Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
puppet
Prispevkov: 33
Pridružen: 08. Dec 2009 07:56

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a puppet »

Živjo, jaz imam eno vprašanje - oziroma par

ali si bil dovolj prisoten na vajah ugotoviš ----kje?
Moraš do Novaka ali kaj?
Pa a ti rab kej v index napisat da si opravu al kaj?

Će nisi bil prioten dovolj, ali to pomeni da ne moreš na izpitne roke do septembra...ker jz sm se zdj prjavla...sam se bojim da mi bodo na izpitu rekl...c-c-c no go!

Potem pa na strani od UVP...piše da je pozitivno opravljen kolokvij 5 ects---emmm...a to pomen če si pisu nad 5 kolokvij maš 5 ects že od 9, če pa ne jih pa lahko z pozitivno opravljenim izpitom dobiš samo še 4 ali?


FULLLL hvala če si bo kdo uzeu čas da mi odgovori, oziroma če ma kdo sploh odgovore na ta vprašanja. Če se je pa to že obravnaval mi plz povejte sam kje, oz kje naj si to pogledam, ker sm preletela forum, pa nč specifičnga nism najdla...
hvala useen :D
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

puppet napisal/-a:Živjo, jaz imam eno vprašanje - oziroma par

ali si bil dovolj prisoten na vajah ugotoviš ----kje?
Moraš do Novaka ali kaj?
Pa a ti rab kej v index napisat da si opravu al kaj?

Će nisi bil prioten dovolj, ali to pomeni da ne moreš na izpitne roke do septembra...ker jz sm se zdj prjavla...sam se bojim da mi bodo na izpitu rekl...c-c-c no go!

Potem pa na strani od UVP...piše da je pozitivno opravljen kolokvij 5 ects---emmm...a to pomen če si pisu nad 5 kolokvij maš 5 ects že od 9, če pa ne jih pa lahko z pozitivno opravljenim izpitom dobiš samo še 4 ali?


FULLLL hvala če si bo kdo uzeu čas da mi odgovori, oziroma če ma kdo sploh odgovore na ta vprašanja. Če se je pa to že obravnaval mi plz povejte sam kje, oz kje naj si to pogledam, ker sm preletela forum, pa nč specifičnga nism najdla...
hvala useen :D
Če si se lahko prijavila na izpit, potem po moje ni problema. Tudi sam sem bil v dvomih ali sem bil dovolj prisoten, pa sem lahko normalno opravljal izpit ( čeprav me je bilo strah vse do ustnih, da mi ne bo tam kaj rekel, no ni mi).

glede kolokvija,..., pozitiven kolokvij je 5,5t in več. Z izpitom dobiš 9t. Ne glede na to ali kolokvij opraviš ali ne.
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

mrsimpatikus napisal/-a:
puppet napisal/-a:Živjo, jaz imam eno vprašanje - oziroma par

ali si bil dovolj prisoten na vajah ugotoviš ----kje?
Moraš do Novaka ali kaj?
Pa a ti rab kej v index napisat da si opravu al kaj?

Će nisi bil prioten dovolj, ali to pomeni da ne moreš na izpitne roke do septembra...ker jz sm se zdj prjavla...sam se bojim da mi bodo na izpitu rekl...c-c-c no go!

Potem pa na strani od UVP...piše da je pozitivno opravljen kolokvij 5 ects---emmm...a to pomen če si pisu nad 5 kolokvij maš 5 ects že od 9, če pa ne jih pa lahko z pozitivno opravljenim izpitom dobiš samo še 4 ali?


FULLLL hvala če si bo kdo uzeu čas da mi odgovori, oziroma če ma kdo sploh odgovore na ta vprašanja. Če se je pa to že obravnaval mi plz povejte sam kje, oz kje naj si to pogledam, ker sm preletela forum, pa nč specifičnga nism najdla...
hvala useen :D
Če si se lahko prijavila na izpit, potem po moje ni problema. Tudi sam sem bil v dvomih ali sem bil dovolj prisoten, pa sem lahko normalno opravljal izpit ( čeprav me je bilo strah vse do ustnih, da mi ne bo tam kaj rekel, no ni mi).

glede kolokvija,..., pozitiven kolokvij je 5,5t in več. Z izpitom dobiš 9t. Ne glede na to ali kolokvij opraviš ali ne.
Novak ti ne rabi nič pisat v indeks!
Uporabniški avatar
katish
Prispevkov: 29
Pridružen: 01. Nov 2009 10:53

