Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

prof. dr. Franc Grad, izr. prof. dr. Igor Kaučič

Moderatorji: Minnieeldorado

Odgovori
jan_
Prispevkov: 82
Pridružen: 24. Mar 2009 15:53

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a jan_ »

Iz česa se je najbolje učit PUP? Pa kolko časa se približno porabi in kakšne oblike je? Hvala za odgovore :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Knjiga je fajn napisana, tko da če maš dost časa, se jo splača prebrat. Če ga pa nimaš, se pa napiflaš stara vprašanja, ker se fuuul ponavlajo in je zlo velka verjetnost, da bojo spet na izpitu. Je pa to bolj loterija, ker nikol pa ne veš kdaj bojo kej novga not dal :) Dobiš pa tm en prazen list, potem ti narekujejo tri vprašanja (vsako vredno 10 pik) in mislm da maš 10 minut za vsazga, torej vse skupi pol ure. In to je to. Za pozitivno rabiš mislm da 18 točk.
Pa krožjo razne govorice, da če maš pri enem od treh 0 točk pol avtomatično padeš (tut če maš pr ostalih dveh 10 - torej 20 skupi). No, to ni res :D

Kok časa porabiš za se naučit pup je pa čist od tebe odvisno. En teden za pup je glih fajn, ker je velik in ne rabiš bit skos za knjigami. Se pa da tut z manj časa narest. Pa z več tut verjetno :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Roxy
Prispevkov: 112
Pridružen: 06. Okt 2008 08:54

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Roxy »

...
Zadnjič spremenil Roxy, dne 14. Jan 2010 18:55, skupaj popravljeno 1 krat.
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a keki »

Tukaj nekje je ena zelo prijanzna oseba objavila vprašanja z odgovori. Glede na to da se ta vprašanja ponavljajo si jih vzemte dol in mogoče lahko še kakšno stvar dopolnete ampak za 8 preizkušeno zadostujejo.
jan_
Prispevkov: 82
Pridružen: 24. Mar 2009 15:53

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a jan_ »

Hvala vam za odgovore, mislim da mi bo to malo pomagalo, kolko strani pa ma knjiga 200, 300? :)
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

345 (droben tisk:) )... to mi bo za poletno večerno branje :lol:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

A mi lahko kdo pove, kaj naj bi se štelo za odgovor na vprašanje Ustavne konvencije kot vir ustavnega prava v ZK. Jaz mislim, da so to zgodovinski dopkumenti (Magna Charta, Habeas Corpus itd.), med temi odgovori pa sem zasledila, da naj bi bili ustavni običaji...
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a makalonca »

men je blo tut to čudn, ampak očitno so prou ustavni običaji, sm mela tut js tko napisan.
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

A v zapiskih s predavanj si mela to napisan? Ja, men je ful smešn, ne vem no ....
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

Pri PUP-u ni ustnega ane? Dobiš oceno tako kot je na pisnem al kako?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

za pozitivnio je 17 točk ;)

drgac pa ni ustnega dela ja, in tut ni ocene med 5-6, pač morš met 17 pik in to je to :) ustenga maš lohk edin če hočš zvišvat, sam te so pa zlo redki. Kr pravjo da je tle pr gradu težko zvišat, pa še učas pol sprasuje indijo k je ni u knjigi pa tko.

aja pa jst bi rekla da si ne uzet za ta izpit mn kt en tedn, ker sj zgleda lahko pa tut usi tko pravjo da to je pa itak čist na izi, sam jst vem k sm se tole učila sm skor znorela od useh podatkov , problem je to k je 7 držav in če znaš neki prblizn pol se zna zgodit da pomešaš med sabo države. U fotokopirnici je drgac ena kr fajn skripta z vprasanji in odgovori, ma 32 strani se mi zdi, pa jo je kr fajn polgedat , ker uprašanja se res ponavljajo ;)
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

Hvala *bini*!
Kresnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 02. Jun 2009 15:22

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Kresnik »

Glede na to, da vam zakon ali procedura, ki ni več v veljavi kot pravniku ne pomaga kaj dosti, bi rekel da je do neke mere smisleno upoštevati novosti, ki so se od leta 2006 utegnile dogoditi. Mogoče profesor celo šteje za pravilno tudi pisanje po prejšnih ureditvah, ampak to je že druga viža.

