Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a špelca »

čez kolk dni prbližn so pa pol ustni? pa kdaj zveš kerga profesorja maš na ustnem?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nici »

Gisele napisal/-a:nici, sam informativno, kdaj začela z uvp-jem, a hodila na vaje, predavanja pa kolk časa učila na dan...pa realen odgovor prosim :D

lp

Hmmm, let me think. Učit sem se začela po zgodovini, torej po 16.4. s tem da sem mela prej predelanih že 50 strani ta dolge skripte. Čeprav, snov mi je res težka in mi gre res počasi, tut zapomnim si težko. :?
Na predavanja nisem hodila redno. Ni bilo tako,da nikol nebi bla, sam sem pa tut manjkala.
Učim se približno 6 ur na dan. ( odvisno od tega kok se mi da, pa kok je lepo vreme zunaj :D )

Sam zdaj ne vem kako naprej. :shock:
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

predlagam da si ornk pogledaš stare izpite! to svetujem vsem, ki greste pisat...vsaj 3 vprašanja se ponovijo (od 4)
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Živjo!
A mi lahk kdo razloži avtentično razlago pa nasprotni običaj! :)
Medvedek
Prispevkov: 4
Pridružen: 18. Feb 2010 12:46

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Medvedek »

Avtentična razlaga je ena izmed oblik "spremembe" zakona oz. je v naši zakonodaji zelo redek primer, ko zakonodajalec uvede obvezno razlago določenega zakona, da s tem zagotovi določen cilj. Avtentična razlaga predstavlja usklajevanje resnične "volje" DZ in njene izjave. Objavi se v UL in ima isto pravno moč kot pravni akt na katerega se navezuje. Gre za retroaktivnost, ki pa je sprejemljiva le v primerih, ki še niso pravnomočno zaključeni, saj bi to bil nedovoljen poseg v pravice.

Nasprotni običaj ali desuetudo predstavlja postopno izrinjanje pravnega akta/določila pravnega akta iz pravnega sistema; učinkovito le v primeru, ko ga sprejmejo/uporabljajo/sankcionirajo državni organi.
In zdaj grem jest med...
wilier
Prispevkov: 56
Pridružen: 10. Jan 2010 22:24

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a wilier »

a je šou kdo brat teh 40 strani iz bukve Uvod v velike sodobne pravne sisteme (ki je navedena pod obvezno literaturo), se to sploh kdaj pojavi na ispiti al ne?
fireball
Prispevkov: 32
Pridružen: 19. Nov 2009 17:43

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a fireball »

špelca napisal/-a:čez kolk dni prbližn so pa pol ustni? pa kdaj zveš kerga profesorja maš na ustnem?
wilier
Prispevkov: 56
Pridružen: 10. Jan 2010 22:24

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a wilier »

ponavad so že nasleden dan, grejo pa po abecedi
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Michelle »

fireball napisal/-a:
špelca napisal/-a:čez kolk dni prbližn so pa pol ustni? pa kdaj zveš kerga profesorja maš na ustnem?
Mi smo mel na januarskem roku pisni del v petek, ustne pa pondelk, tork in sredo (tisti, ki so prvi po abecedi v pondelk itd.). Samo zdej vas bo najbrž mal več prijavljenih. Katerga profesorja maš pa zveš šele na razglasitvi.
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

mi lahko kdo prosim razloži razliko med: silobran, skrajna sila, samopomoč.

lp in srečno v torek
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

kleopatra napisal/-a:mi lahko kdo prosim razloži razliko med: silobran, skrajna sila, samopomoč.

lp in srečno v torek
SILOBRAN: Neizogibno potrebna obramba, da storilec odvrne od sebe ali drugega istočasen protipraven napad.

SKRAJNA SILA: Dejanje z vsemi znaki zakonskega kaznivega dejanja, da storilec od sebe ali drugega odvrne istočasno nezakrivljeno dejavnost, ki je ni mogoče odvrniti drugače, pri čemer je storjeno zlo manjše od grozečega.

SAMOPOMOČ: Pravica vsakogar, da odvrne kršitev pravice, ko grozi nepsredna nevarnost, če je takšna zaščita nujna in ustreza okoliščinam:
- POSESTNIKOVA SAMOPOMOČ: Posestnik se ima pravico braniti zoper tistega, ki neupravičeno moti njegovo posest ali mu jo odvzame,
- ZAESEBNA RUBEŽ: v primeru poškodovanja stvari se zarubi primerna količina poškodovalčevih stvari, dokler ta ne povrne škode.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

kaj je razlika med konkretnim dejanskim stanom in življenjskih primerom? :?

sekundarna pravna pravila po Hartu? :cry:

temeljna razlika med objektivistično in subjektivistično zgodovinsko razlago? :oops:

s katerima vrednotama se tesno povezuje institut pravnomočnosti? :shock:
Uporabniški avatar
Čebelčica
Prispevkov: 21
Pridružen: 02. Nov 2009 22:20

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Čebelčica »

kaj je razlika med konkretnim dejanskim stanom in življenjskih primerom? :?
Konkretni dejanski stan so le tista dejsta življenskega primera, ki so pravno relavantna oz. tiste prvine, ki se ujemajo s tipskimi znaki abstraktnega dejanskega stanu.
Zadnjič spremenil Čebelčica, dne 02. Maj 2010 19:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Čebelčica
Prispevkov: 21
Pridružen: 02. Nov 2009 22:20