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a katish »

no sm lih vidla.tele točke pa to so en tak navadn bullshit..nevem zakaj so sploh razdeljene če jih ubistvu nč ne dubiš če ne nardiš izpita...razn če se jz motm.kar bi blo čis kul :)
..the sun is always shinning you just have to find it..
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

se mi zdi, da če nemaš 30 točk, ne moreš ponavljat letnika, ampak samo pavzirat... pozitivno opravljeni kolokviji pa ti v neki meri pomagajo da jih dosežeš...
puppet
Prispevkov: 33
Pridružen: 08. Dec 2009 07:56

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a puppet »

Tnx za informacije-bomo probal pa bo kar bo...
ja drgač pa če nimaš polovice ECTS lahk sam pavziraš kar posledično pomen izguba statusa...in plačevanje izpitov
:D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Jaz preprosto ne vem kaj naj rečem glede tega UVP....predmet je zanimiv mogoče, ampak knjiga je popolnoma nelogično napisana in posledično tudi skripta......zato, a mi zna kdo razložiti kaj za vraga pomeni naslednja poved

"Pravna praznina je nepopolnost pravne ureditve, ki pomeni vrzel V IZVEDBI PRAVNE ZASNOVE"...Ok, mislim če je to primerna poved za nek predmet, ki naj bi študente uvajal v svet prava, potem ne vem, kaj naj rečem...za bruhati.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Se strinjam. Niti nevem kje bi začel se učiti. Kakšne povedi so nelogične, da sploh ne govorim o nekih definicijah, ki so spet drugačne, čeprav smo pri civilnem pravu povedali dosti bolj enostavne in hkrati pravilne.

Sej knjiga je dobra, samo kako si pa potem zapomneš take stavke filozofiranja pa samo avtorji vedo, če vedo.
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ma ja sej.......definicija pravne sposobnosti ne vem zakaj ne more biti itsa, zakaj za vraga Pavčnik dodaja besedno zvezo "abstraktno predvidena možnost"....samo, da se delajo poametni

P.S. a pri poglavju Pogledi na naravo prava je treba znati vse ali se lahk tud kej spusti?
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Sanja »

Obstaja ena skripta, ima 164 strani mislm da...če tist kar je tm notr res u piko znaš pol zihr nardiš...sam ne se matrat s to knjigo ker se vam bo vse zamerl
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

sej js se učim iz te skripte, ker je itak delana po knjigi in nekatere zadeve so dobesedno prepisane iz knjige, tko da jih sploh ne morš razumeti.....na drugi strani pa, izpitna vprašanja, ko jih gledam, sploh niso tko težka(odvisno je zgleda spet, kako se pravniško izražaš, zgleda da obožujejo tiste, ki jim postrežejo z besednimi zvezami iz knjige oz. skripte)-čista piflarija:D :D :)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz sem se danes mal lotila. Sem si lepo pripravila Teorijo prava, prišla do prvega poglavja, zaprla in šla po skripto. :lol:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ok, a mi zna kdo razložiti kaj pomeni naslednji stavek: "Nepopolnost pravne ureditve je izraz njene vsebinske zgradbe, zato je pravna praznina le nepopolnost pravne ureditve, ki pomeni vrzel v izvedbi pravne zasnove"....men sam ni jasno, kaj če te recimo Novak vpraša to na ustenm kaj mu boš rekel....oprostite, nisem razumel prof. Pavčnika......ma dej dej, to je res glup predmet. :x
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

pa še nekaj, če bi kdo vedel..kaj je razlaga pravnih aktov v širšem in kaj v ožjem pomenu?...hvala.
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Sizif »

dragoxxx napisal/-a:ok, a mi zna kdo razložiti kaj pomeni naslednji stavek: "Nepopolnost pravne ureditve je izraz njene vsebinske zgradbe, zato je pravna praznina le nepopolnost pravne ureditve, ki pomeni vrzel v izvedbi pravne zasnove"....men sam ni jasno, kaj če te recimo Novak vpraša to na ustenm kaj mu boš rekel....oprostite, nisem razumel prof. Pavčnika......ma dej dej, to je res glup predmet. :x
to pomen da je pravna praznina vsebinska nepopolnost pravne ureditve
blank
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