Zanima me, ali je kdo našel kakšno potrjeno novost v kakšni ustavni ureditvi?

Ker me ni bilo nič na predavanjih sem sam malo pobrskal, našel sem spremembo v UK, Lordski zbornici ne predseduje več The Lord High Chancellor of GB pač pa od l. 2006 Lord Speaker, ki je na položaj voljen izmed članov zbornice.

Druga zadeva je napaka v zakonodajnem postopku pri ZK, faze so pravilno poimenovane, le da je vrstni red načeloma (za public bills-e) drugačen. V knjigi pa niti ne piše za katere bills-e ga opisuje. Vir je uradna stran parlamenta ZK.

Včasih se v knjigi (vsaj za moje pojme) preveč posplošuje, pa niti ni to problem, problem nastane ko piše nekaj v smislu; zadeva se odvija tako, le da včasih izjemoma ni tako. Mar bi nam raje ustave kvalitetno dobesedno prevedli, kakor pa da mi našteva kaj piše v posameznem členu.

Sicer pa previdno, izpiski in odgovori na vprašanja so polni napak, celo pri številu poslancev ali trajanju mandatov! No, meni je to zaradi vaje celo všeč, pravim samo, da morte imet precej nizke standarde s samimi seboj, če se samo po teh zadevah učite.
Lan
Prispevkov: 67
Pridružen: 03. Dec 2008 23:34

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Lan »

Jst mam pa tele dve vprašanji:



Pr italiji maš napisana večinski in proporcionalni sistem za volitve v parlament in regionalne (zdej vem da od 2005 majo sm proporcionalnega za parlament sklepam za regije tut - tko mim grede tak da si brište ves tist 75% 25%....)


Zdej druga zadeva je pa to ko pride na konc pr italiji in začne naštevat spremembe. Smotana zadeva preberš vse mislš da veš kako je pol pa vse drgač in vprašanje se nanaša na kva zdej...začnem kr vse črtat, sploh ko se ti sesuje predstava o popolni dvodomnosti k si jo prej mel in pa o tem kdo sprejema na kak način zakone...


Kako je pol s tem pr italiji....



in še primer da pojasnm zakaj se mi zdi smotan...citiram:

obe zubornici pa bosta odločali enakopravno le o zadevah ki jih je ustava izrecno pridržala za zakone države oziroma republike (določene v členih 117/2 blablabla...) ne me hecat prosm bi bil komentar...
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

Zagorc je reku da te reforme niso ble sprejete in da nam tega sploh ni treba prebrat. Skorej 1000% sm :)

Mene opa zanima, če mi lahko nekdo prosim odgovori na tole:
*kanclerski sistem v Nemčiji
*funkcije šefa države v Švici????????
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

sj ce se prov spomnm, piše tko prot koncu ( k že use spremembe pove ) da nč od tega ne velja, ker pač na referendumu ni blo sprejet. Mislm kt da ni mogu na zacetku povedat da to ne velja :D
Lan
Prispevkov: 67
Pridružen: 03. Dec 2008 23:34

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Lan »

ja za proporcionalni sistem tut ni mogu prej povedat lol
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Random napisal/-a:A v zapiskih s predavanj si mela to napisan? Ja, men je ful smešn, ne vem no ....
to sm mela napisan u ene dveh skriptah s temi vprašanji pa odgovori bivših izpitov pa tut k sm druge prašala kaj je prou, so mi usi to rekl.
tko da bi rekla, da je to kr prou.
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a aisia »

Imam eno vprašanje za tiste, ki se hodili na predavanja. če je mofoče Grad govoril kaj o tem?
Kakšna je pravzaprav sedaj vloga LORD CHANCELLORja po reformah 2005 glede na to da je večino pristojnosti prešlo na LORD SPEKERja in LORD CHIEF OF ENGLAND AND WALES?

