Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
General Specific
Prispevkov: 23
Pridružen: 04. Nov 2011 14:16

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a General Specific »

Lahko kdo, ki je pisal uvp izpit zdaj januarja zaupa, če ima že vpisano oceno v ŠISu? Nekam dolgo tole traja...
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Imam dve vprašanji glede izpita, in sicer: koliko (točk/ocena) je potrebno dobiti za ustni del izpita?

In pa zelo pogosto sem zasledil da svetujete naj si pred izpitom prebermo tudi vprašanja iz prejšnjih izpitov, so le ta kje zbrana skupaj, ali je listanje po forumu edina varianta?

Hvala, Lp.
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Smilko »

Da prideš na ustni del, potrebuješ 5.5/10. Vprašanja so zbrana tu:
http://pravnica.net/literatura/1-letnik ... oznanstvo/
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Bili »

Zivjo! Jutri nameravam na govorilne k Cerarju in (ali) Novaku, namrec uvp grem pisat sestic.. In si ne znam predstavljat kako bo to zgledalo, naj recem naj me sprasuje (tudi ce ne znam se vsega), naj recem da sm ju prisla sam mal pogledat,..? Ce ma kdo kaksno izkusnjo s tem, tudi pri drugih predmetih, nej mi prosim prosim mal svetuje.. :)
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a brucka »

Bili napisal/-a:Zivjo! Jutri nameravam na govorilne k Cerarju in (ali) Novaku, namrec uvp grem pisat sestic.. In si ne znam predstavljat kako bo to zgledalo, naj recem naj me sprasuje (tudi ce ne znam se vsega), naj recem da sm ju prisla sam mal pogledat,..? Ce ma kdo kaksno izkusnjo s tem, tudi pri drugih predmetih, nej mi prosim prosim mal svetuje.. :)
Uf, nezavidljiva situacija Bili. Jaz bi se na tvojem mestu najprej naučila res čisto vse in zelo natančno, šla bi pisat ko bi znala vse 110%. Tudi na govorilne ure je po mojem najbolje, da greš šele, ko boš zares zelo dobro znala vso snov. Na govorilnih pa pojasni situacijo, zakaj je do tega prišlo, profesorjem pokaži, da se res trudiš in da si tokrat resno pristopila k študiju in da boš dala vse od sebe. Za pomoč s spraševanjem prosi šele, ko se boš naučila res čisto vse, ker s 6. opravljanjem se pa ni za hecat. Srečno!

Če ti kaj pomaga, jaz sem UVP študirala samo po knjigi stran po stran (se naučila prvo, ponovila, se naučila drugo, ponovila prvo in drugo in tako naprej), potem sem se naučila eno poglavje, večkrat ponovila in šla nato na drugo in tako do konca knjige. Meni se ta sistem obnese, ker vmes nič naučenega ne pozabiš in na koncu samo vse še enkrat ponoviš. Jaz si tudi zraven sama zmišljujem vprašanja glede na snov in si jih pišem, potem pa vmes ponavljam tudi po teh vprašanjih. Vedno na glas, da si bolj zapomnim, če se slišim. Potem pa grem še v eno skrajnost in na koncu po teh svojih vprašanjih pisno odpišem kot test zase, kar se mi tudi zdi super vaja za izpit in ko napišeš na papir, znaš potem snov za stalno. Mogoče ti je kaj od tega uporabno, vsekakor je preverjeno, imata tudi dve kolegici isti sistem in tudi njima je ta način učenja vedno prinesel lepo oceno.
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a tincap »

Mi prosim nekdo pove TEMELJNA UPRAVIČENJA abstraktne pravice?
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a bubyka »

tincap napisal/-a:Mi prosim nekdo pove TEMELJNA UPRAVIČENJA abstraktne pravice?
Tem. upravičenje nam pove, kako naj subjekt ravna. Pomoje dovolitev, zapoved, prepoved?

Lp
Per aspera ad astra.
Uporabniški avatar
xoxo
Prispevkov: 12
Pridružen: 23. Jan 2011 14:44

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a xoxo »

A mi prosim kdo pove kako vedt iz besedila kaksna razlaga je bila uporabljena??
Per aspera ad astra!
mgelinas
Prispevkov: 3
Pridružen: 08. Avg 2013 08:15
Kontakt:

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a mgelinas »

Mi prosim nekdo pove TEMELJNA UPRAVIČENJA abstraktne pravice?
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

Živjo,

a mi ma lahko kdo od rednih prvih letnikov pove, ali je že znan datum za kolokvij iz UVP? :)

Hvala
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a mornar »

mgelinas napisal/-a:Mi prosim nekdo pove TEMELJNA UPRAVIČENJA abstraktne pravice?
Če je še vedno aktualno, citiram:

"abstraktna pravica temelji na abstraktnem pravnem pravilu, ustvarjata ga dve upravičenji:
- temeljno upravičenje: omogoča da subjekt zadovoljuje določen interes
- pravovarstveni zahtevek: možnost da se uporabi sankcija če zavezanec ne ravna v skladu z obveznostjo, aktivira se ko je temeljno upravičene kršeno (pretnja s silo)"
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

Živjo,

kako je šel januarski izpit? Bi ga kdo napisal (vsaj okvirno), da se znamo tisti, ki nas to še čaka, malo pomagati s tem? :)

Hvalaaa :)
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

Živjo,

kako je šel kolokvij pri UVP?

