Splošna debata

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
leopoldkomen
Prispevkov: 5
Pridružen: 23. Okt 2008 15:18

Splošna debata

Odgovor Napisal/-a leopoldkomen »

Kaj mi lahko kdo pove, kaj ste nazadnje delali pri Kranjcu? (aka do kam v knjigi ste prišli na predavanjih?).
Hvala
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bajna »

predaval je prof. Kambič, prišli smo pa do derogacijske klavzule
leopoldkomen
Prispevkov: 5
Pridružen: 23. Okt 2008 15:18

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a leopoldkomen »

Kaj mi lahko napišeš še stran. Nekako ne najdem te klavzule v tanovi knjigi. Hvala.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bajna »

amm... to je pri postklasičnem pravu
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a flafi »

A je kdo mogoče kej ponavlu/se učil po tisti skripti od Jasne?
Ker jst sm razmišlala, da bi jo kombinirala mal s tanovo Kranjčevo knjigo, sam ne vem kok je kej dobra... :? Vem, da so jo na psilonu ful hvalil, ampak hvalil so tut tisto skripto od Žive Zorič (k je bla pol men osebno res kr ena, in sm se rajš po tisti M.Ž. učila, k je sploh noben ni nikol omenju se mi zdi :oops: ).

Pa neki sm tut slišala o eni skripti od Roka in Anžeta..? A kdo ve kej več o temu, a je dobra? Ker jst mam samo tisto od Jasne doma, pa ne vem, a bi si še to dobila al ne...
Pa a je sploh pametno, da si s skripto pomagam, al nej se kr samo v knjigo vržem? Sam iz 1200 strani ( :shock: ) bistvo razbrat je pa tut cel podvig.

No, pa še zadnja stvar k me (trenutno) zanima :mrgreen: To ubistvu čist skor zato sprašujem, da dobim mal motivacije, ampak vseen mi ne bo škodl, če po resnici pove kdo :mrgreen: Da se naučim stvarno + obligacije + dedno, sta dva mesca dost, ne? :?: Ker optimistično verjamem, da se bom do konca oktobra naučila zgodovino + splošno + osebno :oops:

No, to bi blo to zaenkrat :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bordyka »

flafi mal se sprost :) 3x preveč časa maš za ceu rim! biliv mi! ti sm lepo lagano ber in si sprot ponavli/obnavli, pa pomojm neb blo slabo, če bi po usakmu poglavčku še vaje prebrala...garantiram, da nardiš! drgač mabumlek! :D hihi
Uporabniški avatar
aney
Prispevkov: 26
Pridružen: 27. Okt 2008 20:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a aney »

Časa maš več kot dovolj... una skripta od Jasne je ful dobra... sam kombinirej jo s knjigo ker par stvari manjka... so pa nekatere stvari v skripti velik bols razložene... tko da pejd čez knigo pa si mal dopoln, alpa si dob od enga k ma že dopolnjeno!
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nike »

moj skromni nasvet pa je, da se uči po ta novi knjigi od Kranjca k je ful pregledna in zelo jasna...piše notr točno tisto kar od tebe zahteva na ustnem...jst nism nič kombinirala in komplicirala in sm ravno po ta novi knjigi nrdila.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a flafi »

No, jst sm se končno spravla mal gledat tale rim...
In mam kr takoj par vprašanj :mrgreen:

1. Pr ful velik stvareh piše, da je blo najprej na en način urejeno, pol je pa Justinijan to spremenu. No, ja bom kr na primeru rajš povedala točno kaj me zanima :oops: Na oktobrskem roku mislm, da je bil en primer, k je en hotu kupt zemljišče v Emoni. In naj bi blo prou, da ga ne more, ker sta na provincialnih zemljiščih možna samo posest in užitek. (To mislm, da je po civilnem pa klasičnem pravu, če se prou spomnem :? ). Potem pa men tukile piše, da Justinijan to spremeni, in da ni več razlike med italskimi pa provincialnimi zemljišči. Kako nej jst zdej vem, po čigavem/katerem pravu moram odgovor napisat? :) A napišem oboje, al kako je blo najprej, al kako je blo pol, al kaj? No, upam da razumete kaj mislm :P