One of the Lord Chancellor's responsibilities is to act as the custodian of the Great Seal. He is a member of the Cabinet and, by law, is responsible for the efficient functioning and independence of the courts. Formerly he was also the presiding officer of the House of Lords, and the head of the judiciary in England and Wales, but the Constitutional Reform Act 2005 transferred these roles to the Lord Speaker and the Lord Chief Justice respectively.

Until July 2006, the role of presiding officer in the House of Lords was undertaken by the Lord Chancellor. Under the Constitutional Reform Act 2005, the position of the Speaker of the House of Lords (as it is termed in the Act) became a separate office, allowing the position to be held by someone other than the Lord Chancellor. The Lord Chancellor continued to act as speaker of the House of Lords in an interim period after the Act was passed, while the House of Lords considered new arrangements about their speakership.

The Lord Chief Justice of England and Wales was, historically, the second-highest judge of the Courts of England and Wales, after the Lord Chancellor. However as a result of the Constitutional Reform Act 2005, which removed the judicial functions from the office of Lord Chancellor, the Lord Chief Justice is now the head of the judiciary of England and Wales. He is also the presiding judge of the Criminal Division of the Court of Appeal.
Frorchy
Prispevkov: 22
Pridružen: 04. Jun 2009 09:14

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Frorchy »

Ustavne konvencije kot vir ustavnega prava v ZK?

Okej vidim da ste napisali običaje. Samo tole je precej prekratek odgovor da bi ga napisal v izpitu se mi zdi. Bi lahko nekdo tole malo bolj esejsko napisu oz. povedu kje bi to našel na internetu?
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

Joj, a si ne morš v knjigi prebrat tiste pol strani :)
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Frorchy napisal/-a:Ustavne konvencije kot vir ustavnega prava v ZK?
32. USTAVNE KONVENCIJE KOT VIR BRITANSKEGA USTAVNEGA PRAVA:
· Ustavni običaji pomenijo velik del ustavne ureditve in na kateri podlagi se odvijajo nekatera najpomembnejša ustavna dejanja
· Ustavni običaji so praviloma pravila ustaljene ustavne prakse, ki v veliki meri uravnavajo politično življenje in delovanje ustavnih institucij v angliji
· Ker niso pravna pravila za njihovo kršitev ni nobene pravne sankcije, vendar pa njihova kršitev lahko pomeni resno oviranje delovanja ustavnih organov.
· Uravnavajo delovanje angleškega kabinetnega sistema, katerega delovanje je skora v celoti urejeno z ustavnimi običaji.
· Na ustavnih običajih temelji imenovanje prvega ministra in članov kabineta ter kolektivna odgovornost kabineta.
· V mnogih primerih se ustavni običaji naslanjajo na neko pravno ureditev in jo vsebinsko napolnjujejo ter olajšujejo njeno izvajanje.

tole je prekopiran iz skripte uprašanj in odgovorov, ki je objavlena na forumu.
aLt
Prispevkov: 8
Pridružen: 04. Maj 2009 22:29

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a aLt »

hej! v tej knjigi za pup je ful velik zgodovinskega razvoja... je to treba kej znat? ker ko sm gledala stara vprašanja (na hitr) nism nikjer vidla da bi spraševal po tem kako je blo včasih al pa da bi mogu napisat razvoj nekega organa.. tko da če kdo kej ve - prosm sporočte! :)
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a makalonca »

js sm tole zgodovino iz knige sicr prebrala, ampak znala sm pa pol bol sam to, kar se je pojavl u starih izpitnih uprasanjih.
Frorchy
Prispevkov: 22
Pridružen: 04. Jun 2009 09:14

Re: Primerjalno ustavno pravo - priprava na izpit

Odgovor Napisal/-a Frorchy »

Če bodo še z zgodovino ga sral pol pa tut nej grejo nekam. Mislm kar je blo je blo prebolmo to. :D

Drgač pa spet neznanski izziv za vse vs junake. :D

Italija:
1. Ustavnorevizijski referendum
2. zakonodajne pristojnosti vlade

:*
Odgovori

Vrni se na