Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a sunshine »

kok je pa kej umes cajta med razglasitvijo rezultatov pa ustnimi? najbrz ni kr kuj ane :?
*sončna*
Prispevkov: 74
Pridružen: 05. Apr 2009 18:09

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a *sončna* »

Katya napisal/-a:Vpraša vse, kar prvo zagleda v kazalu knjige

-integrativna teorija države, oblikovne sestavine normativnega pravnega akta, tipsko pravno pravilo, zgradba pravovarstvene odločbe, pravnomočnost.
-naravno pravo-Aristotel, pa o Akvinstem, razlika konfederacija-federacija, razlika med pravnim načelom pa pravnim pravilom, uredba, neokorporativizem, EU-derektiva pa uredba, pravne praznine itd.
-Špela- napisal/-a:Vse ustne je meu Novak. Se mi zdi, da težje sprašuje če si med 5 in 6, kot pa si vprašan za višje ocene. Pred sabo je meu knigo in je pogledau v kazalo kaj bi te vprašu. Lahko dobiš pa vse :D Js sm mela neokorporativizem, prenehanje veljave pravnih aktov, teorije o pravnih osebah, zakonski jezik, pravne praznine (klasične, v širšem pomenu, notranje) pa kako jih odpravljajo, s katerimi analogijami; ostalo se pa zdj ne spomnm. Ostali so dobil pa še poglede na naravno pravo, Aristotlov pogled na državo, pridobitev državljanstva, splošna in abstraktna pa individualna in kokretna pravna pravila, oblikovne sestavine normativnih pravnih aktov, pogoje za nastanek pravne osebe, sholastično pojmovanje prava, pravovarstveno odločbo...
hvala :D
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a *bini* »

takoj so ja. Po abecedi gre, tko da če si u svoji skupini bol prot koncu maš neki časa, odvisno kolk jih je pred tabo, pa ponavad je en not tm ene 10,15minut, lahko mn ce nima pojma, lahko več če ga sprasuje za visjo oceno.
Tejcha
Prispevkov: 48
Pridružen: 01. Feb 2009 19:44

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tejcha »

kaj pa če kakšnega od vprašanj ne znaš, te takoj vrže?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a *bini* »

to glih ne no, ponavad če vid da ne znas ti mau zacne pomagat , niso tko grozni te ustni, usaj pr Cerarju ni bil :)
Brunette
Prispevkov: 27
Pridružen: 30. Maj 2009 16:51

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Brunette »

Novak je tud uredu..lepo ti da čs, da premislš če se kej zatakne..tko da je fajn
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Dexter napisal/-a:
sunshine napisal/-a:no potem pa lepo počakajmo na Dexterja :lol:
Izpit mi je bil enostaven, ampak sem se čist premal učil, tako da ne pričakujem pozitivne ocene. Se bom z UVP-jem dokončno spopadel kar septembra! :twisted:
Enako tuki!

Samo grem jst kr junija še 1x pa zraven še *globok vdih* ustavo in rim :shock:
Denny Crane
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nike »

no če še koga zanima glede argumentov sta pravilna (ok zdej če tehtno argumentiraš kšno drugo analogijo nevem...) analogia legis in argumentum a contrario...zakonska analogija pa je pravilnejša.

danes na ustnih je sprašavau:
-država kot integrativna celota
-pravne praznine v širšem smislu
-pravnomočnost
-pravni viri EU
-zgodovinska šola prava

ma je bil precej prijazen in me ni nič ne popravljal ne skakal v besedo...ok sm mela tudi kar enostavna vprašanja tko da nism mela večjih problemou in tudi pisni del je bil praktično 100%...s tem da mi je zmanjkalo časa za 1.vpr. :?
No s tem sm hotela samo povedat da se da ta izpit precej na izi naredit brez posebnih travm ;)
Perry Mason
Prispevkov: 65
Pridružen: 16. Maj 2009 22:25

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Perry Mason »

evo eno spodbudno za dons :twisted:

"ave cezar, mi , ki gremo v smrt te pozdravljamo"
Žiga
Prispevkov: 32
Pridružen: 03. Maj 2009 18:54

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Žiga »

haha... no pri meni bo pa to jutri :) ne bo treba niti odgovarjat (ah, saj je še en rok :D)
Uporabniški avatar
gašper
Prispevkov: 15
Pridružen: 03. Jun 2009 10:10
Kraj: Novo mesto

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a gašper »

Dobro jutro!
Evo, če koga zanima, danes zjutrej je meu ustne Pavčnik in je blo čist fino (fotelji v pisarni so udobni, manjkala je le še kavica).
Mene je vprašal razliko med pravnimi in tehničnimi pravili, kdaj se pravna pravila sklicujejo na tehnična oz. če mamo primere, ko jih upoštevajo, pa razliko med delitvijo oblasti in enotnostjo oblasti (tukej sem morou povedat še primer za enotno oblast - Švica, pa zakaj vseeno funkcionira, čeprav ni delitve).