A bi lahko lepo prosim ena dobra dušca napisala vprašanja z današnjega kolokvija, za tiste, ki se ga nismo mogli udeležiti? :)
cezar
Prispevkov: 21
Pridružen: 08. Jun 2013 20:32

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a cezar »

A lahko prodim kdo napiše vprašanja iz kolokvija?
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Vprašanja na januarskem izpitnem roku. Piše se 45 min.

Pisni izpit-Jan 2014

1. Glede na (i) razmerje med posameznikom in oblastjo in glede na (ii) vlogo države strnjeno opiši:
-Pogodbeni pogled na državo
-Integrativni pogled na državo
-totalitarni pogled na državo
-solidaristični pogled na državo

2. Izvleček iz člena zakona: "Če se ne dogovorita drugače, lahko v primeru..... glede stroškov, naredita tako in tako."
-Za kakšno vrsto (glede na število naslovnikov) pravila gre v tem primeru
-Za katero pravno panogo so značilna takšna pravna pravila
-Ali gre za avtonomno in heteronomno urejanje

3. Ustava in zakon. Razlike med njima, glede na vsebino, ki jo urejata, in glede na oblikovne značilnosti.

4. Določilo iz ZZZDR: "Zakonska zveza se razveže, v kolikor se zakonca sporazumno razvežeta, če zakonec umre ali če je zakonec razglašen za mrtvega."
Eden od pade v komo, brez možnosti, da se zbudi.
-Ali je zakonska zveza razvezana
-Kateri argument se uporabili pri svoji odločitvi
-Kateri argument bi uporabili v nasprotnem primeru

Ustni izpit Jan 2014:
*Vse nas je spraševal dr. Novak (zdi se mi, da smo bili okoli 15 min povprečno notr). Vprašanja znajo bit kar zahtevna, a to Novak upošteva in tako sprašuje ter ocenjujejo zelo korektno.
-zakonski jezik
-pravičnost po Aristotelu
-tipsko pravno pravilo (kaj pomeni, da je splošno in abstraktno)
-zakonski jezik
-zgodovinska šola prava
-ustava in zakon (oblikovne sestavine)
-federacija in konfederacija (v zvezi z EU)
-Običaj=>kako ga uporabljamo
-Horizontalni in vertikalni vidik družbene pogodbe
-Pravna država
-Sholastično (Tomaž Akvinski) pojmovanje prava
-ustaljena sodna praksa (načelo instančnosti, primerjava s precedenčnim sistemom)
-Teorija o naravi pravice (teorija volje in teorija interesa ter interesno voljna teorija)
-monarhija, republika
-tomaz akvinski
-aristotel
-platon
-uredba
-abstraktna pravica
-pravnomocnost
-zgodivinska razlaga
*Novak ima ponavadi prvo vprasanje iz drzave druga vprašanja pa mešano