2. Kako lahko relativno viciozni posestnik dobi od svojega pravdnega nasprotnika posest in precario, če je pa precario na svojo prošnjo, kar bi pomenl, da more relativno viciozni posestnik prosit svojega pravdnega nasprotnika, če mu da posest in precario. In če bi mene moj pravdni nasprotnik to prosu, mu je ne bi dala, ker je pač moj nasprotnik :D Ampak piše pa, da nej bi relativno viciozni posestnik lahko dobil od svojega pravdnega nasprotnika posest in precario, kar pomen, da men neki tuki ni jasn. A bi kdo mogoče znal razložit zakaj je tko? :oops:


Hvala, če se bo komu dal odgovort :mrgreen: :ugeek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a proton »

Jz sm sicer že lani opravil tole, ampak je takole; tam kjer je Justinjan spremenil stvari, napišeš po njegovem pravu - mogoče zraven še, da je to po Justinjanovem pravu in to je dost.

Glede relativno vicioznega posestnika: On postane relativno viciozen šele, ko stvari, ji jo je dobil v precarij noče vrnit. Prej jasni ni viciozen. Tako da oseba, ki mu je stvar posodila do preklica, prej ni mogla vedet, da ji le-ta stvari ne bo hotel vrniti. Ker pa stvari ni vrnil, sta zdaj jasno nasprotnika v pravdi.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aaa, ja tko je pa logično :mrgreen:

Hvala protooon! :mrgreen: *flafi da čokolado* :oops:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ok, sem mal gledala pravna.org, pa je nekdo ful neki spraševal za rim, pa sem ugotovila, da tut men ene stvari niso čist jasne... :?

In sicer, kaj pomen pro herede pri posestvovanju? Glede na to, da pro derelicto pomen, da posestnik izvirno pridobi lastnino, potem bi jst rekla, da pro herede pomeni, da posestnik izvedeno pridobi lastnino? A prou sklepam? Ker v tanovi knjigi nisem sploh nikjer našla, da bi bla ta dva pojma omenjena :?

In pa, kaj je to litisestimacija? Nekak mam nekje v glavi, da gre za ocenitev, sam se ne spomnem točno, a je to tisto, k sodnik določ vrednost stvari al tisto, k lastnik stvari določ vrednost (al se mogoče to za oboje uporablja?). Možno je pa tut, da sm čist sfalila. A zna kdo mogoče bolj zihr povedat? V knjigi tut ne najdem, ker ne vem kje točno iskat, stvarnega kazala pa nimam (prou mi je, kaj pa ne kupujem originalov! :evil: ) :oops: Na pravna.org so sicer neki odgovarjal o litiskontestaciji, sam to ni isto, ne? Mam v glavi, da ni, in 99,999999% bi si upala trdit, da to ni isto, sam pr mojem (trenutno!! ;) ;) ) pomankljivem znanju, bi me vsak lahko v karkoli prepriču in bi začela dvomt v to, kar (mislm da :P ) znam :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
barbyxx
Prispevkov: 1
Pridružen: 10. Dec 2008 18:13

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a barbyxx »

flafi napisal/-a: In sicer, kaj pomen pro herede pri posestvovanju? Glede na to, da pro derelicto pomen, da posestnik izvirno pridobi lastnino, potem bi jst rekla, da pro herede pomeni, da posestnik izvedeno pridobi lastnino? A prou sklepam? Ker v tanovi knjigi nisem sploh nikjer našla, da bi bla ta dva pojma omenjena :?
pro herede je u novi knjigi na strani 532, in sicer je razložen z neko gajevo institucijo.
če sm js to prov razumela, gre za izvedeno priposestvovanje kot dedič. pač prednik je začel priposestvovat in dedič sam naprej priposestvuje?

une druge zadeve pa še nism zasledila.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a flafi »

O, hvala, pol sm si nekak prou predstavljala :mrgreen: Pa hvala za stran ;)

No, zdej me pa še par stvari zanima :oops:

A ste letos tut delal na predavanjih klasične pravnike in njihova dela (ker to je men grozn, sploh si ne morem zapomnt kdo je kej napisu :( ). Upam, da ne bo kej tazga na kolokviju.