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Čebelčica »

sekundarna pravna pravila po Hartu? :cry:
Hart je pravni sistem razdelil na primarna in sekundarna pravila. Za primarna pravila je značilno da so nedoločna,statična in neučinkovita, zato so potrebna še sekundarna pravila. Nedoločnost pravne veljavnosti odpravlja pravilo o priznanju veljavnosti. Statičnost odpravlja pravilo o spreminjanju, ki primarna pravila spreminja, razveljavlja. Neučinkovitost pa odpravljajo pravila o sojenju, ki v primeru da so pravna pravila kršena zagotovijo ustrezno sankcijo. Povzeto, so sekundarna pravila: pravilo o priznanju veljavnosti, o spreminjanju in o sojenju.
temeljna razlika med objektivistično in subjektivistično zgodovinsko razlago? :oops:
Objektivistični način razlage: zakon ko je sprejet živi samostojno življenje, ne razlagamo ga glede na voljo zakonodajalca ampak na ratio legis, ki ga prepoznamo iz zakona.
Subjektivistični način razlage: po sprejetju zakon razlagamo v skladu z voljo zakonodajalca.
s katerima vrednotama se tesno povezuje institut pravnomočnosti? :shock:
Pravna varnost definitivno. Za drugo pa nisem prepričana, jaz bi napisala pravna pravilnost, glede na Teorijo prava na strani 458.
blabla
Prispevkov: 49
Pridružen: 16. Jan 2010 16:19

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a blabla »

Imam nekaj vprašanj:
- argument a fortiori?? :shock:
-razlika med družbenim in državnim korporativizmom?
- razlika med normativnimi in materialnimi pr. akti?
-randbruchov pogled na državo
- pravnopolitični temelj za načelo delitve in načelo enotnosti oblasti
-naravnopravna teorija (primerjava s pravnim pozitivizmom)

hvala!!
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

in kako vam kaj gre?jst mam filing kukr da nič ne znam in sploh nimam volje it po starih vprašanjih... :?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nici »

digi-smeh napisal/-a:in kako vam kaj gre?jst mam filing kukr da nič ne znam in sploh nimam volje it po starih vprašanjih... :?
Hm.. js sem predelala enkrat celotno snov, pol sem mela pa upanje, da bom lahko šla še 1x vsaj prebrat skoz. Pa nekam ni šlo. Zdaj sem rešla vsa stara izpitna vprašanja, tako da UPAM, da se ne bo kaj drugega pojavlo, kot pa to, ker če se bo, bom padla.
Sej mam js tut filing, da nimam pojma... ker dejansko se nekatere stvari niso pojavle v starih izpitnih vprašanjih in tistih stvari res ne znam. :( :?
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a carrie »

ENKRATNO! moji predragi sosedje so se odločl, da mi bodo dans po živčkih skakal. vrtajo, tolčejo..prenova stanovanja ravno ob pravem času! :evil: še zamaški za ušesa ne pomagajo mi kr not v možganih že brni. k bi mi vsaj od preveč znanja brnel not v glav :mrgreen: katastrofa! gospa Lenoba me pa tud napada že cel vikend in ni vidit, da bo kmal šla koga druzga nadlegvat :roll: pa tud tale vreme mi ni nč všeč. dons mam 100 in 1 problem. tečna čist! :evil:
mam pa še tok za predelat, da groza.. najbrž se bom razlago pravnih aktov lotla. jutr pa stara vprašanja. vsaj šele ob 5h je izpit bo še neki časa..
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nici »

carrie napisal/-a:ENKRATNO! moji predragi sosedje so se odločl, da mi bodo dans po živčkih skakal. vrtajo, tolčejo..prenova stanovanja ravno ob pravem času! :evil: še zamaški za ušesa ne pomagajo mi kr not v možganih že brni. k bi mi vsaj od preveč znanja brnel not v glav :mrgreen: katastrofa! gospa Lenoba me pa tud napada že cel vikend in ni vidit, da bo kmal šla koga druzga nadlegvat :roll: pa tud tale vreme mi ni nč všeč. dons mam 100 in 1 problem. tečna čist! :evil:
mam pa še tok za predelat, da groza.. najbrž se bom razlago pravnih aktov lotla. jutr pa stara vprašanja. vsaj šele ob 5h je izpit bo še neki časa..
Boga. :?

Js sam upam, da bo kaj pomagal, da sem zdele 3 dni reševala stara izpitna vprašanja, pa da si pol ne bojo kr neki novga zmislil. :mrgreen: :? :D
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a sheer »

a kdo mogoče ve kaj je razlika med objektivno in subjektivno pravnomočnostjo
vem da objektivna pravi da se ne sme dvakrat obravnavati pravnomočne zadeve
subjektivna pa da se ne sme posegati v pridobljene pravice in stopnjevati dolžnosti, ki so bile stranki v isti zadevi že naloženi, je uveljavjena v upravnem postopku

samo ne razumem čist razlike se mi zdi da je eno in isto? :oops:
Uporabniški avatar
Kvatro
Prispevkov: 65
Pridružen: 12. Maj 2009 17:35
Kraj: ljubljana!

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Kvatro »

vsa tista vprašanja iz teme o izpitnih vprašanjih..
obstajajo kje odgovori?? :oops: :mrgreen:
junij, itak..
Slika
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a carrie »

Kvatro napisal/-a:vsa tista vprašanja iz teme o izpitnih vprašanjih..
obstajajo kje odgovori?? :oops: :mrgreen:
junij, itak..
ja na pravnici pod literaturo za prvi letnik so vprašanja in odgovori ;)
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lalika »

in kdaj misli objavt kdaj bojo ustni?? :D
blabla
Prispevkov: 49
Pridružen: 16. Jan 2010 16:19

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a blabla »

kako pa zgledajo ustni??? :shock:
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nici »

Ustni so že objavljeni na Novakovi strani.

Mene sam zanima, kk kaj odbijajo točke, ker meni blo šlo fuuuul na tesno.
Odgovori

Vrni se na