Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Petrič »

a pa so že rešeni primeri? js grem pisat zdej v sredo,pa me je prou šokiral,prvič slišm za ta praktikum xD
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

Ne primeri niso rešeni, so pa vse odločbe in sklepi noter skoraj v celoti oz. vedno piše vse, kar je potem pomembno pri odgovorih. Na koncu so napisana vprašanja, ki bi bila na izpitu lahko smiselno podana pod takšnim besedilom. Zdej vedno je možnost, da greš pisat odgovore, sam poanta je itak v tem, da prebereš besedilo in potem skozi vprašanja vidiš na kaj je v bistvu treba bit pozoren in če si problematiko v besedilo sploh dojel.

Primer:
- Maš odločbo Ustavnega sodišča o diskriminaciji na podlagi spolne usmerjenosti.

- Vprašanja: (1) Kdaj je obravnavanje diskriminatorno? (2) Kako je sodišče prišlo do zaključka, da je položaj istospolnih partnerjev primerljiv s položajem zakoncev? (3) Za kakšno tehniko ustavnosodnega odločanja oz. za kakšno vrsto odločbe gre?

Seveda se vsi odgovori skrivajo ali v teoretični snovi, ki je v knjigi Ustavna ureditev Slovenije ali pa (logično) v obrazložitvi podane odločbe.

Zdej na izpitu je celotno besedilo + vprašanja na enem A4 listu, tako da dobiš samo tiste dele besedila, ki so resnično relevantni za pravilne odgovore na vprašanja. Za moje pojme je tistih 10€, kolikor daš za praktikum v fotokopirnici vrednih svojega denarja, da nisi potem na izpitu tak :o , ko zagledaš tiste primere pred sabo.

Stvar ima malo več kot 150 strani in če se vržeš not, predelaš komot v enem dnevu IMO. Drugače te nima to kaj šokirat, ni zdej ta praktikum nek pogoj, da boš naredil izpit, je pa za moje pojme zelo dober dodatek h gori teoretične snovi, saj preko teh sodb končno dobiš malo filinga, kako se vsa ta abstraktna pravila v ustavi in zakonih, potem dejansko uporabljajo v primerih iz vsakdanjega živlenja.

Lep pozdrav pa vso srečo na izpitu v sredo vsem, ki gremo pisat.

PUzzle_puNK
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Mi lahko prosim nekdo pojasni v čem je razlika med odvzemom prostosti in priporom? (mogoče butasto vprašanje, a vendar... kdorkoli?) :oops:
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Betka napisal/-a:Mi lahko prosim nekdo pojasni v čem je razlika med odvzemom prostosti in priporom? (mogoče butasto vprašanje, a vendar... kdorkoli?) :oops:
Odvzem prostosti oziroma aretacijo uradne osebe opravijo z namenom, da osebo pridržijo ali opravijo kakšno podobno dejanje določeno z zakonom naprimer če so podani razlogi za sum da je storila kaznivo dajanje, tako naprimer ugotavljajo alibij in podobne stvari. To lahko storijo za največ 48 ur(če je kršila javni red in mir zgolj za 24)
Pripor pa se poda zoper osebo za katero je podan utemljen sum, da je storila kaznivo dejanje, če so podani razlogi begosumnosti, koluzijske nevarnosti al ponovitvene nevarnosti. Razlika je v tem da pripor odredi preiskovalni sodnik, traja pa mnogo dlje in sicer toliko časa kolikor so za to podani zakonski razlogi, vendar največ 3 mesece oziroma lahko vrhovno sodišče to podaljša še za 3 mesece, po vložitvi obtožbe pa največ 2 leti.
Sam si bom to najlažje zapomnil po tem, da bi bil raje aretiran(pridržan) kakor pa v priporu:D
Razlaga ni najbolj idealna ker še nisem preveč notr padu v ustavno pravo, vendar upam da sm sej malce pomagov:)
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Ja ja zdaj razumem. Sem prebrala to, ampak si nekako nisem znala predstavljat. :oops: Hvalaa :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

Prosim za pomoč pri naslednjem vprašanju:
Kdo lahko zahteva ponovno glasovanje o zaupnici vladi? Le predsednik vlade ali tudi 10 poslancev?

Hvala :D
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Urši napisal/-a:Prosim za pomoč pri naslednjem vprašanju:
Kdo lahko zahteva ponovno glasovanje o zaupnici vladi? Le predsednik vlade ali tudi 10 poslancev?

Hvala :D
O zaupnici le predsednik vlade, o nezaupnici pa samo 10 poslancev(lahko jih je seveda tudi več), kot vidiš je postopek različen rezultat na koncu pa je lahko enak, le da je cilj glasovanja o zaupnici, da si predsenik izglasuje zaupnico in s tem nemoteno delo naprej cilj poslancev ki vložijo glasovanje pa je ravno obraten:D Upam da mam prav, ker ubistvu še nism prišel do tam z učenjem to so zgolj (bledi) spomini od kolokvija.
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

Alan Shore napisal/-a:
Urši napisal/-a:Prosim za pomoč pri naslednjem vprašanju:
Kdo lahko zahteva ponovno glasovanje o zaupnici vladi? Le predsednik vlade ali tudi 10 poslancev?