Pisni pa ocenjuje zelo pošteno, se mi zdi, da poskuša upoštevat čimveč od tistga kar si napisou...
Tko da ni nobenga problema, se da z lahkoto nardit... Bol ga zanima zakaj študiraš pravo, kot pa če sploh kej znaš... ;)

Lp, Gašper
Speak to me and don't speak softly...
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a ragezor »

Hehe, Pavčnik vpraša 2 NAJENOSTAVNEJŠI zadevi v knjigi, Novak pa gre kar po celi knjigi eno 5 vprašanj, ki so za namenček včasih še težka. Molim za Pavčnika ali Cerarja :mrgreen:
Perry Mason
Prispevkov: 65
Pridružen: 16. Maj 2009 22:25

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Perry Mason »

cerar ni čist tko izi, usj men ni bil,
res pa je, da so testi zelo korektno popravljeni :D
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Torej za jutri ne moremo vedet kdo bo imel :D :oops: :| ?
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

če slušajno nardim pisnega in potem dobim novaka na ustnem lahko takoj rečem da nebom nardila.... :x niti slučajno ne znam cele knjige :evil:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Kaličopka
Prispevkov: 4
Pridružen: 03. Jun 2009 14:10

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Kaličopka »

jst sm pa mela novaka danes. sem imela ravno dovol točk za ustni del (5.5) in mi je na koncu zvišal na 7.
in vrjemte sploh ni tako strašen kot se govori.
ja vpraša kr ene par vprašanj (za razliko od ostalih 2h), ampak so vprašanja čisto osnovna - in mene je še opozoril da naj s svojimi besedami povem tako da definicij nerabi znat pri njemu. in nisem odgovorila na vsa vprašanja pa mi je vseeno zvišal oceno.

vprašal me je: katera analogija se lahko uporablja v kazenskem pravu in zakaj samo ta (analogija intra legem), načelo enotnosti oblasti, pravne običaje, zakonski pozitivizem, primarna dispozicija s prostim preudarkom. in te kr sam ustavi, ko vidi da veš usaj približno o čem se gre.

in je res da ti da na voljo čas za razmislit.

srečno vsem :)
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a ragezor »

hvala vsem. poln sem optimizma :D

zdaj še samo upam, da sploh pridem na ustne :P
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Kaličopka napisal/-a:jst sm pa mela novaka danes. sem imela ravno dovol točk za ustni del (5.5) in mi je na koncu zvišal na 7.
in vrjemte sploh ni tako strašen kot se govori.
ja vpraša kr ene par vprašanj (za razliko od ostalih 2h), ampak so vprašanja čisto osnovna - in mene je še opozoril da naj s svojimi besedami povem tako da definicij nerabi znat pri njemu. in nisem odgovorila na vsa vprašanja pa mi je vseeno zvišal oceno.

vprašal me je: katera analogija se lahko uporablja v kazenskem pravu in zakaj samo ta (analogija intra legem), načelo enotnosti oblasti, pravne običaje, zakonski pozitivizem, primarna dispozicija s prostim preudarkom. in te kr sam ustavi, ko vidi da veš usaj približno o čem se gre.

in je res da ti da na voljo čas za razmislit.

srečno vsem :)

Kaj ni drugače tako,da se lahko tudi argumentum a contrario uporablja v kazenskem pravu?
Kakšen pa je odgovor na tole:kdaj se pravna pravila sklicujejo na tehnična oz. če mamo primere, ko jih upoštevajo?


A je bil danes kdo tak ki je imel komisijskega, da bi malo povedal koliko jih je bilo notr,vprašanja...?
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

no pa nisem nardila :cry: a mogoče kdo ve kdaj gremo lahko na vpogled izpitov?
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
*sončna*
Prispevkov: 74
Pridružen: 05. Apr 2009 18:09

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a *sončna* »

cerar je reku, da dons ob dveh, treh...
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

pa gremo lahko vsi k njemu?
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
*sončna*
Prispevkov: 74
Pridružen: 05. Apr 2009 18:09

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a *sončna* »

joj to pa ne vem, k je sam on pršou prebrt rezultate, pavčnik je pa poslou asistenta, k pa ni nč omenju, kdaj je možn vpogled... tko da vrjetn ma vse cerar
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a keki »

Ampak moram rečt, da je tale Novak prov fajn. S 5,5 sem komaj pršla na ustni pol sem pa kar s 7 šla domov iz ustnega. :D
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a ragezor »

hmm, jaz sem pa šel z 6 - in je pavčnik rekel bova to dvignila na 6. ni hotu dat 7ke :cry:
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a sunshine »

oh kokr sm jst misnla da bo tale uvp težek, je bil na konc prov luštn :D dobla 8 z učenjem samo po skripti :oops:
Odgovori

Vrni se na