Izpit - januar 2010

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

mislm da bl k se učimo, manj znamo oz. use pomešamo =/ no usaj pr men je tko =( sam upam lahka na mau bl simpl uprašanja kokr so to abc uprašanja, k kšna so kr ena =/
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Katero načelo socialne države je pomembno v normodajnem procesu?? :)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

mene sam neki zanima: a je eksploratorna ali eksplorativna raziskava?
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a metulčica »

ariana napisal/-a:mene sam neki zanima: a je eksploratorna ali eksplorativna raziskava?
Mislm da eksploratorna tko meni piše v mojih zapiskih.
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Pa še to če kdo ve :. Naštej dve funkciji prava glede na dinamiko oz. statiko družbenih odnosov!
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

metulčica napisal/-a:
ariana napisal/-a:mene sam neki zanima: a je eksploratorna ali eksplorativna raziskava?
Mislm da eksploratorna tko meni piše v mojih zapiskih.
najlažji je če napišeš pilotska študija pa ni dileme :D
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

metulčica napisal/-a:Pa še to če kdo ve :. Naštej dve funkciji prava glede na dinamiko oz. statiko družbenih odnosov!
DINAMIKA: spreminjanje druzbenih odnosov – inovacija
STATIKA: normiranje in institucionalizacija ze utecenih druzbenih interesov – druzbena kontrola
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

pomoje sta to dve funkciji pravnega sistema: socialna inovacija in stabilizacijska funkcija.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a mrmh »

hy. ej če kdo šteka in ma čas, bi mi na kratko obratložu habermassa pa neumanna..? tnx
sunny
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Jan 2010 19:43

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a sunny »

mrmh napisal/-a:hy. ej če kdo šteka in ma čas, bi mi na kratko obratložu habermassa pa neumanna..? tnx
tako js razumem, tako da če ma kdo drugačne predstave, naj me prosim dopolni oz. popravi!

Habermas: poudarja nujno učinkovitost prava. trdi, da je družbeno delovajnje človeka omejeno s tremi svetovi: objektivni, subjektivni svet in dvet norm in vrednot. Racionoalni diskurz(razprava na temelju razuma), pa naj bi bil osnovni način komunikacije med ljudmi ter med ˝svetovi˝. ta diskurz naj bi pripeljal do prava, ki je istočasno sistem vrednot in sistem delovanja. habermas poudarja povezavo pravnega sistema z ˝življenskim svetom˝.
Neumann: zanj je pravo dialektična enotnost in boj dveh protislovij. Pravo razdeli na materialne in politične zakone. Materialni so dokaj trajni, in so bistvo pravnega sistema (npr. človekove pravice). politični zakoni pa so sredstvo za doseganje cilja (npr. zakon o denacionalizaciji), politika jih sprejem zaradi svojega interes.

upam,da se kaj pomagalo :)
sunny
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Jan 2010 19:43

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a sunny »

metulčica napisal/-a:Katero načelo socialne države je pomembno v normodajnem procesu?? :)

to bi pa tud mene zanimal??
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a mrmh »

sunny napisal/-a:
mrmh napisal/-a:hy. ej če kdo šteka in ma čas, bi mi na kratko obratložu habermassa pa neumanna..? tnx
tako js razumem, tako da če ma kdo drugačne predstave, naj me prosim dopolni oz. popravi!

Habermas: poudarja nujno učinkovitost prava. trdi, da je družbeno delovajnje človeka omejeno s tremi svetovi: objektivni, subjektivni svet in dvet norm in vrednot. Racionoalni diskurz(razprava na temelju razuma), pa naj bi bil osnovni način komunikacije med ljudmi ter med ˝svetovi˝. ta diskurz naj bi pripeljal do prava, ki je istočasno sistem vrednot in sistem delovanja. habermas poudarja povezavo pravnega sistema z ˝življenskim svetom˝.
Neumann: zanj je pravo dialektična enotnost in boj dveh protislovij. Pravo razdeli na materialne in politične zakone. Materialni so dokaj trajni, in so bistvo pravnega sistema (npr. človekove pravice). politični zakoni pa so sredstvo za doseganje cilja (npr. zakon o denacionalizaciji), politika jih sprejem zaradi svojega interes.

