Izpit marec 2012

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Jagoda*
Prispevkov: 7
Pridružen: 14. Feb 2012 02:29

Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Jagoda* »

Odpiram novo temo, ker nism vedla, če sploh kdo še dejansko odpira temo Priprave na izpit, ker je tolk douga. :D Zanima me, kolk je treba podrobno vedet o naslednjih stvareh iz drugega dela (Človekove pravice in svoboščine): 1. o zgodovinskem delu človekovih pravic, 2. o gospodarskih in socialnih razmerjih in 3. o mednarodnem varstvu človekovih pravic. :? Unmu k mi odgovori, da tega ni treba znat, sem zelo hvaležna :D :D :D
seal

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a seal »

Jagoda* napisal/-a:Odpiram novo temo, ker nism vedla, če sploh kdo še dejansko odpira temo Priprave na izpit, ker je tolk douga. :D Zanima me, kolk je treba podrobno vedet o naslednjih stvareh iz drugega dela (Človekove pravice in svoboščine): 1. o zgodovinskem delu človekovih pravic, 2. o gospodarskih in socialnih razmerjih in 3. o mednarodnem varstvu človekovih pravic. :? Unmu k mi odgovori, da tega ni treba znat, sem zelo hvaležna :D :D :D
1. in 3. bolj za ustni izpit (nisem še videl na pisnem)
2. pisni in ustni (treba znat)
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Aelia »

Hej. Mene pa zanima, če je potrebno znat za izpit tudi del nastanek in razvoj evropske unije? Ali pride v upoštev samo do strani 409 ter še praktikum za ustavno pravo? Kako se kej pripravljate drugi? LP
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a jessy »

Poglavje o EU ne pride v poštev za izpit, to je zajeto v EUP.
Jagoda*
Prispevkov: 7
Pridružen: 14. Feb 2012 02:29

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Jagoda* »

Zanima me, če je obramba države sploh kdaj že bila na izpitu in če je bila me zanima v kakšnem tipu naloge oz. kakšna so bila vprašanja v zvezi z njo. =D
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Vprašanje:

str. 340 knjiga (govora je o tem kaj mora nardit sodišče, če se mu zazdi da je zakon, ki bi ga moralo uporabiti, protiustaven)

Zanima me... A je kaka razlika med VS in temi manjšimi sodišči, ki je ja ne vidim? :oops:
Tle se na dolgo napisano za "redno sodišče" in potem "če VS meni, da je zakon ali del zakona... itd."
Newm zakaj za vsakega posebej... Pa sam preverjam če je kaka razlika, al se profesorji spet trudijo povečat število strani v knjigi? :D
pupa
Prispevkov: 23
Pridružen: 11. Apr 2010 10:52

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a pupa »

Bom spet jaz odgovorila, ker sem bla pred kratkim na tisti strani :)

Razlika je v tem, da se pri sodišču prekine samo tisti postopek, kjer se bi pač moral uporabit ta predpis, pri vrhovnem sodišču pa se prekinejo vsi postopki- v vseh zadevah, kjer bi moralo uporabit predpis.
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo,
jaz imam par vprašanj,upam da mi bo lahko kdo odgovoril:)
1. A se ob vsaki nezaupnici mora predlagati nov predsednik vlade ali le če do nezaupnice pride prek interpelacije?
2. Kdo razsoja pri upravnem sporu? Sem mislila da upravno sodišče, ampak na 306 strani piše da ustavno..
3. Kje v ustavi je prepoves včlanjevanja pripradnikov obrambnih sil v politične stranke?
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

pupa napisal/-a:Bom spet jaz odgovorila, ker sem bla pred kratkim na tisti strani :)

