Izpit september 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
tilt
Prispevkov: 23
Pridružen: 05. Nov 2010 16:21

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a tilt »

Nekaj izpitov z rešitvami...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
dedekmraz
Prispevkov: 52
Pridružen: 16. Dec 2009 10:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dedekmraz »

hvala tilt ! :P
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Tudi jaz sem nekaj našla na računalniku, ampak nisem preverjala rešitev. Če kaj pomaga ...
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

imam eno vprašanje. In sicer glede 2. primera pri izpitnih vprašanjih 08-10.

Aima v zakupu od B-ja zemljiče. Na posest pride C in obere sadna drevesa, pobere pa tudi vsesadje iz tal. Kakšne so možne zahteve in kdo lahko zahteva?
=zakupnik je resda upravičen do plodov, ker jih pridobiva s tihim dovoljenjem zakupodajalca, ampak jih dobiva s percepcijo. Lahko torej plodove zahteva on ali zakupodajalec? ;)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Imam eno vprašanje glede intestatnega dedovanja po civilnem pravu. V knjigi piše, da kot drugi lahko deduje najbližji agnatski sorodnik, ki NI hkrati pod zapustnikovo neposredno očetovo oblastjo. Kot agnatski sorodniki se drugače štejejo sorodniki pod očetovsko oblastjo.
Piše pa tudi, da emancipirani sin, ki torej ni več pod očetovo oblastjo, ne more dedovati po zakonu, temveč le z oporoko. Kdo potem lahko deduje kot najbližji agnatski sorodnik, ki ni pod njegovo oblastjo? Kajti če se emancipirani sin ne šteje več kot agnatski sorodnik, ker ustvarja tako rekoč svojo, kdo lahko sploh deduje kot agnatski sorodnik, ki ni pod oblastjo??????? Mogoče sem preveč zakomplicirala ampak res ne morem rešit tega :D :oops:
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

in hvala za primere :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

po malo boljšem pregledu teh izpitnih vprašanj sem ugotovila, da se sama z veliko odgovori ne strinjam :? bom navedla primere in moje odgovore in upam, da se najde kakšna dobra dušica ki bi mi lahko to zadevo malo razložila :D

1. kot sem omenila 2. primer, ki sem ga že objavla
2.A je prišel h B-ju in mu rekel, da mu mora na podlagi kupne in prodajne pogodbe izročiti vola. B mu izroči vola, kasneje pa ugotovi, da je kupna pogodba neveljavna. Kdo ima lastninsko pravico in kdo posest? Kakšni so morebitni zahtevki?
=torej posest ima A, civilno LP pa B
=kot zahtevek je v odgovoru podan: actio publiciania in rem? zakaj ne rei vindicatio?

3.A si da obljubiti od B-ja: "Ali obljubiš dati meni ali Ticiju 100?". B obljubi. Kakšno vlogo ima Ticij? Ali lahko Ticij od B-ja izterja dolg, ko ta zapade, če je A takrat na službenem potovanju? Kakšna obveznost s tem nastane?
= vloga ticija??
= tam piše, da B lahko izterja, ampak jaz imam v zapiskih izrecno zapisano da ne more??
=obveznost??

4.A je šel na križarjenje in vzel s seboj svoj nov prenosni računalnik. Spravljenega je imel v kajuti, potem pa je izginil. Preiskava je pokazala, da je računalnik ukradel mornar, ki ga je prodal in denar zapravil v enem izmed mest, v katerih so se ustavili. Zaradi načina življenja na ladji, mornar nima svojega premoženja. Kakšna so razmerja med njimi? Kaj lahko stori A?
= tam piše da ima A tožbo iz naslova locatio conductio????-- a ni tožba iz kvazikontrakta, glede na to, da je škodo povzročil uslužbenec??

5 S stipulacijo si je dal A nekaj obljubiti od B-ja z dodanim pogojem "če bo Sempronij umrl"
Pogoj je veljaven in do izpolnitve pride ob smrti Sempronija---> a ni tako da je pogoj nujen in je brezpogojno veljaven takoj??

sem jih našla še par, ki so mi malo čudni ampak mislim da je zaenkrat to dovolj :D upam, da si bo kdo vzel malce časa in mi odgovoril
Nastya
Prispevkov: 26
Pridružen: 30. Dec 2010 17:03

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Nastya »

La Mariposa: ta bližnji agnatski sorodnik je npr. brat umrlega - to nam je prof. Kambič povedal na predavanjih, mam še zapisano :)

Urši: v ostalo se nisem spuščala, ampak glede pogoja se pa strinjam... Če bo nekdo umrl, je pomoje vedno nujni pogoj. :)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Nastya napisal/-a:La Mariposa: ta bližnji agnatski sorodnik je npr. brat umrlega - to nam je prof. Kambič povedal na predavanjih, mam še zapisano :)