Napotki za učenje.
-Sam zelo priporočam, da se del snovi, ki je zajet v Teoriji Prava učite iz zelo dobre skripte, ki ima 164 strani in se začne s "Pravnim pravilom" (je v priponki: Skripta-teorija Prava). Je zelo dobro strukturirana, pregledna in zajema večino bistvene stvari. V knjigi si poglejte le če česar ne razumete dobro oz če se vam zdi, da je notri kakšna napaka (teh je sicer zelo malo)
-Del iz knjige Uvod v pravoznanstvo sem jaz delal po skripti od Calvota (v priponki: Skripta - izvleček knjige Uvod v pravoznanstvo (Calvo)). Skripta ima sicer nekatere dele dobre povzete, nekatere pa slabše, zato sem zraven predelal (in si dopolnil Calvotovo skripto) še del knjige Uvod v pravoznanstvo, ki pride v poštev za izpit (tud zato, ker gre vsaj zame za zelo zanimivo snov) ter del skripte Država do vključno 12 strani (v priponki:Skripta Država UVP-1 del HQ 1-19)
-zelo priporočam, da so dobite tudi vaje. Kar hitro se jih da predelat in so dobre za ponovitev snovi. In vedno je eno vprašanje na izpitu iz sestave pravnega pravila ali argumentacije, ki je zelo dobro predelan na vajah
-Glede izpitinih vprašanj je tako, da je ponavadi eno povezano z argumentacijo ali da izluščiš sestavine pravnega pravila iz praktičnega primera (za ti dve stvari je dobr dobit vaje, kjer je tam zadeva zlo dobr obrazložena), eno pa je iz knjige Uvoda v pravoznanstvo. To se vidi tudi glede na stara izpitna vprašanja, ki sem jih tako ustne, kot pisne zbral v enem dokumentu (priponka: izptina vprašanj-UVP). Stara izpitna se kar pogosto pojavijo na izpitu vsaj v malo prirejni obliki (res pa je, da se skoraj vedno najde tudi kakšno povsem novo), tako da se splača ob študiranju gledati stara izpitna vprašanja. Nekaj jih je že notri v skripti-Teorija prava, sicer pa priporočam da si stara izpitna vprašanja uredite po posameznih poglavjih in si jih dopišete v skripto (del izpitnih vprašanj je po poglavjih že razvrščeno v datotetki: UVP - vprašanja po poglavjih (maj 2009) (v priponki).
-ko sem pregledal forum, sem si izluščil še informacije, ki so se mi takrat zdele uporabne. Je veliko balasta, ampak kaj zna priti prav-to je v datoteki: Uporabne info-UVP
-Kar pa sem dobil informacij direktno od kolegov, pa je datoteki: Info iz prve roke-kolegi (notri so zelo dobri aktualni in praktični napotki)
-na internetu je tudi več verzij odgovorov na stara izptina vprašanja. Sam priporočam verzijo v priponki: UVP - kvalitetni odgovori na vprašanja (22 str). Dajem zraven pa še drugo verzijo s 46 stranmi, če vam kaj pride prav (UVP-vpr in odg (46 str)

Sam sem se učil okoli 3 tedne, kar intenzivno in je blo dost za 9 (res pa je, da ker sem zviševal in sem na koncu študija, da mi je bilo lažje študirati). Snov je kar obsežna a zelo uporabna za potrebno širino in način razmišljanja na pravnem področju. kolikor se spomnim, smo pisali v ponedeljek, in nekateri so imeli že v torek razglasitev, mi druga skupina, pa smo imeli razglasitev rezultatov v četrtek. Na razglasitvi je dr. Novak tistim, ki so imeli negativno razdelil izpite, nato pa povedal rešitve. Tisti, ki smo naredili pisni izpit (mislim, da je bil pogoj 5,5 pike) smo imeli takoj zatem ustni zagovor. Na ustnem izpitu, nam je Novak dal v vpogled izpit, in si lahko vprašal, kar te zanima. Nato pa se je začelo zastavljanje vprašanj.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Zadnjič spremenil Jemc, dne 06. Mar 2014 16:41, skupaj popravljeno 1 krat.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Še to-opazil sem, da ljudje na dajejo več vsega na forum, ampak samo na fb oz na box. Priporočam da se vseeno vsi preusmerijo v dajanje literature v skupni uporabi na tale forum, saj je zelo pregleden in uporaben+vsi nimajo fb ali povezave do posameznih fb skupin. Kakorkol-tuki je povezava do boxa z zelo dobro literture za vse predmete, in bi blo škoda, če je že v skupni uporabi, da ne bi imel vsi dostopa
https://app.box.com/s/v1twz6t1wce9kgbai54r/1/864534294
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
cezar
Prispevkov: 21
Pridružen: 08. Jun 2013 20:32

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a cezar »

Zakon Jemc! :D

Hvala za vprašanja in zapiske! ;)
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a tincap »

Bi prosim nekdo napisal izpitna vprašanja (in odgovore) z marčevskega roka?
Violet_7
Prispevkov: 5
Pridružen: 21. Mar 2013 19:11

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Violet_7 »

Izpitna vprašanja - marec 2014

1. Napisane so pristojnosti predsednika republike, prepoznati je bilo treba za kakšno vrsto pristojnosti gre, navesti še eno obliko pristojnosti in jo opisati.

2. Argumentum a fortiori - argumentum a maiori ad minus , argumentum a minori ad maius

3. Razlike med javnim in zasebnim pravom. Razvrstiti različne pravne panoge v javno in zasebno pravo.

4. Zakonski pozitivizem.
Uporabniški avatar
samurai shibe
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Mar 2014 20:19

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a samurai shibe »

Ima kdo od vas mogoče zbrane vaje za UVP in bi jih bil pripravljen delit? :roll:
Do you wanna cry? there's no crying in law school!
mb1234
Prispevkov: 3
Pridružen: 22. Apr 2014 16:05

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a mb1234 »

Tudi jaz bi zelo lepo prosila kakšno dobro dušo, za rešene letošnje vaje :)
Odgovori

Vrni se na