Razlika je v tem, da se pri sodišču prekine samo tisti postopek, kjer se bi pač moral uporabit ta predpis, pri vrhovnem sodišču pa se prekinejo vsi postopki- v vseh zadevah, kjer bi moralo uporabit predpis.
Ajaa... Pri rednem sodišču je tak, da US najprej razsodi, pol pa tut ostala sodišča prekinejo postopke, če se izkaže da je zakon razveljavljen pa da uporabljajo tak zakon?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a jessy »

binka napisal/-a:Živjo,
jaz imam par vprašanj,upam da mi bo lahko kdo odgovoril:)
1. A se ob vsaki nezaupnici mora predlagati nov predsednik vlade ali le če do nezaupnice pride prek interpelacije?
2. Kdo razsoja pri upravnem sporu? Sem mislila da upravno sodišče, ampak na 306 strani piše da ustavno..
3. Kje v ustavi je prepoves včlanjevanja pripradnikov obrambnih sil v politične stranke?
1. Ker imamo sistem konstruktivne nezaupnice, se nezaupnica vladi začne tako, da se na predlog poslancev izvoli novega predsednika vlade.
2. Odloča upravno sodišče. Ustavno sodišče odloča o splošnih upravnih aktih.
3. člen 42 (pravica do zbiranja in združevanja)
pupa
Prispevkov: 23
Pridružen: 11. Apr 2010 10:52

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a pupa »

9sammy5 napisal/-a: Ajaa... Pri rednem sodišču je tak, da US najprej razsodi, pol pa tut ostala sodišča prekinejo postopke, če se izkaže da je zakon razveljavljen pa da uporabljajo tak zakon?
Pomoje je tako, ker imamo koncentriran sistem ustavnosodne kontrole in potem ta odločitev velja za vse.
Uporabniški avatar
xoxo
Prispevkov: 12
Pridružen: 23. Jan 2011 14:44

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a xoxo »

Kaj se vam zdi najbol pomembn pogledat, poleg organov in pravic?
Per aspera ad astra!
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

pupa napisal/-a:
9sammy5 napisal/-a: Ajaa... Pri rednem sodišču je tak, da US najprej razsodi, pol pa tut ostala sodišča prekinejo postopke, če se izkaže da je zakon razveljavljen pa da uporabljajo tak zakon?
Pomoje je tako, ker imamo koncentriran sistem ustavnosodne kontrole in potem ta odločitev velja za vse.
da sej :) Zdi se mi da, je na koncu vseeno al je dalo VS al pa redno... Odločitev velja za vse.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a jessy »

xoxo napisal/-a:Kaj se vam zdi najbol pomembn pogledat, poleg organov in pravic?
Kaj misliš z organi? Ker to bolj ali manj pokriva skoraj vso snov. :mrgreen: DZ, vlada, predsednik republike, ustavno sodišče in vsi postopki, lokalna samouprava, ČPTS, ...
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo, spet malo vprašanj, se pa tudi zahvaljujem za prejšnje odgovore:)
1. Na katerih sodiščih so porotniki? V knjigi piše da samo na okrajnem, ampak pri delovnih so tudi kajne? 1/2 delavcev + 1/2 delodajalcev?
2. Te občine s posebnim statusom mi niso jasne. Enkrat piše da je odločitev vlade,enkrat pa dz..kaj zdaj? pa če pozna kdo kakšen primer?
3. Kaj je to matično delovno telo, tko po domače povedan?:)
4. Na str. 377 piše da je svet interesne zveze sestavljen iz županov občin ter predstavniki občinskih svetov. A ni tako da župan predstavlja občinski svet?
5. Pri referendumu o splošnem aktu občinskega sveta piše da je lahko obligatorni in fakultativni, in pod tem piše da ga župan mora razpisati, če ga zahteva 5% volivcev. A ne spada to pod obligatorni potem?
Jagoda*
Prispevkov: 7
Pridružen: 14. Feb 2012 02:29

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Jagoda* »

A bi biu mogoče kdo tako prijazen in bi napisu katere vse primere moramo vedeti za absolutne navadne večine, relativne kvalificirane večine in absolutne kvalificirane večine. hvala :D
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Aelia »

Hej.

A gre kdo na izpit 2.3. 2012 ?? Mogoče veste kdaj in kje bo, pa če je na oglasni na faksu že pripet seznam prijavljenih?

Traja izpit 40 min? In ustni so po navadi isti dan, če je malo prijavljenih, al kako ?