Pa še zanima me, če mi kdo mogoče zna povedat kaj (oz. že za stran v knjigi bi bla zlooooooo hvaležna :cry: ) je beneficium competentiae?

Pa še tole. Jst mam tuki doma ene liste iz kopirnice, k so gor vprašanja za vsak sklop. In sta umes dve vprašanji, k ne vem sploh kaj hočejo od mene, da jim povem tle :? In sicer, eno je postopek pravdanja po rimskem pravu, drugo pa formularni postopek (civilno pravo). Se komu mogoče kej sanja, kakšen bi bil odgovor? :?

Hvala!


(Od zdej naprej kupujem samo še originalne knjige s stvarnim kazalom :evil: )
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

beneficium competentiae = dolžnik obdrži toliko, kolikor nujno potrebuje za življenje - pravna dobrota življenjskega minimuma


Kaj ti ni jasno pri formularnem postopku? Imaš ga na strani 118...

postopek pravdanja po rimskem pravu...pomoje nekaj manjka tukaj, napiši točno vprašanje
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a flafi »

Postopek pravdanja po rimskem pravu je celo vprašanje :?

Drgač pa hvala za ostalo :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
maggie
Prispevkov: 33
Pridružen: 03. Dec 2008 19:26

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a maggie »

pr čem smo pa beneficium competentiae jemal?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

flafi napisal/-a:Postopek pravdanja po rimskem pravu je celo vprašanje :?

Drgač pa hvala za ostalo :)
po moje je to tisto pravdni postopek se je vršil v obliki legisaksij...itd str 96

tko jz mislm-druzga ne vem kaj bi loh blo,če pa kdo točno ve naj me pa poprav.

a tale beneficium competentiae k ga omenjate tud pride v poštev za kolokvij? kr jz se ne spomnm da bi to kje pisalo v tem delu k smo jemal.. :?:
flafi napisal/-a:
A ste letos tut delal na predavanjih klasične pravnike in njihova dela (ker to je men grozn, sploh si ne morem zapomnt kdo je kej napisu :( ). Upam, da ne bo kej tazga na kolokviju.
lahko poveš na kateri strani so navedeni?
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

na straneh 148-156, in tud jaz upam, da tega ni treba znat...sploh nisem šel brat.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

FilthyDiesel napisal/-a:na straneh 148-156, in tud jaz upam, da tega ni treba znat...sploh nisem šel brat.
ja enako :shock: sej po moje tega ne bo :lol:
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

maggie napisal/-a:pr čem smo pa beneficium competentiae jemal?
kaj bi lahko kdo odgovoril na to ?? :)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Dexter »

nusa napisal/-a:
maggie napisal/-a:pr čem smo pa beneficium competentiae jemal?
kaj bi lahko kdo odgovoril na to ?? :)
Pri ničerem, ker nas obligacijsko pravo še čaka ... Sem pa pogledal v kazalo in je beneficium competentiae na strani 768 in 620 v opombah. To je sicer pravna dobrota življenjskega minimuma.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bordyka »

lahko da ste mel to pr manumisijah tut...
mađa
Prispevkov: 5
Pridružen: 29. Nov 2008 16:10

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a mađa »

ko je govora o manumsijah...ta izraz pomeni samo osvoboditev sužnja??
kaj pa osvoboditev sina..je emancipacija??..v primeru 3x prodaje sina..

se opravičujem za tako osnovna vprašanja;pojavili so se mi nekateri dvomi o določenih zapiskih iz predavanj:)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bajna »

Ne, če je oče otroka prodal je prišel nazaj pod njegovo oblast z manumisijo, če ga je pa 3x prodal je pa postal otrok svojepraven in to pa imenujemo emancipacija, drgač maš pa vse to v knjigi napisan
Odgovori

Vrni se na