Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

poudarek je na državni organizaciji (3.del), skoraj vednno pa je ena naloga o ustavnem sodišču, vsaj lani je blo tko ;)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Rok napisal/-a:A je sploh kakšna finta, na kateri snovi naj bi bil večji poudarek, na kateri manjši...? ;)
Al pa pride tist star dober odgovor v poštev: " Vse je pomembno oz. boš vidu na izpitu, kaj je pomembno..." :D
Pomoje bo tako: :lol:
Slika
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ok, a ve kdo razložiti kaj pomeni ko piše, da se v volilnem okraju glasuje sam za enega poslanca'...a to pomen da pač vsaka politična stranka predlaga sam enega kandidata v volilni okraj in pol volivci glasujejo o teh kandidatih in se izvoli sam eden al kaj?...sam pol kj je to, sistem absolutne večine al kako?
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz popolnoma nič ne razumem teh volilnih sistemov, upam da mi jih bo ena kolegica razložila te dni. :(
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Sanja »

se da komu tuki gor razložit te volilne sisteme...jst jih tut čist nč ne štekam :?

Kaj je pa s tisto odločbo ki je v izpitu? a se da to kje pogledat za kaj se gre pa kak to zgleda?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Sanja napisal/-a:se da komu tuki gor razložit te volilne sisteme...jst jih tut čist nč ne štekam :?

Kaj je pa s tisto odločbo ki je v izpitu? a se da to kje pogledat za kaj se gre pa kak to zgleda?
zadnjič mi je reku bardutzky da je v izpitu ponavad odločba ustavnega sodišča...pač morš ugotovit za kak postopek gre, (poseben ali za postopek ocene ustavnosti, itd.), kaj odloči sodišče, s kako večino..itd....kaj mogoče kdo ve razložit, glede lokalne samouprave.....ko piše, da občina s posamičnimi akti ureja upravne stvari iz lastne in prenesene pristojnosti, potem pa piše zgoraj da zadeve iz prenesene pristojnosti ureja s splošnimi akti..torej tle je razlika med upravno stvarjo in zadevo, ne?..ki pa je kaka točno?:D
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

mene samo nekaj zanima:lani smo imeli pod obvezno literaturo tudi knjigo Državna ureditev Slovenije?za letos pa vidim da je samo ustavna ureditev. mislite, da se je potem sploh potrebno še po tisti knjigi učit?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

digi-smeh napisal/-a:mene samo nekaj zanima:lani smo imeli pod obvezno literaturo tudi knjigo Državna ureditev Slovenije?za letos pa vidim da je samo ustavna ureditev. mislite, da se je potem sploh potrebno še po tisti knjigi učit?
moje mnenje...."isto sranje, drugo pakovanje"...razlika je le v naslovu knjige in mogoče še v kakih nepomembnih podrobnostih.....
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

jah nekateri govorijo da je notri na boljši način razloženo par stvari... :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ma js sem gledal obe knjigi pa nič ni razloženo nekam bol....predvsem volitve so in tam in tu katastrofa predstavljene.. :D
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Kakšne pa sploh so možnosti, da bodo ravno na pisnem delu volilni sistemi?

A je možno, da je v knjigi napaka? Namreč, pri predsedniku republike piše: Za predsednika republike je izvoljen tisti kanditat, ki je dobil večino glasov volilcev, ki so oddali veljavne glasovnice (absolutna večina). A ni to relativna večina? Večina samo tistih, ki so glasovali, ne pa vseh volilcev? :?
Pa kakšne možnosti ma predsednik, če se ne strinja z zakonom, ki ga sprejme DZ? Neposredno nič ne more, posredno pa lahko samo pove mnenje a ne? Razglasit ga mora pa vseeno? Če pa meni, da je zakon protiustaven ga pa lahko da pred US?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

kako napredujete?jaz bom danes predelala še eu, čps in lokalno samoupravo, potem pa sem čez celo snov.jutri vse skupaj ponovim, čez vikend pa ponavljam po starih vprašanjih in izpitih.
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz bom danes še US, lokalno samoupravo in javne finance (upam, mal ne morem več, ker že cel dan delam) pa sem konec s snovjo. EU ne bom, ČP sem že.
Kje se pa dobi ta stara vprašanja?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

dragoxxx napisal/-a:ok, a ve kdo razložiti kaj pomeni ko piše, da se v volilnem okraju glasuje sam za enega poslanca'...a to pomen da pač vsaka politična stranka predlaga sam enega kandidata v volilni okraj in pol volivci glasujejo o teh kandidatih in se izvoli sam eden al kaj?...sam pol kj je to, sistem absolutne večine al kako?
Ja to pomeni točno to :). Spomni se mal ona volilne plakate, ko se ti nasmiha samo en obraz na plakatu :D
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Zmaj napisal/-a:
dragoxxx napisal/-a:ok, a ve kdo razložiti kaj pomeni ko piše, da se v volilnem okraju glasuje sam za enega poslanca'...a to pomen da pač vsaka politična stranka predlaga sam enega kandidata v volilni okraj in pol volivci glasujejo o teh kandidatih in se izvoli sam eden al kaj?...sam pol kj je to, sistem absolutne večine al kako?
Ja to pomeni točno to :). Spomni se mal ona volilne plakate, ko se ti nasmiha samo en obraz na plakatu :D
hahahaha...ok, hvala :D :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

aja glede predsednika republike..ja, če se ne strinja z zakonom oz. če misli da je protiustaven ga mora razglasiti v vsakem primeru, predsednik ne more vložiti zahteve za oceno ustavnosti in zakonitosti, ker med navedenimi upravičenci pri poglavju ustavno sodišče ga ni..tko da verjetn ne more nič:D....pa tista večina je prav kot je napisano v knjigi :D ...ker ko vprašaš prof. kaj lahko stori predsednik, a lahko odkloni razglasitev zakona, ti rečejo-"tega še ni bilo v našem ustavnem sistemu"...zadovolji se s tem skromnim odgovorom :D
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Hm, ne razumem zakaj je ta večina pravilna? :?
Ja, glede predsednika in US sem lih zdele videla, ko sem ravno pri US. :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ok, in sicer.

Relativna večina.....na volitvah zmaga tisti kandidat ki dobi NAJVEČ GLASOV.
Absolutna večina......na volitvah zmaga kandidat, ki dobi VEČINO GLASOV volivcev
Torej če mamo tipo 20 ljudi in 3 kandidate, ne :D .....če bi glasovali po relativni večini in recimo kandidat A dobi 2 glasa, kandidat B 10 glasov, C pa 8 glasov....zmagal bi B.....pri absolutni večini pa ne bi zmagal nobeden ker nobeden ni dobil večine glasov volivcev, ki je v našem primeru 11 glasov:D
upam da je jasno....potem pride do drugega kroga glasovanja ...
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

^^A tako, jaz sem se ravnala po tistih drugah večinah (pač relativna je vseh "navzočih", absolutna pa "vseh") :lol: , te volilne sem pa zlo površno preletela pa je očitno tlele drugače.
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Sanja »

a kdo ve kdaj so ponavadi ustni? takoj drug dan al kako?
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Baje ene 5 dni po izpitu.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

sam ne more bit 5 dni, ker mi ko smo po starem imamo pup že v petek, ustava je pa pogoj.hmm, nevem kako bojo to nardil... :?
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Mogoče bo za vas potemtakem kej drugač. :D
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Sanja »

a se sploh lohk na pup prijaviš če nimaš ustave narejene? Glede na to da se moraš en teden prej prijavit?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

na pup se prijaviš pri Brankotu, takoj ko dobiš štempelj :D
Odgovori

Vrni se na