Hvala za odgovore, LP. :)
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Aelia »

Oj. Zanima me še nekaj; malo sem preletela vprašanja za izpit- v rubriki Izpitna vprašanja. Zanima me, če kaj glede EU parlamenta pride tudi v upoštev, saj je tam kar nekaj vprašanj glede njega, je pa res, da so dana gor vprašanja iz 2006, 2008 itd., mogoče so imeli drugačen izpit takrat..

Kdo ve? Hvala, LP.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a jessy »

EU ne pride v poštev, to je pokrito z EUP.
Uporabniški avatar
xoxo
Prispevkov: 12
Pridružen: 23. Jan 2011 14:44

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a xoxo »

A je upravni spor na voljo tudi zoper odločbo župana? Kako?
Per aspera ad astra!
sariika
Prispevkov: 23
Pridružen: 13. Mar 2011 14:23

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a sariika »

Zivjo!!

Zanima me ce bi lahko kdo pomagal s primeri 27,29 in 40 iz praktikuma?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a jessy »

Lahko napišeš primere? Imam lanski praktikum. (Če pa so enaki, je nekdo lani objavil rešitve na forumu.)
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

Meni pri 22. primeru (star repetitorij) ni jasno vpršanje: Ali bi Ustavno sodišče odločalo tudi, če zadeve Okrajnemu sodišču ne bi odstopila Upravna enota, ampak Občin Kranj?
sariika
Prispevkov: 23
Pridružen: 13. Mar 2011 14:23

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a sariika »

27. primer
je odločba US ki razveljavla sodbe brhovnega, okrožnega in višjega sodišča, in ga da okrožnemu v ponovno odločanje..
Pritožnik trdi da so pridobili njegovo Sim kartico brez odredbe preiskovalnega sodnika, višje sodišče pa zatrjuje da za to ni potrebna odredba, in da so to naredili zato da bi ogotovili morebitne stike z drugimi vpletenimi osebami, in da naj bi šlo za dokaz v kazenskem postopku. Tožnik pa zatrjuje da mu je bila kršena človekova pravica..
Vprašanja:

a) Za kateri postopek oz. pristojnost Us gre? tuki bi napisala ustavna pritožba zaradi kršenja človekovih pravic in svoboščin
b)Kaj je bilo merilo presoje v postoku??
c) Kaj je, poleg roka za vložitec, poglavitna procesna predpostavka za začetek postopka? Iz čega v besedilu to vidite? Tuki bi rekla pač da pač more jit za neko resno kršitev človekovih pravic
d) Na katero človekovo pravico se sklicuje tožnik? Nedotaklivost pisem in drugih tajnih občil?
d) Tožnik zatrjuje da je bila uporava sim kartice kot dokaz nedopustna..Ali imajo njegove navedbe pravno podlago?jst bi tuki rekla da pač lahko odvzamejo zasebna občila če je to potrebno za potek kazenskega postopka?

29 primer
Tuki pa na pobudo krajevne skupnosti Ankaran in Mirna, ki dajo pubudo za postopek ocene ustavnosti, US odloči da je
1. Zakon o ust. občin v neskladju z Ustavo
2.DZ mora nepravilnost odpraviti v roku 2 mesecev.
3.akt o razpisu rednih volitev v občinske svete se v delu, ki se nanaša na volitve v občini Koper in Trebnje odpravi.
VPRAŠANJA:

a)Katero procesno predpostavko sta morali izpolniti krajevni skupnosti, da je US obravnavalo njuno pobudo?
b) Kakšen časovni učinek ima odločitev v 3 točki? za nazaj, zakon je ničen
c)Kako se imenuje akt, ki ga je izdalo US?