Hvala :D
O zaupnici le predsednik vlade, o nezaupnici pa samo 10 poslancev(lahko jih je seveda tudi več), kot vidiš je postopek različen rezultat na koncu pa je lahko enak, le da je cilj glasovanja o zaupnici, da si predsenik izglasuje zaupnico in s tem nemoteno delo naprej cilj poslancev ki vložijo glasovanje pa je ravno obraten:D Upam da mam prav, ker ubistvu še nism prišel do tam z učenjem to so zgolj (bledi) spomini od kolokvija.
No sej to mi je vbistvu še jasno :D zanima me kdo lahko zahteva Ponovno glasovanje
just_me
Prispevkov: 3
Pridružen: 15. Apr 2011 10:08

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a just_me »

a mogoče kdo ve, koliko dni ponavadi preteče med pisnim in ustnim izpitom?
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Mislim, da približno en teden, da popravijo.
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Urši napisal/-a:
Alan Shore napisal/-a:
Urši napisal/-a:Prosim za pomoč pri naslednjem vprašanju:
Kdo lahko zahteva ponovno glasovanje o zaupnici vladi? Le predsednik vlade ali tudi 10 poslancev?

Hvala :D
O zaupnici le predsednik vlade, o nezaupnici pa samo 10 poslancev(lahko jih je seveda tudi več), kot vidiš je postopek različen rezultat na koncu pa je lahko enak, le da je cilj glasovanja o zaupnici, da si predsenik izglasuje zaupnico in s tem nemoteno delo naprej cilj poslancev ki vložijo glasovanje pa je ravno obraten:D Upam da mam prav, ker ubistvu še nism prišel do tam z učenjem to so zgolj (bledi) spomini od kolokvija.
No sej to mi je vbistvu še jasno :D zanima me kdo lahko zahteva Ponovno glasovanje
Aja sori sm narobe prebral vprašanje:D
V tem primeru lahko ponovno glasovanje zahteva le predsednik vlade. 10 poslancev pa lahko predlaga novega kandidata za predsednika vlade, prav tako lahko to stori tudi poslanska skupina ter predsednik republike.:D
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo,
mene pa zanima če moramo za izpit znat tud 6del (ustavna ureditev eu) ali to moramo znati samo pri eup?
:oops:
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

binka napisal/-a:Živjo,
mene pa zanima če moramo za izpit znat tud 6del (ustavna ureditev eu) ali to moramo znati samo pri eup?
:oops:
Tuudi mene :)
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Car »

Za izpit pri Ustavnem pravu 6. dela ni potrebno znati. Je bilo že parkrat povedano.

lp
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

Jaz bi pa prosil za kratko pomoče glede snovi za izpit, ker se pojavlja polno nekih nasprotujočih si informacij, da se lahko počasi začnemo učit... :)

Se pravi:

- 6. del (USTAVNA UREDITEV EU) NE pride v poštev
- kako je z "zgodovinskim delom" (53-61); sem zasledil, naj bi to v poštev prišlo samo na ustnem, na pisnem delu izpita pa ne?
- če se ne motim, sem enkrat prebral tudi, da v primeru uspešno opravljenega kolokvija na ustnem delu ne pride v poštev 2. del (ČLOVEKOVE PRAVICE IN SVOBOŠČINE). Kaj pa na pisnem delu?

Evo, to je vse. Hvala za pomoč. ;)

Lp
a90
Prispevkov: 162
Pridružen: 16. Dec 2009 12:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a a90 »

ČLOVEKOVE PRAVICE IN SVOBOŠČINE pridejo v upoštev tako na pisnem kot tudi na ustnem delu. Pred bolonijo je bilo res tako, vendar so leto nazaj malce preuredili sistem. ;) Tako, da pride v upoštev.
pinkfloyd
Prispevkov: 5
Pridružen: 08. Dec 2010 19:58

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a pinkfloyd »

kaj je bla pa pol fora kolokvija?
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

pinkfloyd napisal/-a:kaj je bla pa pol fora kolokvija?

Mislim, da rabiš manj točk za ustnega, če si pisal več kot 5,5 :D
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

moja izkušnja od letos: kolokvij sem pisala 4 točke (se pravi ga nisem naredila), imela sem 52% na izpitu, šla na ustnega in ga naredila. Bi mi še zvišal na 8 baje, če bi drugo vprašanje razturala tako kot prvega :D
tako, da z okoli 50% (nevem, morda 51%?) greš na ustnega, ker si pisal 6.
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

Hmm ok ne razumem te glih točno :oops:
Koliko % rabiš za ustnega, če nisi naredil kolokvija (sama sem ga pisala 5) ? 50%?
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

ja saj sem res nejasno napisala :D

jz mislim, da je tko....če si pisal točno 50% (izpit) potem je to 5/6 in moraš imeti kolokvij pozitiven za ustnega.
če pa si pisal nad 51% greš tudi z negativnim kolokvijem na ustnega...pomojem no....
nevem koliko bi bila drugače ocena 5/6
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a New York »

a reeeees ni kake dobre skripte pri UP? :S
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

Seveda je. Obsežna sicer(okoli 100 strani) ampak je not vse kar rabiš razen človekovih pravic in svoboščin. V kopirnici jo majo.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

kakor so že kolegi pred mano povedali, se UP-ja ne uči iz skripte, ker je knjiga odlično napisana, tako da se ti bolj splača knjigo enkrat prebrat, si podčrat pomembne stvari in se jih naučit...
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Car »

Se strinjam z reo. Knjiga je res dobro napisana, samo prevečkrat se ponavljajo stvari, zato je dobro, da si z markerjem označiš pomembne stvari :)

lp
Odgovori

Vrni se na