Sociologija

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Jaz pa ugotavljam, da kljub temu, da sem šel že ene dvakrat al pa trikrat skozi zapiske še vedno ful ne znam! :o
Če bi me zdaj nekdo vprašal katere metode je uporabljal Ehrlich, ne bi znal vseh pravilno naštet, čeprav sem zjutraj jih! :( Funkcija pravnih postopkov po Luhmannu ... WTF ... :cry: Vse sem že pozabil! :|
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a flafi »

No no, ne bit živčen Dexter, to se ti sam zdi :D Jutr na izpitu boš tok poln adrenalina in znanja, da se boš usega spomnu, boš vidu :)

Pa dejmo eno hitro preverjanje znanja :D

Kaj je predmet sociologije prava po Goričarju in kaj po Gurvitchu?
Kere so Erhlichove faze v razvoju prava?
Kaj so dejavniki demokratizacije? :D

Srečno vsem jutri, sej bo šlo :) ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

BTW, sedaj sem v 10 minutah preletel C odgovore pri skripti ABC in naletel na nekaj zelo očitnih napak:
-PANJURIDIZACIJA (piše, da je to slabo izvrševanje splošnih aktov, ki zahteva hitro spreminjanje) -> LOL, tud slučajno ne. :lol: Panjuridizacija je vzpostavljanje novih družbenih odnosov, ki jih v družbe še ni, so pa realni pogoji, da se te odnose vzpostavi, ponavadi zaradi tehničnega napredka, npr. Zakon o presajanju človeških organov

-Kdaj civilna družba deluje s funkcijo pravne institucije (piše, da v porotnem sojenju) -> mislim, da ne, pač pa takrat, ko npr. delniška družba sprejema statut, ali pa lokalna skupnost sprejema odloke ...

-Kdaj je postala ideja o človekovih pravicah sestavni del množične zavesti (piše, da v 19. stoletju) -> ha ha ha, prav v Afriki pa Aziji so takrat vedeli o človekovih pravicah. :mrgreen: Pravilen odgovor je seveda po letu 1948 (ko se je sprejela UNIVERZALNA deklaracija o človekovih pravicah)

-Zaposlitvena struktura pravnikov v Sloveniji (piše da po ena tretjina v pravosodju, gospodarstvu in državnih organih) -> mogoče je bilo kdaj tako, ampak NE v 21. stoletju ... 3.000 jih je v pravosodju, 3.000 v državnih organih in samo 1000 v gospodarstvu!


flafi, hvala za podporo. :mrgreen: Saj zdaj bom hitro še enkrat ponovil, potem pa jutri moram znat, drugače me bo resno zaskrbelo kaj je z mojim spominom. :mrgreen:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a schima »

Dexter napisal/-a:BTW, sedaj sem v 10 minutah preletel C odgovore pri skripti ABC in naletel na nekaj zelo očitnih napak:
-PANJURIDIZACIJA (piše, da je to slabo izvrševanje splošnih aktov, ki zahteva hitro spreminjanje) -> LOL, tud slučajno ne. :lol: Panjuridizacija je vzpostavljanje novih družbenih odnosov, ki jih v družbe še ni, so pa realni pogoji, da se te odnose vzpostavi, ponavadi zaradi tehničnega napredka, npr. Zakon o presajanju človeških organov.
Samo pri panjuridizaciji bi te nekaj popravil:

PANJURIDIZACIJA je proces širjenja prava oz. večanje pravno urejenih odnosov. Zaradi različnih razlogov (tehnični napredek, širjenje državnih pristojnosti - pojav države blaginje, večja organiziranost družbe, pojav novih družbenih odnosov ipd.), se vedno več družbenih odnosov pravno ureja. Vedno večji obseg splošnih pravnih aktov je lahko potem VZROK slabega izvrševanja splošnih aktov, slabo izvrševanje pa je pogosto vzrok spreminjanju splošnih pravnih aktov.

Vzpostavljanje novih družbenih odnosov še ni panjuridizacija, ampak se s povečevanjem števila družbenih odnosov povečuje število pravno urejenih družbenih odnosov, to pa je panjuridizacija.

Igličar piše o panjuridizaciji na strani 425.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Seveda, gre za vzpostavitev novih PRAVNIH odnosov, ki jih v družbi še ni, ne pa družbenih, kot sem napisal. ;) Hvala za popravek. :P

Sicer pa sem hotel prej samo poudarit, da ni bistveno, da gre za slabo izvrševanje splošnih aktov, pač pa se urejajo odnosi za katere so realni pogoji, da se jih vzpostavi kot pravne. Panjuridizacija je pozitiven pojav, negativen pojav je pa pravni voluntarizem, kjer pa ni realnih pogojev, da se te odnose pretvori v pravni red.