40. primer
Mirsad je državljan Bih, zaposlen v podjetju ki je šlo v stečaj. Niso mu plačal zadnjih dveh mesecev, on pa zahteva da mu podjetje zagorovi novo delovno mesto.. Direktorica, ki mu ni plačala je tudi rekla da se kot tujec ne more uspešno obrniti na sodišče. Upravna enota mu je ker je zgubil službo, razveljavila dovoljenje za začasno prebivanje..Zaradi besa zažge zabojnik za smeti, in policija ga aretira.
VPRAŠANJA

a) Ali daje Ustava Mirsadovemu stališču glede pridobitve novega delovnega mesta prav? Tuki bi jest rekla da ustava samo narekuje državi da kreira nova delovna mesta, nemore pa v tem primeru prisilit da mu najdejo novo delovno mesto?
b)Ali daje ustava prav direktorici?Pomoje da ne, ker on gre še vedno lahko na delovno in socialno sodišče
c)Katero Mirsadovo ustavno pravico je kršila upravna enota???
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a dori »

v izpitu so bila vprašanja in odločbe tudi iz praktikuma in sicer:

1. naloga
a) poslanec DZ je izza govornice razžalil drugega poslanca, ali bo prvi poslanec kazensko odgovarjal? pojasnite.
-ne bo, varuje ga materialna imuniteta, ni kazensko odgovoren za mnenje ali glas, ki ga izreče na seji DZ.

b) ali ustava varuje poslanca pred povračilom odškodnine?
-ne, saj ga varuje samo pred kazensko odgovornostjo, ne pa tudi civilno.

c) v drugem primeru je poslanec DZ drugega poslanca s časopisom udaril po glavi in mu resno poškodoval vid. ali prvi poslanec uživa kakšen privilegij glede kazen.postopka?
-varuje ga procesna imuniteta, postopek se ne sme začeti brez dovoljenja DZ.

d) razlika med absolutno in relativno imuniteto?
-absolutna: ni kazensko odgovoren v času opravljanja funkcije in po njej; relativna: ni kazensko odgovoren v času opravljanja funkcije.

2. naloga (SODBA V IMENU LJUDSTVA, CARINA, MINISTRSTVO ZA FINANCE)
a)za kakšno vrsto sodišča gre glede funkcionalne pristojnosti?
-splošno sodišče.

b) kako se vidi načelo kolegičnosti?
-odločajo v senatu.

c) kako se vidi načelo instančnosti?
-možna pritožba na 2. stopnjo, na 1.stopnji odloča upravno sodišče, na 2. stopnji vrhovno

d) kako Ustava predstavlja Vrhovno sodišče?
-je najvišji organ, ki zadnji odloča o rednih in izrednih sredstvih.

3. naloga (OBČINSKI SVET, ŽUPAN... DA/NE) (nevem točno je blo)
Občinski svet ima mandatno dobo 4 leta. DA
Občinski svet voli sam predsednika. DA
Člane nadzornega odbora imenuje občinski svet. DA
Statut sprejema občinski svet. DA
Župan je lahko poslanec DZ. NE
Župan lahko od Ustavnega sodišča zahteva oceno ustavnosti in zakonitosti statuta občine. DA
več se ne spomnem.

4. naloga (ODLOČBA, STATUTI VSEH MOŽNIH OBČIN SO NESKLADNI Z ZAKONOM O LOKALNI SAMOUPRAVI, KER NIMAJO ČLENOV, KI DOLOČAJO PREDSTAVNIKE ROMSKIH SKUPNOSTI alneki)
a) za kakšen postopek gre?
-postopek za oceno ustavnosti in zakonitosti splošnih aktov

b) kaj je merilo presoje?
-hm, nevem točno, napisala sem, da kršenje pravic predstavnikov romskih skupnosti.

c) kdo je sprejel predpise, ki niso skladni z zakonom?
- občinski svet.

d) gre za konkretno ali abstraktno kontrolo? pojasnite.
-napisala sem, da gre za konkretno, ker obravnavajo konkretne akte (statute), konkretna kontrola: ustavnost se ocenjuje takrat, kadar ga je treba uporabiti v konkretnem primeru. ?

e) kakšno odločitev je sprejelo Ustavno sodišče?
-hm, napisala sem, da ugotovitveno odločbo.

5. naloga, esej
OPIŠITE FINANCIRANJE POLITIČNIH STRANK (IN NADZOR) NA SPLOŠNO IN V SLOVENSKEM PRAVNEM REDU!
Fat kids are harder to kidnap :D
Odgovori

Vrni se na