeni, da pa tega ne bo spraševal Kambič. Pa tudi marsikaj je Kranjc rekel, da ni za izpit, pa sem že videl takšna vprašanja ... (prav zapisal sem si, ko je lani rekel, da rek: "Quod initio vitiosum est, non potest tractu temporis convalescere" ne pride v poštev za izpit, letos so ga pa imeli na kolokviju :? - mogoče je ta izpit mišljen dejansko izpit in kar ne pride v poštev na izpitu, še ne pomeni avtomatsko, da pa ne pride v poštev pri kolokviju?)
Jaz ti sicer lahko povem, da se teh interdiktov pri omejitvah v interesu sosedov ne učim, ker to pa skoraj sigurno ne bo na izpitu. Če bo pa še to, potem pa res ne vem. :D
:lol: Je blo mišljeno bolj kot ''tisti, ki mate predavanja/nekaj učenja rimskega prava že za sabo'', tko da najlepša hvala za odgovor :) Sicer pa ne dvomm, da boš kmal tud ti edn od srečnežev, ki majo rim že v celoti za sabo ;)

Drugač pa je bil točno tale rek lih učeri na našem kolokviju :D
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
DC89
Prispevkov: 11
Pridružen: 10. Dec 2009 23:25

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a DC89 »

kenzooki napisal/-a:a recimo, če zdajle kolokvija ne naredim, pa če sem izredno, a je možno, da ga grem potem pač še enkrat pisat februarja (mislim da je še en rok takrat), al imam samo eno možnost za to?
Izredni gredo lahko na kolokvij ali k izrednimi ali k rednimi... vendar ga lahko pises le enkrat.. sicer pa itak nima veze ce ga ne naredis... samo ce pises oba kolokvija 8 ali vec se ti menda steje namesto pisnega dela izpita...
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

wtf :shock: a če je v obratni smeri pa ne velja? :) ok...
DC89
Prispevkov: 11
Pridružen: 10. Dec 2009 23:25

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a DC89 »

bajna napisal/-a:wtf :shock: a če je v obratni smeri pa ne velja? :) ok...
kaj v obratni smeri?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

ah ne, to je še od unga primera :D
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Shady »

buljat napisal/-a:1. kdaj se konča obdobje klasičnega prava. dve teorije!
leta 230- tega leta umre zadnji rimski klasicni jurist
leta 300- do takrat so Dioklecijanove konstitucije se vedno na ravni klasicnih pravnikov

2. kaj je konverzija in primer!
o konverziji govorimo kadar zelimo nicni pravni posel opredeliti kot drug veljaven pravni posel, s tem da so izpolnjeni vsi pogoji za veljavnost tega drugega p.p.
primer je neuspesna mancipacija je obveljala kot izrocitev

3. Primer, ne spomnim se prav besedila, mislim da en proda vino, drugi misli da je kupil kis (ali obratno) kako je z pravnim poslom!
lahko odgovorim ce bo kdo postavil vprasanje bolj jasno :)

4. Mož po simbolični ceni proda konja ženi. Problemi po justinijanevem pravu.
gre za simuliran prikriti posel in znotraj njega za prikriti p.p. (darilo). Po justinijanovem pravu so poznali nacelo plus valere...(vec velja tisto kar je bilo hoteno, kot tisto kar je bilo navidez sklenjeno). menili so da so simulirani pravni posli brez ucinkov torej neveljavni
5. Ius est ars boni et aequi. razloži in kdo je napisal ta rek.
Ta rek smo imeloi na tutorstvu prejsnji petek> pravo je vrlina(vescina) dobrega in pravicnega. to je edina znana opredelitev prava v rimskem pravu in sicer je Celzova.

A bi blo možn pr 4. vprašanju rečt, da velja prepoved daril med zakonci?

Ker gre v tem primeru za simbolično ceno, se predvideva, da je ta nižja od polne vrednosti konja, se pravi: Primer za tak posel je kupna pogodba, pri kateri prodajalec z darilnim namenom ponudi nižjo ceno ... (stran 882, učbenik)

In ker gre za darilni namen (v tem primeru gre za mešani posel s primesmi darila), je ta posel ničen, ker velja prepoved daril med zakonci in tako kljub darilu ostane darovalec lastnik konja (stran 883, učbenik) ?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Shady, zihr bi loh to reku :) Pomoje so to še prčakval, glede na to, da so dal za primer moža in ženo. Drgač bi bla kšna A in B, al pa Ticij in nevemkdo :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Shady »

Ok dobr ;) Sam sm mal v dvomih, glede na to, da je bil ta primer v letošnjem prvem kolokviju in ta snov še zdelč ni prišla v poštev.

Pa še to - vemo, da actio doli infamira, kaj pa actio quod metus causa ? Wem, da je treba povrnt 4-kratnik nastale škode, sam infamira pa ne ane ?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Kdaj je reku da bojo rezultati, takoj po počitncah na začetku februarja, al šele pol... konc februarja? :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Po počitnicah :)
Si vis pacem para bellum
pravnica13
Prispevkov: 14
Pridružen: 15. Jan 2010 19:25

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a pravnica13 »

A kdo ve, kdaj približno bo drugi kolokvij za rim? baje enkrat v marcu ?
Uporabniški avatar
TaaYa
Prispevkov: 118
Pridružen: 29. Okt 2009 09:38

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a TaaYa »

1.3.2010
Taja =) "Počasi se daleč pride!" XD
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Nemogoče, če je še Kambič rekel, da bo enkrat v aprilu. :shock: . Fak določenim se pa res meša.
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Zmaj napisal/-a:Nemogoče, če je še Kambič rekel, da bo enkrat v aprilu. :shock: . Fak določenim se pa res meša.
hehe zmaj kr pobesneu.. na easy, ejga! :)
2. kolokvij za rimsko pravo bo na koncu marca oz. v začetku aprila.. odvisno, kako se bomo študenti odzvali z dvigovanjem rok, ko bo rekel "kdo je za, da mamo aprila.." jst sm za, da mamo 30. marca :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ćimprej, da bo manj snovi
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

tkole...če ste lene sorte priporočam kolokvij čimkasnej da bo več snovi :lol: ker men (in še parim kolegom) se je zgodil tole, da po kolokviju človk mal počiva :) :lol: , potem pa že pride maj in drugi izpiti, pol pa tik pred rimom ugotoviš da ne znaš nč od snovi po kolokviju :lol: upsss. Tko d če bi mel več snovi za kolokvij bi se pravočasno bli prisiljeni naučit :lol: Tko da ni tok slaba da se piše čimkasnej, ker maja zmanka časa za marsikej.
Odgovori

Vrni se na