Tisto, da je pa vedno večji obseg splošnih pravnih aktov (prenormiranje) lahko vzrok slabega izvrševanja, je pa itak povsod. Tud če ti v 4 letih sprejmeš 600 najboljših zakonov, vseh zagotovo ne boš mogel izvrševati, ne glede na to če so še tako popolni in če obstajajo pogoji za vzpostavitev teh pravnih odnosov.
(z manjši pisavo sem napisal, ker se ta del lahko bere selektivno)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Zoja
Prispevkov: 6
Pridružen: 24. Mar 2009 16:06

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Zoja »

Dragi sotrpenljiki, kako Vam je šeu učerej izpit? ;) Ma kdo kkšno željo mal test pokomentirat? :P
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a nofak »

Poglej pod Izpitna vprasanja ;)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Ma kdo kakšne izkušnje s sociologijo septembra?
Ker nekateri okoli govorijo da naj bi bili nekateri predmeti selektivni, in da tut če vse znaš te vrže ker te pač more ker more neko kvoto izpolnit. Ve kdo kaj več o tem? :?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ah, nč to verjet!
Če znaš (in če maš usaj maaal sreče), nardiš. In to je to. :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Roxy
Prispevkov: 112
Pridružen: 06. Okt 2008 08:54

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Roxy »

...
Zadnjič spremenil Roxy, dne 14. Jan 2010 18:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a andrej »

ariana napisal/-a:Ma kdo kakšne izkušnje s sociologijo septembra?
Jaz sem sociologijo naredil septembra, v tretje .. pisno sem dobil 5/6 .. na ustnem sem odgovoril na 1 od 4 vprašanj, ostalo pa jamral "joj, sem glih pozabil", zgledal živčen, švical ful in podobne fore .. na koncu mi je v indeks vpisal 6 :D Ne vrjet vsem mogočim govoricam, ki krožijo na faxu in imajo očiten izvor v blond glavah iz prve vrste ..
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

aha hvala za tele informacije.
sem namreč prijavljena za sedaj, v četrtek ampak se zadne cajte neki slabo počutm in sm glih na meji da bom zbolela in se nisem utegnila se nič pripravljat za sociologijo.mislim pa, da mi do četrtka ne bo ratal oz. bom samo živčna in napsihirana. tako da se bom raje ekonomijo učila pa upala na najbolš. :|
Žnido
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Feb 2009 19:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Žnido »

Za karizmatično fazo pri idealno tipski klasifikaciji pravnih sistemov (Weber) jeznačilen formalno-RACIONALNI pravni sistem ali formalno-IRACIONALNI pravni sistem?? V skripti (krogci) in ABC vprašanjih se ta odgovora namreč razlikujeta.
...maj je tu, maj je tu, maj je tu...
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Formalno iracionalni ;)
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Mene zanima, če se splača it sociologijo zviševat?Kakšne imate kai izkušnje s tem?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Kaj gre kdo sociologijo v ponedeljek pisat, al bom edina v predavalnici? :D :D
Pozitiv vabrejšan!! :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Wildcat* napisal/-a:Kaj gre kdo sociologijo v ponedeljek pisat, al bom edina v predavalnici? :D :D
Js grem pa povej mi s kod se ucis js se iz skripte s krogci pa une ko ma 16 strani.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Jst se tud s tam učim :lol: Pa včas pogledam še v tisto skripto k je v pdf formatu, mislm, da ma okol 60 strani.
Pozitiv vabrejšan!! :D
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

jst grem tut.
Kok ze znate kej? :roll:
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

eh glede na to, da sm se šele dons začela resno učit, sm prgurala do predhodnikov sociologije prava :lol: Po čem se pa ti učiš?
Pozitiv vabrejšan!! :D
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Ja jst mam polhn enih skript pa nvem po keri je najbolš it. Vem da je znana una s krogci sam mi ni najbolj všeč. Po čem se ti učiš?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Jst mam to skripto s krogci pa uno k ma 16 strani in si tko dopolnjujem. Mam še eno skripto, k ma okol 60 strani (kjer ene določene stvari ne pridejo več v poštev) - če mi slučajno ni kej jasno, si še tam preberem. Zdj sm si sprintala še una ABC vprašanja, pa opažam, da sklop A ne pride v poštev, ostalo si bom pa še mal pogledala. Upam, da bo zadost :geek:
Pozitiv vabrejšan!! :D
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

heh tut jst mam isti sistem. upam na najbolš-jutr pa zacnem! :)
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

hey! glede tega A sklopa abc vprašanj...če ta ne pride v poštev, a pol to pomeni, da uvoda v sociologijo ni več na izpitu-družbena moč, slojevitost, ideje in simboli itd. ???
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Tist ti je treba vedet kar je v knjigi Sociologija Prava tam po kazalu poglej pa bos vido kaj moras vedet.
Odgovori

Vrni se na