če prav sklepam, je razlaga v širšem smislu vsakršno razumevanje jezikovnih znakov, ki je neposredno in takojšnje, razlaga v ožjem smislu pa pomeni, da so ti jezikovni znaki v takšni meri nejasni in nedoločni, da jih nato pomesko določamo s pravnimi tehnikami, ko te aktiviramo, gre za razalgo v ožjem pomenu.
A sklepam prav?......pa še neki, a tiste latinske reke je tud treba znat, ki se pojavljao v skripti na nekaterih mestih:D
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Jaz nikjer ne najdem odgovore na ti dve vpasanji. lahko kdo pomaga prosim

Pravnomocnost odlocbe - katero pravno nacelo varuje in katerega lahko ogroza
Zakaj morala ni najboljsi formalni pravni vir

hvala
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Nepopolnost pravne ureditve je izraz njene vsebinske zgradbe, zato je pravna praznina le nepopolnost pravne ureditve, ki pomeni vrzel v izvedbi pravne zasnove - a ne gre tuki ubistvu za '' luknje v zakonih'' ?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

glede te pravnomočnosti je res, da nikjer ne piše točno, ampak je treba iz te pavčnikove filozofije sam izpeljati :x ...in sicer, varuje pravni vrednoti, ki sta pravna varnost in pravna utrjenost, ogroža pa vrednoto pravna pravičnosti oz. pravilnosti.
Zakaj morala ni najbolj zanesljiv formalni pravni vir?...hmm, js bi tukaj rekel, ker je prvenstveno socialno razpršena in vsebinsko dokaj neenotna, da ni toliko učinkovita in posebej zato, ker je nastop moralne sankcije spontan, odvisen od družbene spontanosti...(mal filozofije) :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja, pri teh pravnih prazninah gre ubistvu za luknje v zakonu.....in mam eno vprašanje v zvezi s tem......na izpitu se je enkrat pojavlo, kaj je pravna praznina v širšem smislu, na podlagi katerih dveh načel jo določamo(neki tazga) in razloži zakaj?
Torej, pravna praznina v širšem smislu je nepopolnost pravne ureditve na obsežnejših pravnih področjih, ki so v celoti pravno neurejena. Določamo je na podlagi načel pravne kontinuitete in diskontinuitete. Zdej razloži zakaj, pa ne vem kaj je tle mišljeno?...kj razložti to, da je pravna kontinuiteta nadlajevanje prejšnje pravne ureditve, s katero se preprečujej nastanek pravnih praznin v širšem smislu, diskontinuiteta pa je prekinitev s prejšnjo pravno ureditvijo in zato pride do pravnih praznin al kaj?...bi kdo tle vedu kaj točno hočejo?
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Živjo,

imam še eno vprašanje, če ga bo kdo vedel:

"Katere so slabosti subjektivistične razlage (zgodovinska razlaga)?"

Hvala,
Tečka
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ok, kje pa si to vprašanje najdla?.D...a kje v izpitih?...ker če ja, potem js res ne vem kaj s tem mislijo:P :D
Vaydex
Prispevkov: 13
Pridružen: 31. Avg 2009 16:08

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Vaydex »

slabosti subjektivistične razlage je ta da ko upoštevamo voljo in namen ZGODOVINSKEGA zakonodajalca si s tem bolj malo lahko pomagamo (če je razmik med današnjim časom in nastankom nekega zakona daljši) ker takrat so bile čist drugačne družbene razmere ki so izzvale razmere za izdajo zakona...zdej bolj ko se oddaljuješ od časa nastanka zakona, bolj se družba spreminja in manj si lahko pomagaš pri razlagi zakona s tem ''kakšen namen je hotel doseči takratni zakonodajalec''

ubistvu gre v tem primeru za SUBJEKTIVISTIČNO - STATIČNO RAZLAGO

Medtem ko za razliko od statične DINAMIČNA subjektivistična razlaga upošteva kakšen namen bi imel SODOBEN zakonodajalec.

To je moje mnenje na hitro
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

aha.....a to je torej mišljeno?....no, na koncu celo ugotoviš, da ta uvp niti ni tolk nesmiseln(razen tega, da je edina slabost, da se moraš piflati :( )
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Kot vidim drago ti že skoraj vse znaš :)


Kot je Yaydex napisu tukaj pač napišeš to kar piše v knjigi, ni treba nič izpeljevat.
Si vis pacem para bellum
Odgovori

Vrni se na