upam,da se kaj pomagalo :)

HVALAA:D
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

Zivjo,mene pa zanima ce tale abc vprasanja pridejo tud za ns u postev ker nekaterih stvari sploh ni u knigi?? hvala
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Kaj je pa treba znat od delovanja tožilcev odvetnikov notarjev??
Simona
Prispevkov: 11
Pridružen: 23. Jan 2010 17:29

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Simona »

jst mam tud pomembno vprašanje: zakaj se že cel vikend učimo sociologijo namest da bi ga žural? :)

Ammm, ampak resno:
Po katera dva avtorja (od unih 5) sta si po načinu razmišljanja podobna? Men to ni nč več jasn.... vsi se neki kritizirajo... sploh ne zgleda da se v čem strinjajo. Help!
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

praujo da nej bi bla kao velka podobnost med Luhmannom pa Habermasom...tko se usaj me zdi oz. sm dobila tako informacijo :?:
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

sunny napisal/-a:
metulčica napisal/-a:Katero načelo socialne države je pomembno v normodajnem procesu?? :)

to bi pa tud mene zanimal??
načelo legitimnosti ;)
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

Simona napisal/-a:jst mam tud pomembno vprašanje: zakaj se že cel vikend učimo sociologijo namest da bi ga žural? :)

Ammm, ampak resno:
Po katera dva avtorja (od unih 5) sta si po načinu razmišljanja podobna? Men to ni nč več jasn.... vsi se neki kritizirajo... sploh ne zgleda da se v čem strinjajo. Help!

weber-gurvitch
luhmann-habermas
;)
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

mrsimpatikus napisal/-a:
Simona napisal/-a:jst mam tud pomembno vprašanje: zakaj se že cel vikend učimo sociologijo namest da bi ga žural? :)

Ammm, ampak resno:
Po katera dva avtorja (od unih 5) sta si po načinu razmišljanja podobna? Men to ni nč več jasn.... vsi se neki kritizirajo... sploh ne zgleda da se v čem strinjajo. Help!

lapsus pardon

ehrlich-gurvitch

weber-luhmann
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Michelle »

mrsimpatikus napisal/-a:
mrsimpatikus napisal/-a:
Simona napisal/-a:jst mam tud pomembno vprašanje: zakaj se že cel vikend učimo sociologijo namest da bi ga žural? :)

Ammm, ampak resno:
Po katera dva avtorja (od unih 5) sta si po načinu razmišljanja podobna? Men to ni nč več jasn.... vsi se neki kritizirajo... sploh ne zgleda da se v čem strinjajo. Help!

lapsus pardon

ehrlich-gurvitch

weber-luhmann
Ok, sam v katerem delu/pogledu pa nej bi si bla podobna ? :D
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
mrsimpatikus
Prispevkov: 41
Pridružen: 29. Dec 2009 22:45

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a mrsimpatikus »

ehrlich in gurvitch govorita o pravu iz dejanskih okoliščin

weber in luhmann pa o legitimnosti ;)
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a Michelle »

mrsimpatikus napisal/-a:ehrlich in gurvitch govorita o pravu iz dejanskih okoliščin

weber in luhmann pa o legitimnosti ;)
Ajaa, tko :D Super, hvala :D
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Uporabniški avatar
TaaYa
Prispevkov: 118
Pridružen: 29. Okt 2009 09:38

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a TaaYa »

Nekje pa sem zasledila, da Habermas ponavadi govori o Luhmann-u
Taja =) "Počasi se daleč pride!" XD
Uporabniški avatar
TaaYa
Prispevkov: 118
Pridružen: 29. Okt 2009 09:38

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a TaaYa »

[quote="Simona"]jst mam tud pomembno vprašanje: zakaj se že cel vikend učimo sociologijo namest da bi ga žural? :)

Ker si vsi, ki se učimo, želimo narediti izpit, in je že za moralo bolš, da smo doma in se učimo. ...no vsaj js =)))
Taja =) "Počasi se daleč pride!" XD
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpit - januar 2010

Odgovor Napisal/-a metulčica »

A pol noben ne ve kaj je treba znat od delovanja tožilstva odvetništva notariata pravobranilstva????
Zaklenjeno

Vrni se na