Urši: v ostalo se nisem spuščala, ampak glede pogoja se pa strinjam... Če bo nekdo umrl, je pomoje vedno nujni pogoj. :)
oo hvaaaala:P a to pomeni, da je lahko tudi sestra? a ženske so sploh lahko dedovale? ali pa njegovi starši?
Nastya
Prispevkov: 26
Pridružen: 30. Dec 2010 17:03

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Nastya »

js mislm d sestra ja, sj še piše tam d po Justinijanu ni blo več nobene razlike med spoloma, prej se pa žensk ni blo treba poimensko oment, če so jih hotl razdedinit... starši pa po moje če ni bratov pa sester...al pa glih obratn ker ne vem pa ker je tle bolj bližnji sorodnik od dediča...stari starši al tete pa strici? :)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Nastya napisal/-a:js mislm d sestra ja, sj še piše tam d po Justinijanu ni blo več nobene razlike med spoloma, prej se pa žensk ni blo treba poimensko oment, če so jih hotl razdedinit... starši pa po moje če ni bratov pa sester...al pa glih obratn ker ne vem pa ker je tle bolj bližnji sorodnik od dediča...stari starši al tete pa strici? :)
ja sej to vem da lahko pol tut starsi pa to sam tist je pol po drugih obdobjih. sam zanima me tuki pri civilnemu kdo je bil lahko agnatski, tisti ki ni bil pod oblastjo, ker agnatski nej bi bli tisti pod oblastjo in zato je zelo nerazumljivo. cepou brat umrlega je logicno ja :P sam nevem a lahko po tem se kdo drug al samo on. ker pol recimo pri pretorskem pa justinijanoven instantnem je pol mal bolj razumljivo. :D
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Koliko točk je potrebno dobiti na pisnem, da se pride na ustnega?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

30 točk od 70, ob dobrem rezultatu drugega kolokvija pa zadostuje 29t.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

jessy napisal/-a:30 točk od 70, ob dobrem rezultatu drugega kolokvija pa zadostuje 29t.
hm kako je lahko 70 tock ce je le 10 vprasanj? tko kot na kolokviju kjer je blo 10 tock in 5 vprasanj?
Zadnjič spremenil La mariposa, dne 31. Avg 2011 10:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Vprašanj je 7, vsako ima 10 točk.
Valia
Prispevkov: 39
Pridružen: 12. Avg 2010 08:54

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Valia »

Imam problem...pozabila sem se prijaviti na izpit oz. sem se spomnila en dan prepozno...ali slučajno kdo ve, če je možno se naknadno prijaviti? Kakšne izkušnje?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Sicer ne vem, kako strogi so glede tega pri rimu, ampak najbolje da čimprej pokličeš v referat, da te Branko prijavi.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

a kdo ve kako je z rezultati in ustnimi ? kdaj so pa kako...
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Če se prav spomnim, je bil junija pisni izpit v ponedeljek, rezultati so bili čez en teden (samo na oglasni deski fakultete), ustni pa po razporedu od torka naprej.
seal

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a seal »

jessy napisal/-a:Če se prav spomnim, je bil junija pisni izpit v ponedeljek, rezultati so bili čez en teden (samo na oglasni deski fakultete), ustni pa po razporedu od torka naprej.
Lansko leto je bil pisni izpit septembra tudi v četrtek. Ustni so se pa začeli že v torek, v ponedeljek so bili objavljeni rezultati.
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ponavadi so torej en dan pred ustnimi objavljeni rezultati? Al to ni pravilo?
seal

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a seal »

lucky napisal/-a:Ponavadi so torej en dan pred ustnimi objavljeni rezultati? Al to ni pravilo?
Navadno, da. Izjemoma isti dan.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Živjo!

mene pa zanima kako boste kj ponavljal zadnje dni k so še ostali?jaz danes ponovim še dedno pravo in nekaj primerov pa sem ze drugič čez calvotovo skripto... :roll:
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

digi-smeh napisal/-a:Živjo!

mene pa zanima kako boste kj ponavljal zadnje dni k so še ostali?jaz danes ponovim še dedno pravo in nekaj primerov pa sem ze drugič čez calvotovo skripto... :roll:
hm, jz zdej predelujem vsa stara vprašanja za izpite, delam tut po knjigi, pa vse primere iz knjige primerov bom večkrat prebrala, k skor usi itak pridejo u poštev...
Fat kids are harder to kidnap :D
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz bom pa po zapiskih s predavanj od Kambiča predelala še vse 2x in kar bo, bo. Sem naredila ustavo, tako da grem na rim bolj kot ne samo preverit, koliko dejansko znam. Mogoče se mi pa sreča nasmehne :)
Zaklenjeno

Vrni se na